Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 Re: Writer » Záložky v PDF » 18. 5. 2011 06:42:47

Děkuju, podle návodu v uvedeném článku ten obsah ve Writeru vypadá velmi dobře (nečíslované nadpisy, celková úprava a formátování obsahu a jeho úrovní atp.). Takže to bychom měli (a poravděpodobně u tohu už zůstanu), jen pro úplnost uvádím zbytek:
Vím, že při exportu PDF si můžu zadat, jestli chci ve výchozím zobrazení záložky zobrazit nebo skrýt, to teď není podstatné.
Ale stále nemůžu dosáhnout toho, že i když definuji vlastní záložky na vyšší úroveň, tak pak "hlavní nadpis" bude řazen až pod ně. T.j., dyž slovo "Abstrakt" definuji jako "Nadpis 1" a nadpis kapitoly jako "Nadpis 2" tak tam ta posloupnost vždy bude. Jde mi o to, aby nápis (který není v obsahu), třeba "Abstrakt" byl v záložkách v PDF na stejné úrovni jako nadpis první kapitoly.
Je to ale dost detailní krok a asi se nevyplatí to dál pitvat.

#2 Re: Writer » Záložky v PDF » 17. 5. 2011 09:25:14

děkuju za tip: takže na to půjdu oklikou ... udělám si nový styl, ten zařadím přes "Číslování osnovy" jako další styl na úrovni, kterou už pro nadpisy nepoužívám (např. 5.), a u stylu obsahové položky upravím odstup zleva např. na "0".
Při vytváření obsahu zvolím "Vyhodnotit do úrovně 3" a tím pádem nebudou ty nechtěné řádky v obsahu, ale jako záložky v PDF to funguje.

Je to dost kostrbaté, kdyby měl někdo tip, jak to vyřídit jednoduššeji, budu rád.

Navíc je tu dost zásadní nedostatek: takovéto nadpisy alias záložky se při zobrazení PDF sice ukážou, ale jsou to vlastně nadpisy nižší úrovně, takže když dám skrýt položky dané kapitoly, tak se skryjí i další položky, které jsem chtěl např. jako nadpisy příloh (které nechci v obsahu dokumentu). Navíc jsou zleva odraženy, takže při užším zobrazení postranní lišty jsou takové položky skryty. Takže asi nic lepšího tu není :-/

#3 Writer » Záložky v PDF » 17. 5. 2011 05:44:33

JosefMolnar
Odpovědí: 4

Dobrý den, prosím o radu:
jak mám označit vybraný text tak, aby se po exportu do PDF jednalo o záložky? Zatím mi to bere jen předdefinované styly nadpisů, ale já bych potřeboval, aby to bylo nějak označeno jako záložka, která se projeví v PDF, ale tak, aby nebyla v automaticky vytvořeném obsahu.
Např. mám v textu zvýrazněný řádek, není definován ve stylech jako nadpis, prostě jen tučně.

Řešení, které není to pravé:
- v textu používám nadpisy 1 až 3. Vybrané řádky, které chci mít jako záložky jsem označil např. jako nadpis 5 či 6, který dle definice obsahu v obsahu nebude. Problém je v tom, že v záložkách v PDF jsou to prostě nadpisy nižší úrovně a tak jsou i skované pod nejbližším nadpisem vyšší úrovně a nejsou viditelné.
- když vložím záložku (Vložit | Záložka) a při exporu do PDF zaškrtnu "Exportovat záložky" tak se asi nejedná o stejné položky, protože k exportu těchto typů záložek nedojde, jen nadpisy.

Jak tedy mít v PDF jako záložku prakticky jakoukoliv část textu nehledě na styl?

Předem dík za tipy.

#4 Writer » Fonetický přepis » 26. 4. 2011 11:16:50

JosefMolnar
Odpovědí: 0

Dobrý den,
máte zkušenosti či používáte fonetický přepis (podle IPA)? Který font byste doporučili? Mám Ubuntu a OOo, při použití fontu "WP Phonetics" je zápis nevzhledný, zejména při kombinaci "běžných znaků" a znaků IPA se některé z naky překrývají, je nutno vkládat extra mezery atp.
Na netu je toho spousta, ale mě zajímá, jestli máte někdo s konkrétním fontem dobré zkušenosti.
děkuju za tipy, Josef

#5 Re: Calc » Jak zařídit, aby se horní řádek tabulky (nadpisy sloupců) neposunoval » 22. 11. 2010 11:12:45

Děkuji, to je ono, to rozdělení okna znám, ale potřeboval bych to tak, ať se to rozdělení zachová i po uložení a nemusím na to pořád klikat ...

Zdá se, že to "Okno - Ukotvit" funguje dle požadavků.

Ještě jednou dík

J.

#6 Calc » Jak zařídit, aby se horní řádek tabulky (nadpisy sloupců) neposunoval » 22. 11. 2010 06:37:44

Josef Molnar
Odpovědí: 3

Dobrý den,

jak zařídit, aby se horní řádek tabulky (nadpisy sloupců) neposunoval? Např. mám tabulku o 700 řádcích a při náhledu na řádek např. 600 musím rolovat zpět nahoru, abych se podíval, co je za položku ve sloupci "H". Bylo by ale praktické, kdyby první řádek s nadpisy zůstával stále jako první řádek na obrazovce a byl viditelný, i když roluji tabulkou dolů.
Prosím poraďte, ani nevím, jak se tato funkce jmenuje, tak googlování zatím nepomáhá.
Předem dík
Josef

#7 Re: Writer » Odsazení (automatického) číslování nadpisů od textu v obsahu » 2. 6. 2010 20:25:02

Mám to, děkuju. Jen - neměl jsem tam "F#" ale "E#" ale funguje to a je tam mezera.
Dík :-)

#8 Writer » Odsazení (automatického) číslování nadpisů od textu v obsahu » 2. 6. 2010 19:13:39

Josef Molnar
Odpovědí: 2

Zdravím,
nedaří se mi najít jak bych mohl nějak vložit mezeru mezi číslo nadpisu a text nadpisu z automaticky generovaného obsahu.
V článku na Wiki "Číslování osnovy" se píše, že číslování osnovy se nastavuje tady: "nástroje - číslování osnovy" a když si vyberu mezi tabulátorem nebo mezerou, tak se toto nastavení projeví jen v textu, ale v obsahu (po jeho aktualizaci) je text nadpisu nalepen pořád těsně na čísle:
*******************
3Das Erstellen der XML-Datei    28
3.1XML    28
3.2Das System der Tags    29
3.2.1<div>    31
*******************
Ruční vkládání mezer je zbytečně pracné. Když si navolím "Styl seznamu" a vezmu např. styl "Číslování 1" tak to asi není pro položky obsahu, protože se ani tu nezobrazí změny po aktualizaci obsahu

(Mj. je tu chyba v lokalizaci, kde je výběr Umístění za číslováním "Tabulátor" "Vesmír" a "Nic", a mělo by to být (jako u "nástroje - číslování osnovy") "Tabulátor" "Mezera" a "Nic" ... to už se tu tuším někde řešilo)

Víte tedy prosím někdo, jak mezi číslo a text nadpisu v automatickém obsahu dát mezeru? Nebo tabulátor?

#9 Re: Writer » Navigace v dokumentu podle stylů » 2. 6. 2010 19:05:27

děkuju, mám to teď vyzkoušené, nejjednodušší zůstává procházení přes funkci hledání. Dík za rady :-)

#10 Re: Writer » Navigace v dokumentu podle stylů » 26. 5. 2010 08:21:12

no ale chybí mi ten krok, jak se dostat k nejake nabidce, kde se to do osnovy pridava. Resp. co je to vlastne presne "osnova".

Zkousel jsem ted toto:
- klik pravym tlacitkem na obsah
- Upravit rejstrik/tabulku
- v karte "Styly" jsem dal na "Úroveň 10" vybraný styl

- v navigatoru ale nikde nevidim odkazy na casti textu s vybranym stylem

#11 Re: Writer » Navigace v dokumentu podle stylů » 26. 5. 2010 07:02:49

Plastique napsal(a)

Napadá mě pouze funkce Najít a nahradit, klepněte na Více, zatrhněte Hledat styly a pak nahoře vyberte styl. Samozřejmě nebudete zaměňovat, ale jen vyhledávat.

Nebo dát ten styl do osnovy a pak se vám objeví v navigátoru... ale to není asi úplně ono.

Děkuju, je to trošku jinak než jsem byl zvyklý u jiného programu, ale v principu to je přesně to co jsem hledal.

Dnes jsem ještě našel (vlastně to samé) přes doplněk "AltSearch", tak uvádím pro úplnost:
- u okýnka "Hledat:" se vybere z možností "Atributy": "Odstavcový styl", "Znakový styl" nebo "Seznamový styl"

Ta možnost, o které píšete, že by se ten styl mohl přidat do osnovy a pak by se to obsluhovalo přes navigátor vypadá zajímavě, mohl byste to prosím rozepsat jak na to? V té souvislosti mě napadá, jestli by se takový styl pak zobrazoval v (automaticky vygenerovaném) obsahu - což by bylo spíš na obtíž.

#12 Re: Writer » Rozšíření / Doplňky - nezlobí vás při vyšším počtu? » 24. 5. 2010 19:03:03

dik vsem za odpovedi. No zaverem to vypada, ze se s tim neda nic jineho delat (z pohledu BFU). I u jinych problemu ohledne Ubuntu mi dosly odpovedi, ze za pomalym chodem stoji ten NTB a jeho konfigurace ... o novem pocitaci uvazuju, ale podle me by se problem mel dat vyresit i jinak nez vymenou HW. Jestli pomuze migrace na GO-OO ... uvidime, muzu zkusit, zatim jsem se moc neinformoval, zajimalo by me, jestli pak muzu pouzivat i ty doplnky, na ktere jsem ted zvykly (zejmena Duden Korrektor) ... jiste budou odpovedi na strankach programu ;-)

#13 Writer » Navigace v dokumentu podle stylů » 24. 5. 2010 17:42:20

Josef Molnar
Odpovědí: 8

Pěkně zdravím,
je možné procházet dokumentem podle stylů? např. definoval jsem si styl odstavce pro příklady v diplomce (rámeček  místo tabulky) a chtěl bych si ty příklady projít, ale ať nemusím rolovat, tak by se hodilo jen někde kliknout ... něco jak v navigátoru můžu naklikávat jednotlivé nadpisy. Matně si vzpomínám, že v MS Wordu 2003 jsem tak procházel přes nabídku stylů, ale tady nic takového nevidím.
Předem dík za tipy

#14 Re: Writer » Rozšíření / Doplňky - nezlobí vás při vyšším počtu? » 15. 4. 2010 09:59:27

No paměti jsem mu přidal snad dost (256MB), podle článku "Zrychlete své líné OpenOffice.org" jsem vypl Javu (i když se mi nelíbí, když se tam píše že pak nepojedou "některé funkce"). Když jsem pravým tlačítkem myši klikl na slovo, trvalo zhruba tři sekundy, než se zobrazila nabídka, po vypnutí Javy to trvá dvakrát déle... takže Javu zapínám.

Možná by pomohlo zahýbat s těmi fonty, ale nevím které smazat (ok, čínské jsou pro začátek jasné)

Program není pomalý po startu a pak že by zrychloval, spíš jak je pomalý na začátku, tak se plouží po celou dobu práce, ne-li hůř. V nastavení paměti jsem snížil i počet pamatovaných kroků už dávno.

#15 Writer » Rozšíření / Doplňky - nezlobí vás při vyšším počtu? » 14. 4. 2010 18:05:13

Josef Molnar
Odpovědí: 15

Zdravím,

zajímalo by mě, jestli a zhruba kolik používáte doplňků ve Writeru. Já jsem si nainstaloval 'AltSearch', 'Anaphraseus', 'Český slovník pro kontrolu pravopisu', 'Duden Korrektor', 'JP Pocitani znaku', dál tu mám 'mailmerge.py' a 'Sun PDF Import Extension' ... ale zdá se mi provoz Writeru už jaksi až nesnesitelně pomalý, vypl (neodinstaloval) jsem tedy co šlo kromě těch slovníků a 'AltSearch'.

Jedná se o dokument diplomky, v současnosti 76 stran (spusta tabulek - to jsem tu už řešil, budu je nahrazovat pomocí stylů odstavců - a pixelových obrázků) - když jsem si dnes otevřel druhý soubor s přílohami, Writer už to rozdýchával velmi těžko a tak jsem mu nastavil v 'Paměť' 256 MB, je to lepší, ale pohodlná práce to není.

Protože u FF jsem měl problém s rychlostí v provozu v souvislosti s množstvím doplňků, tak mě napadlo, jestli to není problémem i zde, ale neřekl bych, že jsem toho instaloval tolik ...

Edit: 24.5.2010
Konfigurace systemu v dobe dotazu:
Dell Latitude D600; Intel Pentium M 1600MHz; RAM 1,5G; Grafika: Radeon RV250 [Mobility FireGL 9000]
Ubuntu 9.10, Jádro: Linux 2.6.31-20-generic, Gnome 2.28.1

#16 Re: Writer » Writer: prostor okolo tabulky nebo jak jinak oramovat prikady v textu? » 14. 4. 2010 17:56:06

Ano, dekuju mockrat, s tim stylem to klaplo, vypada to velice dobre. Kdybych se pred tiskem diplomky rozhodl zmenit barvu okraje vsech tech tabulek, tak me asi klepne.

Kdybyste nekdo jeste vedel, jak napr. pres styly menit nastaveni tabulky (a ne na kazdou zvlast klikavat pravym tlacitkem mysi a vybirat v menu) tak budu rad, do budoucna by se to mohlo hodit, ale v tomto projektu uz zustanu u doporucenych stylu.

#17 Writer » Writer: prostor okolo tabulky nebo jak jinak oramovat prikady v textu? » 12. 4. 2010 08:21:15

Josef Molnar
Odpovědí: 2

Zdravim,

pri vlozeni tabulky do textu je prostor mezi poslednim radkem a tabulkou zhruba stejny jak je nastavene radkovani v textu - to je ok. Ale za tabulkou prvni radek textu navazuje hned pod ramcem/linkou tabulky - když zaentruji na novy radek, tak je ta mezera uz moc velka. Jde to prosim nejak nastavit? (styly?, slo by napr. nastavit vlastnosti prvniho radku po tabulce, napr. mensi pismo, radkovani 1 - ale to neni prijatelne reseni pri mem mnozstvi tabulek)
Na foru jsem nasel radu dat tabulku do ramce, ale pri mnozstvi tabulek v mem dokumentu je to moc pracne a navic by to dokument zbytecne nafouklo.

Resp. jedna se mi o zaramovani prikladu v diplomce, jde v naproste vetsine pripadu o priklad jak zni jista veta a jeji preklad do ciziho jazyka, takze prevazne dvouradkove tabulky na sirku stranky. Treba by se to nemuselo delat tabulkou?

predem dik za tipy

Josef

#18 Re: Base » uložený dokument "pouze ke čtení" » 8. 3. 2010 11:03:26

Dík za odpověď.
Je to jak píšete, chci prostřednictvím neměnného formuláře ukládat data do databáze.
Když kliknu do pole, tak je tam blikající kurzor a text jde v pohodě vkládat a editovat.
Nápis v záhlaví okna a šedé ikony a nabídky (pro úpravu formuláře samotného(!)) mě zmátly natolik, že jsem asi do žádného pole neklikl, jinak bych tento dotaz nepsal...

ještě jednou dík a pěkný den

#19 Base » uložený dokument "pouze ke čtení" » 8. 3. 2010 08:15:28

Josef Molnar
Odpovědí: 2

zdravím,
vytvořil jsem si databázi, uložil jsem ji a po víkendu se k ní vracím. Otevřel jsem si formulář a chci přidat další záznam, ale v záhlaví okna stojí "pouze ke čtení", přitom jsem posledně přes formulář data zadával. Asi jsem někde naklikl, že nepůjde vkládat další záznamy, prosím o radu: jak to nastavit zpět, abych mohl přes formulář vkládat nové údaje?
Používám Ubuntu Linux, změnil jsem práva souboru na 777, nepomohlo to.

#20 Re: Writer » Při prohlížení dokumentu zobrazení přeskakuje na pozici kurzoru » 26. 1. 2010 13:37:08

zkoušel jsem teď:
- otevřít vícestránkový dokument - po načtení souboru je zobrazení na pozici kurzoru - tam, kde jsem minule skončil (např. str. 36 z 50) - to je ok
- změnil jsem dokument, posunul zobrazení a uložil, zobrazení na pozici kurzoru neskočilo - to je taky ok
- automatické ukládání mám nastavené na 5 minut, ale nikdy jsem si nevšiml, že by se měnilo zobrazení dokumentu (že skočí na kurzor), automatické ukládání při práci prakticky nevnímám.

- nedaří se mi teď přijít ke stavu, se kterým jsem poslední dny 'bojoval' - že mi při rolování dokumentem přeskakuje zobrazení na pozici kurzoru a já tím pádem musím co stránka klikat... ráno jsem měl pětistránkový dokument s tabulkou o dvou sloupcích a bylo dost náročné z jedné buňky (řádku) vybrat text a přetáhnout ho myší do buňky o řádek tabulky výše ... vše klaplo prostřednictvím navigace přes klávsnici, ale trvalo to podstatně déle

Ještě jeden dotaz, když označím celou buňku tabulky (resp. řádek ve kterém je víceřádkový text), tak mi kurzor skočí taky až na konec, je to v pořádku?
Nebo když chci v celém dokumentu změnit písmo, nebo jeho barvu, tak dám ctrl+A a zadám změnu, po jejím provedení mi kurzor skočí na konec dokumentu a já pak zas hledám, kde jsem zrovna něco psal ... ok, mohl bych měnit písmo pomocí stylů, ale když už se mi to párkrát podaří takto, tak mě zajímá, jestli je to normální chování programu, protože u jiných textových editorů jsem podobné chování neviděl.

#21 Writer » Při prohlížení dokumentu zobrazení přeskakuje na pozici kurzoru » 26. 1. 2010 09:46:57

Josef Molnar
Odpovědí: 3

Zdravím,
při psaní dokumentu mě ruší, když se chci podívat na jinou stránku, roluji kolečkem myši a zobrazení přeskakuje na pozici kurzoru, tak musím nový náhled nakliknout, a tím pádem ztrácím pozici, kde jsem původně psal a musím ji 'pracně' hledat.
Jde to někde nastavit, abych mohl rolovat a kurzor nechat jinde? nebo je to chyba?
Používám Ubuntu 9.10, OOo 3.1.1
Josef

#22 Re: Impress » animace řádek-po-řádku, na klik » 28. 9. 2009 06:40:54

Zdravím, taky jsem delší dobu pátral po této funkci. Prezentaci mám hotovou, ale nelíbí se mi, že musím všechny řádky, které chci nechat zobrazit až po kliknutí, označit, a s každým zvlášť nastavovat, aby se to zobrazovalo postupně ("Spustit na klepnutí") ... jiný způsob není?

Zápatí

Používáme FluxBB