Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 14. 5. 2011 16:39:27

kasparek
Člen
Registrace: 9. 5. 2011
Příspěvků: 5

Editace slovníku

Prosím o radu, jestli a jak je možné editovat slovník "standard.dic".
Někde jsem se snad dočetl, že to nejde, což mi připadá tristní.Zákonitě se do něj časem dostanou omylem slova s chybami, ktrá pak samozřejmě nejsou při automatické kontrole označována jako chybná. Už teď je jich tam až hrůza.
Takový stav přece nemůže být definitivní!
Děkuji za pomoc.
Zdeněk

Offline

#2 16. 5. 2011 14:03:48

IrenaS
Administrator
Místo Orlová
Registrace: 7. 5. 2008
Příspěvků: 196

Re: Editace slovníku

Menu Nástroje | Volby, poté v pravém panelu Jazyková nastavení | Pomůcky pro psaní. V levém panelu v sekci Uživatelem definované slovníky vyberete standart [vše] a kliknete na tlačítko Upravit. Pak v zobrazeném seznamu si můžete vybrat slova k odstranění.


Irena Šafářová
redakce portálu

Offline

#3 17. 5. 2011 18:11:45

kasparek
Člen
Registrace: 9. 5. 2011
Příspěvků: 5

Re: Editace slovníku

Vážená paní Šafářová, moc Vám děkuji za Vaši promptní odpověď.
Nicméně v tomto režimu mohu editovat pouze slova, která jsem do slovníku sám zadal, resp. přidal.I to je pochopitelně pokrok, ale co se slovy, které už ve slovníku jsou?
- Pokud kliknu na slovo značené jako chybné, zobrazí se mi nabídka s možností opravy nabízenými slovy, o nichž předpokládám, že jsou uložena ve slovníku standard. - Jedná se mi především o tato slova, kterých tam je veliké množství už chybných.
Měla byste snad radu i v tomto případě?
Děkuji Vám předem.
Z. Kašpárek

Offline

#4 17. 5. 2011 22:48:36

Christof
Člen
Registrace: 9. 10. 2004
Příspěvků: 60

Re: Editace slovníku

můžu poprosit o nějaký příklad?

Offline

#5 18. 5. 2011 05:26:17

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Editace slovníku

kasparek napsal(a)

Vážená paní Šafářová, moc Vám děkuji za Vaši promptní odpověď.
Nicméně v tomto režimu mohu editovat pouze slova, která jsem do slovníku sám zadal, resp. přidal.I to je pochopitelně pokrok, ale co se slovy, které už ve slovníku jsou?
- Pokud kliknu na slovo značené jako chybné, zobrazí se mi nabídka s možností opravy nabízenými slovy, o nichž předpokládám, že jsou uložena ve slovníku standard. - Jedná se mi především o tato slova, kterých tam je veliké množství už chybných.
Měla byste snad radu i v tomto případě?
Děkuji Vám předem.
Z. Kašpárek

Nie sú to slová v slovníku standard, ale slová v slovníku pre kontrolu gramatiky, ktorý je súčasťou rozšírenia slovníkov - viď http://www.openoffice.cz/stahnout/slovniky . Tieto slová sú definované iným spôsobom - napíšte používateľovi Christofovi, ktorý robí českú jazykovú lokalizáciu.

Offline

#6 18. 5. 2011 06:37:38

kasparek
Člen
Registrace: 9. 5. 2011
Příspěvků: 5

Re: Editace slovníku

Pro Christof:
Jak jsem mohl teď v rychlosti najít několik příkladů, jedná se hlavně o slova méně obvyklá a snad i méně spisovná. Například:
- nelam, (spisovně "nelámej"), nabízí slovník m.j. tvary "ne lam" a "ne-lam"
- zfackovanýho - "zfackovaný ho" a "zfackovaný-ho"
- přepiglovat - "pře piglovat" a pře-piglovat"
atd.
Momentálně nejsem schopen uvést další konrétní příklady, ale narazil jsem i na slova vyloženě chybná.
V každém případě děkuji všem zúčastněným za zájem a ochotu.
Z. Kašpárek

Offline

Zápatí