Acronis
Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 Re: Calc » Aktualizace smaže formátování » 24. 9. 2020 08:31:10

Při aktualizaci to vloží nová data "zvláštně" - sloupečky G až Q se nepřepočítají neboť odkazují stále na nevyplněné řádky. Tedy po stažení sešitu s posledním datem 19/9 v řádku 239 to spočítá správně, ale po aktualizaci je v sloupcích G až Q odkaz v řádku 240 (dnes 24/9) na řádek 243, který je prázdný, proto jsou tam "prázdné buňky".
Neumím pracovat s externími daty, takže nevím, jak to opravit. Příčinu bych viděl v tom natahování externích dat.

#2 Re: Calc » XLSX soubor je poškozen po otevření v Libre Office 7.0 » 8. 7. 2020 09:49:14

Především nepoužívat verzi 7.0, která je zatím jen RC1 - předpokládám, že není určena k práci, ale zatím jen k testování. stabilní verze 7.0 má vyjít až na přelomu července/srpna. Chybu je třeba nahlásit - snad neutr poradí kam?

#3 Re: Writer » Štěteček formátu - VYŘEŠENO » 22. 5. 2020 07:03:19

Zdravím, tohle se mi ještě nestalo. Napadá mě jedině, jestli nemáš nastavenou nějakou klávesovou zkratku pro štěteček formátu, kterou během psaní nevědomky aktivuješ? Zkontroluj Nástroje->Přizpůsobit->Klávesnice->Kategorie Všechny  příkazy - najdi "Funkce" Štěteček formátu a zkontroluj, jestli má přiřazenou klávesovou zkratku (okénko "Klávesy").
Pokud je přiřazena, tak ji změň nebo během psaní dávej pozor, ať ji nespustíš. Samozřejmě to může mít jinou příčinu - snad poradí neutr.

#4 Re: Writer » Odrážky a číslování - VYŘEŠENO » 15. 5. 2020 08:20:08

Zdravím,
podle obrázku máš zapnuté automatické odrážky - tzn. když začínáš řádek "-" a na konci klepneš ENTER, tak automaticky writer vyhodnotí tuto akci jako seznam s odrážkami a podle toho vyskočí ten panel nástrojů. Nemusíš klikat na ten křížek. Máš 2 možnosti:
1. zcela vypnout automatické zobrazení panelu nástrojů podle kontextu (u odrážek tedy panel s odrážkami a číslováním) - dle nápovědy takto: "Zvolte Zobrazit - Panely nástrojů - Obnovit pro obnovení výchozího chování panelů nástrojů. Nyní se některé panely budou zobrazovat automaticky v závislosti na kontextu." - to se mi ale nepodařilo najít.
2. nebo ho "uklidit" do stavového řádku - uchopit myší ten panel v místě šedé plochy nahoře, přetáhnout dolů - kde už máš zobrazen panel kreslení. Pak by panel neměl vyskakovat "rušivě".
Potom je ještě otázka, jestli chceš, aby automaticky writer měnil odrážky - to se dá vypnout přes: Nástroje > Automatické opravy > Karta "Možnosti" a odstranit fajfku (zatržítko) u položky "Číslované a odrážkové seznamy. Symbol odrážky:"

#5 Re: Calc » Automatické "najít a nahradit" - VYŘEŠENO » 12. 5. 2020 09:39:54

Jen skromný příspěveček: pokud se jedná o překlad, nebylo by vhodnější použít něco, co je určeno jako pomůcka k překladům? Třeba OmegaT (https://omegat.org/)? Má překladovou paměť - tedy to, co tazatel teď dělá v calcu. Umí pracovat se soubory wordu i Open/Libre-office. Je potřeba se s tím naučit pracovat, ale pak je asi velmmi dobrý pomocník.

#6 Re: Calc » jak odstranit řádky, které nemají požadovanou výšku » 30. 3. 2020 07:25:16

Zdravím, já nemám rád makra, tak bych na to šel od lesa (a tak to dělávám):
1. přidám si pomocný sloupec, ve kterém vytvořím číselnou řadu od 1 až po číslo posledního řádku.
2. seřadím řádky podle sloupce, kde nevyplněné sloupce nemají nic a vyplněné VŽDY mají nějakou hodnotu
3. smažu prázdné řádky, které jsou tím pádem soustředěné na konci nebo na začátku dokumentu
4. dám seřadit podle pomocného sloupce - tím získám původní pořadí bez prázdných řádků
5. před tiskem smažu/skryji/nevyberu pomocný sloupec
Pro mně jednoduché, rychlé bez nároků na přemýšlení nad makrem...

#7 Re: Calc » Filtr a přenos jeho zadání - VYŘEŠENO. » 12. 2. 2020 12:24:26

Zdravím, spíše než filtrování pomocí KT mi to zadání připopmíná jednoduchou funkci "vyhledat" HLOOKUP - vyhledá podle hodnoty v prvním řádku nebo VLOOKUP - vyhledá podle hodnoty v prvním sloupci. Ale možná se mýlím a je to složitější...

#8 Re: Calc » Vyhledání cen v externím souboru » 19. 7. 2018 20:58:03

Pro neutr:
Delph chtěl vyhledávat cenu v ceníku,klasicky toto probíhá přes nějaký unikátní kód (katalogové číslo) a v tomto případě by byla chyba, kdyby bylo více vyskytů stejného katalogového čísla v daném seznamu. Úplně špatně by bylo, kdyby více položek mělo stejné katalogové číslo a různou cenu - toto je nutné při tvorbě ceníku ošetřit. Pak funkce VLOOKUP musí vrátit první a JEDINÝ výskyt.

#9 Re: Calc » Vyhledání cen v externím souboru » 18. 7. 2018 13:56:45

neutr napsal(a)

No ten VLOOKUP potřebuje zadání pole A1:E200.

=VLOOKUP(I2;$Egger.A1:E200;5)

     Opět to nemám otestované - dělám to z hlavy takže pokud jsem sekl nějakou chybu opravte mne. Funkce VLOOKUP hledá výraz v prvním sloupci zadaného pole a vrátí při pozitivním nálezu výraz z toho 5. sloupce. Takže když by to bylo postaveno od sloupce C bylo by to takto : =VLOOKUP(I2;$Egger.C1:G200;5). Ty čísla sloupců se vážou jen na ten relativně zadaný úsek. proto v tom druhém případě je prvním sloupcem oblasti sloupec "C" a tím pátým sloupec "G".

Já jen doplním, že je důležité kvůli kopírování tažením myší dodržet absolutní pozicování toho pole, jinak se to bude chovat do určitého okamžiku správně, ale určitě se po čase vyskytne chyba!
Správné zadání do funkce je:

=VLOOKUP(I2;$Egger.$A$1:$E$200;5)

Ty dolary $ se tam zadávají pomocí tlačítka F4.

#10 Re: Calc » ZObrazení skrytých řádků » 27. 3. 2018 09:36:06

Vlevo nahoře je prostor, kde nejsou ani čísla řádků ani písmena sloupců, tam klikni (levým) - označí se celá oblast, pak na libovolný viditelný řádek pravým tlačítkem myši a vyber zobrazit řádky.
Nojo, zase byl neutr první...

#11 Re: Writer » Rámečky v tabulce » 21. 2. 2018 12:27:40

Tak asi je to prohlížečem pdf. V Sumatře tam taky vidím rámečky. Používám Foxit pdf reader a ten mi to zobrazuje bez rámečků. Adobe Acrobat reader DC to rovněž zobrazuje bez rámečků.

#13 Re: Writer » Rámečky v tabulce » 20. 2. 2018 13:47:09

Zajímavé. Zkoušel jsem to a mám tabulku bez ohraničení i když nastavím pozadí buněk různé. Děláš to přes vlastnosti tabulky / Ohraničení - vybrat bez ohraničení? Ve writeru vidím hranice buněk, ale při exportu do pdf tam není nic...

#14 Re: Calc » Hromadná úprava vzorců-odkaz na předchozí list VYŘEŠENO » 30. 12. 2017 16:49:17

Já si naopak myslím, že to co je na listu KONEC, mohou být zajímavé údaje - přehled prodejů a tržeb za nějaké období. Ale sčítat to na posledním listu přes všechny předchozí listy je děs.
Jedna praktická poznámka: Pokud Ti během období přibude nějaká položka, tak je dobré ji přidat vložením řádku na všech listech ve stejném místě. Toho docílíš tak, že označíš všechny listy a na jednom z nich označíš řádek a přes kontextové menu dáš vložit buňky nad (nebo pod - dle potřeby). V tomto stavu (označeny všechny listy) je možné kopírovat hromadně na všech listech - čili zkopíruješ řádek nad do přidaného řádku a zkopírují se vzorce relevantně na každém listu. Pak musíš listy "odznačit" tedy kliknout v prostoru oušek listů mimo (aby nebylo označeno více listů). Na listu "začátek" doplníš údaje o položce a na všech ostatních listech by to mělo aktualizovat díky zkopírování vzorců. Doporučuji vyzkoušet.

#15 Re: Calc » Hromadná úprava vzorců-odkaz na předchozí list VYŘEŠENO » 30. 12. 2017 15:17:58

Zephyr: Ještě si dej pozor, protože do listu Z je řádek 4 "PIVO TOČENÉ" a pod tímto řádkem jsou druhy piva. Od listu AA je v řádku 4 odkaz na řádek 5 z předchozího listu!
Tento systém neumožňuje během období efektivně měnit seznam položek - v listu konec Ti to sečte s chybou!
Lepší by opravdu bylo vést jedno období na jednom listu - pokud přidáš novou položku, tak dáš jen vložit nový řádek a vzorce upravíš jednoduchým kopírováním.
Zvaž to.

#16 Re: Calc » Hromadná úprava vzorců-odkaz na předchozí list VYŘEŠENO » 30. 12. 2017 15:01:19

Zephyr: Pokud si s tím vyhraješ a bude to funkční, nezapomeň to uložit jako šablonu, abys to měl k dispozici bez předchozích údajů!

#17 Re: Calc » Hromadná úprava vzorců-odkaz na předchozí list VYŘEŠENO » 30. 12. 2017 14:53:30

Trošku nerozumím několika věcem.
1. Pokud to Zephyr dělá v excelu, proč se obrací na forum Libreoffice. Možná excel nemá žádé forum?
2. Proč kopíruje 150 buněk do nového listu?
3. Co vlastně chce? V podstatě to má celé hotovo.

Kdybych měl něco takového dělat, asi bych si to vedl na jednom listu, kde bych měl v jednotlivých sloupcích údaje, které má na jednom listu. Pokud to je třeba tisknout, tak se jen skryjí sloupce, které nejsou pro dané období relevantní.

V případě, že je potřeba to mít na listech, pak tak jak píše neutr - kopíruj listy, ale místo bodů 2. a 3. použij dialog najít/nahradit. Vyber buňky se vzorci, které chceš změnit a zadej Ctrl-H - do pole najít zadej název listu, na který se vzorce odkazují a do nahradit zadej název listu, na který se mají odkazovat. Pokud máš správně vybranou oblast, zadej nahradit vše a nahradí se Ti všechny.

Trošku komplikované je to v posledním listu, kde chceš sčítat přes všechny listy. Tohle bych já řešil tak, že bych si na každém listu přidal potřebný počet sloupců, ve kterých bych sčítal předchozí a aktuální list. V listu konec bych pak dal jen odkazy na buňky v posledním listu období a mám to. I bez maker, které navrhuje neutr.

Pokud je to trochu zmatené vysvětlení, mohu dále rozvést, pokud to někoho zajímá.

#18 Re: Writer » Změna formátování (okrajů) všech stránek » 17. 10. 2017 08:55:41

Jsem tady opět s jiným řešením. Já bych to neřešil pomocí exportu z pdf do "něčeho". S tím nemám dobrou zkušenost - obvykle se rozhodí formátování, bývá problém, že se něco z dokumentu ztratí, nejsou správné fonty, atd.
Mám nainstalovaný irfanview k prohlížení obrázků se všemi možnými plug-iny a jakoukoliv virtuální tiskárnu, třeba PDFCreator.
Při otevření pdf souboru v irfanu a následném tisku na PDFCreator je velmi dobrá nabídka možností zmenšení výchozích "obrázků" a umístění na střed - je nutné odzkoušet "zmenšovací" faktor, aby tomu odpovídaly požadované okraje.
Je to jen můj návrh řešení, pokud budeš chtít konkrétní postup, můžu doplnit...

#19 Re: Writer » Writer - poloha čáry v záhlaví » 6. 10. 2017 09:51:11

Je to tedy hodně divná čára. Ve vlastnostech jsem upravil otočení -0,77° na 0, tak se srovnala. Po uložení v .doc a opětovném otevření ukazuje otočení -1,55°, tedy ještě horší. A po každém uložení a otevření v .doc se úhel otočení zvětšuje.
Když to uložím v .odt, tak i po znovuotevření je čára vodorovná.
Já bych čáru od kraje ke kraji řešil pomocí dolního ohraničení odstavce. To neujede.

#20 Re: Calc » jak vyfiltrovat soubor podle obsahu řádků? » 21. 9. 2017 06:55:01

To: neutr - zapomněl jsi, že v bodu 2. je potřeba stisknout ještě Shift (tedy kombibaci Shift+Ctrl+Home), aby se to označilo:-) Jinak jen skočí z konce na začátek.

#21 Re: Writer » Číslováí stylů » 30. 7. 2017 10:14:20

Hele Tomashi,
myslím, že to programovali celkem rozumné myslící bytosti.
Základem je jít napřed do Nástroje|Číslování osnovy a tam si nadefinovat jaké číslování budou mít jednotlivé styly. Na záložce číslování tedy vybereš vlevo úroveň číslování, přiřadíš mu styl odstavce a číslování. To samé pro 2. úroveň atd. Mi to zatím vždy fungovalo. Myslel jsem, že je nutné, aby 1. úroveň byla nadpis 1, 2. úroveň nadpis 2 atd. Ale funguje přiřazení jakéhokoliv existujícího stylu. Tedy na 1. úrovni přiřadím styl Nadpis 1 a čísluje to tyto styly 1, 2, 3 ...2. úrovni jsem přiřadil ten Tvůj styl Záběr a čísluje mi to 2.1, 2.2, 2.3 atd. Pokud Ti nebude něco jasné, klidně se ptej...
Netwalker

#22 Re: Calc » Calc - minimální výška řádku » 19. 7. 2017 12:57:01

K tomu co chceš, je třeba buňku naformátovat - zalamování textu.
To lze buď kliknutím na ikonu Zalomit text - já ji mám v LO verze 5.3.4.2 hned vedle ikon pro zarovnání textu Vlevo|Na střed|Vpravo. Nebo další možnost - když máš kurzor na buňce vyber z menu Formát|Text|Zalomit text. Nebo pravým klikem na buňku a vybrat Formát buněk na záložce Zarovnání|Vlastnosti zaškrtnout Automaticky zalomit text...

#23 Re: Writer » Nelze odstranit odkaz: CHYBA: ZDROJ ODKAZU NENALEZEN - VYŘEŠENO » 7. 4. 2017 07:57:07

Marenko, možná je to jen tím, že po vymazání kapitoly jsi neaktualizovala obsah. Klikni pravým tlačítkem myši na obsah a vyber Aktualizovat rejstřík. Snad to pomůže?

#24 Re: Writer » Nežádoucí "tvrdá" mezera před číslem kapitoly » 24. 3. 2017 15:08:12

To neutr: Myslím, že je Tvůj návrh ne úplně správný. Pokud chce tazatelka takto pouze jeden nebo několik málo číslování, tak se to dá udělat tak složitě, jak popisuješ. Ale správně je podle mě nastavit si v menu Nástroje|Osnova číslování všechny úrovně nadpisů. Pak se nadpisy číslují automaticky a zarovnání je takové, jak se nastaví.

#25 Re: Writer » Nežádoucí "tvrdá" mezera před číslem kapitoly » 23. 3. 2017 21:31:41

Pracuješ správně se styly? Pokud jsi správně přišla na to, kde se nastaví víceúrovňové číslování - tedy Nástroje|Číslování osnovy..., tak tam se nastavuje i to, co má být před číslem kapitoly a za ním. Jsou tam dvě záložky - první Číslování - tam nastavuješ úroveň číslování pro jednotlivé styly nadpisů. Druhá záložka Umístění slouží k nastavení umístění číslování. Tam nastavuješ zarovnání čísla nadpisu a co má být za číslem. Zkus si s tím pohrát a určitě se Ti podaří nastavit variantu, kterou potřebuješ.

Zápatí

Používáme FluxBB