Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 31. 3. 2014 22:57:57

strepon
Člen
Registrace: 6. 1. 2011
Příspěvků: 156

Q&A pro LibreOffice v češtině?

Rád bych se s vámi, zdejšími návštěvníky, poradil ohledně následujícího:
The Document Foundation provozuje na ask.libreoffice.org pro LibreOffice poradnu ve formátu otázek a odpovědí (Q&A, známé ze StackOverflow, v tomhle případě běží na aplikaci Askbot). V poslední době vznikají její jazykové varianty (například německá), a nabízí se proto otázka, zdá máme zájem také o českou (potažmo česko-slovenskou) verzi.

Je jasné, že zavedenou poradnou je zdejší fórum, přesto si myslím, že by tohle byla z několika důvodů zajímavá možnost:
- nejedná se o fórum, jde o fakta a ne názory a domněnky, řešení je jasně vidět hned pod otázkou,
- opakované dotazy se uzavírají odkazem na původní řešení, takže se neřeší již vyřešené,
- aplikace je uživatelsky přívětivá, do otázek a odpovědí se dají vkládat obrázky a soubory, odpovědi mohou být ve formě wiki (tj. lze je aktualizovat a doplňovat), přihlašovat se dá přes Facebook, Google apod.

Jednak nevím, jestli by byl o českou verzi zájem ze strany uživatelů, jednak je otázkou zajištění provozu. Po technické stránce se o vše stará TDF, zapotřebí je ale otázky a odpovědi moderovat.

Myslíte, že by zprovoznění mělo význam? A pokud ano, našli by se nějací moderátoři?

Offline

#2 1. 4. 2014 13:15:00

jelinek
Moderátor
Registrace: 2. 9. 2013
Příspěvků: 25

Re: Q&A pro LibreOffice v češtině?

Bohužel to vidím docela skepticky. Vnímám, kolik dá práce shánět autory (placených!) článků pro oblast OO/LO - a když už se někdo najde, často nevydrží psát dlouho. Moderování je podobná řehole, resp. ještě rutinnější, navíc by byla asi zdarma (podobně jako ve zdejším fóru), na čistě dobrovolnické bázi. To už musí být někdo opravdu nadšenec, navíc s dostatkem času, aby se tomu mohl věnovat.

Je to podobné, jako před časem mé úvahy o tom, že by bylo hezké mít LibreOffice Conference tady u nás. Ale asi je to podobná utopie. Itálie, Španělsko, Švýcarsko, Francie, Německo - to jsou státy, kde LO frčí. U nás ne, tady se bohužel někteří lidé dokonce stydí za to, že AOO nebo LO používají (protože to "není in" - mají pocit, že se člověk blýskne s MSO nebo něčím čistě cloudovým, třeba Google Docs nebo ještě lépe Office Web Apps).

Asi jsme tak bohatý stát s tak bohatým obyvatelstvem, že si můžeme dovolit větší luxus, větší plýtvání penězi než Německo a Švýcarsko :-)

Offline

#3 1. 4. 2014 18:39:16

strepon
Člen
Registrace: 6. 1. 2011
Příspěvků: 156

Re: Q&A pro LibreOffice v češtině?

Ano, vše je provozováno dobrovolníky a bez nadšení to nejde. Na druhou stranu času není tolik potřeba – tuším že Brazilci (kteří už systém nějakou dobu mají) psali, že stačí pět minut denně. Ono primárním úkolem moderátorů není, aby na dotazy odpovídali, ale aby je moderovali.

Na okraj: ač česká verze neběží, už je tu dotaz v češtině:))

Offline

Zápatí