Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 Re: Calc » vlastní funkce - VYŘEŠENO » 21. 1. 2019 14:00:44

jo! funguje to! děkuji pánové oběma za tu funkci!

#2 Re: Calc » vlastní funkce - VYŘEŠENO » 10. 1. 2019 16:18:44

Ahojte pánové,

děkuji oběma za své příspěvky.

To co zaslal LADER se zdá být funkční! děkuji!

...každopádně...(omlouvám se že není ještě pro mě dostatečné)...během začlenění vzorce do mé tabulky jsem přišel na to,  že potřebuji TAKY I fci. která by fungovala naopak:

nyní vzorec ("NAJDIS") zjišťuje kolikátá buňka v oblasti ZLEVA(směrem doprava) odpovídá kritériu.
zjištuji, že bych potřeboval i fci. která by zjištovala..ZPRAVA(směrem doleva)

Pokouším se už asi 4. hodinu upravit LADERovu fci...ale neúspěšně :-/

Myslíte, že byste to někdo zvládnul? diky

LADERe - poslal jsem ti soukromou zprávu skrz toto forum, třeba spadla do spamu...

#3 Re: Calc » vlastní funkce - VYŘEŠENO » 28. 12. 2018 11:37:58

Ahoj Neutr(one?),

děkuji Ti za odborně a detailně popsané možnosti řešení/komentáře a zároveň se Ti už musím teď omluvit, jelikož vidím že Ti nemůžu být adekvátním diskutérem jelikož většině věcí co jsi napsal prostě nerozumím.

Ano, zadání asi není popsáno dostatečně-snažil jsem se to popsat co nejjednodušeji...což může být i na škodu k vyřešení problému.

V podstatě bych si mohl vystačit s řešením v AD2- "IFS" ...což je dost "neelegantní" řešení ale asi bude stačit.

Pokud bych měl jít ale tomu štěstíčku,pro nalezení elegantního řešení, více naproti tak Ti problematiku přiblížím více takto:

Já jsem plánováč výroby v naší firmě(cnc obrábění) a v plánu je od např. 1.1. do 30.4. 50různých dílců k vyrobení. Každý z nich trvá vyrobit různě dlouho(někdy 1 den, nekdy i 2 týdny).
Musím mít přehled o tom kdy bude jaký dílec vyroben(potvrzování objednávek apod.).
Proto mám tabulku kde jsou dílce pod sebou. U každého dílce je uveden datum startu a konce - pomocí vzorečků - dílec na řádku 10 se "dívá" kdy končí předchozí dílec na ř. 9. a zase dílec na ř. 9 se dívá na to kdy skončí dílec na ř.8 atd Jelikož víme jak dlouho jaký dílec trvá tak dokážeme spočítat i to kdy skončí.
Plán se často mění -dílce se prohazují v čase - proto to mám přes vzorečky aby se to v případě změny samo propočítalo - kdy co bude hotovo.

Jenže - je tu "problém" směnnosti- máme týden kdy je denně 1 směna a druhý týden kdy jedou 2 směny (A1=1směna/den 1.ledna ; B1=2směny 2.ledna atd. ...C1=5směn 3.ledna  je samozřejmě nesmysl aby bylo denně 5 směn..to bylo jen tak pro vzorový příklad).
S tou směnností ty moje vzorečky taky počítají - podle toho je vypočteno kdy bude jaký dílec hotový.
Problém je ten že tu směnnost pro daný týden už píšu RUČNĚ - není to vzorcem - a to je to co chci tímto celým mým dotazem změnit.
Chci aby když nějaký dílec přesunu z např.polovičky dubna (kde je průměrná směnnost za den 1 směna) na začátek března (kde je např. pruměrná smennost 1,5) tak chci aby se tak i nastavila automaticky směnnost - podle toho v jakém "období" se dílec vyrábí.
Dílec který trvá vyrobit 3 směny bude v dubnu trvat vyrobit 3 dny, kdežto v březnu 2dny

Ano-primitivně by to šlo tak,že vím že se vyrábí v 13. kalendářním týdnu a vlookupem se podívám do nějaké tabulky kde budu mít pro každý týden napsanou směnnost.
Jenže mnohdy jsou dílce vyráběny v týdnech s různou směnností (výroba trvá déle než týden)...takže 1/3 délky času je např. v týdnu s 1směnností a 2/3 času s 1,5 směnností.

Mým cílem je naučit vzoreček poznat kdy práce skončí když ví, že začíná např. 1.1. ,trvá 3 směny a dle směnnosti: v A1(1.1. 1směna) B1(2.1. 2směny) by měl zjistit kdy ta práce skončí.

No tod můj problém...NECHCI samozřejmě at nad tím bádáte a ztrácíte čas nad tímto problémem....napsal jsem to jen v naději, že někoho v mžiku něco napadne - nějaký tip...a třeba mi to pomůže.

#4 Calc » vlastní funkce - VYŘEŠENO » 27. 12. 2018 23:43:50

dech
Odpovědí: 9

Ahojte,
zkusil by mi někdo pomoct vytvořit vlastní funkci? Vím, že se to má dělat v tom BASICu...makra nějak zvládám...ale jak naprogramovat tuto funkci nevím:

A1=1 B1=2 C1=5 D1=2

např. A3= 8

výsledkem fce by mělo být označení sloupce (číslem /písmenem/adresou..to je jedno) ve kterém platí že: SUM(A1:X1)<=A3  tedy SUM(A1:X1)<=8  ...hledám to "X"
v tomto příkladě je výsledek: "C" / 3.sloupec / C1

zkoušel jsem to normálně jako vzorec ale nejde mi to.problém bude asi v tom, že to může být n-té řešení
...a vím že v makru jsem už zkoušel něco jako proměnou která nabývala hodnot např. "i from 1 to 100"
tedy že by počítač zkoušel varianty SUM(A1:A1) SUM(A1:B1) SUM(A1:C1) ...atd..až by narazil na odpovidajici vysledek

kdybych mohl udělat pomocné bunky tak to  pujde snadno...udelal bych si kumulativni součty...jenze nemuzu...tak proto hledám způsob jak to vypočíst v "jedné bunce"

...no snad je to trochu pochopitelné

diky za tipy!

LO 6.1.2.1. (x64)

#5 Re: Calc » array funkce - filtrování? » 27. 9. 2017 19:22:20

ahojte pánové
omlouvám se za neodpovědi. 
děkuji za nápovědy!
snažil jsem se vaše napovědy použít - ale pořád mě můj problém navádí směrem k mému řešení.
automatický filtr znám - ale ten se hodí pro filtrování samotné DB. já potřebuju vytvořit nějaké formuláře/user interface/něco pro NEajtáky, které nejsou tak na první pohled komplikované.
S kontingenčníma tabulkama jsem za jedno, řekl bych že je zvládám, ale mám jich už tolik že spuštění makra na jejich aktualizaci nachvíli zasekne LO. Proto se snažím nahradit je nějakými vzorci které budou mít v podstatě jejich schopnost - vyfiltrovat a SDRUŽIT - neboli pokud výsledkem byl výraz který by se opakoval, tak jej KT zobrazí jen 1x.
Mezitím jsem se někam posunul - a to šeredně blízko toho co hledám, ale ještě mi chybí vyřešit jeden zádrhel  -viz. odkaz
https://uloz.to/!6bm7TBKVhxBe/ukazka2-ods

#6 Calc » array funkce - filtrování? » 14. 8. 2017 22:34:42

dech
Odpovědí: 6

Ahojte,
pokouším se použít ARRAY "formu" (ctrl+shift+enter) funkcí k filtrování dat.

Vím že existují automatické filtry apod....no prostě řekněme, že by se mi hodilo toto řešení...ale nevím jak k němu dospět.

Myslím, že ukázka v souboru je všeříkající.
https://uloz.to/!DNJDn7xP5WrH/ukazka-ods

diky za nápady.

(soubor je vytvořen v LO 5.2.7.2)

#7 Re: Calc » Funkce Sumproduct - VYŘEŠENO » 3. 10. 2016 13:22:33

whohooo...DĚKUJI pánové...funguje přesně!

#8 Re: Calc » Funkce Sumproduct - VYŘEŠENO » 2. 10. 2016 19:38:29

Ahojte.
Hledám funkci která zjistí podle 2 kritérií POČET výsledků. 1.kritérium: řádky s „A", 2. kr.: kladná čísla.
V druhém řádku A je vzorec, jehož výsledkem je „nic" a přesto je těmto dvěma funkcemi různě započítáván. Potřeboval bych aby SUMPRODUCT počítal stejně jako COUNTIFS – aby tuto bunku nezapočítával, protože podmínkou je aby bral v potaz jen kladná čísla, což si myslím že „prázdná" bunka není. Samozřejmě pokud bych ten vzorec smazal a bunka by byla OPRAVDU prázdná tak s ní už SUMPRODUCT nepočítá.
Potřebuji to protože musím používat staré OO (3.2.1) jelikož tam mám hrooozně moc maker která v novějších verzích OO (i LO) nefungujou a v OO 3.2.1 fukce COUNTIFS není. Díky za pomoc.


Test bb kódů ve FluxBB

#9 Re: Calc » něco pro matikáře... :) » 9. 6. 2016 17:09:47

joooj....tak už v tom mám jasno:
výsledek 33,33% NEzohledňuje náročnost výrobků,
kdežto výsledek 40% ANO, takže je "správnější" použít způsob výpočtu když vyjde 40%

diky pánové!

#10 Calc » něco pro matikáře... :) » 9. 6. 2016 11:47:19

dech
Odpovědí: 5

snažím se spočítat produktivitu pracovníka a narazil jsem na takový bych řekl triviální ale záludný problém- jak to spočítat? v souboru jsou dva způsoby a za boha si nedokážu odvodit, který je ten správný....
jaj...nevím jak se tu pridávají prilohy tak dávám odkaz:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ … sp=sharing

#11 Chyba v programu » pád OpenOffice (Calc) » 23. 4. 2016 09:00:58

dech
Odpovědí: 1

Ahojte,

Mám 5 souborů a 3 z nich "natahují" data ze zbylých dvou souborů. Toto natahování je uděláno primitivně - formou odkazů do jiné tabulky...tedy v A1 se např. objeví obsah D5 z jiného .ods souboru tak, že v A1 je tento vzorec: ='file:///C:/zdrojdat.ods'#$list1.D5


Pokud provedu aktualizaci těchto odkazů CCA 4x nastanou problémy:
A) některé makra mi přestávají fungovat - ne že by se provedly nějak špatně - prostě se neprovedou (aktualizace kontingenčních tabulek)
B) po kliknutí na bunky začnou tyto bunky a jejich okolí(1-2bunky v okolí) "bělet" - v místě kde jsou v bunkách data se objeví bílá barva, dokonce i viditelná mřížka mezi bunkami "zbělá". Ne že by data zmizely - spíš jde o grafický problém vykreslení, protože když takto soubor uložím a otevřu tak už tam bílá barva není...do dalšího "přetížení"
C)při vykonání makra (akt. Kont.tab.) začne soubor hrozně přemýšlet a přestane odpovídat - celé OO se zaseknou
D) OO spadnou.


Tuším, kde je zrada - 2 zdrojové soubory jsou velké cca 4 MB a myslím, že jejich velikost je to co přitěžuje stabilitě OO. Tuším, že při každé aktualizaci odkazů musí být zdrojový soubor znovu kompletně načtený(jakože otevřený), takže takto otevřené soubory v paměti zabírají asi hodně MB. ODS soubory jsou komprimované takže při otevření zabírají mnohem více místa. Když spustím správce procesů tak vidím, že OO zabírají cca 500MB - 1500MB.

Řešením to tak že ve správci procesů ukončím OO a spustím je znovu....což mě (někdy) štve že...

Verze OO, které takto používám už několik let je verze 3.2.1   OOO320m19 (Build:9505).
Neaktualizuji, protože používám makra, které z nějakých záhadných důvodů v pozdějších verzích nejdou nebo se to hýbe katastrofálně pomalu (hlavně makro na aktualizaci kontingenční tabulky, které je pro mě klíčové:
thisComponent.Sheets.getByIndex(0).DataPilotTables.getByIndex(0).refresh()    ).
Ted jsem to zkoušel spustit v nových Libre Office(5), ale opět nefungovaly.


Mno a můj dotaz je, jestli tušíte jak by šlo zlepšit tuto stabilitu.
Ram mám dost - 16GB (Win8).
Tabulky neobsahují obrázky nebo něco co y zbytečně zvyšovalo jejich velikost - všechno to jsou data a sem tam pár tlačítek na provedení maker.


Šlo by nějak třeba navýšit nějak přidělenou pamět pro OO nebo nebo něco jinak nastavit?


Chápu, že by asi bylo lepší nějak změnit koncepci fungování mých tabulek těmito směry, aby (snad) nedocházelo k těmto problémům:
A) aktualizovat OO na poslední verzi (nebo na LO) ...problém mám s těmi makry - jejich nefunkčnost, ale asi by šli nahradit nějakými, které v nových verzích fungujou že...
B)provést natahování dat nějak "databázově"? to jsem ještě nezkoušel - tak mi zkuste poradit jestli to vůbec jde a jestli to má smysl. Mělo by to i výhodu v tom že by se data natahovaly průběžně a ne na vyžádání jako v případě akt. odkazů (tak si to aspon představuju)


Akorát, že tyto řešení vyžadují hodně času na přestavbu tabulek...tak hledám nějaké pokud možno snadnější řešení...

diky.

#12 Re: Calc » zjistit číslo posledního prázdného řádku » 20. 4. 2016 19:55:44

za makro děkuji, ale potřebuji vzorec.

vzorec funguje! supr! díky!

#13 Calc » zjistit číslo posledního prázdného řádku » 20. 4. 2016 15:02:31

dech
Odpovědí: 7

Už se to určitě řešilo..akorát můj případ je složitější o to, že hledám poslední prázdný řádek v sl. B a zároveň v sl. A prázdný není.

Už mám za sebou hodiny zkoušení a googlování...tak teď už mi může pomoct jenom někdo jiný než já sám.

diky.


obr

#14 Re: Calc » kontingenčnú tabuľku spustiť automat. » 18. 3. 2016 11:33:13

wooow :-) ...to je let tyjo...tak to čumím že to vubec funguje...

#15 Re: Calc » chybný formát souboru v sub-dokumentu content.xml na pozici 2,499964 » 6. 2. 2014 08:35:11

no vždyt jsem psal v horním příspěvku, že jsem to otevřel v programu "KDE". Už to bylo dávno, tak si nejsemjistý jak jsem pokračoval dál - asi jsem to v tom programu pak uložil jako Open Office soubor nebo jako Microsoft Office soubor - abych ten soubor mohl zase otevřít těmito progrmay(OO/MO).
A si taky myslím, že to způsobilo, bylo zapnuté sledování změn. To jsem vypnul a už se mi to v životě nestalo.

#17 Calc » Zobrazení obsahu buňky na základě číselné znalosti polohy - VYŘEŠENO » 3. 5. 2012 20:38:59

dech
Odpovědí: 2

Ahojte...téma jsem nazval asi hrůzostrašně smile

Hledám funkci, do které bych zadal ČÍSLO řádku a ČÍSLO sloupce a výsledkem bude obsah takto číselně zadané bunky....neboli neco takového:

funkce(ř;s) např.  funkce(2;3) jejím výsledkem bude obsah bunky C2

existuje taková funkce?
diky

___________________________________________________________________________

Značím jako vyřešené

;o)

#19 Re: Calc » V buňce 2 vzorce - podle potřeby - VYŘEŠENO » 4. 1. 2012 09:32:25

lp.: diky, bohuzel ve sloupci B ve skutečnosti nemám čísla,ale jiný text, určující, ze kterého sloupce číst data - tím by se vzoreček opět zkomplikoval o vnořené fce IF...což mě vede už k jednodušší variantě a to jen a pouze fce IF s fcemi VLOOKUP a několikrát vnořených do sebe. každopádně diky. - toto by mohlo být řešení pro čtení dat z jedné oblasti (což v mém zjednodušeném případu tak je-obl. K2:M1000 v druhém souboru), ale můj opravdový problém je takový, že těch oblastí mám několik-proto jsem preferoval opravdovou volbu vzorce-každý vzorec může vypadat naprosto jinak.
neutr:
v tvém souboru jsi použil mou první variantu dotazu, když si otevřeš druhou variantu(správnější)(v 8. příspěvku),tak tam bude možná leccos jasnější než z toho souboru co jsi právěpoužil.
každopádně k tvým dotazům v tvém souboru:
z těch 3 tabuleček, které jsi tam nakreslil by odpovídala ta uplně vrchní. Je to zdrojová tabulka, ze které se čtou data a tyto čísla se měly objevit ve žlutém sloupci.
1)zdrojové pole(pole odkud se tahají hodnoty) je ve skutečnosti J2:M100 (neberu-li v úvahu sloupec I - podle kterého se určí řádek, ve kterém se má vyhledávat-sloupec I není výsledkem-výsledkem je nějká hodnota z pole J2:M100). Písmena se v této zdrojové tabulce nepakují. Opakují se jen v tabulce kde má být výsledek(A2:B1000)
2)nejsou proměnné
3)žádné změny, jde jen  o přenesení hodnot z pole o více sloupců, do pole o jednom sloupci - z pole J2:M100 do B2:B1000
4)
5)...joo to by šlo! ano tak toto je nejbližší způsob jak udělat z textu vzorec!! sice pokaždé,když člověk očekává změnu vzorce, tak ho musí aktualizovat...ale aspoň to jde udělat všecko hromadně-roztáhnout vzorec na 1000 řádků-vložit jako text a nahradit "=". Ideální v případech kdy se vzorec nebude často měnit - což je můj případ
6)ono se právě v tom sloupci některá písmena objevují vícekrát(A,B,D) - proto je tam cca 1000 řádku oproti zdrojovému poli, kde je jen cca 100 řádku,které jsou ale unikátní.
-celý muj kompletni priklad je slozitejsi. V tomto zjednodusenem priklade se zdá(tedy opravdu tomu tak je), že se některé řádky opakují...jenže moje opravdova tabulka má více sloupců a ty pak dávají, zdánlivě duplicitním řádkům,  svou jedinečnost.
7)hodnoty se nemění
8)no v mém zjednodušeném případě jsou parametry (v mém druhém souboru-8.příspěvek)čísla v  sloupci B, ve skutečnosti tam je ale text, který říká, který sloupec se má použít jako zdroj čtení dat z pole K2:M100 - což by vedlo k dalším vnořeným fcím IF, aby to fungovalo podle lp.

pánové díky! bod 5) anebo několik vnořených fcí IF s VLOOKUP dosebe tento problém "volby vzorce" řeší-sice ne elegantně,ale řeší!
...škoda že neexistuje ta opačná fce k fci FORMULA - aby udělala z textu vzorec

#20 Re: Calc » V buňce 2 vzorce - podle potřeby - VYŘEŠENO » 3. 1. 2012 18:46:32

uf...sry ale jsem evidentně o nějakou ligu níž :-)  -stěží rozumím tomu co píšeš :-)
chtěl bych ti tu informaci poskytnout(údaj kde je pole grafu)-ale nevím co si pod tím představit. Prostě mám zjednodušený(o těch 1000 řádků) problém a ted jak ho vyřešit - obdelníků bych v mém sešitě našel dost, ale který je ten který ty potřebuješ nevím :-)
Pokud budeš mít semnou nervy tak mě nějak naved na to co by si potřeboval vědět-jak mam urcit ten obdelnik nebo co.
Pokud by šlo o můj dotaz - z textu vzorec - šlo by to nějak?  něco jako INDIRECT (když do něj zadám text "A1" tak výsledek bude obsah buňky A1)-akorát pro vzroce

#21 Re: Calc » V buňce 2 vzorce - podle potřeby - VYŘEŠENO » 3. 1. 2012 18:15:09

Díky! Ovšem, jak vidím tak jsem podcenil zjednodušení mého problému - můj problém je složitější a tak jsem ho zjednodušil-ale špatně. Proč nemůžu použít tvoje řešení snad pochopíš z mého aktualizovaného souboru:
ukazka_volby_vzorce.ods

a stále ideální a vůbec bych řekl obecná otázka zůstává - zda-li lze z textu co vypadá jako vzorec opravdu udělat funkční vzorec.

#22 Re: Calc » V buňce 2 vzorce - podle potřeby - VYŘEŠENO » 3. 1. 2012 15:18:10

ahojte, po dlouhé době se vracím k tomuto tématu. Cíl je stejný - navolit v bunce takový či onaký vzorec, ALE bez maker (potřebuju takovýto vzorec,který se dokáže podle sousední buňky přizpůsobit-zvolit vzorec A nebo B)roztáhnout na 1000 řádků. Vím, asi bych mohl použít IF - ale to je výběr mezi 2 vzorci (ano vím-mohu vnořovat další IF do IF), ale potřebuju mít výběr z např. 10 vzorců - v dané bunce se "objeví" jeden z těch deseti-podle okolních bunek...a toto delat pomocí IF je už dost nepřehledné.
Tak mě napadá- lze z textu vytvořit vzorec??
Totiž pomocí dokážu pomocí různých vzorců sestavit výsledný variabilní vzorec - ten co potřebuju, akorát se chová jako text a tím pádem mi "nevyhodí" žádný výsledek...viz. odkaz
ukazka_volby_vzorce.ods

bylo by to vyřešeno, kdyby nějak šlo text v buňce, který se tváří jako vzorec opravdu "aktivovat" - aby fungoval jako vzorec.


____________________________________________________________________________

Přeuložil jsem Váš soubor do Wiki, aby byl stále přístupný

;o)

#24 Re: Co se jinam nehodí... » Prodej hotového dokumetnu - licence » 12. 12. 2011 21:04:34

prominte ze se opakuju, ale na tu otazku jaksi porad nemam jasnou odpoved.
otazka je: MUSÍ můj soubor mít licenci GNU LGPL nebo NEmusí? to je dost podstatné.


Pokud budu šířit celé OO, tak vím, že jej musím šířit pod licencí GNU LGPL. Ale týká se to i jednotlivého souboru, který vzešel z balíku OO? - lze na jednotlivý .ods (Calc) soubor pohlížet jako na balík OO. Není tento soubor natolik odlišný od celého balíku OO, že by se na něj ta licence GNU LGPL nemusela vztahovat?


možná že to co napsal/citoval sedlacekdan ve 4. prispevku to popisuje přesně mou situaci...to s tím šířením knihovny...já nevím jestli tím šířím knihovnu...mám tam "jen" vzorečky a makra

#25 Re: Co se jinam nehodí... » Prodej hotového dokumetnu - licence » 10. 12. 2011 18:33:10

No dobře, už vím, že se dají prodávat šablony apod., ale pořád nevím jestli na nich MUSÍ být nalepena ta licence GNU LGPL.
Určitě vím, že pokud budu šířit samotné OO, tak tam musí být ta licence GNU LGPL...ale soubory vytvořené v OO???


pokud ano tak v mém případě by tedy stačilo udělat v tom souboru např. tlačítko "O programu" které by po kliku NĚCO vypsalo - co by to mělo být? něco jako toto(z: Jak uplatnit tato ustanovení na vaše nové programy )?:

<jeden řádek se jménem programu a krátkým popisem toho, co dělá>
Copyright (C) <rok> <jméno autora>

Tento program je svobodný software: můžete jej šířit a upravovat podle ustanovení Obecné veřejné licence GNU (GNU General Public Licence), vydávané Free Software Foundation a to buď podle 3. verze této Licence, nebo (podle vašeho uvážení) kterékoli pozdější verze.

Tento program je rozšiřován v naději, že bude užitečný, avšak BEZ JAKÉKOLIV ZÁRUKY. Neposkytují se ani odvozené záruky PRODEJNOSTI anebo VHODNOSTI PRO URČITÝ ÚČEL. Další podrobnosti hledejte v Obecné veřejné licenci GNU.

Kopii Obecné veřejné licence GNU jste měli obdržet spolu s tímto programem. Pokud se tak nestalo, najdete ji zde: GNU Licence.

Zápatí

Používáme FluxBB