Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 31. 5. 2019 09:07:00

peterson
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 10

Calc a QR kódy

Dobrý den,
prosím zkušené kolegy o radu. Máte někdo zkušenost se zadáváním dat do Calcu přes QR kódy?

Chtěl bych zjednodušit skladovou evidenci a představa je taková:
  - každý zaměstnanec má známku do výdejny s osobním QR kódem
  - každá skladová položka má unikátní QR kód
  - ve výdejně je tabulka s QR kódem pro 1 / 5 / 10ks
Zaměstnanec nejdřív naskenuje svůj kód, pak kód položky, pak kód pro odebraný počet ks.
V seznamu položek (sešit Calc) se automaticky odepisují odebrané položky.

Inu, není to skromná představa, ale myslíte, že je realizovatelná?
Předem děkuji za Vaše podněty.

Offline

#2 31. 5. 2019 11:17:33

JirkaZ
Člen
Registrace: 25. 6. 2006
Příspěvků: 24

Re: Calc a QR kódy

Neodpovím přímo a už vůbec ne kompletně, ale jeden z postupů (kvůli aplikaci ZBarSpreadsheet možná jen pro Windows) je popsaný na http://www.qrcodeshowto.com/qr-code-web … heet-zbar/ . Taky z toho není jasné, zda by to (http://zbar.sourceforge.net/) šlo použít i pro Calc...

Další zdroje (občas naznačující jiná možná řešení):

https://extensions.libreoffice.org/exte … ode-reader

https://wiki.maemo.org/MBarcode

https://www.reddit.com/r/libreoffice/co … a_barcode/

https://ask.libreoffice.org/en/question … ntry-form/

https://berrywing.com/scan-to-spreadsheet-app/

Offline

#3 31. 5. 2019 12:29:42

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 2,885

Re: Calc a QR kódy

Teoreticky i prakticky to jde.


     Ale jde o praktickou stránku celé věci. QR kód se čte skenerem a výstup už není QR kód, ale jeho obsah v číslech, nebo jako text. Údajů v jednom QR kódu může být požehnaně. Například počínaje ingrediencemi a jejich poměry až k poplatným normám (zdrojová - matriční data obrázků).
     Takže v evidenci budete mít "matriční data" QR kódů. V jiném případě chápu, že se může do sešitu udělat sken čárového kódu a obrázky vkládat jako objekty do buněk. Tohle ale přivede skladníka k šílenosti. Bude muset vést duplicitní evidenci už jen proto aby dohledal své chyby, nebo aby zjistil kdo byl před týdnem ve skladu.
     Další problém je ve snímání takových archiválií. To se musí udělat skenerem v podstatě po jednom obrázku, nejvýše po tolika obrázcích, kolik jich vezme ruční mašina. Z počítače lze odeslat obrázky k rešerši například na Googlu, ale je to přes internet a vyžaduje to program, jinak to brzo někdo zvorá.
     Ve finále se i QR kódy stanou dinosaurem a přijde kontrola - nikdo to nebude umět dešifrovat. Hotová pohroma. Sytémy kdy je používán QR kód jako nálepka je malér. nějaký chytrák si vytiskne své a zfixluje celý sklad. Neumím si představit inventuru.


     Celkem si představím dobře místo QR kódu kód čárový, který nemusí k rešerši na Google. Čtečky QR umí také obyčejný "BarCode" (čárový). Proto mohou načítat QR a hned do sešitu vyplivnou čárový místo něj. Ačkoliv nechápu proč by tam měl být zakódovaný údaj - aby vzdoroval účetním programům?


     Odečítání skladové evidence není žádný problém. Výstupy ze čtečky (nikdo nic do Calcu ani jinam nepíše) jsou ve formátech které jsou CSV, Excel, nebo jiné podobné. Respektive nějaký formátovaný údaj vyplivnou a ten se zazanamená do počítače. Takto podobně pracují například elektronické pokladny. Jednou za den (u vás možná za týden) se vyexpedují data do archivu odkud si je vezme oprávněný. To načte do Calcu a je prakticky hotovo protože součty a potřebné úkony jako je objednání materiálu může Calc udělat MeteleskuBlesku.
     Takže úlohu čtení a vyhodnocení bych nechal na standardním HW - není to dnes moc drahé a zabýval bych se jenom formátem výstupů který bývá dost odlišný - ale s každým typem si Calc poradí. Pouze asi není obvyklé slučovat více kódů do jednoho záznamu za sebou. Ale pokladní kasy to dělají běžně. Takže pomocí běžné obchodní sítě kterou provozují supermarkety se to dá realizovat podle Vašich představ a myslím že rychle i lacino.


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#4 3. 6. 2019 08:58:15

peterson
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 10

Re: Calc a QR kódy

Já právě potřebuji, aby výstup z QR kódu byl text.
V QR kódu je pouze alfanumerický název položky. V čárovém kódu je to moc dlouhé, tím pádem nepraktické pro
tisk na štítek.
Jedná se o evidenci stavu nástrojů ve výdejně, nic rozsáhlého. V podstatě jde o to, aby pracovníci nepsali odebrané nástroje ručně do sešitu, ale aby naskenovali kód položky a počet ks a mně se to automaticky odečetlo ze stavu.
Představoval jsem si sešit CALC - v jednom listu přehled položek a početní stav, v dalších listech jména pracovníků (co člověk, to list) a pak asi list ze vstupem dat ze čtečky, který by pak odečítal z přehledu.
Vstup dat  - každý pracovník má osobní QR kód - ten načte na začátku, pak načte QR kód položky a nakonec QR kód pro počet odebraných ks. Data ze čtečky se nahrají do vstupního listu a odtud se už rozhází na kartu pracovníka a odečtou se z přehledu.
Přikládám jednoduchý vzor.

http://wiki.openoffice.cz/wiki/Soubor:V%C3%BDdejna.ods

Editoval peterson (3. 6. 2019 09:24:30)

Offline

#5 3. 6. 2019 13:04:43

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 2,885

Re: Calc a QR kódy

Ano ropzumím, ale pokud použijete QR kód tak to musíte buď číst přes Google, nebo pomocí kasy která má na to soft. Pokud je to jen jeden takový případ na firmě existují pokladnys jednou čtečkou. Myslím že suma sumárum +/- 8 tisíc. Taková kasa rozumí QR kódu, který je zpoplatněn v SW. Umí se napojit ma síť a poslat protokol který se dá asi různě nastavit - vic účtenky z krámu.
     Myslím že by Vám nějaký takový prodejce navrhl nejlepší řešení. Asi Vám nebude stačit aby s QR kódem pracoval jenom jeden stroj. Takže soft může být nejdražší položkou. Existují licence například na 3, 5 nebo více mašin. Od toho se odvíjí cena. Kasa se zadávání klávesnicí se asi může vyřadit a jen načítat. Já bych možná uměl navrhnout čtení z Googlu. Ale tohle je lepší od odborníka a s hotovým SW. Za toho se v tomto směru nepovažuji.


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 3. 6. 2019 20:22:08

peterson
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 10

Re: Calc a QR kódy

Nechápu proč přes Google.
Já si zkrátka alfanumerické označení položky převedu v mé tiskárně štítků na QR kód a čtečka to zase přečte jako alfanumerické označení a můžu to z ní vyhrát např. jako CSV soubor nebo ji připojit k počítači v režimu emulace klávesnice.
Když pak použiji vyhrátý CSV soubor jako zdroj dat, tak se s tím dá přeci v CALCU pracovat. Na to právě jsou ale moje síly bohužel krátké.

Offline

#7 3. 6. 2019 20:48:46

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 2,885

Re: Calc a QR kódy

Ano pokud můžete Calc nakrmit obsahem QR kódu a nikoliv bitmapou tak není problém. Dnes umí tiskárny a kopírky mnoho věcí. Ani neznám všechny - ale například kopírky přijímají emaily, a umí rekognici pomocí OCR. Také to nasměrují k adresátovi (tz. "veřejno-právní původce" - to co dělá elektronický oběh dokumentů a elektronickou poštu 24 hodin 365 dní. Nevím o tom, jak tiskárna komunikuje se čtečkou. Pokud se rekognice nedělá v Calcu ale dostává ji přežvýkanou jako textový soubor (TXT, CSV....) tak to nevadí. Dá se s tím pracovat.
     Potom by to chtělo poslat ukázku výstupu. Calc takové formáty umí často nastavit (a lze je číst) automaticky, ale někdy to zlobí - pak se to musí dotáhnout manuálně. Rozebrat výstup už je asi jen rutina kterou by mohly zvládat vzorce, v nejhorším makra.


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí