Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 Re: Calc » Změna šířky sloupce v rámci listu - Vyřešeno » 23. 1. 2015 23:30:33

Hmm..
Takže chápu-li správně, pokud budu mít tedy např papír do tiskárny A3, budu chtít vytisknout 2 konkrétní listy na 1 stranu a 2 konkrétní listy na stranu 2 tak je riziko (obzvlášť pokud mám listy pojmenovány nikoliv čísly od 1 do např. 20 ale jmény), že mi stránky budou vytištěny v jiném pořadí než bycn chtěl...
Mám pocit, že v tomto případě bude asi jednoduší a jistější vyexportovat každý list jedntlivě do PDF a poté pomocí nějakého editoru je zařadit za sebe přesně jak potřebuji a poté je vytisknu..
Každopádně díky za reakce a za vysvětlení.

#2 Re: Calc » Změna šířky sloupce v rámci listu - Vyřešeno » 22. 1. 2015 21:24:48

Zkoušel jsem definovat tiskovou oblast, ale umožňuje mi to po označení myší definovat oblast tisku použe na jednom listě. Po nadefinování dat v jednom listě, mě to při otevřeném dialogovém okně do dalšího listu nepustí. Když dám Ok a přepnu se do dalšího listu, dám opět definovat tiskovou oblast, tak jako bych začínal znovu od začátku. Tj, definuji jak se zdá vždy jen pro jeden list :-(

#3 Re: Calc » Změna šířky sloupce v rámci listu - Vyřešeno » 22. 1. 2015 17:45:08

ludviktrnka napsal(a)

Tisknout lze i více listů naráz to není problém pomocí definice tiskových oblastí.

To jsem tušil. Ovšem zaujala mě vaše výše zmíněná poznámka. Není taková nutnost mít ty tabulky nad sebou. Jde mi spíše o to, aby 1 tabulka se tiskla na stranu č. 1, tabulka druhá na str. č. 2. To jde zažřídit i když jsou tabulky v jiných listech? Jde mi o to, co by se zadávalo do "Tisk" v záložce soubor? Já totiž budu dělat vše ostatní, ale tisk bude dělat ženská, pro níž je vrcholem práce s PC práce ve wordu a vytisknutí jednoduchých dokumentů. Pokud se při tisku musí zadávat nějaké speciální definování tak je to špatné. :-(

#4 Re: Calc » Změna šířky sloupce v rámci listu - Vyřešeno » 22. 1. 2015 16:10:56

ludviktrnka napsal(a)

Pokud kliknete pravým tlačítkem myši na záhlaví prvního sloupce, tak se objeví nabídka "vložit sloupec". Na to kliknete a vytvoříte nový sloupec, resp. vše stávající odsunete. Opakováním tohoto kroku vytvoříte tolik sloupců kolik potřebujete. Případné vzorce se přepočítávají na novou polohu.


Pokud potom chcete tisknout určité partie na daném listu je vhodné si definovat tiskové oblasti. To uděláte tak, že označíte buňky k tisku a kliknete v menu na formát - oblasti tisku - definovat (nebo přidat). Prohlížet a upravovat tiskové oblasti lze pak snadno v náhledu zalomení stránky (menu Zobrazit - Náhled zalomení stránky)

Díky. Takhle to ale nechci. To mi vyřeší jiný počet sloupců, ale pořád budou v rámci celého listu. Jde mi o to, abych měl na listě tabulku a) kde jsou sloupce A, B, C, D široké např. 2 cm. Tato tabulka končí např. 10 řádkem a pod touto tabulkou a? bude umístěna tabulka b). Tabulka b) ovšem bude mít sloupce 3 cm. Jde mi zkrátka o jakýsi předěl od kterého mohu pracovat se šířkou sloupce v nové tabulce tak, aby se to nedotklo sloupců tabulky předchozí.

#5 Calc » Změna šířky sloupce v rámci listu - Vyřešeno » 22. 1. 2015 08:44:50

Stepijana
Odpovědí: 11

Dobrý den,
Dodatečně chci před stávající tabulku, která má určitou šířku sloupců vložit jinou, kde bych potřeboval upravit sloupce bez toho, aby se mi změnili v tabulce stávající. Tj. lze v rámci jednoho listu udělat jakoby 2 listy kde se dá upravovat samostatně? Ovšem ve výsledku chci na tiskárně vytisknout jako jeden list (třebaže o více stránkách). Jde mi o to, že pokud novou tabulku vložím za nebo před stávající, řádky bez problémů upravím, ale sloupce se mi při úpravě v nové tabulce přenášejí i do staré. Nechci to moc dělat způsobem slučování případně rozdělení buněk. Je to pak dost složitý proces. Není jednodušší řešení? Díky za odpověď
Martin

#6 Re: Calc » vložení absloutního odkazu z více lisů VYŘEŠENO » 14. 1. 2015 19:22:36

Díky vám všem. Použití INDIRECT je přesně to co potřebuju. Díky za pmoc. Pokusím se použít navrhnuté makro. Obravdu by mohlo ulehčit práci.

#7 Re: Calc » vložení absloutního odkazu z více lisů VYŘEŠENO » 14. 1. 2015 08:03:25

Dobrý den. Uź chápu jak to myslíte. Trochu problém je v tom, že mám místo názvů listů (List1, List2) napsané jméno žáka (novák). Myslel jsem si, že dám do vzorečku něco v tomto smyslu: A1.&B&5 nebo (A1).&B&5, případně "A1".&B&5, kde buňka A1 obsahuje název listu (jméno žáka). Poté přetahnutím buňky za pravý růžek směrem dolů se mi objeví další buňky A2-A30, které obsahují další jména (listy) a odpadne mi tím pracné nadpisování listů jmény. Ale jak se zdá, tak nic z toho nefunguje. Nakonec jsem už ztratil trpělivost a udělal to následovně: Udělal jsem odkaz na jeden list, zkopíroval jsem odkaz do sloupečku 30 krát a poté dal ctrl+H najít a nahradit. Postupně jsem ve vzorečku takto přepsal názvy listů. Mám zato že pokud je název listu nahrazen textem tak to asi jinak nepůjde nebo se pletu?
Každopádně moc děkuji za rady. Jsem zas o něco chytřejší.

vložení absloutního odkazu z více lisů - VYŘEŠENO

#8 Re: Calc » vložení absloutního odkazu z více lisů VYŘEŠENO » 13. 1. 2015 21:50:15

neutr napsal(a)

Předpokládám, že máte ve všech listech žáky pod sebou podle abecedy, nebo zasedacího pořádku. Pak žák v pátem řádku listu 1 má všechny své známky v buňkách B5 a v různých listech. Žák v 6. řádku má všechny své známky v buňce B6 stejně na všech listech.
    Potom stačí opravdu vytvořit vzorce na prvého žáka a kopírovat na všechny ostatní. Když to máte jako řádek v paměti C5:AC5 tak to stačí kopírovatz do úseku C5:C30 pokud je poslední žák pod číslem řádku 30.
    Je docela logické, že vytvoříte na Listu1 seznam který pak kopírujete do všech listů stejně. Pak každý list znamená zřejmě jinou prověrku, nebo předmět ap. Je celkem jedno jestli máte jména ve sloupci, nebo řádku.
    Nejspíš máte v listech také kalendář a v té buňce B5 pak máte průměr za předmět, nebo něco takového. Je to celkem jedno. Jde o to jak kopírovat "mustr".
    Problém by byl, když by se struktura dat vyskytovala do kříže - v jedné tabulce žák v řádku a v jiné ve sloupci.

Omlouvám se. Nedostatečně jsem to asi vysvětlil. Je to o tom, že jeden žák=jen jeden list. Pro každého žáka je zde počet omluvených hodin, počet známek  průměr (v již zmíněné buňce B5) atd. Na zvláštní list potřebuji "vyfiltrovat" do jednoho sloupce přímení, další jméno a poslední sloupec známky (průměr). Tento přehled z těchto cca 30 listů potřebuji mít na jednom listu. Lze to nějak jednoduše? Makra by asi byli řešením ale ty opravdu neovládám.
Děkuji

#9 Re: Calc » vložení absloutního odkazu z více lisů VYŘEŠENO » 13. 1. 2015 20:57:18

neutr napsal(a)

Vzorcem to asi nepůjde. Můžete ale udělat 1. žáka a to pak vykopírovat pro všechny př :
A1 jmeno, B1 příjmení,
C1 vzorec =List2.B5
D1 vzorec =List3.B5
E1 vzorec =List4.B5
...
AC1 vzorec =List30.B5
Do paměti pak dáte Buňky C1:AC1 a vykopírujete do sloupce C2:C30.
     Lepší by to bylo makrem. Pak by pomohlo že to je ve stejných buňkách i když to není nic zásadního. Na jedno kliknutí lze aktualizovat všechny známky u všech žáků naráz.

Nevím jestli to dobře chápu. Mám do nového listu napsat do buńky A1 a B1 jméno a přímení žáka na 1. listu, vedle něho do řádku 1 udělat odkazy na buňky B5 v jednotlivých listech a poté to stejné co mám v řádku 1 zkopírovat do sloupce C? Jednak je to dělání ručních odkazů jednotlivých buněk každé zvlášť, čemuž jsem se chtěl vyhnout a navíc proč mám dělat odkazy prvně do řádku 1 a poté teprve do sloupce C2:C30? Asi jsem lama, ale tomuhle nějak nerozumím...

#10 Calc » vložení absloutního odkazu z více lisů VYŘEŠENO » 13. 1. 2015 19:53:21

Stepijana
Odpovědí: 11

Dobrý den,
Prosím poraďte mi. Jak vložit odkaz z více listů do jednoho pokud se jedná v každém listě vždy např o buňku B5 (pouze list s kopírovaným odkazem je pokaždé jiný)?
Př.: žák Novák má v 1 pol. z předmětu 1. To stejné v listě č. 2 u žáka Mádla, listě č. 3 u žákyně Kadlecové až např u listu č 32. Známky se na těchto listech vypisuj do buňky B5. Chci udělat do samostatného listu přehledně známky pod sebe u každeho zvlášť (odkaz proto, že se známky budou měnit v dalším pololetí a v dalším roce atd.) Jde to udělat jinak než abych musel na každou buňku jednotlivě dělat odkaz a vkládat ho ručně do samostatného listu? Nelze nějak využít faktu, že jde v každém listu o buňku B5? Děkuji za odpověď.
Martin

"vložení absloutního odkazu z více lisů - VYŘEŠENO"

#11 Re: Calc » sdílení údajů a zapisování do jedné společné tabulky - VYŘEŠENO » 10. 2. 2013 08:12:57

neutr napsal(a)

Jano základní pochopení maker najdeš v seriálu Dana Sedláčka. Prohlédni si například kolonku návody. Makro pro Tvé potřeby není nijak náročné. Zase se jedná jen o představu co odkud a kam bude sbírat.


   Když bude mít každý svou složku (foldr) tak tam může být například jediný sešit, který ovšem může mít například pro každý den v týdnu nový (jiný list). Takže například foldr "Alena" bude mít uvnitř sešit "Alena Stránská" a sešit bude mít uvnitř 7 lisrů každý s názvem (datem v týdnu). Makro pak otevře postupně každý foldr a sešit nakopíruje údaje pod sebe. Tohle by odpovídalo souborům vyhodnoceným nejlépe za týden. Souhrn i s celým vyhodnoceným týdnem se pak archivuje jako týden v roce. Takže například v pondělí ráno stiskneš tlačítko makra, to překopíruje data pod sebe do souhrnu, souhrn se uloží jako hlavičkový soubor celkového foldru (např. 15. týden) a také jako běžná složka centrálního seznamu.
   Zpracovaný týden se uloží do archivu a vygeneruje se nový týden se všemi folgry a prázdnými sešity, které si mohou zaměstnanci stáhnout. (tedy nemusí nic stahovat, ale musí nazvat své sešity shodně s centrálním registrem. Navíc je tak možné přenášet individuální úkoly a jmenovité sešity, nebo foldry mohou být zamčené heslem, a nebo mohou dostat tímto způsobem odbírky práce a ostatní info.........). Jde o to, že makro potřebuje stále stejné (nebo předem očekávané) názvy a adresáře.
   Pravidelné operace mohou být libovolně přizpůsobené potřebě pracoviště a soubory mohou být i na veřejné síti za určitých předpokladů, takže zaměstnanci nemusí nutně na jediné místo (s wifinou). Jde tedy jen o tu strukturu a domluvu kdy se a jak aktualizují data.


   Sešit se souhrny pak zná strukturu foldrů a makro postupně otevře foldr za foldrem, sešit za sešitem a nakopíruje data do jednoho, nebo více listů, nějak vyhodnotí, či seřadí ap. Jak jsem uvedl je možné uložit hlavičkový soubor foldru (to v případě, že foldr pro pracoviště obsahuje více sešitů - jmenných pracovníků) a podobně.
   Samozřejmě je možné, aby byla struktura jiná. Například jeden sešit na pracovníka a na celý rok. Jednotlivé listy pod názvy měsíců a podobně. Makro může kontrolovat zápis po zápisu a najít i později přepsané údaje - a mnoho dalších detailů. Je dokonce možné nastavit zaznamenání změn, a bude vidět i kdy byl sešit pozměněn atd...


   Asi nejlepší by bylo udělat takové to organizační schemátko a dát ho sem. Názvy a jména mohou být smyšlená - následně se dají přepsat podle skutečnosti. Ale počet a subordinace by měly být vidět - včetně časové návaznosti úkonů. A pak Vám já, nebo někdo jiný makro postaví přímo na míru. Bez toho nemá cenu něco dělat.

   Samozřejmě dovedu si představit, že takhle se sbírají data pro distributory vody, alektřiny, plynu, nebo data pro pečovatelskou službu či jiné zdravotnické či sociální služby, nebo například data pro fyzické inventury HIM, objednávky dealerů ap. Ve většině případů asi půjde také o určitou míru bezpečnosti. Takže dobré schema bude obsahovat i takové údaje ze kterých se dá míra (potřeba) bezpečí odvodit.

Díky moc za ochotu. Pokusím se tím serálem prokousat. Čekal jsem že mi někdo odpoví. Ale ne tak obšírně a ochotně. Ještě jednou díky. Mmimochodem máte pravdu. Jedná se o pečovatelskou službu :-)

#12 Re: Calc » sdílení údajů a zapisování do jedné společné tabulky - VYŘEŠENO » 9. 2. 2013 21:27:52

neutr napsal(a)

Určitě to lze udělat. Jen jde o Vaši představu jak se budou data zpracovávat do souhrnu. Klasicky bych řekl, že bude mít každý svůj folder kam jen překopíruje svůj denní zápis. Souhrn bych pak dělal makrem. V jiném případě (například když by individuálně kopírovali každý na konec společného souboru vzniknou chyby a budou hádky).
   Ve vlastním foldru pak mohou být i prázdné údaje místo dovolených, nemoci ap. Takže se nestane, že by někdo zapomenul a nepřiznal např. chybu ap.
   Souhrny lze dělat i manuálně - to si musíte ale nějak ošetřit (sekretářka ap). V každém případě i makrem by měl někdo "něco udělat" aby souhrn vznikl.

Ano. Máte určitě pravdu, že kopírovat ručně do společné tabulky rovnou by mohlo být předmětem hádek. Práce s makrem je pro mě ovšem trochu španělská vesnice. Můžete mi uvést příklad jak to udělat, nebo dát odkaz někam kde je o makru něco srozumitelně vysvětleno? Děkuji moc

#13 Calc » sdílení údajů a zapisování do jedné společné tabulky - VYŘEŠENO » 9. 2. 2013 15:17:48

Stepijana
Odpovědí: 4

Dobrý den
Mám následující dotaz. Firma má pro každého zaměstnance tablet. V těchto tabletech mají v určitém programu stejnou tabulku, do níž každý ukládá svá data, v místě kde není připojení na internet.
A teď to hlavní. Po skončení této činnosti se sejdou na centrále, kde tato uložená data odešlou
a) do centrálního počítače (s OS Windows nebo Linux) nebo
b) do společného úložiště dat (Google docs, Zoho nebo něco podobného?)

Je možné to udělat tak, aby data, které vytvořili do tabulky každý zvlášť se ve společné tabulce po odeslání zkompletovali nějak automaticky? Aby odeslání proběhlo jednoduše, bez přepisování z jedné tabulky pro každého zvlášť do jedné společné?

Př.: Ve své tabulce vyplní jeden člen firmy co dělal pro p. Nováka, druhý pro p. Dvořáka atd. Po odeslání by bylo vidět co pro koho všichni dělali v jedné společné tabulce?

Uff. Doufám že jsem to napsal dostatečně srozumitelně. Napište mi prosím, jestli to nějakým způsobem lze udělat, případně jakým. Děkuji

_____________________________________________
Značím jako vyřešené

;o)

Zápatí

Používáme FluxBB