Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 Re: Calc » Vyhledání řetězce a automatické odstranění celého řádku » 2. 9. 2018 23:06:14

kamlan napsal(a)

Tady v anglině:
https://ask.libreoffice.org/en/question … rch-string


jinak podle toho: klikněte někam do buněk ve kterých je text a pak menu Data/ Další filtry/ Standartní filtr ->
Název pole: Sloupec A
Podmínka: Neobsahuje
Hodnota: rozvodová sada octavia

Pak OK a máte to.


Jen bych upozornil abyste pro hromadné mazání dobře zvážil tu hodnotu a nesmázlo se vám i něco co byste chtěl zachovat - například kdybyste měl dva podobné názvy "rozvodová sada octavia" a "rozvodová sada - lejstra" a dal odfiltrovat "rozvodová sada" a smázlo by to jak octávii tak papíry :-).

Děkuji, funguje to skvěle. Mám jen problém u vícenásobných filtrů - když po prvním vyfiltrování dám stejným postupem další, ten předchozí se zruší. Dá se to aplikovat vícekrát?

#2 Calc » Vyhledání řetězce a automatické odstranění celého řádku » 2. 9. 2018 13:38:21

filius
Odpovědí: 3

Zdravím a předem se omlouvám ze případný amatérský dotaz.

Mám rozsáhlý soubor frází pro právní agenturu, kde řešíme rodinné právo. Tj. jsou pro nás relevantní fráze typu rozvod manželů, ale už ne rozvod fabia nebo rozvod vody... Je možné kromě běžného vyhledání řetězce znaků a jejich nahrazení použít funkci, která po nalezení daného řetězce (například "rozvod vody") rovnou smaže celý řádek?

Vzorový soubor (10. řádek je pro mě nevhodný a nejraději bych našel všechny řádky obsahující stejný text a smazal je): http://www.uschovna.cz/zasilka/DTNSNY99LY6Z3LJJ-9D9/

#3 Calc » Přidání frází k těm stávajícím » 22. 4. 2018 23:09:26

filius
Odpovědí: 1

Zdravím,
poradili byste prosím funkci, která k již vytvořeným frázím přidá další definované?

Příklad:

mám ve sloupci frázi typu "romantický balíček", k níž bych chtěl automaticky přidat "Kyjov", "Moravské Toskánsko" a další (aniž bych je musel přidávat ručně).

#4 Re: Calc » Porovnání dat ve sloupcích a zkopírování dat » 23. 10. 2017 12:40:42

– u adresy druhého souboru jsem omylem přidal závorku na konci, proto to hodilo 404
– žádná předvolební propagace to z mé strany není. Mám na webu banner z https://nenalezena.cz, kterou si dříve firmy dávali právě na chybové stránky, a v banneru se propagovaly neziskovky. To, že teď to propaguje někdo jiný, já neovlivním. Každopádně děkuji za tip, dám to pryč.

Vaši kritiku nechápu. Je to normálně položený dotaz. Libreoffice normálně propaguji na svých školeních namísto OpenRefine nebo Excelu, které právě používá drtivá většina lidí.

neutr napsal(a)
filius napsal(a)

Zdravím,
..................
Druhý, menší soubor (ze kterého chci zkopírovat data ve sloupci dimenze: https://blog.marekhnatek.cz/wp-content/ … test2.ods)
....................................

     Tohle mi opakovaně hází chybu Chyba 404 – Nenalezeno a je tam předvolební propagace čímž celkem pochybují o tom co jste nám chtěl ukázat. Stejně tak váhám nad tím, že nějak hodláte propagovat OpenOffice. Projel jsem FB a Twiter - pochopitelně Vaše stránky ale všude jen propagace SEO.
     Ono to není pro toto fórum důležité že chcete (nejspíš čase budoucím) pomoci lidem v oblasti internetové propagace a komerce což je asi jediný účel takových prohlášení. Možná jsem nehledal důsledně a někde může být zmíňka o LO nebo AOO.
     Já vím že byste měl být celkem zkušený uživatel který totéž uvádí hodně dlouho. Ale osobně jsem se setkal z Vaší strany jen s celkem podivným přístupem automatických odpovědí a v důsledku jsem dostal dojem že já od Vás žádám něco ačkoliv tomu bylo naopak.


      Tímto Vás nechci kritizovat ale dostal jsem dojem, že je to jen jedna z Vašich metod jak se zpropagovat. Dotazem se dostanete na přední místo a chvíli lidé budou klikat na to co odkazujete aby zjistili co že jim nabízíte. Možná někoho napadne že tím dostáváte možnosti s podobou použití zpětných odkazů a pro to možná vůbec o žádný problém nejde. Podle mne jen sčítáte přístupy těch kdo byli zvědaví a naklikali se Vám na zadaná URL. A tohle myslím opravdu Vážně.


      Takže pokud chcete opravdu pomoci s vyřešením reálného (nikoliv fabulovaného) problému odpusťte si ty reklamní hyperlinky a zřejmě málo seriózní tvrzení že hodláte propagovat naše kancelářské balíky.


      Musíte si přiznat, že na odborníka jste zadání pokazil a není zřejmě možné dopátrat se čeho že Vám je potřeba. Takže zadání udělejte seriózněji a opravdu co nejlépe tak aby bylo možné nějaké řešení opravdu hledat.

#5 Calc » Porovnání dat ve sloupcích a zkopírování dat » 23. 10. 2017 11:24:26

filius
Odpovědí: 4

Zdravím,
prosím o radu, níže i přikládám ukázkové soubory. Ve zkratce jde o to, že mám dva soubory, které sice mají v hlavním sloupci nazvaném „Fráze" v základu stejný obsah, ale jednak první soubor má více dalších dat (první soubor je pro celý obor, druhý je zaměřený jen na určitou kategorii) a dále jsou fráze v různém pořadí. Každopádně fráze ve druhém souboru jsou i v tom prvním větším. No a potřebuji z druhého (menšího souboru) zkopírovat data ze sloupce „Dimenze" k těm frázím, které spolu tyto dva soubory mají společné.


Vysvětlení obrázkem :-): https://blog.marekhnatek.cz/wp-content/ … 0/test.png
První, větší soubor: https://blog.marekhnatek.cz/wp-content/ … /1test.ods
Druhý, menší soubor (ze kterého chci zkopírovat data ve sloupci dimenze: https://blog.marekhnatek.cz/wp-content/ … /test2.ods


PODROBNĚJI
– mám dva soubory, které obsahují první hlavní sloupec s frázemi, které jsou sice v obou souborech stejné, ale v prvním souboru mají jiné pořadí než v tom druhém, první soubor má také v hlavním sloupci ještě další fráze, které nejsou ve druhém souboru, 
– první soubor má také více dat v podobě dalších sloupců s daty, ale druhý soubor má zase sloupec data ve sloupci dimenze 1, v němž první soubor zatím žádná data nemá, a ty bych chtěl zkopírovat do prvního souboru :-).

#6 Re: Calc » Co dělat, když Calc nechce správně řadit? » 23. 3. 2017 21:46:37

ludviktrnka napsal(a)

nejsou to čísla ale slova tzn '1000 je před '20 stejně jako "aaaa" před "ba". Zadejte "povolit přirozené řazení v možnostech - druhá paletka při řazení. Jiná léčba je převod na čísla. To lze nejlépe při importu nebo dodatečně =value(B1).

Děkuji. Dá se v Calcu nastavit, ať takto řadí defaultně, nebo se musí pokaždé takto postupovat?

#7 Calc » Co dělat, když Calc nechce správně řadit? » 23. 3. 2017 16:50:44

filius
Odpovědí: 5

Zdravím Vás,
níže přikládám soubor, který má ve 2. a 4. sloupci hledanost. Když se pokusím vše seřadit podle hledanosti (data – seřadit vzestupně / sestupně), Calc to sice nějak seřadí, ale rozhodně ne správně. Zkoušel jsem různě měnit formátování atd., aby to Calc bral jako jedno a to samé, ale pořád řadí nesprávně. Nevíte prosím, co s tím?

Soubor zde: https://blog.marekhnatek.cz/wp-content/ … -fraze.ods

#8 Calc » Přidání dimenze, když sloupec obsahuje určitý řetězec » 23. 2. 2017 16:52:41

filius
Odpovědí: 3

Zdravím,
prosím poradíte funkci, která umí to, že když se v prvním sloupci nachází určitý řetězec, např. pracovní boty, tak ve druhém sloupci vytvoří patřičný řetězec, např. produkt? Viz obrázek:

klicovka

#9 Calc » Doplnění dat z 2 různých sloupců » 28. 11. 2016 15:55:37

filius
Odpovědí: 2

Zdravím,
existuje funkce, která umí porovnat obsah 2 sloupců, přičemž jeden z nich bere jako primární a doplní do něj data, jež jsou v tom druhém?

Třeba když mám sloupec 1 s buňkami hotel, ubytování, restaurace
a
sloupec 2 s buňkami hotel, ubytování, restaurace, catering

tak aby tato funkce doplnila do sloupce 1 catering.

Děkuji za rady

#10 Calc » Náhrada jednoho znaku jiným » 10. 1. 2016 01:09:52

filius
Odpovědí: 1

Zdravím,
je možné v Calcu nastavit, aby se fráze typu „chorvatsko 2015" zkopírovaly do tvaru „chorvatsko 2016", tj. nejenom nahrazení, ale rovnou novou verzi (původní verzi 2015 chci ponechat).

#11 Re: Calc » Jak sloučit více souborů do jednoho » 30. 9. 2015 15:26:33

Děkuji za tipy. Mnou uvedená aplikace Text File Joiner pracuje pouze s .txt soubory, zkusím ale pohledat něco pro .csvéčka. Případně máte s něčím dobré zkušenosti?

První řádky každého tabulky/souboru jsou stejné, vyzkouším tedy příkaz copy ve Windowsech.

Hodně mě taky zaujala makra. Obecně se u „mého" slučování souborů jedná o jednorázové úkony – fráze vytáhnuté z reklamního systému v této podobě, kde vznikne mnoho takových souborů, které potřebuji před finálním zpracováním dostat do jednoho.

#12 Calc » Jak sloučit více souborů do jednoho » 30. 9. 2015 05:43:05

filius
Odpovědí: 5

Zdravím,
mám více souborů v této podobě, které před dalším zpracováním potřebuji sloučit do jednoho hlavního. Jaký je podle vás ideální způsob? Makra, nebo nějaké aplikace typu http://www.stahuj.centrum.cz/podnikani_ … le-joiner/ zaměřené na Calc?

U všech souborů jsou položky v prvním řádku stejné.

Díky za rady

#13 Re: Calc » Odstranění duplicit ve sloupci – VYŘEŠENO » 13. 9. 2015 17:52:20

Dobrý den,
děkuji Vám za rady. Vyřešeno – nakonec to bylo jednoduché, použil jsem tento postup: https://www.youtube.com/watch?v=7rZcnBDzfRA

#14 Re: Calc » Zpracování a vložení dat z jednoho souboru do druhého » 22. 6. 2015 11:38:39

neutr napsal(a)

Právě dělám na souboru, který automaticky slučuje dokumenty typu CSV a TXT. Zabuduji do toho automatickou úpravu na stejný formát podle prvního nastaveného (při zadávání adresáře) souboru z adresáře. Je to ale demo kterým musíte do konce srpna vše schroupat protože pak přestane fungovat.

Děkuji, napsal jsem Vám mail :-).

#15 Calc » Zpracování a vložení dat z jednoho souboru do druhého » 21. 6. 2015 21:19:06

filius
Odpovědí: 3

Zdravím,
připravuji seriál o vytvoření praktické analýzy klíčových slov dělané čistě pomocí Calcu. Mám vyexportované fráze z Skliku, které jsem hodil do AdWords pro zjištění hledanosti, cen a konkurence na Googlu. Bohužel Adwords neschroustá všechny fráze, takže zatímco v prvním seznamu je jich cca 900, Adwords „vyplivne" data jen u cca 800. Tudíž nelze použít jednoduché srovnání frází podle abecedy a ruční zkopírování dat ze sloupců

První soubor tedy vypadá takto: http://www.imagehosting.cz/?v=1hih.png
zatímco výstup z AdWords takto: http://www.imagehosting.cz/?v=2xkx.png

Je možné pomocí Calcu zajistit, aby si z druhého souboru vytáhl hledanost na Googlu a přiřadil ji k dané frázi v první souboru do odpovídajícího sloupce? Rád bych vše vyřešil pomocí Calcu, bez nutnosti používat OpenRefine, aby seriál byl maximálně jednoduchý.

Děkuji Vám za rady

#16 Re: Calc » Odstranění duplicit ve sloupci – VYŘEŠENO » 21. 6. 2015 20:42:39

Děkuji všem za rady. Pokud bych použil kontingenční tabulky, postup by byl takový, že bych u první fráze, kterou bych chtěl jako jedinou ponechat, vložil nějaké označení prvku, a u dalších ne?

#17 Calc » Import jednoho souboru .csv do druhého » 20. 6. 2015 03:05:02

filius
Odpovědí: 2

Zdravím,
omlouvám se za začátečnický dotaz, ale zkusil jsem googlit.

Mám vícero .csv souborů se stejným formátem dat, které bych chtěl sloučit do jednoho hlavního. Existuje nějaká importovací fce, abych nemusel každý soubor zvlášť otevírat a ručně kopírovat data?

Děkuji za radu

#18 Calc » Odstranění duplicit ve sloupci – VYŘEŠENO » 22. 5. 2015 21:34:24

filius
Odpovědí: 12

Zdravím,
prosím o radu: pokouším se odstranit duplicitní fráze podle tohoto návodu: http://www.openoffice.cz/photo_full/sta … odstraneni v takovémto souboru: http://www.imagehosting.cz/?v=duplicita.png.


Problém je v tom, že když mám v hlavním sloupci duplicitní fráze, které se ale odlišují tím, že ve vedlejších buňkách v rádku mají jiné hodnoty (viz obrázek), tak se mi u standardního filtru zkopírují opět všechny, jenže já tam potřebuji mít jen jednu stejnou frázi ve sloupic (třeba první „zvrchu"). Poradíte prosím, jak to ve filtru nastavit?

#19 Re: Calc » Calc pro analýzu klíčových slov » 12. 4. 2015 02:02:17

Děkuji Vám za vyčerpávající odpověď. Má klíčovka vypadá zhruba takto: http://s1.postimg.org/ip261i9gf/klicovka.png. Kterých funkcí mám prosím využít pro vytvoření jednotlivých variant slov (skupin - dimenzí) a jejich následné seřazení podle hledanosti?


neutr napsal(a)

Pomocí Calcu to samozřejmě dělat lze. Autor článku uvádí, že data lze získat : Z nástroje pro návrh klíčových slov Adwords a z analýzy návštěvnosti Google Analytics lze exportovat CSV/TSV.
     Takže CSV načteme do Calcu a je vyhráno. Vím o co jde. Článek jsem si přečetl. Vidím ale určitou problemaziku použití takových dat. Zejména se jedná o 3 skutečnosti. Webovky mohou být nekomerčního charakteru (ale autor chce zvýšit návštěvnost), nebo to jsou komerční stránky - nejspíš eshopy. Tou třetí skutečností je ale umístění ve vyhledavači - nejlépe na přední pozice.
     Celý článek je směrován jen do českého prostředí. Proto některé postupy musíme zvažovat specificky. Například není problém prodávat po Evropě, nebo i celém světě přestože web je v čaštině. Byla by to debata na dlouho.
     Přidržíme se české komunity. To co autor neuvádí je skutečnost potřeby slovního a větného rozboru. Výběr provádí intuitivně. Další věcí je skutečnost, že dnes lidé zadávají hesla podle "nespisovné češtiny". Jde o zvyk z SMS a CHATů. Dnes možná převládá vyhledávání pomocí mobilních aplikací. Proto si lidé moc nelámou hlavu s diakritikou, fonetickými tvary slov, nebo vynecháním mezer.
     Nicméně technicky je postup zřejmě opodstatněný a je na uživateli jaká data k něčemu - nějak použije. Takže nebudu posuzovat co se hodí více pro metainformace stránky a co pro obsahy. Jde zejména o to jak pracují roboty a vyhledavače nejčastěji používané v Česku (Slovensku).


     V technice zpracování vidím dost kombinatoriky. Jedná se o kombinace a variace kterými se musí zpracovat jak tvary slov, tak větná skladba. Nikdo se asi nepozastaví, že mezi Metainformacemi budou česky nesmyslné věty, jejich účelem je jediné - zvýšit relevanci výrazu.
     Naopak v textech stránek by to správně česky být mělo, jen by prezentovaný výraz měl být pokud možno co nejvíce krát opakován.
     Pro účely lokálního vyhledávání (uvnitř stránek) by měly být určeny "bohaté" kategorie, které by měly obsahovat i synonyma a cizojazyčné výrazy.


     Takže například preferovaný výraz musí být uveden ve verzích spisovných s možností až několika chyb a spojení (bez mezer) s dalšími slovy - nejčastěji spojkami ap.


     Abych to shrnul - řešení pomocí Calcu jde tak, že načtete CSV výstup z Google, nebo jiného zdroje. Pomocí textových funkcí a variací vytvoříte varianty slov a pak pomocí kombinací vytvoříte spojení variantních výrazů (podle toho grafu "objem hledání jednotlivých dimenzí").

#20 Calc » Calc pro analýzu klíčových slov » 10. 4. 2015 04:42:02

filius
Odpovědí: 3

Zdravím,
dělám „klíčovku" podle tohoto vzoru: http://vyhledavace.info/clanky/246/klas … ovych-slov , kdy bych chtěl udělat výstup podle kategorií v tomto stylu: https://docs.google.com/spreadsheet/oim … r87bhecz5h. Máte s tímto zkušenost respektive lze to udělat pomocí Calcu, nebo musím výstup z Calcu nahrát na Gdocs/OpenRefine?

Děkuji za rady

#21 Writer » Jednotný styl nadpisů (a dalších prvků) » 11. 9. 2014 03:34:07

filius
Odpovědí: 2

Dobrý den,
předem se omlouvám za případně již řešený problém:

Pokouším se na jiném počítači upravovat dokument, kde když například vytvořím nový nadpis určité úrovně, má jiné vlastnosti než původní nadpisy. Dá se v dokumentu někde napevno nastavit, aby určité styly měly napevno dané vlastnosti, aby se nemusely každý upravovat zvlášť?

#22 Calc » Kopírování řádků - VYŘEŠENO » 2. 4. 2014 09:14:37

filius
Odpovědí: 2

Omlouvám se za začátečnický dotaz – zkoušel jsem hledat v nápovědě, ale nic jsem nenašel.
Nevíte prosím, jak zkopírovat řádek v tabulce a vložit jej na jiné místo. Při použití CTRL+c / CTRL+v se zkopírovaný obsah rozhází. Jde mi o zkopčení celého řádku včetně jeho formátování atd.

Zápatí

Používáme FluxBB