Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 Re: Writer » Uzamknutí šblony » 23. 12. 2012 12:09:18

To je divné, u mne funguje vše bez potíží (OO.o 3.4.0, Win NT 5.1). Zkuste sem tu šablonu dát (firemní údaje z ní klidně smažte), někdo se na to určitě podíváme, kde by mohla být chyba.

#2 Re: Writer » Slovníky pro starší verze - VYŘEŠENO » 28. 10. 2012 09:34:07

Tak moc děkuji za radu, tam jsem již hledal a nenašel. Možná hledám špatně, možná je to zašité v nějaké složce, o které nevím, ale tyto věci by snad měly být běžně dostupné, ne? Najde se někdo, kdo ví, kde ty slovníky stáhnout? A nejde mi jen o české slovníky, ale i některé jiné jazyky pro OO.o 2.x. A také by mne zajímalo, kde sehnat slovníky pro verze 1.1.x, protože tu občas také používám pro dřívější dokumenty. Čekal bych, že tyto věci budou na nějakém serveru na věky, protože to zas tak moc místa nezabere. Bohužel asi ne.

#3 Writer » Slovníky pro starší verze - VYŘEŠENO » 27. 10. 2012 17:57:48

Kverulant-10
Odpovědí: 5

Zdravim, chci se optat, kde seženu slovníky pro dělení slov atd. pro starší verze OO.o. Mám na jednom čítači Win 98 a tam rozběhnu jako poslední jen verzi OO.o 2.4. Podotýkám, že Win 98 tam být musí. Měl jsem je kdysi uložené, už tehdy jsem do tak tak sehnal, ale flash paměť jsem buď ztratil, nebo někam dal, ale nemohu ji najít.

Myslím, že by bylo dobré, aby na tomto portálu byly odkazy na starší lokalizované verze OO.o (myslím na stránce Stáhnout) a vůbec aby je bylo možné stále stáhnout se vším všudy.

______________________________________________

Značím jako vyřešené

;o)

#4 Re: Draw » Kresba dvojité čáry od ruky? » 25. 10. 2012 19:08:05

No, máte na na OO.o docela velké nároky, ale tato funkce by se občas hodila. V OO.o nic takového není. Aby bylo řešení správné, musel by být vytvořet odpovídající styl čáry, tedy nikoli duplikovaná čára.


Ovšem nic není ztraceno, jak se zdá.


Možný postup je tento (práce na minutu):


1. Nakreslete čáru.
2. Nastavte vhodnou tloušťku čáry.
3. Nabídka: Změnit > Převést > na obrys.
4. Změňte výplň na neviditelnou, obrys na viditelný ve vhodné barvě. Nyní máte uzavřenou křivku.
5. Stiskněte F8, zobrazí se body křivky. Označte bod v místě jednoho spoje a stiskněte na panelu "upravit body" tlačidlo Rozdělit křivku (ikonka s nůžkami), to samé proveďte na druhém konci.
6. Odstraňte nadbytečné krajní body obou křivek (klávesa Del). Nyní máte dvě čáry vedle sebe.
7. Nabídka: Změnit > Seskupit (dle potřeby).


Myslím, že pro občasné použití je to docela čistý způsob. Pro uzavřené křivky není problém, horší s těmi otevřenými, pokud chceme, aby nebyly spojené konce; to by při větším množství křivek mohlo znamenat hodně práce. Další potíž je, že takovou čáru již nelze upravovat (měnit tvar).


V OO.o existuje více takových funkcí, které by mohly být a nejsou. Většinu z nich lze však nahradit přijatelným vedlejším postupem. Jedou z nich je např. kreslení rovnostranného trojúhelníku :)

#5 Re: Draw » Formátování vložené tabulky » 25. 10. 2012 18:51:36

Někdy je vhodné zvážit, zdali není lepší dělat prospekty ve Writeru. Používal jsem také dříve Draw, ale tam jsou možnosti formátování textu, tabulek atd. docela omezené. Ve Writeru lze při troše šikovnosti vykouzlit cokoli. OLE nepovažuji za čisté řešení, ale pracuje se s tím jednodušeji a lépe; těžko říct.

#6 Re: Draw » Problémy s exportem do PDF (vrstvy) » 25. 10. 2012 18:44:57

Použijte OpenOffice.org Portable, který nemusíte instalovat; snad tam ta chyba nebude...
http://portableapps.com/apps/office/openoffice_portable

#7 Re: Writer » Číslování oddělených odstavců - VYŘEŠENO » 25. 10. 2012 18:21:41

Tak samozřejmě není nutné použít styly nadpisů, resp. číslování osnovy, ale lze to řešit tak, že použijeme styly pro číslování/odrážky a pro každý další číslovaný odstavec číslování restartujeme nebo restartování číslování zrušíme. Je na to tlačítko na panelu číslování a odrážky, u mne je to to předposlední. Ale samozřejmě pokud se týká vypracovaný otázek k maturitě, tak pak je číslování nadpisů jasná volba. Já bych to ale určitě očísloval ručně, protože otázky i jejich čísla jsou pevně dány. Automatické číslování má význam u většího rozsahu nebo pokud píšeme práci, o které nevíme, jak bude ve finále vypadat.

#8 Re: Writer » Obsah pro kapitolu v dokumentu -- VYŘEŠENO » 22. 10. 2012 19:54:16

Nojo, tak teď už to víme, ale čekal bych, že bude nějaké elegantnější řešení, které by spočívalo v tom, že budu moci určit styl nezávisle na úrovních nebo úroveň, kterými se to bude řídit. Takhle je to tedy omezeno jen na hlavní části dokumentu, pokud chci zachovat správnou strukturu. Ale to mi bude stačit.

Díky za rady.

#9 Re: Writer » Postupné a správné vyplňování vstupních polí v rámcích u šablony » 22. 10. 2012 19:33:36

No, pokud procházím ta pole přes kartu "Úpravy", tak to jde postupně zleva doprava a shora dolů, ale pokud se otevře šablona, tak to tak nebývá. S tím nejde udělat nic.

Ale napadlo mne, že pokud vytvořím prázdné rámce, tak ty lze potom pospojovat do jednoho celku, ve kterém dochází k postupnému toku textu. Problém je, že pokud spojuji rámce, musí být prázdné, tedy předem připravené. Asi by pak stačilo každou položku dát na nový řádek v rámci, čímž se automaticky začne vyplňovat rámec následující, pokud každý má jen jeden řádek.

Jestli lze zalamovat text mezi rámci, to netuším; zdá se, že ne. Musím zkusit, jestli to bude fungovat.

(Pokud nic jiného, tak jsem aspoň objevil funkci, o které jsem nevěděl.)

#10 Re: Writer » Obsah pro kapitolu v dokumentu -- VYŘEŠENO » 20. 10. 2012 19:54:21

Já to nechápu. Tak zmíněný dokument jsem zkusil upravit i v LO 3.4.4 a opět to nefuntovalo. Ale když jsem si vytvořil nový dokument a v něm na zkoušku jen nadpisy, tak to šlo.

Jenomže jsem na to přišel náhodou. Funguje to totiž divně, protože řídící úroveň toho, odkud kam bude kapitola, není úrveň nadpisu, za kterým je obsah, jak jsem zjistil, ale je vždy přiřazena stylu Nadpis 1. Pro ostatní nadpisy to nefunguje. To je divné, mělo by to jít někde definovat. Ale kde, pokud vůbec?

Zvláštní také je, pokud Nadpis 1 spojím s Nadpis 2, tedy udělám z něho podtřídu Nadpis 2, tak ta vlastnost zůstane zachována. Když dám Nadpis 2 pod Nadpis 1, tak to nepomůže. OO.o prostě chápe N1 asi jako jediný možný řídící prvek.

#11 Re: Writer » Obsah pro kapitolu v dokumentu -- VYŘEŠENO » 20. 10. 2012 12:48:23

Vysvětlím:


Prostě představte si, že máte sborník textů, na začátku celého sborníku bude obsah, kde budou jen hlavní položky, tedy názvy jednotlivých příspěvků ve sborníku. A pak teprve před každým textem jednotlivých příspěvků bude jejich podrobný obsah. Myslím, že to je vcelku jednoduchá situace, se kterou se lze občas u složitějších knih setkat.


Může mi někdo vůbec vysvětlit, k čemu je volba Obsah vytvořit Pro celý dokument/Pro kapitolu? Ve vašem případě se v obsahu na konci nebo začátku kapitoly 2 zobrazí jen 2.1, 2.2, 2.2.1 atd., ale už ne třeba 1.1.

#12 Re: Writer » Postupné a správné vyplňování vstupních polí v rámcích u šablony » 20. 10. 2012 12:42:35

neutr: Zdá se, že jste mě nepochopil. Já nechci daný dokument do ničeho exportovat a nic už s ním nechci dělat. Je to takto hotové. Musíte si to nejprve uložit jako šablonu (*.ott). Pak když tu šablonu otevřete, tak vám program sám nabídne vyplnění vstupních polí. Píšete postupně jednotlivé položky do dialogových oken a vždy dáte Další atd. Problém je, že toto bez potíží funguje v textových řetězcích, ale nikoli v rámcích, protože rámce mají absolutní pozicování a jejich pořadí je pak podle toho, kdy jsem který vytvořil. Já se jen ptám, jestli není možné nějak určit, které pole se začne vyplňovat jako první. Tady není potřeba žádný tabulátor apod. na přecházení. Dva typy vstpních polí? To je jedoduché, prostě někdy vyberete ze seznamu, někdy napíšete, co chcete. Jen potřebuji vědět, jak zajistit, které pole se vyplňuje jako první, které jako další a tak.


sedlacekdan: Formulářové prvky tam dávat nechci. Nevýhoda formulářového prvku je, že si stojí v textu sám o sobě, pole je přesně na daném místě a lze je editovat pomocí stylů. Jak toto provedu s formulářem? Možná nevím, ale tam stad musím formát každého prvku určovat zvlášť. Hlavně mi to je k ničemu, pokud chci měnit jen části textového řetězce. Příklad, který jsem poslal, neobsahuje volný text, ale i takové případy jsou.

Jediné řešení bych viděl ve vytvoření souhrnného dialogu, kam by se zadaly všechny hodnoty najedou a ty se na určitá místa v textu dokumentu vyplnily samy. To je ale asi otátka nějakého makra, ale s tím neumím. Existuje někde nějaký návod, jak vytvořit daný dialog (třeba pro vyplnění faktury, šablony dopisu /jméno, příjmení, bydliště atd.)?

#13 Writer » Postupné a správné vyplňování vstupních polí v rámcích u šablony » 19. 10. 2012 17:39:20

Kverulant-10
Odpovědí: 6

Hezký den,

vytvořil jsem si šablonu pro tisk dokladu, kde doklad jako takový je obrázek na pozadí rámců, ve kterých jsou definována vstupní pole.

Problém je tento: Rámce jsou určitým způsobem umístěny ve zdrojovém kódu za sebou a podle toho (předpokládám) se pak přechází při použití jako šablony mezi vstupními poly. Pokud vytvořím nový rámec a tento umístím s dalším polem na určitou pozici, tento rám se vloží až za další rámce, a tudíž pole se vyplňuje až jako poslední. Chtěl bych nějak zařídit, aby tam byla správná posloupnost, ale nevím jak. Myslím, že to nepůjde, ale radši se chci ještě zeptat, než hodím flintu do...

Tady je odkaz, kde je daná žádanka, z které jsem akorát odstranil indentifikaci naší organizace:

Šablona

Řekněme, že bych chtěl, aby v části "Nejbližší SZZ" byly další pole, ale tyto se vyplňovaly hned po části "Odkud".

Děkuji za jakoukoli radu, nebo aspoň potvrzení, že toto řešit nejde.

#14 Re: Writer » Obsah pro kapitolu v dokumentu -- VYŘEŠENO » 19. 10. 2012 17:02:04

Děkuji za odpověď, ale nepomohl jste mi.

Opět opakuji, že netuším, jak vytvořit obsah pouze pro kapitolu, aby tam nebyly ostatní položky. Obsah vytvářet umím, osnovu nastavit taky, snad není nic, s čím bych neuměl v tomto smyslu pracovat – až na toto (!). Mám s OO.o roky zkušeností, protože jej používám aktivně již deset let, na starší verzi fóru jsem často lidem radil, co a jak, ale teď prostě nevím, kde definuji, pro kterou úroveň nadpisu bude obsah platit? Já to nikde nevidím. Mně to připadá, jako že to není nějak dodělané.

Může mi to popsat postup polopatě? Děkuji.

Verze A-OO.o 3.4.0

#15 Writer » Obsah pro kapitolu v dokumentu -- VYŘEŠENO » 29. 9. 2012 10:13:37

Kverulant-10
Odpovědí: 8

Zdravim,

pokud chci vytvořit obsah jen pro určitou kapitolu v dokumentu, jak mám tuto kapitolu definovat. Nemám tušení, kde přiřadím styl odstavce, který ji bude ohraničovat, aby vložený obsah zahrnoval jen nadpisy, které se této kapitoly týkají.

Prosím, poraďte, pokud víte.

#16 Re: Draw » zalomení stránky - VYŘEŠENO » 24. 5. 2012 12:12:23

Nejde to, Draw je vektorový editor, není primárně určen pro sazbu. Nebylo by to asi ani vhodné, ačkoli občas by se mi taková věc také hodila. Nehledě na to, že když zmiňujete zalamování stránky, tak v textovém editoru platí úplně jiné pojetí práce. Zkuste třeba Scribus.

#17 Re: Draw » Záhlavi v Draw - VYŘEŠENO JINAK » 19. 11. 2011 16:07:17

Nemůžete chtít po vekotorovém editoru to samé jako po textovém. Záhlaví a zápatí jako takové zadat nelze. Ale v zásadě to lze tak, že to, co chcete, aby se opakovalo na každé stránce, dáte do předlohy (Zobrazit > Předloha), třeba textový rámec a do něj pole s číslem stránky. A pokud to číslo nebo něco jiného třeba na první straně nechcete mít, tak to překryjte třeba bílým obdélníkem.

Zápatí

Používáme FluxBB