Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 Re: Writer » vložení komentáře do textu? » 5. 4. 2010 16:57:02

Leenyna napsal(a)

Nevíte někdo jak se vkládají komentáře? Našla jsem vložit poznámku ale to asi nebude totéž??Poradˇte mi někdo díííky

Poznámka v OOo je totéž jako komentář v MS Office.
Takže "vložit poznámku". Ve verzi 3.1. už vypadají poznámky velmi podobně jako komentáře v MS Off. a mají stejný účel.

#2 Re: Draw » Ořezávání tvarů » 3. 4. 2010 21:18:24

Pokud máte Linux, tak Inkscape je lepší volba než Draw a průnik je tam opravdu průnik.

#3 Re: Calc » Průvodce daty - kontingenční tabulky » 3. 4. 2010 20:44:57

Používám kontingenční tabulky v Excelu denně již mnoho let, v Calcu (doma) rovněž a podle mého názoru jsou slabé kontingenční tabulky jediným vážným nedostatkem, který pro mne znevýhodňuje Calc. Je to velká škoda, ale právě kvůli tomu bych Calc pro pracovní nasazení nemohl volit. Narozdíl od Writeru, který považuji za zcela rovnocenný Wordu. Kdo můžete, dejte sem prosím odkaz na hlasování pro zlepšení kontingenčních tabulek v Calcu.

#4 Calc » Záznam makra » 5. 3. 2010 18:07:47

milan.kosulic
Odpovědí: 2

V Excelu existuje v režimu "Záznam makra" tlačítko, kterým se přepíná mezi relativním a absolutním odkazem. V Calcu jsem tuto volbu nenašel. Lze to při záznamu makra v Calcu někde přepnout?

#5 Re: Writer » Tisk poznámek » 7. 11. 2009 17:38:10

Poznámky (komentáře) se přenášejí mezi doc a odt dobře. Ale v odt je špatně vyřešený tisk komentářů. Ve vytisknutém dokumentu jsou buď na konci, nebo na vložené zvláštní stránce, s číslem řádku. To je opravdu prakticky nepoužitelné. Takže myslím, že nejde o problém konverze, ale nevhodně vyřešeného tisku komentářů v OOo. Je to škoda, protože jinak jsou komentáře na stejné úrovni jako ve Wordu.
Komentáře v OOo ale nejde hromadně převést do poznámek pod čarou, ani by to nemělo smysl, protože poznámky pod čarou jsou určeny k jinému účelu.

#6 Re: Writer » Pevná mezera » 4. 9. 2009 20:20:52

Zato toho umí mnohem víc. Odstraní chybné dvojmezery, chybné mezery kolem závorek a interpunkčních znaků atd. Používám léta pro konečnou typografickou úpravu textu a vřele doporučuji vyzkoušet.

#7 Re: Writer » Pocet znaku bez mezer » 3. 8. 2009 21:29:31

Rozšíření AltSearch.oxt to umí spočítat i bez provedení nahrazení.

#8 Re: Writer » Rolování v dlouhém dokumentu » 22. 6. 2009 17:24:30

Mám 150 stránkový *.odt dokument, postupně do něj vkládám obrázky (ctrl+C, ctrl+V) z jiného *.odt dokumentu. Vždy po vložení obrázku se rolování dokumentem výrazně zpomalí. Po uložení a zavření a opětovném otevření dokumentu to opět roluje rychle. Velmi to zdržuje. V nastavení mám paměť pro grafiku 200 a objekty 50 MB.

#9 Re: Writer » Restartovat číslování » 22. 6. 2009 17:20:02

Ano, funkci resetování číslování zahrnutou do definice stylu jsem chápal přesně jak říkáte, ale bohužel to takto nefunguje a musí se resetovat přes pravé tlačítko myši nad označeným blokem. Děkuji za potvrzení mé zkušenosti. Škoda, že to není v nápovědě. Skoro to vypadá na chybu ve stylech.
Správně je TypoJTB. Tu chybu jsem teď vyzkoušel na jednom bloku odstavců očíslovaných (ručním naformátováním), ale neprojevilo se to.

#10 Writer » Restartovat číslování » 21. 6. 2009 16:21:25

milan.kosulic
Odpovědí: 3

Mám problém se stylem číslování. Pokud v něm zatrhnu "restartovat od začátku", tak to nefunguje a nesouvislé bloky odstavců to čísluje od jedničky stále dál. Když použiji tento styl na nějaký odstavec v již naformátovaném textu, tak se všechny následující bloky se stylem číslování přepočítají. Když v bloku se stylem číslování použiji samostatný příkaz Restartovat od začátku, tak se blok očísluje správně od jedničky.
Proč nefunguje zatržítko "Restartovat od začátku" v definici stylu?

#12 Re: Writer » Rolování v dlouhém dokumentu » 13. 6. 2009 07:39:31

Grafickou paměť mám na 100 MB, paměť na objekty 20 MB. Z Go-OO mám strach, jsem obyčejný uživatel, nechci řešit jiné problémy, které by se mi po přechodu mohly vyskytnout. Proč není Go-OO více využívaný?
Ale dík za tip.

Přesto jsem zkusil ještě zvýšit grafickou paměť na 200 a na objekty 50 MB, a zírám: rolování ve stostránkovém dokumentu se radikálně zrychlilo!

#13 Writer » Rolování v dlouhém dokumentu » 7. 6. 2009 20:47:51

milan.kosulic
Odpovědí: 5

Při práci v několikasetstránkovém dokumentu se výrazně zpomaluje odezva při rolování dokumentem (rolovátkem, klávesami nebo posuvníkem). Dokument má například kolem 3 MB a nezáleží na tom, jestli tam jsou obrázky nebo ne. Nemám pomalý PC a mám výchozí nastavení práce s pamětí. Je nějaká rada, jak tyto operace u velkých dokumentů urychlit?

#14 Re: Writer » styly a formátování » 7. 6. 2009 20:40:22

Většinou je nejrychlejší podívat se do nápovědy. Aktualizace stylu dle výběru je popsaná pod heslem "Aktualizace stylu z výběru". To je překvapení:-)
Při generování obsahu můžete jednotlivým úrovním přiřadit jakýkoliv styl.
A tak dále, na většinu funkcí Wordu má Writer ekvivalent, často udělaný logičtěji, přímočařeji a vůbec práce se styly je v OOo podle mě jednodušší, ostatně kvůli tomu jsem na OOo kdysi přešel. A to zpracovávám několikasetstránkové strukturované dokumenty, ve kterých to je bez stylů hrůza.

#15 Re: Writer » Štítky ve Writeru » 8. 3. 2009 18:36:57

Cesta přes Vložit - pole - jiné je univerzální a podstatně přímočařejší než hromadná korespondence v MS Office. Gratuluji vývojářům.

#16 Re: Writer » Tabelátory nesedí při uložení do formátu doc » 2. 3. 2009 18:32:41

Tabelátory je věc vhodná pro psací stroje, nikoliv pro textové procesory. Trápil jsem se s nimi dost dlouho, abych věděl, že jediné spolehlivé řešení ve Wordu i Writeru je tabelátory nepoužívat vůbec nebo jen výjimečně pro ty nejjednodušší případy.
Pokud dnes takový dokument formátovaný tabelátory (a mezerami) dostanu, už nezuřím a buď rezignuji hned nebo, když je to důležité, převedu do tabulek se skrytými okraji.

#17 Re: Writer » Zarovnání na střed » 1. 3. 2009 19:32:07

altman petr napsal(a)

Opisuji již dlouho dosti obsáhlý text a včera jsem při psaní nadpisu najednou zjistil, že pokud jej chci zarovnat na střed (nekamenujte mne - nepoužívám styly), zarovná se mi stejným způsobem celý předcházející text. Stejný efekt nastane při změně písma na tučné na tomto řádku. Dokáže mi někdo poradit?

Podobný problém jsem měl, když jsem od svého otce dostal soubor s "měkkými" konci odstavců. Nevím, co s tím dělal (určitě nedával Shift a Enter), ale byly tam a OOo při formátování tyto měkké konce odstavců "nevidí" a formátuje všechno od aktuálního odstavce až po první tvrdý konec odstavce.
Jestli tam měkké konce opravdu máte, zjistíte pomocí "Hledat a nahradit", když zapnete regulární výrazy a do pole pro hledání i nahrazování napíšete \n (tzn. obrácené lomítko a "n"). A taky si zapněte zobrazení řídících znaků, abyste viděl, jak který konec odstavce vypadá. Měkký konec vypadá jako znak na klávese "Enter" (lomená šipka doleva), tvrdý konec je podobný řeckému "pí".

#19 Re: Writer » Prázdné místo na konci stránek - jak se ho zbavit » 26. 1. 2009 19:15:49

Odkaz jsem opravil, dík za upozornění. Chová se to přesně, jak popisujete. Bohužel nepomůže hromadné nahrazení stylu tam a zpět, musí se to změnit postupně u každého odstavce zvlášť. Když zruším parametr "Ponechat s následujícím odstavcem", tak se prázdné konce stránek vyplní. No, aspoň teď vím, jak tu chybu obejít. Díky.

#20 Writer » Prázdné místo na konci stránek - jak se ho zbavit » 25. 1. 2009 20:24:04

milan.kosulic
Odpovědí: 3

Tvořím osnovu rozsáhlého dokumentu, kde jsem prvním třem úrovním přiřadil styly nadpisů 1,2 a 3 a pomocí číslování osnovy příslušná čísla kapitol tří úrovní. Mezi těmito třemi úrovněmi zůstaly odstavce s přiřazeným stylem "Tělo textu" (nebo "Výchozí", to je jedno). Přitom vznikla na některých stránkách prázdná místa na konci, která neobsahují žádné znaky a nevím, jak se jich zbavit. Dokument jsem vystavil zde: http://pbl.fri13.net/milan/Osnova.odt

#21 Re: Calc » Jak přesunout pomocí Drag and Drob pouze jednu bunku? » 24. 1. 2009 20:32:47

To se kříží s označením bloku buněk. Musíte napřed označit tu jednu buňku klepnutím s přidržením CTRL. Pak takto označená buňka přetáhnout jde.

#22 Re: Calc » zaokrouhlování » 20. 1. 2009 22:22:18

V nápovědě je funkce "hledat" (ikona vpravo nahoře). Zkuste dát vyhledat řetězec "zaokrouhl" (bez uvozovek)

#23 Re: Writer » NovÁ StrÁnka » 27. 12. 2008 21:33:01

A nemáte nastavené zobrazení "Vzhled webu"? (je to v menu "Zobrazit"). V tom režimu není stránkování  vidět. Změňte si to na "Formát tisku".

#24 Re: Calc » Vkládání hodnot do více buňek » 17. 12. 2008 20:59:23

strycekxxx napsal(a)

Dobrý den, v OO se mi nedaří jednoduše vložit číslo, nebo text do více buněk najednou. V Excelu jsem používal ctrl+c.Jsem schopný to nakopírovat do tažením označených buněk, ale u vícenásobného výběru to nejde.Děkuji za pomoc.

Na starém portálu byl kdysi odkaz na makro, které dodnes používám a které dostatečně řeší Váš požadavek. Dále řeší případy, kdy potřebuji kopírovat (roztáhnout) hodnotu do viditelných buněk při použití filtru. Škoda, že se tato možnost dosud neobjevila v možnostech Calcu.
Postup je takový, že do schránky zkopíruji hodnotu, označím buňky, kam chci kopírovat a spustím makro SelectionVisiblePaste:

Sub SelectionVisiblePaste
' Procedura SelectionVisiblePaste vlozi data ze schranky
' pouze do viditelnych vybranych bunek.
' ve schrance musi byt data, ktera lze umistit do jedne bunky
' To se hodi ve dvou pripadech
' 1) pri vkladani hodnoty do vyfiltrovanych oblasti
' 2) pri vkladani hodnoty do nesouvislych oblasti.
dim oControl as object, oList as object, oBunka as object
dim oRozsahy as object, oRozsah as object
dim oDoc as object, oDisp as object
dim Oblast as long, Sloupec as long, Radek as long
dim PrvniBunka as boolean

' nastaveni objektu
set oControl = ThisComponent.CurrentController
set oDoc = oControl.Frame
set oDisp = createUnoService("com.sun.star.frame.DispatchHelper")
set oList = oControl.ActiveSheet
set oRozsahy = oControl.getSelection()
PrvniBunka = true

on error goto CHYBA ' oznameni pripadne chyby
ThisComponent.LockControllers ' Zakaz zobrazovani

' pokud je vice oblasti, prochazej je postupne
if oRozsahy.getImplementationName="ScCellRangesObj" then
for Oblast = 0 to oRozsahy.Count-1
set oRozsah = oRozsahy(Oblast)
gosub PROJDI
next
else
set oRozsah = oRozsahy
gosub PROJDI
end if

goto KONEC

PROJDI:
' projde vsechny bunky rozsahu a vlozi do viditelnych obsah schranky
with oRozsah.RangeAddress
for Sloupec = .StartColumn to .EndColumn
if oList.Columns(Sloupec).isVisible then
for Radek = .StartRow to .EndRow
if oList.Rows(Radek).isVisible then
if PrvniBunka then ' do prvni bunky vloz obsah schranky
set oBunka = olist.getCellByPosition(Sloupec, Radek)
oControl.select(oBunka)
oBunka.clearContents(com.sun.star.sheet.CellFlags.VALUE _
+ com.sun.star.sheet.CellFlags.STRING _
+ com.sun.star.sheet.CellFlags.DATETIME _
+ com.sun.star.sheet.CellFlags.FORMULA)
dim a(5) as new com.sun.star.beans.PropertyValue
a(0).Name = "Flags": a(0).Value = "SVDF"
a(1).Name = "FormulaCommand": a(1).Value = 0
a(2).Name = "SkipEmptyCells": a(2).Value = false
a(3).Name = "Transpose": a(3).Value = false
a(4).Name = "AsLink": a(4).Value = false
a(5).Name = "MoveMode": a(5).Value = 4
oDisp.executeDispatch(oDoc, ".uno:InsertContents", "", true, a())
PrvniBunka = false
else ' zbyle bunky kopiruj z prvni bunky
olist.getCellByPosition(Sloupec, Radek).formula = oBunka.formula
end if
end if
next
end If
next
end with
return

CHYBA:
msgbox "Někde se stala chybička"

KONEC:
ThisComponent.UnlockControllers 'Povol zobrazovani
oControl.select(oRozsahy) ' nakonec vyber puvodni select
on error resume next

end sub

#25 Re: Writer » Nezobrazuje se záhlaví okna dokumentu » 10. 10. 2008 19:16:04

Nepomohlo. Musel jsem smazat celou složku .openoffice.org2, po předchozím ukončení rychlého spouštění. Po startu Writeru se okna zobrazila správně.

Zápatí

Používáme FluxBB