Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 Re: Calc » Plánovací tabulka v Calcu? » 30. 8. 2021 12:25:02

Zdravím

Děkuji za zaslání hotových řešení. Nedoufal jsem, že se někdo na tento problém vrhne tímto způsobem, protože vytvořený návrh je super, ale pokud nebudu schopen pochopit princip, nebude možná jakákoli úprava. Přiznám se, že jsem si v minulém týdnu stáhl verzi 1, kterou jsem si opakovaně otevíral a zkoušel přijít na to, co se tam děje.

Teď se připojuji a koukám, že je nejen verze 2, ale už i 3.

Takže zatím děkuji, kouknu a budu nějak reagovat.

Děkuji

#2 Re: Calc » Plánovací tabulka v Calcu? » 23. 8. 2021 15:26:30

Zdravím

Ad rozložení času do více etap: Ano, v tomto problém nevidím a práci lze přerušovat a navazovat.
Ad pravidelná denní kontrola: Předpokládám, že denní kontrola není potřeba. Kontrola je potřeba v případě zápisu, nebo změny (tedy když zakázku zapíšu, hned uvidím rozložení. Pokud dojde ke změně, opět tuto změnu musím zapsat a tedy uvidím ihned možnosti).

Je zvláštní, že i když jsem se pro účely zjednodušení rozhodl v zadání vytvořit jakousi situaci o pracovníkovi a jeho pracovním dni, skutečně řeším jakési rozplánování výroby se sklady a svářeči. I v tomto případě počítám, že se tedy budou některé data měnit v pravidelném intervalu (pokud mi někdo nahlásí dovolenou, zapíšu nižší kapacitu do plánu, čímž se opět změní rozložení zakázek). To, že by se dalo zohlednit již v Calcu, jsem ani nepředpokládal a popravdě, je to již věc operativy, kterou musíme nějak vykrýt. Na drobné výkyvy se musím připravit a nelze s nimi pracovat při plánování

#3 Re: Calc » Plánovací tabulka v Calcu? » 23. 8. 2021 09:21:44

neutr napsal(a)

Pokusím se popsat jak by to šlo řešit. Když by to Vám, nebo někomu jinému...

Zdravím Vás

Děkuji za vyčerpávající analýzu problému.

Pokouším se v myšlenkách interpretovat všechny předpoklady, ale sám si nejsem jistý (obecně pojmenování problému patří mezi nejkomplikovanější část životního cyklu realizace projektu). Zjišťuji, že je zde příliš mnoho omezení a proměnných, které lze realizovat kombinatorikou a programováním, což bych pravděpodobně v tuto chvíli sám nezvládl realizovat.

Pro jistotu ještě shrnu:
-    V tuto chvíli zpracovávám zakázky, jejichž časová náročnost je od 1 hodiny do 60 hodin
-    Rozhodl jsem se, že chci zakázkám věnovat 8 hodin svého času, každý pracovní den
-    O tom, zda zakázku přijmu, či nepřijmu, se musím rozhodovat s předstihem (požadavek dostávám cca 2-8 týdnů před samotným zadáním


Nyní neumím správně vyhodnotit, zda zakázku přijmu, či nikoli. Běžně se mi stává, že „pocitově" zakázky odmítnu a tak některé dny nejsou vytíženy, nebo naopak to přepísknu a nejsem schopen realizovat, i když násobně zvýším kapacitu. Pokouším se tedy vyřešit nástrojem, který by alespoň základně plánoval.


V mém původním dotazu jsou jen čtyři základní parametry, které znám. Datum od, Datum do, Jak dlouho a Kapacita, což nevypadalo až tak složitě. Když si čtu tento rozpis, tak vidím zádrhely (ideálně bych chtěl, aby se pracovalo pouze 8 hodin, ale pokud bude potřeba, lze kapacitu navýšit o 2-3 hodiny). Doufal jsem v jakousi tabulku, jejíž data se aktualizují každým novým zápisem. Tabulky, která mi zobrazí hned po zadání zakázky „Pozor, pokud chceš vzít tuto zakázku, tak ji musíš vyrábět v týdnu od do a v tomto období už máš kapacitu naplněnou na 100%. Přidáním této zakázky budeš muset zvýšit kapacitu na 110%"


Na nějaký systém není pro mne vhodná doba a to jak z finančních důvodů, tak z důvodu realizačních (již jsem si nasazením dvou systému v předcházejících zaměstnání prošel a nedopadlo to ideálně), takže se téhle cestě vyhýbám.

#4 Re: Calc » Plánovací tabulka v Calcu? » 19. 8. 2021 12:28:27

Nějaké drobné makra jsem si už vytvořil, takže snad je možné stavět na nějakém základě. Pro mne je důležité, že aspoň někdo (kdo tomu rozumí) řekl, že by to jít mělo big_smile.

Ten Base jsem otevřel a zkoušel, ale nic kloudného mi nevypadlo, takže budu pátrat dál, ale je to tak, jak je napsáno. Potřebuji najít termín, který je omezen volnou kapacitou, počátečním a konečným termínem.

A zároveň, když už jsem našel nějakou inspiraci, vždy byla striktně omezena právě onou kapacitou, takže uměla pracovat pouze s 0-100%. Ale pro mne je i důležitá informace, že to zvládnu, ale musím jet třeba tři dny na 130% (tedy třeba o čtyři hodiny déle například).

Vím, že je to složitý problém, ale Calc už mi vyřešil tolik neřešitelných problémů, že zkouším big_smile

#5 Calc » Plánovací tabulka v Calcu? » 19. 8. 2021 11:56:01

Gooorila
Odpovědí: 15

Zdravím vás

Potřebuji poradit s výrobou plánovací tabulky. Pracuji s projekty, u kterých znám:
-    Kolik času zaberou
-    Kdy budou dodány podklady
-    Kdy musí být ukončeny

Zároveň znám kapacitu, neboli kolik času mohu projektům denně věnovat. Potřebuji nástroj, který mi pomůže s rozplánováním těchto projektů a upozorní mne na kolize (mohu pak řešit rychlejší dodání podkladů, posun termínu, nebo naopak nebudu plně vytížený).

Tabulku jsem si vytvořil, ovšem nefunguje a řeším omezení, s kterým si neumím poradit.

Projekt 1: Potřebuji na něj týden času, podklady dostanu 1.9. a ukončit musím 30.9. Tabulka mi tedy vyplní kapacity od 1.9. do 8.9.
Projekt 2: Potřebuji na něj 1 den času, podklady dostanu 2.9. a ukončit musím 6.9. Tabulka mě tedy informuje, že tento projekt nemohu udělat, protože nemám v daném termínu volné kapacity.

Jenže já je mám. Projekt 1 mohu vyrábět následující 3 volné týdny a projekt 2 tím pádem udělám bez větších problémů. Rozhodl jsem se tedy řešit z opačné strany, tedy od termínu ukončení, kde narážím na identický problém.

Možná by na tohle bylo vhodnější použití Base, ale nenašel jsem něco obdobného, z čehož bych mohl čerpat. Nenapadá někoho, jak a zda lze vyřešit v Calcu, se kterým mám zkušenosti?

#7 Calc » Vkládání obrázků dle hodnot a jejich přesné poziciování » 9. 4. 2017 12:27:45

Gooorila
Odpovědí: 3

Dobrý den

Potřebuji pomocí Calcu vytvářet výrobní šablony, jejichž jedna část je jakýsi okótovaný vodorovný a svislý řez výrobkem. Nyní mám jednu šablonu pro jednu variantu výrobku, ale díky množství variant, které se násobí, se dostávám ke stovkám potřebných šablon. Proto chci také tyto řezy vyřešit makrem, takže:


1) Mám dva typy zárubňového profilu
2) Mám dva typy dveřního křídla


Potřebuji pomocí formuláře zvolit u zárubně a u dveřního křídla správnou variantu. Na konkrétní místo v Calcu se mi pak vloží obrázek, který odpovídá právě zvolené variantě. Našel jsem tedy nějaké makra, které takto vkládají obrázky, ale narazil jsem na dva problémy:


1) Pomocí čar a šipek jsou pak na konkrétním místě vytvořeny jakési kóty, jejichž hodnoty počítá Calc. Proto potřebuji, aby se právě obrázek umístil přesně, což se neděje. Obrázek se většinou vkládá na adresu buňky. Nejde to nějak pomocí souřadnic, které bych nastavil tak, aby na sebe vše navazovalo. Nebo nenapadá někoho nějaká alternativa?


2) Vložím u zárubně variantu číslo 1, ale potřebuji tuto volbu měnit, třeba za variantu 2. Makro umí nejdříve smazat původní obrázek a pak vložit nový. Jenže když vložím obrázek dveří, udělá to stejné a zase mi smaže obrázek zárubně. Předokládám, že by se měo vyřešit tím, že jedno makro bude pro vkládání profilu zárubně, druhé bude pro vkládání dveří. Mazání předešlého obrázku by probíhalo, ale řekněme jen v rodině variant toho makra, takže by se mi neměly mazat navzájem.


Trápím se tím delší dobu, ale nepřišel jsem na řešení. Neřešili jste někdy něco podobného, nebo neznáte nějakou podobnou šablonu? Upravit si již hotové makro již snad nějak zkusím, ale zatím jsem zkoušel dvě a vždy se stejným výsledkem.

#8 Re: Co se jinam nehodí... » LO jako podpora pro řízení zakázek ve výrobě » 16. 12. 2014 12:22:50

Pokouším se to dělat v Calcu a narazil jsem tedy na jeden problém, nebo spíše upřesnění dotazu:

Uvědomil jsem si, že ani tak nepotřebuji funkci kombinace. Nehledám totiž ze zadaných zakázek ty, které mi nejvhodněji vyplní pracovní kapacitu, ale na zakázce mohou chlapi pracovat i následující den

Tedy to co nyní potřebuji je:
Jedna „nekonečná" tabulka, kde budu zapisovat zakázky a normohodiny k jednotlivým pracovištím a termín výroby.
Dalších 8 tabulek (1 tabulka = 1 pracoviště), která bude mít prakticky formu kalendáře. Buňka daného dne bude mít nastaveno maximum (denní kapacita pracoviště) a ta si hrábne do první tabulky zakázek do svého sloupce, vezme normohodiny zakázky, zjistí zda je tato hodnota menší než maximum kapacity a podle toho do sebe zapíše číslo té zakázky a počet hodin, kolik se na ní má odpracovat. Takhle bude pokračovat dále, dokud tu kapacitu nenaplní a zda musí část nějaké zakázky přesunout na druhý den.

Příklad:
Tabulka 1    Normohodiny P1    Normohodiny P2 …
Zakázka 111    10            12
Zakázka 222    5            6
Zakázka 333     15            20

Tabulka 2
Pracoviště P1     Maximální kapacita 25 hodin
17.12.2014   
Zakázka 111     10    Zbývá 15
Zakázka 222    5    Zbývá 10
Zakázka 333    10    Zbývá 0

18.12.2014
Zakázka 333    5    Zbývá 20

Já teda vůbec netuším, jestli tohle půjde a kolik dalších problémů ještě vyvstane (jak zabezpečit, aby se hodnoty, které se již jednou načetly z první tabulky, neopakovaly, jak do toho ještě aplikovat to, že se má skládat podle termínu výroby, protože v pondělí dostanu zakázku, kterou mohu vyrábět 3 týdny a v úterý zakázku, kterou musím mít hotovou za týden, takže musím přehodit…atd).

Osobně si tedy už nemyslím, že by to šlo pomocí OO zvládnout, ale jak se říká: „Líná huba, holé neštěstí". Třeba někdo něco podobného již vytvořil a šlo by to použít i pro mou situaci…

#9 Re: Co se jinam nehodí... » LO jako podpora pro řízení zakázek ve výrobě » 14. 12. 2014 22:10:33

Zdravím
Děkuji za reakci.

Docházku, ani fakturaci neřeším a v mé pozici (řekněme něco jako mistr), řeším pouze výrobu, takže jen ty zakázky na dílně. Materiál sice řeším také, ale v tuto chvíli to není nic, čím bych se zabýval (v podstatě by měl být materiál naskladněn ve chvíli, kdy je zakázka zařazena do výroby. Kdyby nějaký nebyl, dá se to obejít tím, že zakázku do "systému" vložím ve chvíli, kdy materiál dojde.

V podstatě, ideální výstup z tohohle by měl být, že si každý den odpoledne zapíšu zakázky, které mi přišly a já po zapsání vytisknu papír pro jednotlivé pracoviště s výpisem zakázek na kterých mají pracovat. Potřebuji, aby se zakázky vhodně zapisovaly za sebe dle jejich termínu výroby a zároveň, aby se na ten den nenapsaly zakázky s 50 normohodinami, když na tom pracovišti odpracují pouze 30 normohodin.

Ať přemýšlím jak přemýšlím, netuším jak toto vyřešit samotným calcem (u toho dokumentu také nejde o sdílení. Zapisovat budu sám a tisknout na jednotlivé pracoviště také). Respektive, čistě teoreticky bych to i tím calcem možná zvládl, kdyby se tam nehýbala proměnná, že v pondělí dostanu zakázku, co má být vyrobena 20 ledna a v úterý dostanu zakázku, co má být vyrobena 10 ledna. Takže by se druhá zakázka měla zapsat před tu první.

Koukal jsem na nějaké příklady Base a doufal jsem, že by to něak v základním režimu šlo v něm. Bohužel, přímo příklad, který to řešil a ze kterého bych vycházel, jsem nenašel...

#10 Co se jinam nehodí... » LO jako podpora pro řízení zakázek ve výrobě » 14. 12. 2014 19:09:17

Gooorila
Odpovědí: 5

Zdravím

Mám pod sebou dílnu a tato dílna je rozdělena na 8 částí (pracovišť). Denně mi přichází cca 3-5 zakázek do výroby a protože zakázka putuje celou dílnou cca 2 týdny, mám v jednu chvíli na starost 90-130 zakázek.

Každá zakázka má tabulku ve které jsou výše zmíněné pracoviště a u každého pracoviště normohodiny, kolik má dané pracoviště času na výrobu.

Jsem v situaci, kdy nejsem schopen v takovém počtu a bez podpory nějaké aplikace efektivně spravovat všechny zakázky, ale vedení v tuto chvíli neumožní zakoupit jakýkoli SW, který by mi pomohl (doteď to nějak funguje a tak to bude fungovat i dále, tak proč máme investovat statisíce...atd).

Když se nad tím zamyslím, tak znám možné vytížení pracovišť (vynásobím počet pracovníků na daném pracovišti jejich hodinami za směnu a vím, kolik normohodin odpracují). Dále znám normohodiny zakázek, které dávám do výroby (to je uvedeno u samotné zakázky). Nedá se tento problém řešit pomocí aplikace z balíku LO?

Příklad:
Na pracovišti 1 mám 3 zaměstnance. Toto pracoviště odpracuje tedy 3x8 hodin, tedy 24 hodin směna. Já zadám 5 zakázek na dílnu a na každé budou pracovat 6 hodin, tedy 5x6 = 30 hodin. Potřebuji, abych zadal tyto údaje a vyletí mi že zítra budou tedy na zakázkách pracovat celý den a buď se s nimi domluvím na přesčas 6 hodin, nebo se těch 6 hodin převede na další směnu. Nově zadané zakázky tedy již nebudou mít na další den směnu o 24 hodinách, ale jen 18.

Přestože o Base nevím shola nic a pracuji jen s Calcem a Writerem, myslím, že by něco takového mohlo být řešitelné právě tímto nástrojem. Samozřejmě, já potřebuji i složitější operace, jako že zadám i termín výroby a ty hodiny se musí poskládat podle toho vůči všem zakázkám a hned budu vědět, že pracoviště 3 a 4 nestíhá a musím jim tam poslat nějaké lidi z pracoviště 7, protože tam naopak práci nemají...ale když nezačnu alespoň nějak, nebudu mít nic.

#11 Calc » LO 4.2.5.2. - Jak exportovat tabulku do obrázku? » 20. 11. 2014 13:47:07

Gooorila
Odpovědí: 6

Zdravím

Netušíte jak elegantně vyexportovat tabulku vytvořenou v calcu do obrázku? Mám takto vytvořeny mapy hodnotového toku, který má nějakou strukturu a exportuji do .pdf. Nyní potřebuji udělat prezentaci a v ní chci použít obrázky těchto map. Musím nyní jednu po druhé prinscreenem sejmout a pak v malování ořezávat.

Stáhl jsem doplněk export ask image, ale ten mi po instalaci nenabídl žádnou možnost, i když jsem prohledával kompletně menu. Nenapadá někoho něco?

Děkuji, G

#12 Re: Calc » Porovnání dvou tabulek ve dvou sešitech » 23. 7. 2014 10:51:54

Zdravím

Nejedná se o 114 zakázek, které máme doposud od začátku roku, ale zakázky, které jsou aktuálně ve výrobě.
Takže:
Je podepsána zakázka a dispečer výroby ji zapíše do databáze.
Pak tam ve výrobě dopisujeme termíny, kdy přišla zakázka do výroby a kdy byla vyrobena.
Ve chvíli, kdy je zakázka vyexpedována, z databáze zmizí.

Takže ta zakázka tam je tak 6 týdnů. Rozdíl oproti starému a novému sešitu je nejen to, že nové zakázky přibývají (a vlookup je tedy nenašel v minulém sešitu), ale také ubývají, když jsou vyexpedovány. Ten export dělám tedy jen jednou týdně a mimo jiné i proto, že mi to zabere minimálně hodinu času, řádek po řádku kontrolovat, zda a kde je tato zakázka v minulém sešitu a jestliže ano, v jaké fázi výroby je.

Kolega nahoře mi už ale napsal vzorec, který tento problém ošetří. Sice jsem to doposud dělal na testovacích sešitech, které jsem uložil do složky na ploše a nyní musím zase všechny vzorce přepisovat, protože je to vše v jiné složce na sdíleném disku a tedy cesta u vlookupu se napsala celá a neodkazuje nikam, ale už nyní je to ve stavu, kdy mi to ušetří desítky minut.

#13 Re: Calc » Porovnání dvou tabulek ve dvou sešitech » 23. 7. 2014 09:38:06

Zdravím. Problém je prakticky vyřešen přidáním toho IFu. Moc děkuji, zítra budou probíhat montáže a budu opět exportovat v ostrém provozu, takže ještě ověřím, ale v "laboratorních" podmínkách to skutečně funguje.

Děkuji. Kdyby měl někdo ještě nějaké jiné řešení, kdy bych si odpustil nějaké úpravy vzorcem TRIM a neměl dva sešity provázané, budu jenom rád, ale jak jsem psal, nyní by to mělo být vyřešeno.

#14 Re: Calc » Porovnání dvou tabulek ve dvou sešitech » 23. 7. 2014 06:38:18

Zdravím


Děkuji za reakci.


Kopírování listu do jednoho sešitu jsem také uvažoval, ale nepřišel jsem na to, jak to udělat. Vyexportovaná tabulka z databáze obsahuje buňky, ve kterých je text a to včetně mezer. Aby byla tabulka nějak přehledná, musel jsem se zbavit oněch mezer a to jsem (možná chybně) vyřešil dvěma listy. Jeden vstupní obsahuje surová data (jen jsou přehozeny pořadí řádků, ale to by asi šlo řešit i nějakým řazením) a druhý výstupní list, který pomocí TRIM smaže zbytečné mezery z textu. Takže kdybych dával do jednoho sešitu další týdny, budou se mi prát ty vzorce, které odkazují na jiné listy...nebo nevím, jak jinak to udělat.


Ten předpoklad, že hledaný údaj je v obou tabulkách, je právě problém. Řekněme, že mám z minulého týdne tabulku, kde je nejvyšší číslo zakázky 114 0005 a já jsem včera ráno do databáze dopsal další zakázku s pořadovým číslem 114 0006. Když dnes vyexportuji a porovnám vlookupem, tak zakázku 114 0006 ten vzorec ve vyexportované tabulce jednoduše nenajdě, protože ta tabulka byla vyexportována a uložena/vytištěna minulý týden a v té době jsme o 114 0006 nevěděli. Předpokládal jsem tedy, že tu zakázku vzorec nenajde a tedy do mých sloupců nebude vyplňovat nic. On ale u těchto zakázek napíše chybové hlášení, že ji nenašel.


Možná to tím vlookupem dělám složitě, tak jestli ještě napadá někoho jiný vzorec, budu jen rád. Bohužel, makra vůbec neovládám a už jsem si jejich naučení sliboval dlouho, ale nebyl na to prostor, tak spíš jen nějaký ten vzorec.

#15 Calc » Porovnání dvou tabulek ve dvou sešitech » 22. 7. 2014 09:02:43

Gooorila
Odpovědí: 7

Zdravím

Rád bych našel nějakou funkci, která porovná dva sešity v .ods a dle nalezených/nenalezených buněk upraví nový sešit. Pokoušel jsem se to řešit pomocí vlookup, ale není to ideální, tak zjišťuji, zda to nejde udělat elegantněji.


Omlouvám se, ale musím problém vypsat podrobněji, takže to bude delší:
- Mám databázi, do které různí lidé zapisují a odepisují zakázky. Počet položek se většinou pohybuje kolem 100 a v týdnu se cca 50% změní (vyrobené zakázky z databáze po expedici zmizí a při zadání se zapíší nové zakázky) Jednou týdně tuto databázi vyexportuji do excelu (export ihned do OpenOffice není možný). Pk musím anuálně smazat zakázky, které již mají datum ve sloupci s termínem ukončení a přehážu řádky, protože při exportu začínají zakázky dílnou 3 a končí dílnou 1 a já to potřebuji naopak. Pak vložím tabulku do listu vstup v novém sešitu OpenOffice a v listu výstup dostanu data upravené po smazání mezer (Pomocí TRIM).
- V novém listu výstup v .ods, mám přidány vlastní sloupce na konci tabulky, jež označují stav výroby. Tento dokument vytisknu, dám na jednotlivé pracoviště a pracovník, když zakázku vyrobí, ji odškrtne. Já si jednou týdně ty papíry sesbírám a do jednoho dokumentu zaškrtnu všechny křížky.


Právě v tom zaškrtávání je problém. Mám dokument z minulého týdne, kde manuálně dle výpisů doplním zaškrtané zakázky. Pak si vyexportuji nový dokument, upravím jej dle informací výše. Nyní mám tedy stejné dva sešity a to sešit z minulého týdne a aktuální. V sešitu z minulého týdne mám zakázky a u nich označen jejich stav. V novém mám jen zakázky (které se ale o cca 50% změnily oproti minulému týdnu) a nyní musím vzít první buňku v nové tabulce, kde je číslo zakázky a to manuálně hledat napříč celou tabulkou z minulého týdne. Když ji nenajdu, pravděpodobně je to nová zakázka a tudíž se na ní ještě nepracovalo, takže políčka nechávám nezaškrtnuté. Když ale zakázku najdu, kouknu zda a které políčka označující výrobní dílnu, jsou zaškrtnuté a stejné zaškrtnu v novém dokumentu, aby dílna věděla, že na ní už pracovat nemusí.


Je to pracné, stávají se chyby a podobně, takže jsem hledal nástroj, který to zautomatizuje a vyřešil to vlookupem. Dokumenty vždy označuji číslem týdne, takže nejdříve se dostanu do stadia, kdy mám upravený dokument z nového týdne. Pak dokument z minulého týdne přejměnuji na old.ods. V novém dokumentu je v políčku jednotlivé dílny vzorec s vlookupem, který se právě kouká do dokumentu old.ods, hledá číslo zakázky a zaškrtává. Jenže mám problém, že když ten řádek se zakázkou v minulém týdnu nenajde (zakázka nebyla zadána), tak by měl nechat prázdné políčko. On ale vypíše chybovou hlášku. Zkoušel jsem to ošetřit pomocí IF, ale nepřišel jsem na to jak (dělá mi problémy i ten TRIM, který maže mezery, protože pole pak není prázdné, ale vždy je tam nějaký vzorec). Dále je tam ten mezikrok s přejmenováváním na old.ods, tak jsem uvažoval, ať si vyhledává v dokumentu, který je pojmenován podle čísla minulého týdne, ale na to jsem také nepřišel. V neposlední řadě, vlookup, když dám odkazovat na jiný sešit, tak si vypisuje celou cestu, takže když se změní složka, zase to nefunguje.


Dokumenty ve stavu, jak to mám nyní, přikládám, ať se když tak lze kouknout, protože ten popis problému není asi nic moc.


Dokument nový: http://uloz.to/xjnmWNrC/29-ods
Dokument starý: http://uloz.to/xzPZVKwJ/old-ods


Děkuji za pomoc

#16 Re: Calc » Šipka ve tvaru blesku » 4. 3. 2014 22:11:17

Podobně jsem postupoval a narazil jsem na problémy, které popisujete. Na listu je 8 pozic, které se různě propojují, a ještě k tomu nejsou v řadě, ale i různě pod sebou. Takže jsem si s tím hrál a po uložení a otevření byly čáry různě rozházené.

Z kanceláře jsem odcházel ve chvíli, kdy jsem měl otevřený draw a v něm jednu šipku takto nakreslenou, ale již jsem netestoval. Rotace vloženého obrázku snad nebude problém, ale zase jsem narazil na to, že jsou body od sebe různě vzdálené, takže budu obrázek různě natahovat a tím budu jakoby měnit tloušťku čáry :o/.

To jsem si zase na sebe vymyslel blbost, ale v hodnoty se budou měnit a nechtěl jsem to kreslit v cadu, no...

#17 Calc » Šipka ve tvaru blesku » 4. 3. 2014 12:15:31

Gooorila
Odpovědí: 2

Dobrý den

Vyrábím jakousi mapu produktu a pro daný účel mi připadá nejvhodnější calc. Nyní mám layout praktický hotový a potřebuji jen spojit některé konkrétní místa šipkami dle toho, jak proudí informace.

Klasické šipky nejsou problém a použiji čáru s šipkou na jednom konci. Bohužel se ještě informace dělí na elektronickou informaci a v takovém případě musím použít šipku ve tvaru blesku (viz https://www.google.cz/url?sa=i&rct=j&q= … 039505493)

Dá se nastavit v calcu čára tak, aby vypadala takto?

Děkuji

#18 Re: Calc » Existuje databáze hotových maker? » 10. 1. 2014 16:14:59

Zdravím

Podle rady jsem si upravil ty kóty na pevný odkaz a z ničeho nic už makro funguje. http://uloz.to/xsXhmYTk/vzor-ods Zde jsem umístil šablonu, která již tedy funguje, pro porovnání rychlosti vykreslování. Vzhledem k tomu, že na stránce by měly být zhruba ještě další tři podobné objekty, které by se takto vykreslovaly, tak je to asi neúnosné.

Na vysvětlenou, mi ještě třeba přijde zakázka, kde je obyčejně větší množství dveří. Průměrně tak 8 dveří a více. Takže já vypíšu první list údaji ve formuláři, které se nemění a pak kopíruji list tolikrát, kolik mám dveří a pak už měním jen rozměry a vybavení. Takže ten soubor roste a kdo ví jak to bude vypadat s rychlostí ještě pak...

#19 Re: Calc » Existuje databáze hotových maker? » 10. 1. 2014 14:33:26

Tak jsem se k tomu konečně dostal a pokouším se to prostudovat podrobněji:

neutr napsal(a)

Z maker jsem byl jelen, ale jenom proto, že nemohu najet na "AN2"

To je možná problém v tom, že makra se pokouším dělat tak, že se pokouším najít podobný calc s již vytvořeným řešením a pak se snažím vykrádat ty makra. Jsem si jist, že mi to makro fungovalo, ale nyní skutečně nefunguje a přiznám se, že jsem nenašel místo, které by řešilo pole AN2.

Makro chci použít pomocí pojmenovaných oblastí a to druhé jsem tam už přidával, protože mi "to přestalo fungovat" :o).

neutr napsal(a)

Tak jsem kouknul do toho druhého sešitu - to vypadá také dobře, a tak jsem mrknul na makra. Kde jste k tomu přišel?

To jsem zase udělal blbě já. Je to jeden z prvních pokusů, jak tu šablonu řešit. Zase jsem si našel nějaké makro, které mi vkládalo obrázky. Takhle jsem chtěl řešit vkládání obrázku, který byl nakreslený v cadu a vložený do listu.
Původně jsem chtěl řešit to vkládání právě nakresleným obrázkem na knkrétní místo. V obrázku by byly slepé kóty a v místě, kde by měla být hodnota, by se zobrazovala pomocí podmíněného formátování, ale bylo to velmi složité, když se budou měnit ty místa.

Jak jsem psal výše, já nechci být jako řada těch, kteří pošlou problém a jen čekají, kdo jim to napíše. Mám v plánu se makra naučit, protože v tom vidím velmi mocný nástroj, ale na staré kolena jsem se dal na studium VŠ (kde ty makra taky nějak budou) a nemám na takové akce prostor. Proto se to snažím lepit a sem jsem napsal až ve chvíli, kdy už skutečně nevím co.

Píšeme zde do špatného tématu, ale zde je to podobný problém. Mám dvě tabulky, které se snažím porovnávat a zase jsem nejdříve řešil vzorcema a teď hledám makra, no...

#20 Re: Calc » Existuje databáze hotových maker? » 10. 1. 2014 09:02:09

Zdravím

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Chvilku mi trvalo, než mi došlo, že odpověď patří do jiného mého tématu yikes).

Teď koukám, že to makro vážně nefunguje. Já to tak nějak rychle upravoval, ale zde: http://uloz.to/x5UM2k6z/test-ods mi to funguje. Dokonce mi to i nějak fungovalo v tom zaslaném vzoru, protože u něj jsem právě pozoroval to strašně pomalé.

Jde mi právě o to, zda má smysl pokračovat v tomhle řešení, nebo mám hledat nějaké alternativy. Stáhl jsem si doplněk CADOO.o, ale to mi udělalo jen rozšíření v DRAWu. Nebo třeba úplně nějak jinak...

#21 Calc » Existuje databáze hotových maker? » 9. 1. 2014 13:49:34

Gooorila
Odpovědí: 9

Dobrý den

Jednou týdně si exportuji z Accessu do calcu tabulku, kterou si upravím (musím odmazat prázdné mezery, které tam jsou) a přidám si určitý počet sloupců, které mi označují pracoviště (máme na dílně 6 pracovišť a já si vytvořím 6 sloupců). Když zakázka opustí dané pracoviště, udělám si v jejím řádku a v daném sloupci značku.
Tímto si vedu jakýsi přehled, ať vím, kde se daná zakázka pohybuje.

Když ale každý týden vyexportuji tabulku, tak mám tyto sloupce samozřejmě prázdné. Takže musím mít dvě tabulky vedle sebe a ručně vyhledávat. Kouknu do nové tabulky do pole A1, načtu si číslo zakázky, kouknu do druhého listu a projíždím celý sloupec A, zda v něm není již tato zakázka. Když není, tak kouknu do nové tabulky na pole A2 a udělám to stejné. Když ale tohle číslo již figuruje, tak přepíšu stav výroby.

Píšu to zhruba tak, jak by to měl dělat program a tak mě napadlo to řešit nějakým makrem. Bohužel, vzorce ještě dávám, ale makra vůbec. Na druhou stranu zase nemá moc smysl, když mi někdo napíše to makro, protože to tu budu otravovat každou chvíli s něčím.

Takže dotaz zní: Existuje nějaká databáze maker? Já zhruba vím, co potřebuji, aby dělalo a jak by mělo být postaveno, takže třeba jestli by nefungovalo, že si najdu různé již hotové makra a "nějak" je poskládám do sebe.

#22 Re: Calc » Různá velikost buněk v jednom listu » 9. 1. 2014 08:38:25

Děkuji za tipy


Pracujeme s AOO (já mám aktuálně 3.4.1.) a mřížku si defaultně vypínám u všech dokumentů, které vytvářím (nevěděl jsem, že to má vliv na výkon, ale vyhovuje mi to).


Jen pro vysvětlenou. Zde je dokument, který nyní řeším: http://uloz.to/xcBqont7/vzor-ods
Má vize je, že mám na části listu prostor, který se tiskne a zbytek obsahuje vzorce pro výpočty a mimo jiné obrázky, které jsem nakreslil pomocí ohraničení buňky. Je to jen pracovní verze a v tuto chvíli se po zmáčknutí tlačítka vloží jeden ze čtyř obrázků, které řeší pohled. Do dokumentu potřebuji dodat ještě další dva objekty, které by se takto vkládaly a to budou řezy s okótovaným rozměrem.


Problém je, že již nyní narážím na problém, kdy díky hustotě buněk je práce problematická, rychlost vkládání je také problém, jakékoli úpravy znamená neustále spojovat a rozdělovat buňky a celkově si myslím, že ten navržený systém je špatně.


Nevím, co je CADOO, ale pokoušel jsem se řešit situaci tak, že v Drawu nakreslím požadované obrázky a budu pomocí makra vkládat jen samotný obrázek. Takové makro jsem si již vygooglil a systémem omyl/pokus, kdy jsem zkoušel, co jaká funkce znamená a nakonec mi to fungovalo. Nedokážu ale nijak docílit, aby se mi aotomaticky doplňovaly hodnoty kót ze vzorců, které jsou v listu.


Proto jsem se rozhodl udělat to tak, že v tom listu to rozkreslím pomocí oněch ohraničení a podbarvování. Díky tomu, že to bude prakticky tabulka, tak hodnoty kót budou bez problému počítány vzorcem a já budu místo nějakých objektů vkládat jen tabulku, z jiného místa listu.


Zde je jakýsi provizorní výsledek, který jsem tvořil jako vzor, jak by to mohlo zhruba vypadat: http://uloz.to/xGAdqk6z/vzor2-ods
Jde o to, že nejde o nějaké velmi složité obrazce. Jde jen o to, ať se na to člověk podívá a zná základní rozměry. Pokoušel jsem se hledat v nějakých příkladech, jestli by to šlo řešit jinak, ale nepovedlo se mi nic najít, no.

#23 Re: Calc » Různá velikost buněk v jednom listu » 8. 1. 2014 10:12:21

Pro vysvětlenou:
Jak jsem napsal, jedná se o výrobní šablonu vyráběných dveří. 2/3 listu jsou zaplněny tabulkami s nářezovými plány, vybavení a podobně. Jedna třetina listu je vyčleněna pro řezy dveřmi. Dělal jsem to nejdříve tak, že jsem do jedné třetiny vložil řez nakreslený v cadu, někjak k tomu vytvořil pomocí čar kótování a hodnoty kót mi počítal právě calc. Jako výsledek je papír, který nahrazuje výkresovou dokumentaci.

Bohužel, musím mít zvlášť šablonu na jednokřídlé a dvoukřídlé dveře a pak ještě i ty musím mít zvlášť na levé a pravé. Jakákoli úprava je pak potřeba dělat v několika listech a není to moc ideální.

U jednoho výrobku jsem udělal změnu, nastavil jsem si celý list na 1bx1b, vytvořil jsem si vkládané pohledy řezů jednoduše podbarvováním buněk dle podmíněného formátování a mám jen jeden list se šablonou a dle voleb ve formuláři se mění levé a pravé a podobné změny. Byl to ale nejjednodušší výrobek a protože se to perfektně osvědčilo, dělám nové šablony i k dalším věcem. Zde jsem už ale narazil na pomalost, protože výkresy jsou složitější a nejdou už udělat podmíněným formátováním. Proto jsem udělal makro, kterým si je vkládám na své místo, ale jak jsem psal, pro práci je to nepoužitelné.

Jako příčinu jsem určil problém, že celý list je rozdělen na 1b x 1b a je to velké množství dat, které se musí zpracovat. Proto hledám možnost mít list s většími buňkami a jen místa, kde se má výrobek vykreslit, budou buňky o velikosti 1x1b

Snad jsem to ještě více nedomotal yikes)

#24 Calc » Různá velikost buněk v jednom listu » 8. 1. 2014 07:22:24

Gooorila
Odpovědí: 3

Zdravím

Mám list calcu s výškou řádku 5b a šířkou 5b. Mám vytvořenou výrobní šablonu, která se vytiskne na A4, ale já potřebuji na cca 1/3 oné stránky mít tabulku s hustotou 1b na šířku a 1b na výšku.
Zkoušel jsem to řešit stylem, že jsem nastavil 1bx1b na celý list a místa, kde jsem jej nepotřeboval, jsem buňky slučoval. Výsledek jsem měl takový, jaký si představuji, ale byl pak problém s rychlostí maker.

Lze to vyřešit ještě nějak jinak?

#25 Calc » Nástroj pro dávkovový výpočet různých variant » 6. 10. 2013 17:54:35

Gooorila
Odpovědí: 3

Dobrý den

Řeším situaci s přeceňováním našich výrobků a protože se jedná o jednoduché dosazování hodnot (rozměry a vlastnosti) do jedněch vstupních polí a následný opis výsledku do další tabulky, rád bych onu neustále se opakující opera zautomatizoval.
Vysvětlím na příkladu:

Do buňky A1 zapíšu hodnotu rozměru
Do buňky A2 zapíšu hodnotu jiného rozměru
V buňce A3 se vypíše výsledek ze vzorců, které jsou na předešlé rozměry navázány.
Hodnotu z A3 vezmu a zapíšu do další tabulky. V té je vždy napsán konkrétní rozměr a k němu cena (takže například: 100x100 stojí 100 Kč, 100x200 stojí 120 Kč, 100x300 stojí 300 Kč...atd.)

Rád bych si vytvořil další tabulku, kde budu mít vypsány ony vstupní varianty hodnot (100x100, 100x200, 100x300 ... atd.) a hledám nástroj, který by z této tabulky vždy vzal hodnoty, vepsal je do pole formuláře, opsal hodnotu výsledku a celou akci opakoval s dalším řádkem atd až do konce.

Předpokládám, že s makrem by nebyl problém, ale ač jsem již po něm pokukoval, neumím jej vytvářet. Není nějaký nástroj pomocí vzorce?

Děkuji za případné tipy, kam kouknout a co hledat. Goo

Zápatí

Používáme FluxBB