Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 3. 4. 2014 21:44:18

zdelen
Člen
Registrace: 16. 3. 2014
Příspěvků: 2

Vložení vodorovné čáry - VYŘEŠENO

Nyní mám na počítači s Ubuntu nainstalován LibreOffice 4.1.3.2. V předcházející nabídce byla v záložce Vložit možnost Vodorovná čára s několika možnostmi. V této verzi toto není. Potřebuji odstavce textu oddělovat vodorovnou čarou. Můžete poradit, zda to v této verzi lze?
Děkuji

Editoval zdelen (5. 4. 2014 21:12:42)

Offline

#2 4. 4. 2014 05:36:06

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,341

Re: Vložení vodorovné čáry - VYŘEŠENO

Nevím sice jak to vypadá ve Vaší verzi, ale doporučuji si buď do galerie udělat vylastní "motiv" jako obrázek a můžete si s čárami vyhrát po všech stránkách (barvy síla a podobně) Následně to vložit například jako vycentrované a udělat si šířku i výšku jak Vás napadne. Jde jen o nastavení odsaznení a ukotvení. Existují ale další možnosti.
--------------------------------------------------
     Zavolat nabídku "Zobrazit" > "Nástrojové listy" > "kresba" - a normálně si namalovat čáru jakou chcete. Důležité je mimo grafických vlastností ukotvení takové čáry. Nabízí se možnost zejména jako znak, ale voleb je možné více : - "ke stránce" (- to je vysloveně nevhodné), "k odstavci" (to už je dobré), stejně jako "ke znaku", nebo "jako znak". Je zde ještě volba k rámci - to je vhodné pokud použijete nějaký rámec, nebo sekci ap.
     Má to značné výhody. Vytvoříte si čáru podle svých představ a tu pak jen kopírujete tam, kde ji chcete mít, a nebo si to uložíte jako vlastní styl odstavce, nebo rámce. Je možné například vkládat šikmou čáru, nebo si udělat například kříž ze dvou čar (spojit do jednoho celku) a podobně. Zejména bych ale doporučil kvůli estetickému dojmu místo čáry vložit ze stejného panelu nikoliv čáru, ale obdélník (velmi dlouhý a tenký). Ten má tu výhodu, že se dá zvolit orámování (- když ano tak nastavit čáry, nebo žádné orámování), stín, průhlednost, výplň která má mnoho variant :
- Přechody - je jich hodně na výběr a dají se i upravit.
- Šrafování - také mnoho druhů a barev (připomíná technické výkresy řezů zejména z oborů ve stavebnictví)
- Rastry což je podle mne obdoba přechodů, ale nejsou "centrické tak jako přechody". Je zde i editor kde si vše uděláte podle svého vkusu.
     Jak čáry, tak obdélníky a jiné "objekty" mohou mít popis (nad, nebo pod čarou), nebo vložit text do objektu obdélníku ap.). Při překopírování jen popisy (texty) přepsat na aktuální.
--------------------------------------------------
      Další možností - řekněme "techničtější" je udělat si přímo svůj styl odstavce, kde lze zadat přámo odstavci klasické orámování jako pro buňky například v Calcu.
      Zavoláte nabídku "Formát" "Odstavec" karta "Ohraničení" a zde v dialogu upravíte napřáklad tak, že z plného orámování (čtverec) kliknutím odstraníte čáry, které nechcete. Nebo jim dáte jiné parametry. Například základ upravíte tak, že ponecháte jen horní a dolní linku se základní barvou a sílou. Pak vyberete jen horní čáru a té dáte jinou sílu a barvu. Takže orámování může být jen jedinou čarou nahoře, nebo dole, nebo dvěma stejnými (i různými) čarami horizontálně (na začátku a konci odstavce), a nebo i jen po stranách.
       V uvedeném dialogu si můžete nastavit cokoliv - odsazení, barvu podkladu ap. Takže si můžete vytvořit například styl odstavce pro poznámky pod čarou - dát jin typické orámování, velikost a styl písma + například šedivou barvu pozadí. Uděláte tomu svůj název - třeba "moje poznámky pod čarou", nebo MyComment ap.


        Takže možností je hodně a nemusíte nic vyhledávat - jen si udělejte svoje styly pro stránky a odstavce.

Editoval neutr (4. 4. 2014 05:39:05)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 4. 4. 2014 20:24:46

zdelen
Člen
Registrace: 16. 3. 2014
Příspěvků: 2

Re: Vložení vodorovné čáry - VYŘEŠENO

Ano, tyto možnosti mi jsou známy. Ale v předchozí verzi v nabídce bylo přímo vložení vodorovné čáry a hned v různém provedení dle výběru. Bylo to rychlé a pohodlné. Dokument vzniká vkládáním komentářů přispívatelů. K jejich oddělování používám právě normální  vodorovnou čáru. Nakonec textový dokument ukládám jako html. Nyní z nouze řeším použitím podtržítka podobně jako je použito výše v odpovědi.
No uvidíme, zda v nějaké další verzi nebude návrat vodorovné čáry do nabídky.
Děkuji za snahu pomoci.

Offline

#4 5. 4. 2014 17:59:22

jelinek
Moderátor
Registrace: 2. 9. 2013
Příspěvků: 25

Re: Vložení vodorovné čáry - VYŘEŠENO

Vkládání čáry bylo bohužel odstraněno - co jsem četl, tak bylo prý špatně implementované (nečistý kód závislý na platformě atd.). Je to nepříjemné, ale naštěstí existují jiné způsoby, jak čáru vložit:

1) Napsat posloupnost znaků "---" a odřádkovat (klávesou Enter). Znaky se automaticky převedou na vodorovnou čáru. Pro vložení dvojité čáry stačí místo toho použít "===".

2) Na prázdný odstavec aplikovat styl "Vodorovná čára". Ve stylu lze nastavit, jak bude čára vypadat (případně si lze vytvořit vlastní styly podle potřeby).

Offline

Zápatí