Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 Re: Co se jinam nehodí... » Konec OpenOffice? » 6. 9. 2016 00:12:35

To diskusní vlákno v mailing listu OO založil Dennis E. Hamilton, viceprezident ASF pro OO. Čili člověk asi nejpovolanější, co se OO týká. Na druhou stranu je to stále jen diskuse a vzápětí bylo založena protitéma "What would OpenOffice NON-retirement involve?", které je také pěkně živé. V tuto chvíli je tedy velká otázka, na kterou stranu se to nakloní. Dosud jsem o tom nechtěl psát, ale asi i tak napíšu.

#2 Re: Writer » Číslování poze lichými čísly » 8. 12. 2014 16:49:26

Dobrý den,
není problém v tom, že máte ve stylu stránky v Nastavení rozvržení nastaveno "Pouze pravé"? To je totiž přesně ta funkce, která číslování po lichých číslech úmyslně vyvolává.

#3 Re: Calc » LO 4.2.5.2. - Jak exportovat tabulku do obrázku? » 20. 11. 2014 15:18:38

Asi nejrychlejší je vybrat, zkopírovat, založit prázdný dokument Writeru, tam dát "Vložit jinak..." (Shift+Ctrl+V) a vybrat "GDI metasoubor". Tabulka se vloží a zůstane vybraná. Potom kliknout pravým tlačítkem myši a dát "Uložit obrázek...". Pak už stačí jen vybrat soubor a typ obrázku.

(Popis platí pro LibreOffice 4.3, ale snad bude použitelný i ve starších verzích a v AOO.)

#4 Re: Calc » LO 4.2.7 a 4.3.3 Calc - chyba v řazení » 15. 11. 2014 03:06:16

Opraveno ve verzi 4.3.4 (vydána včera). Snad by měla být i verze 4.2.8 (i když zatím vydána nebyla), podpora této řady končí až 19. listopadu.

#5 Re: Co se jinam nehodí... » Start LO » 15. 11. 2014 02:59:18

O kterou verzi LO se jedná? Je problém jen s pomalostí dokumentů Microsoft Office (a všech nebo jen starých či nových - DOC/DOCX, XLS/XLSX...) nebo i dokumentů ve formátu OpenDocument?

Starší verze LO mívaly problémy s rychlostí otevírání souborů OOXML (DOCX, XLSX, PPTX).

#6 Re: Co se jinam nehodí... » Váš názor na web » 20. 9. 2014 14:08:50

Ona je především otázka, zda jde o vážně míněný dotaz a nikoli jen o "zakuklené" sbírání odkazů na web nabízející půjčky. Na Lupě a dalších podobných serverech jsou toho tuny. Každopádně to sem nepatří.

#7 Re: Instalace » Klíč není platný pro použití v zadaném stavu » 27. 8. 2014 14:52:42

Podle Technetu to zřejmě není klíč registru Windows, nýbrž klíč pro šifrovaný souborový systém EFS - viz http://technet.microsoft.com/cs-cz/libr … 10%29.aspx

#8 Writer » Třídění souborů ODF obnovených pomocí recuvi » 28. 6. 2014 16:22:16

jelinek
Odpovědí: 1

Vkládám dotaz, který přišel mailem (uživateli se nepovedlo zaregistrovat se do fóra):


Mám 6800 súborov odt. ,ktoré som obnovoval prostredníctvom recuvi. Niektoré súbory z textom sa nedajú otvoriť alebo po otvorení odomňa chcú nastavenie znakovej sady. A niektoré idú po kliknutí na možnosť opraviť. Iné vyžadujú nastavenie znakovej sady ale i potom nefungujú ako majú a text je zakódovaný. Mal by openoffice nejakú ullitku alebo rozšírenie,ktoré by roztriedilo tieto súbory? Takže musím súbory mazať či opravovať ručne. Ďakujem za odpoveď. 
 
Xanteus.

#9 Re: Jak propagovat OpenOffice | LibreOffice? » Libreoffice » 12. 6. 2014 01:03:56

Potvrzuji stejný problém, a to i na homepage www.libreoffice.org. Písmena chybí ve Firefoxu a v IE, kdežto v Chrome je to OK. Nicméně v Chrome se zase znaky nedokreslují a ani v ostatních prohlížečích to písmo není žádná sláva. Když ho vypnu a místo něj použiju generickou volbu "sans-serif", vypadá to nesrovnatelně lépe. Volba písma je zjevně dost nešťastná.

#10 Re: Writer » Záznam makra » 8. 5. 2014 16:25:52

Záznam maker lze pustit až po jeho povolení v konfiguraci (LibreOffice -> Pokročilé -> Povolit záznam maker). Nemusí to ale fungovat úplně dokonale, proto je to ve výchozím stavu vypnuté.

#11 Re: Draw » Text do kruhu » 3. 5. 2014 22:33:45

Je to i v čerstvém OpenOffice 4.1 a stejně tak i v LibreOffice 4.2.

#12 Re: Draw » Otevření obrázku .VSD » 2. 5. 2014 20:54:26

Tohle je bohužel chyba (nebo možná spíš "vlastnost", nevím...) importního filtru pro Visio. Je to ohlášeno tady: https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=68392 (už od loňského srpna), ale zatím to nebylo vyřešeno. Přidal jsem tam teď komentář, aby vývojáři viděli zájem na vyřešení tohoto problému.

#13 Re: Writer » Zmenseni dokumentu o jednu stranku » 23. 4. 2014 09:30:15

Bohužel nevím, zda v AOO/LO taková funkce je. Pokud ano, tak pravděpodobně v nějakém makru, ale nepovedlo si mi takové makro najít (totiž i těžko říct, jak by se to mělo jmenovat a tedy co vlastně hledat). Takže je to v tuto chvíli námět na článek, jak takové makro vytvořit.

Jako nouzové řešení lze použít změnu velikosti písma v odstavcovém stylu Výchozí. Nastavte si takovou velikost, aby se dokument vešel na požadovaný počet stránek. Většina stylů má písma nadefinována relativně, takže se to projeví skoro všude (jen někde - například u stylu Předformátovaný text - je to nastaveno absolutně, tam by se to muselo řešit individuálně podle potřeby).

#14 Re: Writer » Nízká kvalita obrázků po exportu do PDF » 21. 4. 2014 16:01:27

Aha, považoval jsem to za obrázek vytvořený v programu Draw, protože obrázky v něm vytvořené vypadají obvykle přesně takto.

Jedna možnost je při exportu do PNG nastavit vyšší DPI, například 300 nebo 600. Datově to moc velké nebude, obrázek je jednoduchý. Případně lze jít přes PDF, i když to není úplně jistá cesta.

Se vkládáním PDF do Writeru je totiž trochu problém - interně se (pokud vím) naimportuje jako obrázek Draw a ten se tam pak vloží. Výsledek nejde přímo ovlivnit. Takže asi lepší cestou je naimportovat přímo do programu Draw, tam kdyžtak poupravit podle potřeby a pak teprve vložit do Writeru. Záleží ale na tom, jak je PDF soubor vygenerován, někdy to nemusí dopadnout úplně dobře (například pro skriptované soubory). PDF vygenerované GhostScriptem (přímo nebo třeba přes PDF Creator) jsou obvykle importovatelné bez problémů.

#15 Re: Writer » Nízká kvalita obrázků po exportu do PDF » 21. 4. 2014 13:30:02

V tom výsledném PDF je obrázek v úplně stejné kvalitě jako v původním dokumentu. Že může vypadat méně kvalitní, je dáno tím, jak ho PDF prohlížeč upravuje pro zobrazení v jiném rozměru. Obrázek je poměrně hrubý (má malé rozlišení), proto to nedopadne dobře.

Předpokládám, že obrázek vznikl v programu LibreOffice Draw (jeho vzhled tomu nasvědčuje). Vložte do dokumentu přímo obrázek z Draw (přes schránku nebo jako objekt OLE). Obrázek pak bude v PDF uložen vektorově a bude se tedy vždy zobrazovat v plné kvalitě.

#16 Re: Writer » Nízká kvalita obrázků po exportu do PDF » 21. 4. 2014 10:11:11

Dobrý den,
aby se mohl někdo pokusit zjistit příčinu problémů, budou potřeba následující věci:
- informace o přesné verzi LibreOffice a o operačním systému (například něco jako "LibreOffice 4.2.2.3, Windows 7 Professional - 64bitová verze")
- nastavení PDF exportu (nejlépe screenshot karty Obecné)
- dokument, ze kterého exportujete
- výsledný PDF dokument
Fórum bohužel neumožňuje vkládání souborů, ale můžete je dát například na uschovna.cz nebo do jiné podobné služby.

#17 Re: Co se jinam nehodí... » fonty v LO » 6. 4. 2014 12:55:56

S fonty je ta potíž, že jsou obecně vázány na počítač, kde se s nimi pracuje. Přenášení fontů mezi počítači je problém nejen technický (který je ale v zásadě řešitelný), nýbrž především právní, protože v řadě případů licence k fontům jejich přenos výrazně omezuje. Většinou lze proprietární fonty pouze vkládat do konkrétního dokumentu tak, že je nelze použít vně tohoto dokumentu (takto se to dělá například u souborů PDF).

Možnosti, jak používat všude stejné fonty, jsou v zásadě dvě:

1) Používat svobodné fonty (např. Liberation, Deja Vu; fonty Liberation jsou v LO 4.2 nastaveny jako výchozí) a instalovat je všude, kde se s dokumenty pracuje, pokud tam již nejsou. Nevýhoda: když dokument otevře někdo, kdo tam ty fonty mít nebude, zobrazí se mu nějaké jiné. Svobodné fonty lze volně šířit, ale uživatel nemusí mít (administrátorská) práva k jejich instalaci.

2) Používat fonty, které "má každý" (Times New Roman, Arial). Tady zase ale nastává potíž v Linuxu, protože i když existují balíčky, které stahují od Microsoftu a instalují tyto proprietární fonty (např. ttf-mscorefonts-installer v Debianu a Ubuntu), u některých distribucí se musí instalovat ručně a hlavně někteří uživatelé nemusejí mít fonty nainstalované.

Neexistuje tedy jedno univerzální řešení. Pro komunikaci s většinou světa je asi lepší řešení č. 2, i když je to řešení filosoficky horší.

#18 Re: Writer » Vložení vodorovné čáry - VYŘEŠENO » 5. 4. 2014 17:59:22

Vkládání čáry bylo bohužel odstraněno - co jsem četl, tak bylo prý špatně implementované (nečistý kód závislý na platformě atd.). Je to nepříjemné, ale naštěstí existují jiné způsoby, jak čáru vložit:

1) Napsat posloupnost znaků "---" a odřádkovat (klávesou Enter). Znaky se automaticky převedou na vodorovnou čáru. Pro vložení dvojité čáry stačí místo toho použít "===".

2) Na prázdný odstavec aplikovat styl "Vodorovná čára". Ve stylu lze nastavit, jak bude čára vypadat (případně si lze vytvořit vlastní styly podle potřeby).

#19 Re: Co se jinam nehodí... » Q&A pro LibreOffice v češtině? » 1. 4. 2014 13:15:00

Bohužel to vidím docela skepticky. Vnímám, kolik dá práce shánět autory (placených!) článků pro oblast OO/LO - a když už se někdo najde, často nevydrží psát dlouho. Moderování je podobná řehole, resp. ještě rutinnější, navíc by byla asi zdarma (podobně jako ve zdejším fóru), na čistě dobrovolnické bázi. To už musí být někdo opravdu nadšenec, navíc s dostatkem času, aby se tomu mohl věnovat.

Je to podobné, jako před časem mé úvahy o tom, že by bylo hezké mít LibreOffice Conference tady u nás. Ale asi je to podobná utopie. Itálie, Španělsko, Švýcarsko, Francie, Německo - to jsou státy, kde LO frčí. U nás ne, tady se bohužel někteří lidé dokonce stydí za to, že AOO nebo LO používají (protože to "není in" - mají pocit, že se člověk blýskne s MSO nebo něčím čistě cloudovým, třeba Google Docs nebo ještě lépe Office Web Apps).

Asi jsme tak bohatý stát s tak bohatým obyvatelstvem, že si můžeme dovolit větší luxus, větší plýtvání penězi než Německo a Švýcarsko :-)

#20 Re: Writer » Kontrola pravopisu při přepínání klávesnice CZ-ENG » 26. 3. 2014 18:13:42

Nevím o tom, že by to bylo řešitelné na úrovni OpenOffice. Rozhodně to je ale řešitelné na úrovni Windows, protože v rámci přepínání klávesnice lze zvolit pro každou klávesnici nejen její rozložení kláves, ale také národní prostředí. Standardně je k dispozici dvojice česká klávesnice s českým prostředím + anglická klávesnice (USA) s anglickým prostředím (USA). Není problém to změnit, například si dát anglickou klávesnici s českým prostředím, pak k přepínání jazyka v OO nedochází.

#21 Re: Připomínky k webu www.openoffice.cz » Nefunkční RSS kanál fóra » 24. 3. 2014 21:16:45

Aha, na začátku je CRLF, což být nemá, i když to některé čtečky vezmou.

#22 Re: Připomínky k webu www.openoffice.cz » Nefunkční RSS kanál fóra » 24. 3. 2014 16:36:21

Zkusil jsem to teď hodit do Feedly a tam to chodí. Tak tedy nevím...

#24 Re: Připomínky k webu www.openoffice.cz » Nefunkční RSS kanál fóra » 23. 3. 2014 14:29:50

Můžete prosím upřesnit, jak tu to RSS dříve fungovalo? Nikdy jsem ho nepoužíval (nové příspěvky do fóra vidím na titulce OO, kam chodím standardně nejméně jednou denně), takže nevím, do jaké podoby to nechat uvést. Předpokládám, že by to mělo fungovat asi jako Atom, který je tu také a zjevně funguje správně.

#25 Re: Instalace » Licencni ujednani - VYŘEŠENO » 6. 1. 2014 15:18:13

Dovoluji si upřesnit, že AOO i LO lze zcela legálně "prodávat" (ve skutečnosti to není z právního pohledu prodej, je to poskytnutí rozmnoženiny díla). Otázkou je, kdo by za to platil nějaké větší peníze, pokud by šlo jen o poskytnutí toho, co si může stáhnout zdarma. Něco jiného jsou související služby, tam jsou komerční možnosti rozsáhlé, počínaje instalací, přes školení až třeba po poskytování podpory nebo zakázkového vývoje doplňků.

Jinak dokonce lze vytvořit nový produkt, do něj AOO a LO začlenit a celek šířit jako proprietární dílo, tedy poskytovat k němu licence čistě za peníze. Podmínkou je dodržení licence k tomu kterému balíku. Proč tomu tak je a jaké podmínky musí být dodrženy, je záležitost na delší povídání a tady pro to není místo. Kdyžtak o tom někdy napíšu článek.

Zápatí

Používáme FluxBB