Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 Writer » když stisknu Enter, změní se mi formátování VYŘEŠENO nákupem MS Office » 26. 10. 2021 10:37:04

Wlady
Odpovědí: 0

Zdravím.
Mám LO 7.1. a následující problém. Když použiji Enter, skočí mi formátování právě dopsaného řádku či odstavce jakoby o krok zpátky (zvětší se písmo, změní se zarovnání textu atd.)
Přitom jsem nic v programu nepřestavova ani (po velmi špatných zkušenostech s aktualizací na 7.2.4.) neinstaloval žádnou aktualizaci.

#2 Re: Instalace » po dnešní aktualizaco LO program nejde spustit VYŘEŠENO » 7. 9. 2021 12:44:38

Díky moc!
Pomohlo to a dokonce se mi neztratila ani všechna dnešní práce na tabulkách.
Jen popravdě nechápu jednu věc, proč se v rámmci aktualizací nabízí nestabilní verze!
Já si to stáhnul jen proto, že se mi to nabídlo a navíc mi ta nabídka kousla otevřený soubor a ján moula si naivně myslel, že když to stáhnu, tak se to "vylepší" a rozběhne  :-(

Tak ještě jednou díky za kvalitní a hlavně i rychlou radu.

#3 Instalace » po dnešní aktualizaco LO program nejde spustit VYŘEŠENO » 7. 9. 2021 11:30:09

Wlady
Odpovědí: 2

Po dnešní aktualizaco LO (byla to verze 7.2.4.0 nebo tak nějak) program nejde spustit a neotevřu ani žádný dokument, což je vzhledem k tomu, že s tím pracuji opravdu velká radost.
Nespostím to ani jako správce.
Mám W10, 64 bit

#5 Calc » Jak vymazat sloupce v tabulce z navzájem provázaných hodnot, VYŘEŠENO » 10. 2. 2021 14:18:28

Wlady
Odpovědí: 2

Ahoj.
Když to píšu podruhé, zkusím to nějak srozumitelněji, on mi limit délky předmětu ten dotaz nedovolil dopsat.

Full to mělo znít takto: Jak vymazat sloupce v tabulce vytvořené z navzájem provázaných hodnot, aniž by ty údaje ve zbylých sloupcích zmizely nebo se místo nich objevila chybová hláška?

Když vytvořím tabulku navzájem souvisejících a provázaných hodnot (typicky z nákupních cen počítám prodejní ceny včetně DPH, marže v Kč i %) a pak z ní chci udělat nabídkový ceník, takže potřebuji vymazat ty první sloupce, abych neventiloval marži atd. Ale když to udělám, naskočí mi všude nuly nebo chyby a je vymalováno.
Logika věci je mi jasná,jsou to provázané hodnoty, ale existuje nějaký fígl, kterým se ten vztah dá zrušit nebo zafixovat, aby to částečně vymazat šlo a ten zbytek zůstal....?
Nebo si to musím vedle otrocky opsat a vytvořit si tabulku z čísel které mi CALC spočítal ručně? To by poněkud degradovalo tu pomoc CALCu při výpočtech.

V principu tentýž problém je, když takto vytvořený sloupec hodnot nebo i jen jedno číslo z něj chci přenést jinam. Nelze. Hodí to nesmysl nebo chybu.

Předem díky za radu.

Wlady

#6 Re: Writer » ŠPATNĚ UMÍSTĚNO, přesunuto CALCu. » 10. 2. 2021 14:02:55

Ježíšmarjá já jsem moula. Moc se omlouvám,já to samozřejmě dělám v CALCu, ale zvolil jsem špatné téma. Můžete to přehodit nebo se to dá vymazat. Já to po odeslání této odpovědi zkusím a když to nepůjde, označím to za vyřešené a dám to znovu do CALCu.

Díky moc.

#7 Writer » ŠPATNĚ UMÍSTĚNO, přesunuto CALCu. » 10. 2. 2021 08:28:10

Wlady
Odpovědí: 2

Ahoj.
Když vytvořím tabulku navzájem souvisejících a provázaných hodnot (typicky z nákupních cen počítám prodejní ceny včetně DPH, marže v Kč i %) a pak z ní chci udělat nabídkový ceník, potřebuji vymazat ty první sloupce, abych neventiloval marži atd. Ale když to udělám, zmizí mi to všechno.
Logika věci je mi jasná,jsou to provázané hodnoty, ale existuje nějaký fígl, kterým se ten vztah dá zrušit nebo zafixovat, aby to vymazat šlo?

V principu tentýž problém je, když takto vytvořený sloupec hodnot nebo i jen jedno číslo chci přenést jinam. Nelze.

Předem díky za radu.

Wlady

#8 Re: Calc » rozhození formátování při přenosu tabulky přes schránku VYŘEŠENO » 3. 1. 2021 13:01:06

Takže pro Vaši informaci, problém je v tom, že předmět je moc dlouhý a ačkoli v okně je ještě dost místa, nechce už dovolit nic dalšího vepsat!!!

Zjistil jsem to, když jsem se pokoušel o totéž v omylem založeném tématu ve WRITERU, které admini, nechápu proč, dávno nesmazali. Nejste zde jediné fórum, kde se občas vyskytnu, takže běžnou praxi celkem znám. Já to zkusil bezprostředně smazat sám, ale to nelze, tak jsem příspěvek nahlásil a domníval se, že to postačí.

Ale zpět k problému. Ve vlákně WRITER mi to dovolilo předmět označit i smáznout, ale nikoli prodloužit nějakým vpisem, což se tedy následně pokusím učiniti i zde.

Takže ještě jednou díky a když vás někdo pořádá o radu podruhé, tak si prosím přečtěte vše, co k danému problému napsal.

Děkuji za poochopení.

Wlady

#9 Re: Calc » rozhození formátování při přenosu tabulky přes schránku VYŘEŠENO » 3. 1. 2021 12:43:46

Pánové, nedegradujte prosím Vaše skvělé rady týkající se původního problému.

Výše jsem napsal, cituji : Když se vrátím na začátek a dám EDITIVAT, mohu měnit tělo příspěvku, ale nikoli předmět. Zkoušel jsem to asi 5x, i jsem se dvakrát odhlásil a zase přihlásil, ale je to stále stejné...

Děkuji za pochopení.

Wlady

#10 Re: Calc » rozhození formátování při přenosu tabulky přes schránku VYŘEŠENO » 3. 1. 2021 09:07:14

Tak a teď mi ještě prosím poraďte, jak téma označit za vyřešené ;-)

Když se vrátím na začátek a dám EDITIVAT, mohu měnit tělo příspěvku, ale nikoli předmět. Zkoušel jsem to asi 5x, i jsem se dvakrát odhlásil a zase přihlásil, ale je to stále stejné...

Upravte to prosím z "moci úřední" sami.

Děkuji ještě jednou a pěkný den.

Wlady

#11 Re: Calc » rozhození formátování při přenosu tabulky přes schránku VYŘEŠENO » 3. 1. 2021 08:49:53

Vřelé díky za totálně blbuvzdorný návod. Takhle nějak bych si představoval poradenství pro laiky.
PF 2021
Wlady

#12 Calc » rozhození formátování při přenosu tabulky přes schránku VYŘEŠENO » 2. 1. 2021 09:10:06

Wlady
Odpovědí: 9

Potřebuji vytvořit v CALCu sešit s dvanácti stejnými (obsáhlými) tabulkami. Když vytvořím a zformátuji jednu a přenáším jí přes schránku dále, rozhodí se mi šířky téměř všech sloupců, kterých je tam bohužel požehnaně. Dá se tomu zabránit, nebo použít nějaký jiný postup?

Kdyby to šlo do jednoho sešitu 12x za sebou z šablon, tak nemám problém, protože při přenosu z nich je to ok, ale bohužel netuším, jak toho dosáhnout, jde mi to pokaždé jen jednou a do nového sešitu.

PODOTÁZKA: Posílal jsem mailem naformátovanou (sčítání sloupců) tabulku někomu, kdo to sám zformátovat neumí a byl to obrovský problém. Až polovina slupců přestala fungovat. On používá také LO.Po několikerém opakování mě napadlo jí poslat jakoby vyplněnou s čísly, která tam kvůli formátování stejně musím zapsat a jemu poradit jak je opatrně smazat. Teprve tohle zafungovalo. Jde to udělat nějak inteligentněji?

Za rady a pomoc děkuji předem

Wlady

#13 Writer » problém s rozhozením formátování při přenosu obsáhlé tabulky VYŘEŠENO » 2. 1. 2021 09:02:15

Wlady
Odpovědí: 3

Potřebuji vytvořit v CALCu sešit s dvanácti stejnými (obsáhlými) tabulkami. Když vytvořím a zformátuji jednu a přenáším jí přes schránku dále, rozhodí se mi šířky téměř všech sloupců, kterých je tam bohužel požehnaně. Dá se tomu zabránit, nebo použít nějaký jiný postup?

Kdyby to šlo do jednoho sešitu 12x za sebou z šablon, tak nemám problém, protože při přenosu z nich je to ok, ale bohužel netuším, jak toho dosáhnout, jde mi to pokaždé jen jednou a do nového sešitu.

PODOTÁZKA: Posílal jsem mailem naformátovanou (sčítání sloupců) tabulku někomu, kdo to sám zformátovat neumí a byl to obrovský problém. Až polovina slupců přestala fungovat. On používá také LO. Až mě napadlo, jí poslat jakoby vyplněnou s čísly, která tam kvůli formátování stejně musím zapsat a jemu poradit jak je opatrně smazat. Teprve tohle zafungovalo. Jde to udělat nějak inteligentněji?

Za rady a pomoc děkuji předem   

Wlady

#15 Další součásti » Ve WIN 10 nelze vytvořit zástupce LO VYŘEŠENO » 17. 12. 2020 10:31:12

Wlady
Odpovědí: 2

Dobrý den.
Měll jsem na ploše zástupce LO a protože jí často potřebuji otevřít v situaci, kdy je plocha schovaná pod haldou otevřených oken, chtěl jsem si jej připnout do Startu. Ale v něm se objevil jen nový čtverec bez obsahu, který na poklep nijak nereagoval. Tak jsem jej odepnul a zkusil to znovu. Celkem asi 4x. Výsledek stále stejný. Zajímavé bylo, že když jesm v situaci, kdy byl ve Startu ten nefunkční čtverec znovu přes zástupce na ploše vyvolal kontextové menu, byla v něm volba "odepnout ze startu". V domění, že je zástupce LO na ploše nějak poškozený sem jej smazal, bohužel natvrdo (shift del), s tím, že si snadno vytvořím nového. Jenže ouha. Nelze. Není odkud. Když dám vyhledat umístění souboru, otevře se mi složka se zástupci LO, počínaje LO nouzový režim a LO Writer konče, celkem 7 kousků. Ale ten "čistý" LO, který otevíral takový ten nabídkový rozcestník (nevím jak to správně nazvat) mezi nimi chybí. Provizorně jsem to vyřešil tak, že jsem si do Startu připnul Calc a Writer, což šlo bez problémů, ale rád bych se vrátil k původnímu stavu.
Prolezl jsem i celou cložku LO v PF, ale nic, z čeho by šel onen zástupce vytvořit, jsem nenašel. A reinstalovat LO se mi fakt nechce...
Předem díky za jakoukoli smysluplnou radu.

#16 Re: Writer » nelze přenést tabulku z Calcu do dokladu psaného ve Writeru - VYŘEŠENO » 4. 12. 2020 09:53:29

Vzal bych to od konce, když dodolíte.

Napsal jsete: Také se necítím být odpovědný za to, že neumíte najít, nebo otevřít rozbalovací nabídku, která je poslední volbou.
K tomu jen tolik, že bych jí najít asi i uměl, ale podle Vašeho návodu jsem se vůbec nedostal na kýženou karu LIST, kde ona nabídka přebývá.
Nicméně Vaší výše zmíněné formuaci tleskám. Už je to hodně dávno, co jsem vyčetl konstatování, že "schopnost být kultivovaně sprostý je dar" a Vy jej rozhodně vlastníte, i když v tomto případě samozřejmě nejde o nic tak zásadního jako "sprostost", pouze o drobnou, decentní jedovatost.

Když napíšte: Ve zkratce FORMÁT > STRÁNKA > LIST > MĚŘÍTKO > Z roletky > Přizpůsobit oblast výšce/šířce. Tak mi to řekne jen tolik, že jste pravděpodobně profesí či koníčkem programátor, ale nikoli to, že LIST mám hledat v okně jménem STYL STRÁNKY, které se mi po kliknutí na volbu STRÁNKA otevře.
A pávě to jsem si dovolil nazvat hantýrkou, kteréžto slovo vůbec nemusí mít a v předmětné souvislosti ani nemá, jakkoli dehonestující podtext. Možná, kdybych byl doplnil "odbornou", vzal byste to lépe...

Asi by bylo dobré, kdybyste měl stále na zřeteli, že radíte lidem, kteří jsou zhusta počítačovými laiky, byť třeba v jiných oborech lidské činnosti relativně orientovanými, kteří Vaše, třeba odborně dokonale přesné a logicky obhajitelné (viz Vaše: musí se jít cestou následných kliknutí) opravdu nemusí chápat stejným způsobem jako Vy.
A nebo, i to je nutno přiustit, mám prostě poněkud specifičtější způsob  kongitivního myšlení, ale mohu Vás ujistit, že kdybyste mi v té cestě k LISTU onen STYL STRÁNKY zmínil, tahle diskuze by nevznikla.

Každopádně Vám ještě jednou děkuji, neb kýženého výsledky bylo, i když poněkud klopotnější cestou, přeci jen dosaženo.

K Vašemu prvotnímu omylu, který jsem v přemětné době nijak nekomentoval jen tolik, že by se to asi stávat nemělo, ale naprosto chápu, že trávíte-li dobrovolně a předpokládám i zdarma značnou část svého vzácného času nad radami mě podobným lamám, stát se to určitě může, protože není reálné každý doporučený postup neustále a opakovaně ověřovat. Spíš je to otázka pro spulutvůrce open source projektu LO, zda je opravdu nutné při aktualizaci poměrně zásadním způsobem měnit zavedené postupy.
Z pohledu laického uživatele bych si to dovolil prohlásit za poněkud něšťastné.

Přeji Vám pěkný den.

#17 Re: Writer » nelze přenést tabulku z Calcu do dokladu psaného ve Writeru - VYŘEŠENO » 3. 12. 2020 20:17:58

Tak díky, už to funguje.

Problém byl v té vaší hantýrce. Já to ostatně v tom posledním příspěvku popsal naprosto přesně:

Když v nabídce FORMÁT zvolím STRÁNKA, neotevře se KARTA LIST nýbrž okno STYL STRÁNKY, ve kterém žádná volba MĚŘÍTKO není! MĚŘÍTKO najdu až když v okně STYL STRÁNKY rozkliknu kartu LIST a popravdě řečeno, je na tom posledním místě tak pěkně schovaný (ty nadpisy karet jsou tak titěrný), že kdybych nevěděl,že tam někde musí být, tak ho asi ani nenajdu.

Nicméně komečně vyřešeno, takže ještě jednou díky.

#18 Re: Writer » nelze přenést tabulku z Calcu do dokladu psaného ve Writeru - VYŘEŠENO » 3. 12. 2020 10:32:11

Tak díky za radu, opět to nefunguje.

Nejprve tedy musíte přednastavit FORMÁT > STRÁNKA > KARTA LIST > Volba MĚŘÍTKO > Z roletky > Přizpůsobit oblast výšce/šířce.
Když v Calcu otevřu list s tabulkou, označím hranice myší a ve volbě FORMÁT zvolím STRÁNKA, neotevře se okno KARTA LIST nýbrž STYL STRÁKY, ve kterém žádná volba MĚŘÍTKO není! Zato je tam znovu volba "stránka" a v ní možnost "zarovnat tabulku" vodorovně či svisle. Zkusil jsem obojí, výsledek nula.

Logicky následně nefunguje nic z toho dalšího co píšete...

Mimochodem, nepřipadá vám to na jeden obyčejný export do pdf  nesmyslně komplikované....

#19 Re: Writer » nelze přenést tabulku z Calcu do dokladu psaného ve Writeru - VYŘEŠENO » 2. 12. 2020 15:54:41

Tak už nevím, buďto jsem extrémně natvrdlej, nebo je někde něco špatně.

Označením celé tabulky myší (zmodrá) jsem začínal. Navolil SOUBOR > EXPORTOVAT DO PDF > v ROZSAHU vlevo nahoře jsou 3 možné volby: 1.Vše, 2.Stránky: s volným pro oknem asi pro zápis výběru a 3.Výběr/Vybrané listy. Zkusiljsem první i třetí, výledek je stále stejný. Svisle tozdělená tabulka se dvěma sloupci dole pod ní na druhé stránce.

A tomuhle bohužel moc nerozumím:
Vtip je právě v tomhle Cesta LIST > POJMENOVANÉ ÚSEKY A OBLASTI > DEFINIVAT  popřípadě v dialogu upravit, určit list ap. V tom dialogu vidíte zapsaný úsek. Když Vaše data přesahují, upravte například tak, že přepíšete úsek vybraný pro tisk. Nebo podobně postupujte pomocí spravovat.
Když po označení (zmodření) tabulky dospěji k volbě "definovat" vyskočí na mě okno, s požadavkem definovat název, oblast nebo vzorec a dole rozsah platnosti. V "oblsti + vzorci" vidím jakési souřadnice (vkládám kopii: $List1.$A$1:$I$49), které vypadají, že by mohly hranicím tabulky odpovídat.
Ale co dál? Jediná volba která je v tomto okamžiku v tom okně (dole) funkční je ZRUŠIT.
Zkusím tedy změnit rozsah platnosti z "globální" na "list1", protože to náhodou odpovídá skutečnosti, ale nic se nestane. Stále svítí jen volba ZRUŠIT.
Tak nahoře do pole pro Název ze zoufalství něco napíšu a ejhle, dole v okně se rozsvítí voba PŘIDAT.. Jenže kam? Ok, odkliknu ji, okno zmizí a já, protože netuším co dál, přejdu k volbě SOUBOR-EXORT DO PDF..atd a po odeslání absolutně stejný výsledek. Tabulka v pdf, svisle rozdělená a na dvou stránkách.
Tak už fakt nevím.

#20 Re: Writer » nelze přenést tabulku z Calcu do dokladu psaného ve Writeru - VYŘEŠENO » 2. 12. 2020 12:03:27

Díky všem.
Hodně jsem se naučíl už jenom tím zkoušením, nicméně problém je stále stejný, jen jsem jej zpočátku zřejmě ne úplně přesně definoval.

Stánka o kterou jde je v případě přímého exportu do pdf, teď už se umím i podívat a vidím to i v náhledu tisku, příliš ŠIROKÁ, takže mi export dva slouce ukousne a hodí dospodu, což je v tomto případě až na druhou  stránku.

Žádnou z vámi popsaných metod to před expedicí nějak upravit (aby se to vešlo) neumím.

Navíc nechápu, proč je to zřejmě nutné nějak upravovat, když přenos téže tabulky z Calcu do Writeru (ten jste mě naučili) zaplní krásně a rovnoměrně celý dokument (aniž bych s tou tabulkou po přenosu jakkoli manipuloval) a po uložení je následný export do pdf naprosto bez problémů, a tabulka je komlet na jedné stránce i v dokumentu pdf.

Takže za prvé nerozumím tomu, proč to napřímo v plné velikosti exportovat nejde, když oklikou je to možné.

A za druhé mě kromě ztráty času štve i to, že musím zbytečně na SSD ukládat soubor (dokument xls) který slouží pouze k tomu, aby byl bezprostředně po uložení vyexportován do pdf a hned poté vymazán.

Děkuji za pochopení.

#21 Re: Writer » nelze přenést tabulku z Calcu do dokladu psaného ve Writeru - VYŘEŠENO » 1. 12. 2020 17:35:39

Čerstvá zkušenost s exportem do PDF.

Export rovnou z Calcu nelze, nesmyslně zalomená tabulka na dvě stránky.

Tutéž tabulku jsem dle Vaší rady z Calcu přenesl do Writeru a uložil jako dokument xls a poté hned znovu otevřel a vyexportoval do pdf s perfektním výsledkem. Podotýkám, že jsem s tou tabulkou v dokumentu xls nijak nemanipuloval. Neposouval, nezmenšoval atp. Vešla se akorát. Takže opravdu jen uložit jako xls a následně rovnou vyexportovat do pdf.

Proč to nejde napřímo?

#22 Re: Writer » nelze přenést tabulku z Calcu do dokladu psaného ve Writeru - VYŘEŠENO » 1. 12. 2020 16:43:40

U exportu do PDF se jedná o to, že mi to tabulky o kterých ze zkušenosti vím, že by se měly vejít na jednu stránku, zalomí a půlky hodí pod sebe.

Zkusil jsem přenos z Calcu do Writeru dle Vašich rad:

1. Metoda přes schránku a kontextové menu Vložit jinaks s výběrem RTF mi nefunguje. Respektive dává stejný výsledek jako jednoduchý přenos prostřednictvím Ctrl C a V. To jest přenesou se čísla, nikoli tabulka, její barvy atd. Výsledek je navíc fixovaný napevno a nelze jej přesouvat ani měnit velikost, jelikož chybí příslušné fixační body. Je tam prostě napevno a natvrdo.
2. Metoda s výběrem Vložit jinak sešit LO bohudíky funguje a já jsem skromný člověk a stačí mi, když to jde jedním způsobem, i když popravdě nechápu, proč je v LO krásně jednoduché Ctrl V a C nahrazenou touto relativně složitou procedurou, Ale třeba někdo ocení ten následný výběr možnosti.

Takže děkuji mnohokrát a nebude-li dalších rad ohledně pdf, označím za vyřešeno.

#23 Writer » nelze přenést tabulku z Calcu do dokladu psaného ve Writeru - VYŘEŠENO » 1. 12. 2020 12:35:24

Wlady
Odpovědí: 15

Zdravím, jsem tady nový a léta jsem k naprosté spokojenosti používal OO. Nyní, Po koupi nového PC jsem podlehl lobingu z netu, nainstalova LO. Celkově jsem spokojen, ale mám dva problémy. Nefungulemi korektně export dokumentů za Calcu do PDF a zeména, absolutně nelze přes Win schánku vložit tabulku z Calcu do dokumentu tvořeného ve Writeru.
Předem díky za jakoukoli radu či pomoc.
Wlady

Zápatí

Používáme FluxBB