Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 10. 2. 2021 14:18:28

Wlady
Člen
Registrace: 1. 12. 2020
Příspěvků: 23

Jak vymazat sloupce v tabulce z navzájem provázaných hodnot, VYŘEŠENO

Ahoj.
Když to píšu podruhé, zkusím to nějak srozumitelněji, on mi limit délky předmětu ten dotaz nedovolil dopsat.

Full to mělo znít takto: Jak vymazat sloupce v tabulce vytvořené z navzájem provázaných hodnot, aniž by ty údaje ve zbylých sloupcích zmizely nebo se místo nich objevila chybová hláška?

Když vytvořím tabulku navzájem souvisejících a provázaných hodnot (typicky z nákupních cen počítám prodejní ceny včetně DPH, marže v Kč i %) a pak z ní chci udělat nabídkový ceník, takže potřebuji vymazat ty první sloupce, abych neventiloval marži atd. Ale když to udělám, naskočí mi všude nuly nebo chyby a je vymalováno.
Logika věci je mi jasná,jsou to provázané hodnoty, ale existuje nějaký fígl, kterým se ten vztah dá zrušit nebo zafixovat, aby to částečně vymazat šlo a ten zbytek zůstal....?
Nebo si to musím vedle otrocky opsat a vytvořit si tabulku z čísel které mi CALC spočítal ručně? To by poněkud degradovalo tu pomoc CALCu při výpočtech.

V principu tentýž problém je, když takto vytvořený sloupec hodnot nebo i jen jedno číslo z něj chci přenést jinam. Nelze. Hodí to nesmysl nebo chybu.

Předem díky za radu.

Wlady

Editoval Wlady (10. 2. 2021 15:28:58)

Offline

#2 10. 2. 2021 14:52:56

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: Jak vymazat sloupce v tabulce z navzájem provázaných hodnot, VYŘEŠENO

Lze kopírovat CTRL+C a "vložit jinak" (kontextová nabídka po stisku pravým tlačítkem, nebo kombinace CTRL+SHIFT+V případně klávesa INSERT) tam si zaškrtnete co chcete vložit (typicky horní tři volby a případně formáty), volbu si Calc zapomatuje, takže napříště už nemusíte znovu ťukat co chcete "vložit jinak".


EDIT: takto lze vložit oblast i na sebe samu, čímž zrušíte původní zdrojová data (vzorce) a nahradíte za hodnoty. Ale lepší je si to zkopírovat na druhý list ...


EDIT 2: úplně nejlepší je ale vytvořit si na druhém listě "tiskovou variantu". Tzn. na prvním listě máte přehledný výpočet a na druhém listě graficky pěknou verzi, která se ale vzorci odkazuje na první list, takže máte výstupní ceník neustále k dispozici na základě změny ve "zdrojovém ceníku" na prvním listě. (Samozřejmě předpokládám že klientům neposíláte zdroj v excelu (calcu), v tom případě to nelze než vaším uvedeným způsobem)

Editoval ludviktrnka (10. 2. 2021 15:04:08)


LibreOffice 5.4.

Offline

#3 10. 2. 2021 15:28:18

Wlady
Člen
Registrace: 1. 12. 2020
Příspěvků: 23

Re: Jak vymazat sloupce v tabulce z navzájem provázaných hodnot, VYŘEŠENO

Tisíceré díky.
Vyřešeno.
Pěkný večer.
Wlady

Offline

Zápatí