Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 8. 1. 2014 07:22:24

Gooorila
Člen
Registrace: 4. 10. 2009
Příspěvků: 48

Různá velikost buněk v jednom listu

Zdravím

Mám list calcu s výškou řádku 5b a šířkou 5b. Mám vytvořenou výrobní šablonu, která se vytiskne na A4, ale já potřebuji na cca 1/3 oné stránky mít tabulku s hustotou 1b na šířku a 1b na výšku.
Zkoušel jsem to řešit stylem, že jsem nastavil 1bx1b na celý list a místa, kde jsem jej nepotřeboval, jsem buňky slučoval. Výsledek jsem měl takový, jaký si představuji, ale byl pak problém s rychlostí maker.

Lze to vyřešit ještě nějak jinak?

Offline

#2 8. 1. 2014 10:12:21

Gooorila
Člen
Registrace: 4. 10. 2009
Příspěvků: 48

Re: Různá velikost buněk v jednom listu

Pro vysvětlenou:
Jak jsem napsal, jedná se o výrobní šablonu vyráběných dveří. 2/3 listu jsou zaplněny tabulkami s nářezovými plány, vybavení a podobně. Jedna třetina listu je vyčleněna pro řezy dveřmi. Dělal jsem to nejdříve tak, že jsem do jedné třetiny vložil řez nakreslený v cadu, někjak k tomu vytvořil pomocí čar kótování a hodnoty kót mi počítal právě calc. Jako výsledek je papír, který nahrazuje výkresovou dokumentaci.

Bohužel, musím mít zvlášť šablonu na jednokřídlé a dvoukřídlé dveře a pak ještě i ty musím mít zvlášť na levé a pravé. Jakákoli úprava je pak potřeba dělat v několika listech a není to moc ideální.

U jednoho výrobku jsem udělal změnu, nastavil jsem si celý list na 1bx1b, vytvořil jsem si vkládané pohledy řezů jednoduše podbarvováním buněk dle podmíněného formátování a mám jen jeden list se šablonou a dle voleb ve formuláři se mění levé a pravé a podobné změny. Byl to ale nejjednodušší výrobek a protože se to perfektně osvědčilo, dělám nové šablony i k dalším věcem. Zde jsem už ale narazil na pomalost, protože výkresy jsou složitější a nejdou už udělat podmíněným formátováním. Proto jsem udělal makro, kterým si je vkládám na své místo, ale jak jsem psal, pro práci je to nepoužitelné.

Jako příčinu jsem určil problém, že celý list je rozdělen na 1b x 1b a je to velké množství dat, které se musí zpracovat. Proto hledám možnost mít list s většími buňkami a jen místa, kde se má výrobek vykreslit, budou buňky o velikosti 1x1b

Snad jsem to ještě více nedomotal yikes)

Offline

#3 8. 1. 2014 14:04:25

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Různá velikost buněk v jednom listu

Jedna věc je jak, a druhá proč.
1. Neuvádíte zda LO, nebo AOO. Jde o to, že LO od verze 4 (nebo 4.2 - nevím jistě) používá místo dvojrozměrného (2D) mapování sloupce x řádky v podstatě OLAP CUBE - tedy 3D mapování. Calc je dík tomu fakt velice rychlý. Zas to může mít vliv právě na výkon pokud jednotlivé vrstvy zatěžujete nějak atypicky. Mohl by to být Váš případ. Autorem je nějaký japonec a tohle co děláte možná ani netestoval.
   Na druhou stranu pokud nepoužíváte LO, tak to vyzkoušejte - možná bude po problémech s rychlostí.
2. Jde možná o problém vykreslování. Testoval jste vypnutou mřížku? Vždyť tuto lze nahradit "rámečkem" tam kde to potřebujete. Dokonce bych tvrdil, že tím rámečkem byste si pomohl. Jestli to chápu dobře, tak "obraz" děláte výplní plochy (pozadím). Při vypnuté mřížce (LO ji vypíná z hlavního pruhu ikonou) Nemusíte přestavovat, nebo spojovat různé buňky, ale necháte 1 rastr.
   Rámečky vypadají, že mohou být postaveny pomocí podmíněného formátu - LO jich má neomezeně a Vám by stačilo 2^4 = 16 podmínek aby byly popsány všechny kombinace stran, rohů ap u jediné buňky. Více obrázky:
Goor_1.png
Goor_2.png
   Tady je zřejmé jak je to s podmínkami u LO - AOO má pro podmíněný formát jen 3.
Goor_3.png
   Tady zase vidíme možnost vkládat OLE objekty s rámečkem, nebo bez (jen obrázky)
Goor_4.png
Goor_5.png

   Mimo toho lze dělat plno věcí makry - třeba obrázky vykreslovat dynamicky jako grafy, udělat si pomocí CADOO skutečně kótované obrázky a jen je načítat a tak dál. Například OLE lze vkládat pomocí stisknutí ikony, kterou si sám připravíte do různých listů a vkládáte například různé listy s různými ikonami na stejné místo. Totéž lze udělat tlačítkem

Editoval neutr (8. 1. 2014 14:53:41)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#4 9. 1. 2014 08:38:25

Gooorila
Člen
Registrace: 4. 10. 2009
Příspěvků: 48

Re: Různá velikost buněk v jednom listu

Děkuji za tipy


Pracujeme s AOO (já mám aktuálně 3.4.1.) a mřížku si defaultně vypínám u všech dokumentů, které vytvářím (nevěděl jsem, že to má vliv na výkon, ale vyhovuje mi to).


Jen pro vysvětlenou. Zde je dokument, který nyní řeším: http://uloz.to/xcBqont7/vzor-ods
Má vize je, že mám na části listu prostor, který se tiskne a zbytek obsahuje vzorce pro výpočty a mimo jiné obrázky, které jsem nakreslil pomocí ohraničení buňky. Je to jen pracovní verze a v tuto chvíli se po zmáčknutí tlačítka vloží jeden ze čtyř obrázků, které řeší pohled. Do dokumentu potřebuji dodat ještě další dva objekty, které by se takto vkládaly a to budou řezy s okótovaným rozměrem.


Problém je, že již nyní narážím na problém, kdy díky hustotě buněk je práce problematická, rychlost vkládání je také problém, jakékoli úpravy znamená neustále spojovat a rozdělovat buňky a celkově si myslím, že ten navržený systém je špatně.


Nevím, co je CADOO, ale pokoušel jsem se řešit situaci tak, že v Drawu nakreslím požadované obrázky a budu pomocí makra vkládat jen samotný obrázek. Takové makro jsem si již vygooglil a systémem omyl/pokus, kdy jsem zkoušel, co jaká funkce znamená a nakonec mi to fungovalo. Nedokážu ale nijak docílit, aby se mi aotomaticky doplňovaly hodnoty kót ze vzorců, které jsou v listu.


Proto jsem se rozhodl udělat to tak, že v tom listu to rozkreslím pomocí oněch ohraničení a podbarvování. Díky tomu, že to bude prakticky tabulka, tak hodnoty kót budou bez problému počítány vzorcem a já budu místo nějakých objektů vkládat jen tabulku, z jiného místa listu.


Zde je jakýsi provizorní výsledek, který jsem tvořil jako vzor, jak by to mohlo zhruba vypadat: http://uloz.to/xGAdqk6z/vzor2-ods
Jde o to, že nejde o nějaké velmi složité obrazce. Jde jen o to, ať se na to člověk podívá a zná základní rozměry. Pokoušel jsem se hledat v nějakých příkladech, jestli by to šlo řešit jinak, ale nepovedlo se mi nic najít, no.

Editoval Gooorila (9. 1. 2014 08:38:46)

Offline

Zápatí