Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 Re: Calc » Faktura » 14. 5. 2010 12:11:47

hanus napsal(a)

2) uzamknutí přes Nástroje->Zamknout dokument->List + příslušné volby

Z "+ příslušné volby" se mi nabízí pouze možnost zadat heslo. Volba přístupnosti buněk (a j. jako v Excel) chybí. Předpokládám, že zmíněná šablona obsahuje makra.

bandasak napsal(a)

V šabloně Faktura EUR-SKK (uložené na tomto serveru)...

Mohl byste sem, prosím, vložit odkaz na šablonu? Děkuji.

#2 Re: Writer » ole objekt » 13. 5. 2010 06:39:04

Z nápovědy - Obecná terminologie
OLE
Zkratka slov Object Linking and Embedding. Objekty mohou být propojeny s cílovým dokumentem nebo do něj vloženy. U vložených objektů se jedná o vložení kopie daného objektu a detailů o zdrojovém programu do cílového dokumentu. Chcete-li objekt upravit, aktivujte zdrojový program poklepáním na objekt.

Na příklad propojíte data z Calc (zdroj) do Writer (cíl)  - po aktualizaci dat v Calc se data změní i ve Writer .

#3 Re: Připomínky k překladu » Obecné » 9. 5. 2010 20:30:34

PetrValach napsal(a)

Na http://leteckaposta.cz/259463899 jsem umístil soubor vygenerovaný z nápovědy OOo obsahující nepřeložené části.

Nápověda ještě nemá překlad kompletní, o tom se ví. Přečtěte si diskuzi na
http://forum.openoffice.cz/viewtopic.php?pid=5001#p5001

#4 Připomínky k překladu » Matoucí název v nastavení Vzhled / Sešit - Pozadí poznámek » 8. 5. 2010 13:24:35

Renda
Odpovědí: 0

V nastavení OO.org /  Vzhled je v sekci Sešit volba barvy pro Pozadí poznámek. Volba mění v Calc barvu pozadí komentáře.

Viz také: http://forum.openoffice.cz/viewtopic.php?pid=5053#p5053

#5 Re: Writer » Seskupování a ukotvení bitmapových obrázků a tabulek » 8. 5. 2010 12:54:36

Sladecek napsal(a)

...když je tabulka hned na začátku stránky (není před ní žádný konec odstavce) tak to nejde.

Jde to směrem dolu, pod tabulku.
Problém je vložit před tabulku začínající na první stránce text. Jde tabulku vybrat, přes schránku nakopírpovat za text a původní smazat - možná to jde jinak, ale na jiný postup jsem nepřišel. Nakonec, co s tabulkou hned zhora na první stránce.

Sladecek napsal(a)

...Ve vlastním stylu ohraničení tabulky nedokážu změnit styl ohraničení, mohu si pouze vybrat 1pt, 2pt, 4pt, ale třeba 3 pt nebo čerchovaný obrys neumím přidat (jestli to je vůbec možné?).

Několik kombinací dvojitého ohraničení s rozdílnou šířkou čar lze vybrat, ale vše se souvislými čarami. Napadá mě, že by šlo udělat ohraničení pomocí čar z modulu kreslení, tam je možné styly čar měnit a přidávat vlastní anebo si v kreslení udělat vlastní celou tabulku - neznám, čeho chcete dosáhnout.

#6 Re: Writer » Seskupování a ukotvení bitmapových obrázků a tabulek » 7. 5. 2010 15:02:54

Trochu moc otázek najednou a není mi z nich jasný cíl.

Kotvení obrázků je možné, tabulka má umístění - ve vlastnostech tabulky (z kontextové nabídky "Tabulka") je nazváno "Zarovnání" a je možné volit od automatického, vlevo, vpravo až po ruční.

Seskupování bitmapových obrázků jste vyřešil, jiný postup neznám - proč nestačí kotvení?

Vlastní formát tabulky si uložte do automatických formátů - z nápovědy:
    1. Naformátujte tabulku v dokumentu.
    2. Označte tabulku a zvolte Tabulka - Automatický formát.
    3. Klepněte na Přidat.
    4. V dialogu Přidat automatický formát zadejte název a klepněte na OK.

Vyjmout tabulku mi funguje jen jako kopírovat. Po vložení na jiné místo musím původní smazat z nabídky "Tabulka".

Vyskočit z tabulky lze pomocí myši (klepnout mimo ni) nebo pomocí šipek.

#7 Re: Writer » Tmavé pozadí - poznámky » 7. 5. 2010 12:00:54

Poznámka je "Poznámka pod čarou" (podobně "Vysvětlivka") a je podle nastavení na konci stránky nebo dokumentu. Pozadí textu poznámky změníte po klepnutí pravým tl. myši na text a volbou stylu odstavce a tam pozadí
Komentář se ukazuje v bublině a v nastavení vzhled ("Nástroje / Volby - OpenOffice.org / Vzhled") je nastavení "Pozadí poznámek", ale v sekci "Sešit", tedy pro Calc a změní pozadí komentářů  - ve volbě Vzhled asi jde o chybné pojmenování

#8 Re: Calc » Naprosto nesmyslné chování OO Calc » 7. 5. 2010 11:34:47

fajkie napsal(a)

Určitě bude užitečné, když se podíváte na nastavení "Nástroje/Nastavení automatických oprav/Volby a odškrtnete, že se mají opravit první dvě velká písmena a že každé první písmeno bude velké, takto to mám nastaveno a Vámi zmíněný problém nemám. Fajkie

Myslím, že automatické opravy v tom roli nehrají - nejde o dvě velká písmena ani novou větu. Ověřením se můžete přesvědčit, že písmeno se skutečně mění podle seznamu.

Děkuji za:

hanus napsal(a)

Mělo by stačit vypnout nastavení Nástroje->Obsah buňky->Automatické zadávání

funguje a je jednoduché!

#9 Re: Jak propagovat OpenOffice | LibreOffice? » Draw je nedoceněné a je to škoda » 2. 5. 2010 10:47:37

Plastique napsal(a)

Nabyl jsem dojmu, že ho znáte. Pardon.

Omluv není třeba, mohl bych se cítit potěšený, že si mě pletete s odborníkem. Ale skutečnost je jiná. OpenOffice jsem začal občas používat vloni na podzim vedle MS Office. Postupem času jsem objevil přednosti Draw pro jednoduché strojařské kreslení. Oceňuji bezplatnou licenci a českou lokalizaci, zdejší diskuzi a celý portál - jsem závislý na české nápovědě a české diskuzi. V anglických textech pochopím o čem je řeč, ale k pochopení a použití obsahu to nestačí.

#10 Re: Jak propagovat OpenOffice | LibreOffice? » Draw je nedoceněné a je to škoda » 2. 5. 2010 10:20:52

redakce napsal(a)

...ale v životě by je nenapadlo, že existuje adresa OpenOffice.cz a že na ní najdou nějaké informace. Prostě je třeba mluvit, psát, informovat.

Úvodní okno OpenOffice má v pravém dolním rohu odkaz s komentářem "Získejte více informací..." a odkaz vede na anglický openoffice.org - šlo by v české lokalizaci změnit cíl odkazu na český openoffice.cz?

#11 Re: Writer » Nelze smazat ruční zalomení stránky » 1. 5. 2010 21:44:40

Pokud po ručním zalomení stránky následuje text, stačí nastavit kurzor před první písmeno nové stránky a zalomení odstranit klávesou Backspace

Je-li začátkem stránky po ručním zalomení tabulka, jde  ve volbě "Tok textu" ve vlastnostech tabulky zalomení vypnout odebráním zatržítka. Opačně lze zalomení stránky vložit s volbou před nebo za tabulku.

#12 Re: Calc » Naprosto nesmyslné chování OO Calc » 1. 5. 2010 20:42:21

Jak změny vypnout, nevím, ale zjistil jsem že k výměně zkratky Po, Út, St... za po, út, st... Calc použije seznam. Zvolíte-li "Nástroje / Volby" a v nastavení Calc - "Řadit seznamy" a zkratky změníte na počáteční velká písmena, výměna se bude provádět opačně (v souvislém textu ne).

#13 Re: Jak propagovat OpenOffice | LibreOffice? » Draw je nedoceněné a je to škoda » 1. 5. 2010 09:22:33

redakce napsal(a)

...až zjistí, že to tak není. Jsou učitelé, kteří OpenOffice.org neznají. A jsou taky učitelé, kteří ho znají a používají, ale v životě by je nenapadlo, že existuje adresa OpenOffice.cz a že na ní najdou nějaké informace. Prostě je třeba mluvit, psát, informovat.

Hlavní nedostatek je, že OpenOffice neznají na MŠMT. Uchazeč o místo na MŠMT musí mít - cituji: "dobrou znalost MS Office (Word, Excel, PowerPoint, Outlook)". Veškeré textové dokumenty ministerstva jsou zpracovány ve Wordu. K tomu je uvedeno: "DOC, XLS, PPT - společnost Microsoft poskytuje ke svým produktům řady Office volně ke stažení prohlížeče. ", o faktu, že formáty MS lze nejen číst s OpenOffice, ani ň (napsal jsem webmasterovi, čekám, zda se ozve).

#14 Re: Jak propagovat OpenOffice | LibreOffice? » Draw je nedoceněné a je to škoda » 1. 5. 2010 08:59:39

Plastique napsal(a)

Potřebujeme každou ruku a hlavu, vytvořte návod, my ho vydáme, zaplatíme, dodáme učitelům.

Co myslíte slovem návod? Výzvu asi nechápu. Jak může uživatel dávat návody k tomu, co nezná? Schopný jsem popsat, jak jsem si poradil s konkrétním problémem. To se hodí do diskuze, ze které teprve správné řešení a návod může vzejít. Z neznalosti můžu složitě řešit to, co program nabízí hotové, ale nevím o tom. Někdo jiný mohl správný postup objevit, ale nemusel nikdo - dopředu vše zná jen vývojář.

#15 Re: Připomínky k překladu » Draw - nepřeložené názvy a texty v nápovědě » 1. 5. 2010 08:45:47

Angličtinou, bohužel, nevládnu.
Neumím si představit jak se v překladu postupuje, neznám proto důvod ponechávání nepřeložených útržků  textu uvnitř přeloženého. Pokud by pomohlo na ně upozorňovat, rád to budu dělat. Stačí napsat kam mám upozornění směrovat.

#16 Re: Jak propagovat OpenOffice | LibreOffice? » Dokumentární film - Otevřené formáty dokumentů a OpenOffice » 27. 4. 2010 14:28:04

Dobrý počinek, ale proč se tam ke stažení OpenOffice uvádí adresa openoffice.org a ne .cz? Nešel by klip doplnit závěrečným  snímkem s textem, který chybu opraví?

#17 Jak propagovat OpenOffice | LibreOffice? » Draw je nedoceněné a je to škoda » 27. 4. 2010 14:12:39

Renda
Odpovědí: 12

Ke steskům uživatelů na Writer, Calc a zejména Impress chci upozornit, že OpenOffice má samostatný vektorový editor, který s MS produkty srovnávat nejde, protože v MS Office neexistuje. Myslím, že Draw je nedoceněnou částí OO a že je škoda, že Draw používá asi jen nepodstatná část z uživatelů OO. Myslím, že program Draw lze mnohostranně využívat i ve školách, ale že učitelé s ním sami pracovat moc neumí a školy k tomu nikdo nevede.

Propagaci OO by jistě mohli přispět politici a ministerstva zejména nyní v době nezbytných úspor. Vůbec bych neschvaloval nové projekty, ve kterých je vyhazováno za licence MS Office a v některých typech škol i za Zoner, dokonce i za Autocad, když by Draw bohatě stačil. Microsoft svoji agresivní obchodní politikou změnil myšlení ministerských úředníků a učitelů natolik, že snad neexistuje dokument k výuce, který by se neopíral o Word a Excel a že se dokonce nevyučuje zpracování textu v textových editorech, ale Word.

Doufejme, že "nouze naučí Dalibora housti"...

K propagaci OpenOffice Draw by jistě také pomohlo doplnění nápovědy o praktické příklady.

#18 Připomínky k překladu » Draw - nepřeložené názvy a texty v nápovědě » 27. 4. 2010 13:14:59

Renda
Odpovědí: 4

V nápovědě Draw je tolik nepřeloženého, že je asi zbytečné upozorňovat na jednotlivosti. Myslím, že není možné, aby ten, kdo na překladu pracuje, nepřeložené neviděl.  Tak soudím, že se na překladu již nepracuje. Rád bych se mýlil.

#19 Re: Draw » Jak zobrazit panel "Kruhy a ovály"? » 27. 4. 2010 12:58:25

PavelH napsal(a)

- ikony tohoto panelu se zobrazují vedle ikon Standardního panelu, takže to příliš místa nezabírá

I v novém panelu umístěném do nástrojové lišty se mi tlačítka ukazují všechny jednotlivě, ne pouze tlačítko nového panelu.

Problém jsem vyřešil přidáním potřebných nástrojů do základních tvarů.

#20 Re: Draw » Ořezávání tvarů » 10. 4. 2010 17:53:42

Problém je v tom, že při různých velikostech obrázku a kruhu dojde při volbě průniku k deformaci obrázku. Stejně tak, pokud bych chtěl obrázek ořezat zvenčí odečítáním tvarů.

Při stejných rozměrech obrázku a kruhu problém nenastane. Tak je možnost po převedení obrázku na rastr volit "Formát / Oříznout obrázek", tam při nastavení "Zachovat měřítko" obrázek ořezat na čtverec rozměru kruhu. Pak operace průniku jde bez deformace.

#22 Chyba v programu » Draw - nezobrazený panel a vrstvy » 24. 3. 2010 10:44:23

Renda
Odpovědí: 0

Numím (nelze?) zobrazit panel "Kruhy a ovály" - více zde: http://forum.openoffice.cz/viewtopic.php?pid=4439#p4439 a objekty z přidaných vrstev se přesouvají do vrstvy Formát - více zde: http://forum.openoffice.cz/viewtopic.php?pid=4663#p4663

#23 Draw » Vrstvy - samovolný přesun objektů » 24. 3. 2010 10:36:31

Renda
Odpovědí: 2

Nevím, zda něco nedělám špatně, ale pokud kreslím do více přidaných vrstev, některé objekty či celé přidané vrstvy jsou po otevření uložené kresby ve vrstvě Formát. Nepomůže před uložením do souboru vrstvy (vč. Formát) zamknout.
Hledal jsem pomoc a našel podobný příspěvek na Office602 již dva roky starý - http://www.602office.cz/node/1428, ale bez řešení. Zdá se, že Draw se moc lidí nezabývá a přitom jde o vynikající program a je škoda, že se tak těžko hledá rada.

#24 Draw » Jak zobrazit panel "Kruhy a ovály"? » 4. 3. 2010 16:38:31

Renda
Odpovědí: 3

Ve verzi 3.1 jsem nenašel panel Elipsy pro nástroje částí kruhů a elips, o kterém je v nápovědě. Nyní je ve verzi 3.2 nový panel "Kruhy a ovály", obsahuje vše potřebné, ale není v seznamu pro zobrazení. Dá se najít v přizpůsobení.

Prosím o radu jak zobrazit panel "Kruhy a ovály" v liště Kresba a nejlépe jako jedno tlačítko, ne jako nový panel Obdelníky. Ten v seznamu zobrazení je, ale jde zobrazit jen jako plovoucí nebo dokovaný do lišty, ale otevřený a zabere tak příliš místa.

Děkuji
iss.ucitel uzenáč seznam.cz

Zápatí

Používáme FluxBB