Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 7. 1. 2011 18:14:12

qwerty14
Člen
Registrace: 28. 10. 2009
Příspěvků: 69

jaka bude budoucnost

Ahoj, tak už jsem z toho zmatený. Tak co bude do budoucna? Open office org nebo libre office? A co bude navého nabízet libre office? A to open office org skončí nadobro? A další moje otázka - proč je načítání dokumentu oproti ms office pomalé? To nejsou schopni programátoři vytvořit lepší program, které by to načetlo okamžitě?

Offline

#2 8. 1. 2011 09:23:55

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: jaka bude budoucnost

1. Oracle vlastnící např. značku ve spolupráci s komunitou vytváří Openoffice.org
2. Oracle na základě Openoffice.org vytváří Oracle Open Office a Oracle could office
3. Openoffice má otevřený kód a tak jej může kdykoli kdokoli vzít a upravovat
4. Na základě Openoffice.org vytváří Novel svoje Novel Office, IBM vytváří Symphony a podobných více či méně odvozených produktů je spousta
5. Část vývojářů Openoffice.org pracujících pro Novel se rozhodla a aplikováním částí úprav pro Novel Office vytvořila z Openoffice.org Go-oo
6. Část vývojářů Openoffice.org se rozhodla odtrhnout od komunity a provádět vlastní vývoj verze kterou nazvali Libre Office
7. k těmto vývojářům se přidali i lidé od Novelu a vyjádřila jim podporu i spousta společností používajících go-oo (Canonical) ale i dalších které by uvítaly volnější a otevřenější vývoj Openoffice.org než ak probíhá ve spolupráci s Oraclem (který je pro různé tyto společnosti v různých segmentem konkurentem)
8. Jak to bude dál? Všichni si nejspíše i nadále budou vyvíjet vlastní verze podle toho jak se jim bude chtít.

Offline

#3 8. 1. 2011 09:32:55

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: jaka bude budoucnost

OpenOffice.org nekončí, jeho hlavných vývojárov platí firma Oracle. Momentálne je k dispozícii vývojová verzia 3.3 RC8: http://download.openoffice.org/all_rc.html . LibreOffice je odnož, ktorá z OpenOffice.org vychádza, pridáva/uberá do neho niektoré funkcie (áno, aj uberá, ako je to napr. pri Go-oo, ktorý nemal zabudované všetky možnosti OpenOffice.org). Prekladatelia (možno s výnimkou Nemcov) prekladajú OpenOffice.org, LibreOffice tento preklad preberá...

Offline

#4 8. 1. 2011 14:42:19

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: jaka bude budoucnost

Proč je načítání tak pomalé? Podle mě ze dvou důvodů: OOo používá Java platformu a její spouštění je pomalé (nevím, zda to má na to vliv - když Javu vypnete, OOo moc neurychlíte); OOo používá jako nativní formát cosi, co je zazipované xml, takže než se rozzipuje ukecaný xml, tak to chvíli trvá. Je pravda, že načítání souborů v MS Office je rychlejší, a to podstatně, nicméně zase mám zprávy, že když ve wordu otevíráte stostránkové dokumenty, můžete se jít zakopat. S Writerem chvíli trvá, než se soubor otevře, ale pak pracuje celkem stabilně...
Nebojte se, vývoj není ukončen a nebude ukončen. Kdyby se Oracle zřekl vývoje OOo, chopí se toho jiní. Možná pod jiným názvem, možná s jinými programátory, ale projekt by pokračoval dál. Jsem si jist, že to, že žádná firma nevyvíjí fork OOo, je dáno naprostou nelukrativností - je jednodušší nechta Oracle ždímat vývoj a dělat na mainstream patchsety než vyvíjet vlastní vývojovou větev.

Podle mě nenechá Oracle OOo padnout, protože by to udělal už dávno a nepumpoval do jeho vývoje další peníze.

Editoval PetrValach (8. 1. 2011 14:43:00)


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 8. 1. 2011 15:41:58

qwerty14
Člen
Registrace: 28. 10. 2009
Příspěvků: 69

Re: jaka bude budoucnost

Aha, tak ted další otázku - proč je to něco zazipované? Copak si vývojáři nedomysleli že když to odzipujou tak to bude rychlejší? Mě to otevírání jde docela ryhel a těch pár sekund mě nezabíje ale oproti ms office je to pomalé. A hlavní je přece rychlost, není-li pravda.

Offline

#6 9. 1. 2011 08:51:24

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: jaka bude budoucnost

Zazipované preto, lebo je to menšie a prehľadné. Keby to nebolo v zip formáte, ťažko by mohol hocikto robiť napr. rozšírenia.
Pomalosť však nie je iba v zip, to je to najmenšie. Svoje robí aj Java, aj keď ani to nie je to najpomalšie, pretože OO.o môže fungovať aj bez Javy (nepôjdu však jeho všetky funkcie).
Pomalšie nabiehanie najviac vidím osobne v tom, že OO.o je multiplatformové, preto musí mať niektoré veci univerzálne (teda neoptimalizované pre konkrétny operačný systém), pričom MS všetko môže optimalizovať iba pre Windows.

Offline

#7 9. 1. 2011 11:40:49

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: jaka bude budoucnost

j-pastierik napsal(a)

Pomalšie nabiehanie najviac vidím osobne v tom, že OO.o je multiplatformové, preto musí mať niektoré veci univerzálne (teda neoptimalizované pre konkrétny operačný systém), pričom MS všetko môže optimalizovať iba pre Windows.

No tak myslím, že jste uděřil hřebíček na hlavičku. Nejsem programátor a tohle mě vážně nenapadlo. Možná právě tohle je důvod, proč se pomalu otevírají programy jako Inkscape nebo GIMP. Skvělé, díky za postřeh ;-)


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#8 9. 1. 2011 21:56:49

qwerty14
Člen
Registrace: 28. 10. 2009
Příspěvků: 69

Re: jaka bude budoucnost

Aha, ale vždyď existuje hned několik verzí - pro Windows, linux, mac. Proč tedy každý ten program neni optimalizován pro daný operační systém?

Offline

#9 10. 1. 2011 08:05:39

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: jaka bude budoucnost

qwerty14 napsal(a)

Aha, ale vždyď existuje hned několik verzí - pro Windows, linux, mac. Proč tedy každý ten program neni optimalizován pro daný operační systém?

Odpoveď je jednoduchá - peniaze/počet vývojárov. Prečo asi stojí MS toľko peňazí, koľko stojí? Ani bývalý SUN a ani Oracle nie sú "sociálne" podniky, je to tvrdý biznis, pričom financujú vývoj OO.o zo ziskov niečoho iného.

Offline

#10 10. 1. 2011 09:51:37

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: jaka bude budoucnost

No já o tom přemýšlím a nejsem s to říct, zda má kolega JP pravdu. OOo je totiž pomalý i na linuxu, pakliže se do něj nasypou pluginy. Takže to souvisí obecně s jádrem OOo a ne tolik s jeho optimalizací pro daný OS... ale nejsem vývojář a nerozumím tomu ani zbla. Jen mě napadl postřeh, že vývojáři by OOo určitě optimalizovali pro linux (si myslím), ale když to tam funguje stejně... taky mě ta šnekovitost štve, ale 3.3 je zase dopředu... hooodně dopředu! Není pravda, že vývojáři chrápou a vaří si kafe.


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#11 10. 1. 2011 10:13:22

Zvedavec
Člen
Registrace: 8. 11. 2004
Příspěvků: 484

Re: jaka bude budoucnost

Ja bych jenom "potvrdil", ze pomalost neni dana zazipovanim dokumentu, startuje pomalu samotny program, i kdyz nic neotviram. A pokud se nemylim, Microsofti formaty jsou taky komprimovane.
Taktez souhlasim s tim, ze pomalost (startovaci) je typickou vlastnosti pro Gimp, Inkscape, NVU a nasel bych i dalsi.


LO většinou poslední verze, na W10 prof. 32b/64b

Offline

#12 10. 1. 2011 10:50:28

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: jaka bude budoucnost

Ďalšie spomalenie - jazyková nezávislosť - OO.o pri štarte načítava jazyk prostredia. Osobne si inštalujem anglickú verziu a k tomu slovenský a český jazykový balíček, nakoniec používam češtinu, slovenčinu a angličtinu iba pre občasné overenie jazykového nastavenia pri rozšíreniach - takto to robím aj v Ubuntu aj vo Win (všade teraz bežím na 3.3 RC8). Počet vývojárov OO.o zistíte ľahko, je to "veľkonočné vajíčko" v OO.o. Myslím si, že v Redmonte ich majú viac.

Offline

#13 10. 1. 2011 12:34:40

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: jaka bude budoucnost

j-pastierik napsal(a)

Odpoveď je jednoduchá - peniaze/počet vývojárov. Prečo asi stojí MS toľko peňazí, koľko stojí? Ani bývalý SUN a ani Oracle nie sú "sociálne" podniky, je to tvrdý biznis, pričom financujú vývoj OO.o zo ziskov niečoho iného.

Jak je to vlastně s financováním OOo? Z jakých zdrojů se financuje?


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#14 10. 1. 2011 13:29:32

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: jaka bude budoucnost

Je to jednoduché - základný vývoj platí Oracle. Výsledkom je komerčná verzia Oracle OpenOffice a voľná verzia OpenOffice.org. Aké majú na to zdroje (okrem výnosov z predaja komerčnej verzie) je ich vec a asi sa o tom od nich nič nedozvieme.

Prekladatelia sú väčšinou dobrovoľníci, ktorí prekladajú zadarmo, resp. im na to môže prispievať v ich štáte nejaká firma/organizácia.

Rôzne odnože majú rôzne zdroje príjmov (Go-oo platil Novell, teraz to je otázne, pretože Novell tiež už vlastne neexistuje)...

Vývoj mojich rozšírení platí Liberix.cz.

Offline

#15 10. 1. 2011 15:54:57

qwerty14
Člen
Registrace: 28. 10. 2009
Příspěvků: 69

Re: jaka bude budoucnost

Aha, slyšel jsem že vyjde ooo 3.3 - nevíte kdy vyjde? A až bude oficiálně hotový LibreOffice - mám si ho nainstalovat místo open office? Co myslíte že je lepší?

Offline

#16 10. 1. 2011 17:21:46

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: jaka bude budoucnost

Ja používam 3.3 RC8 aj vo Win aj v Ubuntu a som absolútne spokojný - zatiaľ žiadne pády. LO zrejme nebudem inštalovať - skúšal som voľakedy Go-oo (Mandriva, Win), ale prešlo ma to - chýbali mi tam veci, ktoré má OO.o (denná aktualizácia rozšírení - v slovenčine sa totiž každodenne aktualizuje rozšírenie so slovníkom synoným).

Offline

#17 10. 1. 2011 17:27:06

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: jaka bude budoucnost

No, práve pozerám, začína sa napĺňať adresár s RC9 - http://download.services.openoffice.org … /3.3.0rc9/ a RC8 už nie je k dispozícii, takže treba čakať...

Offline

#18 10. 1. 2011 20:01:08

qwerty14
Člen
Registrace: 28. 10. 2009
Příspěvků: 69

Re: jaka bude budoucnost

Ale tady jde stáhnout jen OpenOffice.org 3.2.1. Já používám ooo na win 7

Offline

#19 10. 1. 2011 21:54:56

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: jaka bude budoucnost

RC je vývojová verzia pripravená na vydanie (release candidat) - ak sa neobjavia chyby, bude zverejnená ako finálna, inak bude ďalšie RC a dovtedy bude stále ako finálna (stabilná) verzia 3.2.1 a preto aj na tomto portále je k dispozícii 3.2.1. RC9 napr. sťahovať nejdem, budem už čakať na finálnu verziu.

Offline

#20 10. 1. 2011 22:13:41

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: jaka bude budoucnost

ano, tady je web pro běžné uživatele, tady se vystavují jen finální verze. OOO 3.3 je teprve RC ( http://en.wikipedia.org/wiki/Release_ca … _candidate ) takže vývoj v téhle větvi je ukončen a už se jen vyhledávají a opravují chyby. Až se odladí tak se teprve vydá finální verze.

Offline

#21 10. 1. 2011 22:58:12

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: jaka bude budoucnost

Omlouvám se za troufalost, ale přijde mi, že qwerty14 je nějaký neplnoletý kluk... možná dokonce mladší patnácti let, podle stylu vyjadřování. A to pak je velmi potěšitelné... jsem rád, že tento web sledují kluci, jsem rád, že i ti jsou s to se vyjadřovat kultivovaně a na úrovni a ne jako mentálně zaostalí kreténi, což je dnes bohužel obvyklým zvykem (viz - facebook). Takže příteli, v každém případě mě těší váš zájem a pokud jste opravdu klukem, pak o to víc.


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#22 11. 1. 2011 18:44:00

qwerty14
Člen
Registrace: 28. 10. 2009
Příspěvků: 69

Re: jaka bude budoucnost

Jenom pro kontrolu je mi 19. Spletl si se o 4 roky a více smile

Offline

Zápatí