Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 Re: Calc » Calc a QR kódy » 31. 5. 2019 11:17:33

Neodpovím přímo a už vůbec ne kompletně, ale jeden z postupů (kvůli aplikaci ZBarSpreadsheet možná jen pro Windows) je popsaný na http://www.qrcodeshowto.com/qr-code-web … heet-zbar/ . Taky z toho není jasné, zda by to (http://zbar.sourceforge.net/) šlo použít i pro Calc...

Další zdroje (občas naznačující jiná možná řešení):

https://extensions.libreoffice.org/exte … ode-reader

https://wiki.maemo.org/MBarcode

https://www.reddit.com/r/libreoffice/co … a_barcode/

https://ask.libreoffice.org/en/question … ntry-form/

https://berrywing.com/scan-to-spreadsheet-app/

#2 Re: Writer » Automatické kopírování textu na několik různých míst » 29. 3. 2019 22:13:19

Aha, děkuji za obsáhlou odpověď, pohraju si s tím a zkusím ev. jiné verze LO.


Momentálně mám LO verze 6.1.5.2, ID sestavení: 1:6.1.5~rc2-0ubuntu0.14.04.1~lo3, Kubuntu 14.04 64bit.


Sešitem myslíte dokument? Pohybujeme se ve Writeru ;-)

#3 Re: Writer » Automatické kopírování textu na několik různých míst » 29. 3. 2019 18:56:13

neutr napsal(a)

Nene když to pole označíte (třeba dodatečně) jako vstupní tak potom ho dvojklikem aktivujete a můžete přepisovat. Tak jak popisujete se editují "obyčejná" - tedy pole která nejsou "vstupní".

No jo, ale jak dodatečně označit pole jako vstupní? Při dvojkliku na vytvořené uživatelské pole (které jste mi doporučil) se otevře jen karta s nezměnitelnými vlastnostmi, totéž z kontextového menu (pravým myšítkem)...

#4 Re: Writer » Automatické kopírování textu na několik různých míst » 29. 3. 2019 18:27:10

neutr: děkuji, přes Váš dosti stručný popis jsem to zkusil a nějak mi to funguje. Klíčové je, že pole s vzájemně propojeným obsahem (zkusil jsem textové) musejí mít stejný název... Pak se prostě na různá místa v dokumentu vloží pole s oním stejným názvem a je hotovo. Z databáze to nepotřebuji (zatím), pole se vyplňuje ručně.


Škoda jen, že pole nelze editovat jako text, ale otevře se karta, kde je obsah pole až dole a navíc v šedé zóně (která bývá jako označení needitovatelné položky, ale zde to tak není)...

#5 Writer » Automatické kopírování textu na několik různých míst » 29. 3. 2019 17:29:29

JirkaZ
Odpovědí: 6

Prosím zkušenější o radu: v dokumentu je určitý řetězec uveden víckrát na různých místech (typicky je to číslo objednávky). Potřeboval bych toto číslo vyplnit jen na jednom místě a k tomu mít nějakou funkci, která zajistí změnu tohoto čísla na všech dalších použitých místech.

Nevím, zda to popisuju srozumitelně. V Calcu by to bylo úplně triviální: vyplnil bych třeba buňku A1 a všechny ostatní buňky, kde by měl být stejný obsah, by obsahovaly vzorec "=A1".

Napadají mě věci jako pole, křížové odkazy apod., ale netuším, jak to konkrétně udělat. Navíc bych na místě těch čísel objednávky potřeboval mít něco jako okénko, aby bylo vidět, že tam případně to číslo chybí (jeho pozice je prázdná).

Díky.

#6 Re: Calc » Pevné formátování buněk v šabloně Calc » 17. 3. 2019 22:47:13

neutr: ne, o to mi nejde. Potřebuji skutečně mít onu stále stejnou šablonu a do ní načítat data z *.csv...

#7 Calc » Pevné formátování buněk v šabloně Calc » 15. 3. 2019 21:06:13

JirkaZ
Odpovědí: 3

Chci znalé přítomné poprosit o radu:


dá se v Calcu udělat šablona, která by měla pevné formátování buněk (jedná se mi zejména o rozměry, ale i podbarvení, ohraničení atd.) a by bylo by možné do ní importovat či vložit *.csv soubor?


Hledal jsem různě po webu, ale neuspěl. Zajímavé je, že ve Writeru jsou pevné rozměry tabulky bez problémů...

#8 Re: Chyba v programu » Nefunkční Ctrl+C / Ctrl+V [VYŘEŠENO] » 10. 11. 2018 18:39:24

neutr: já Vás naprosto chápu, díky Bohu nejsem nucený pracovat s W, ani s ničím jiným a svobodně si můžu vybrat.


K té chybovosti: na jednu stranu si nedělám vůbec žádné iluze o M$, ani o jejich metodách a nevylučoval bych ani úmyslné destrukční zásahy libovolným způsobem. Nicméně si myslím, že potíže mohou souviset spíš s dnešní obecnou snahou o "novinky" a "pokrok" za každou cenu, přičemž skutečný smysl těch pochodů bývá nulový.


Pravidlo "u něčeho zůstat a dotáhnout to k co největší dokonalosti" je zapomenuto ve prospěch povrchních a nesmyslných efektů, které pro praktickou práci nemají význam, nebo často dokonce škodí. Sotva si člověk stačí zvyknout na jednu věc, už je "stará" a nahrazuje se jinou...


Jo jo, svět je nemocný... Otázka je, jak moc to, co jsem popsal výše, chtějí normální lidi a nakolik to je médii každodenně omílaná zhovadilá póza.

#9 Re: Chyba v programu » Nefunkční Ctrl+C / Ctrl+V [VYŘEŠENO] » 10. 11. 2018 17:12:48

kamlan napsal(a)

Je možný že pod linuxem to jede v pohodě a chyba je jen pod win :-). Ale oprava už se fakt hýbla a jestli jsem to dobře pochopil z bugzilly, tak už je ozkoušená a potvrzená i oprava a vydán asi i opravný denní build a funkční to bude už ve verzi 6.1.4.
Já s těmi denními opravnými buildy vůbec neumím, tak to otestovat nemohu.

No jo, to je holt jedna z mnoha výhod Linuxu... Stačí si vhodně definovat repozitáře a pak už můžu mezi instalovanými verzemi software téměř libovolně "surfovat" nahoru či dolů na pár kliknutí. Týká se to přitom veškerého sw, který je z repozitářů buď už instalovaný, nebo je v nich dostupný...

#10 Re: Chyba v programu » Nefunkční Ctrl+C / Ctrl+V [VYŘEŠENO] » 9. 11. 2018 13:53:48

Testoval jsem Copy z Writeru a Paste do Draw v LO "Verze: 6.1.3.2
ID sestavení: 1:6.1.3~rc2-0ubuntu0.14.04.1" (jak pomocí klávesnice, tak i myší) a vše se jeví OK...

Pravda, jen rychle a jednou, takže nevylučuji, že se chyba přece jen může projevit.

#11 Re: Chyba v programu » Nestabilita Verze LO : 6.0.6.2 (x64) » 31. 8. 2018 13:44:29

Možná by nebylo od věci, kdybyste vystavil nějaké soubory, s nimiž se Vám to děje a popis nastavení registrace Calcu - bylo by pak snazší to porovnávat. Mám taky 6.0.6.2 (na Kubuntu 14.04).

#12 Re: Chyba v programu » Zamrzanie programu LO pod win10 » 13. 5. 2018 22:14:25

No, já bych řekl, že problém je zrůdnost jménem Windows 10. Opravdu ten šmírující bazmek potřebujete? Pokud ano, tak se nejlépe obraťte na Velkého bratra M$. Pokud ne, zvažte jiný operační systém. Už jen to, aby se bez souhlasu instalovala nějaká aktualizace, je humus těžko slušně pojmenovatelný...


Já osobně jsem přešel před několika lety a byl to jeden z nejlepších kroků, co jsem v oblasti PC udělal.

#13 Re: Writer » Openoffice nedokáží přečíst PDF po přeinstalaci » 12. 5. 2018 09:22:47

neutr: ale ano, já jsem dotaz pochopil, ovšem radil jsem právě do budoucna, jak této situaci předejít. Stávající situaci jste víceméně popsal, rozebral a zodpověděl Vy...


Finální (ovšem dávno všeobecně známé) poučení pro tazatele: PDF není formát určený k editaci a pokud ho v nějaké aplikaci editovat lze, tak vždycky s nějakým omezením.

#14 Re: Writer » Openoffice nedokáží přečíst PDF po přeinstalaci » 11. 5. 2018 19:53:37

Pokud autor dotazu bude trvat na ukládání (lépe řečeno exportu) do PDF a neuloží si přitom původní dokument nejlépe v nativním formátu té které části LO/OO, pak by asi bylo na místě doporučit používání tzv. hybridního PDF. Je to specialita LO/OO, ale myslím, že povedená...

V kostce řečeno výsledek lze normálně otevřít PDF prohlížečem, ale v souboru je zároveň obsažen i dokument z původní aplikace.

Trochu nedotažené je definování takového souboru navenek, neboli v rámci souborového systému (aby bylo jasné, že jde o hybridní soubor a který že to formát LO/OO je přibalen)...

Experimentoval jsem s příponou typu *.odtpdf, *.odgpdf apod., ale u systémů, které se chovají striktně dle přípony (nejmenované Widlows) to může být problém.

Jiné možné řešení je název např. Zprava_o_praci_hybridni_odt.pdf

Podle mě nejlepší ale je používat PDF jen pro konečný výsledek a ponechávat si tentýž dokument ve formátu LO/OO.

#15 Re: Calc » Calc - jak načíst bankovní výpisy? - VYŘEŠENO » 20. 2. 2018 01:19:20

neutr napsal(a)

...
     Normálně jsem zkopíroval Váš "kód" a vložil dialogem Vložit jinak : jako neformátovaný text a vyskočila tabulka UTF-16 -výchozí čeština. Zaškrtl jsem separátor STŘEDNÍK a v dalších možnostech UVOZOVKY a speciální čísla.
...

Jóóó.....to je ono, naprosto klíčová věc! Myslím tím zaškrtnutí "detekovat speciální čísla", protože pokud to NEUDĚLÁM, tak se mi "-4 670,90" importuje jako číslo, ale "- 140,00" jako text.

Takže hlavní problém je vyřešen, díky za radu. Funguje to úplně stejně i u asociativního otevírání *.csv v Calcu poklikáním na *.csv ve správci souborů, protože se také nejdřív spustí náhled s možností nastavení parametrů importu...

Formát data s lomítky mě příliš nepálí, použitelné to je. U importu výpisů totiž požaduji hlavně vizuální přehlednost celého listu a správnost částek, ostatní není až tak podstatné. No a právě částky se importovaly pokaždé jinak - podle toho, zda mezi znaménkem mínus a číslem byla nebo nebyla mezera...

#16 Calc » Calc - jak načíst bankovní výpisy? - VYŘEŠENO » 19. 2. 2018 12:26:02

JirkaZ
Odpovědí: 2

Prosím o radu v následující záležitosti:

rád bych do Calcu načítal bankovní výpisy (Česká spořitelna). K dispozici je formát ABO (extenze *.gpc), případně CSV s volitelnými oddělovači (používám středník).

Až potud je vše zdánlivě snadné - CSV Calc normálně načte. Problém je ale v tom, že v datech jsou náhodné (?) nepravidelnosti - například znaménko mínus je jednou s mezerou před číslem, jindy bez ní.

Navíc jsou všechna data jako text, tedy v uvozovkách (viz příklad z demo režimu na https://www.servis24.cz/demo-s24/ib/bas … tion=e1s1):

"Číslo účtu";"524736369/0800"
"Měna účtu";"CZK"
"Číslo výpisu";"2"
"Datum výpisu";"2012/03/28"
"Frekvence výpisu";"Denně"
"Název účtu";"Moje Firma"
"Celkový počet obratů";"3"
"Čekajících obratů";"0,00"
"Má dáti (-)";"4 810,90"
"Dal";"460,50"
"Počáteční zůstatek";"58 820,83"
"Konečný zůstatek";"54 470,43"

"Datum splatnosti";"Položka";"Číslo protiúčtu";"Obrat";"Měna";"Datum odpisu";"Informace k platbě";"Název protiúčtu";"Var.symb.1";"Bankovní věta";"Konst.symb.";"Spec.symb.";"Var.symb.2";"Částka obratu ISO";"Měna";"Kurz měny obratu";"Kurz měny účtu";"Reference platby";"Kód příkazce";"Kód příjemce";"-"
"2012/03/28";"Vrácení přeplatku";"2657612/0800";"460,50";"CZK";"";" ";" ";"20120328";"241408893";"508";"854";"0";"0,00";"";"0,00";"0,00";" ";" ";" ";"-"
"2012/03/28";"Oprava postele";"19-483532/0800";"-4 670,90";"CZK";"";" ";" ";"1124";"241408756";"558";"2541102569";"0";"0,00";"";"0,00";"0,00";" ";" ";" ";"-"
"2012/03/28";" ";"140978-71292055/0800";"- 140,00";"CZK";"";" ";" ";"0";"241457499";"898";"0";"0";"0,00";"";"0,00";"0,00";" ";" ";" ";"-"

Rád bych docílil normálního výsledku, kdy jednotlivé buňky budou mít správný formát (zejména číslo bude vždy číslo) a náhodně aplikované mezery nebudou vadit...

Nevyhýbám se ani formátu ABO, ale tam jsem strukturu zase tak úplně nepochopil (ačkoliv je k dispozici pár dokumentů, které jí popisují).

Díky za náměty a inspiraci.

#17 Re: Writer » Požadovaný formát schránky není dostupný » 13. 9. 2017 15:49:03

Nezmínil jste se, jaký používáte OS.

V Linuxu (Kubuntu 14.04 LTS) s FF 55.0.2 (64 bitů) a LO 5.4.1.2 mi to funguje - přes menu z pravého myšítka, Kopírovat obrázek ve FF a následně Vložit ve Writeru. Viz screenshoty na http://www.jpeg.cz/images/2017/09/13/T1Ku2.png a http://www.jpeg.cz/images/2017/09/13/N5rFn.png .

Ono jaksi Ctrl+C používat tam, kde nemám jasně vymezený objekt kopírování, je trochu nesmysl... No a pokud funguje drag&drop (mně v Linuxu v tomto případě ne), tak z hlediska rychlosti je to asi bezkonkurenční.

Ještě glosa: kolega neutr je mimořádně ochotný a znalý a myslím, že bez něj by toto fórum bylo úplně někde jinde. Tak si zkuste rozmyslet, jakým způsobem reagujete na jeho odpověď. Já osobně bych vás....víte co a kam.

#18 Re: Draw » Jak nastavit zaoblení rohu kresleného obdélníku? » 23. 5. 2016 00:00:24

Viz https://bugs.documentfoundation.org/sho … i?id=92279 .

Potvrzuji "workaround" přes kresbu z nástrojové lišty "Dřívější obdélníky" (lze ji zapnout přes "Zobrazit - Nástrojové lišty" a tam zaškrtnout "Dřívější obdélníky"). Díky za informaci, člověk se pořád učí...

#21 Re: Impress » prohlížeč prezentace ANDROID » 6. 11. 2014 21:08:03

1) ten soubor exportujte do *.pdf

2) na Androidu si nainstalujte některý z více dostupných prohlížečů pro *.pdf

PDF je formát, který je schopen zachovat co největší shodu vzhledu při prohlížení všude možně.

#22 Re: Writer » Nezobrazuju sa obrazky vo writer » 20. 5. 2014 22:21:54

Měl jste obrázky skutečně uložené lokálně v rámci souboru, nebo jen jako odkazy?

Pokud editujete soubor nějakým způsobem využivající "vzdálené" prvky (tj. odjinud - z webu, serveru...atd.) a chcete se vyhnout potížím při pozdějším otevírání, pak je třeba před jeho uložením použít volbu Úpravy - Odkazy - Rozpojit.

Samozřejmě pak ovšem ty prvky nebudou odpovídat oněm vzdáleným, pokud ty se mezitím změnily...

#23 Re: Co se jinam nehodí... » Daňový formulář !!! - VYŘEŠENO » 20. 3. 2014 10:17:05

Pro účely daňového přiznání používám už mnoho let formuláře od společnosti ASPEKT HM. Jsou dostupné na


http://www.danovapriznani.cz

http://business.center.cz/business/sabl … -osob.aspx


a možná ještě jinde.


Přestože jsou určeny pro MS Office (autor to tam jasně píše), tak zcela bez potíží fungují v OpenOffice, případně nyní i v Libre Office (u mě navíc v Linuxu). Samozřejmě mohou být drobné problémy např. s formátem pro tisk, ale to se dá snadno vyřešit pomocí definice oblasti tisku na jednotlivých listech a patří to do oblasti běžného užívání a znalosti OO/LO.


Zkoušel jsem i jiné formuláře z různých jiných zdrojů (všechny samozřejmě původně pro MS Office), ale žádný nebyl tak kvalitní. Navíc některé z nich třeba obsahovaly makra, což v OO/LO způsobovalo různou formu nefunkčnosti.


Takže jednoznačně ASPEKT HM, ten si na makra nepotrpí a jde o "starou dobrou klasiku". Autor je zároveň daňový a účetní specialista, takže se lze nejspíš více než jinde spolehnout na to, že ve formuláři a jeho výpočtech nebudou chyby.


Jen pro úplnost: nejsem s firmou ASPEKT HM jakkoliv spojen, prostě jen spokojeně používám to, co vyrobili a sděluji to ostatním zájemcům. Dnešní nesmysly se "skrytou reklamou" apod. mi můžou vlézt na záda. Nikdy jsem neváhal napsat to, co si myslím, takže kdybych měl zkušenosti opačné (negativní), napíšu to úplně stejně.

#24 Re: Calc » Calc VS Excel » 24. 2. 2011 02:06:25

hellangel napsal(a)

... viete mi niekto povedat hlavne rozdiely co calc nezvladne oproti excelu?

Rozdílový manuál v češtině (ale pozor - pro starou verzi OOo 1.1, už se mohlo hodně změnit) je na http://www.602.cz/datainc/produkty/602o … manual.pdf

Tentýž manuál pro verzi 2 (tedy stále ne současnou 3.x) je na http://www.uloz.to/8010322/rozdilovy-manual-v-2-0-pdf

Jinak velmi doporučuji kontrolu vytvořených *.xls souborů v MS Office - stačí k tomu i freeware prohlížeč (třeba z http://support.microsoft.com/kb/913879).

Zápatí

Používáme FluxBB