Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 19. 1. 2010 11:11:40

dech
Člen
Registrace: 1. 10. 2008
Příspěvků: 150

Pomalé otev. souboru pokud obsahuje odkaz na jiný OO soubor - VYŘENO

Ahojte,
Mám propojené dva Calc soubory. Předtím než byly propojeny tak ten soubor, který nyní čte data ze zdrojového, se otevíral cca 30 sec. Nyní, kdy obsahuje vzorce (vlookup) odkazující na zdrojový soubor trvá jeho otevření  zhruba dvakrát déle. Takže to vypadá, že při jeho otevírání dochází zároveň ke čtení dat ze zdrojového souboru. Ovšem prazvláštní je to, že se po otevření souboru ještě OO "pro jistotu" zeptá: "tento soubor obsahuje odkazy na jiné soubory. Mají se odkazy aktualizovat?" Dám ano. Právě až ted bych čekal, že se začnou načítat data ze zdrojového souboru. Nešlo by nějak OO donutit aby se při otevírání souboru nezabýval čtením dat ze zdrojového souboru a dělal to teprve až když se mě zeptá...a já dám bud ano nebo ne...uf
dik

edit: ted ctu tady na foru neco s OLE objektem...ale moc toho tu zas není abych měl jasno jestli mi vv tom OLE objekt může pomoct. V nápovědě je tak akorát definice, která mi taky moc neřekne k čemu to je.

Editoval dech (19. 1. 2010 11:22:54)


LO 6.1.2.1. (x64)  WIn 8 64bit  16GB RAM

Offline

#2 19. 1. 2010 11:39:12

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Pomalé otev. souboru pokud obsahuje odkaz na jiný OO soubor - VYŘENO

OLE je něco jiného - to když celý sešit vkládáte do jiného a zobrazujte jeho část. Tohle je jen propojení dat.

V cílovém souboru dejte menu: "úpravy - odkazy" a u jednotlivých odkazů nastavte ruční aktualizaci a pak vyzkoušejte chování.

Možná by to mohlo pomoct. Nicméně co si pamtuju tak on calc stejně načtené dotazy ze zdrojového souboru ukládá do "superskrytých" listů tak aby s nimi mohl rychle počítat, takže pokud se tohle projeví nárůstem velikosti souboru tak se to může projevit i rychlostí otevírání. na výpočetně složité dotazy typu vlookup bych to vůbec nepoužíval - to radši tabulku přetáhnout do cílového souboru jako pomocnou a pak v ní vyhledávat.

Offline

#3 19. 1. 2010 11:50:26

dech
Člen
Registrace: 1. 10. 2008
Příspěvků: 150

Re: Pomalé otev. souboru pokud obsahuje odkaz na jiný OO soubor - VYŘENO

hmm :-(
Tolik vzorců (vlookup), které odkazují na zdrojový soubor nemám (cca 20) aby svým množstvím zvětšily velikost souboru (takyže nezvětšily). Bud to teda trvá kůli těm výpočtům (ano četl jsem někde že je vlookup náročnější na cpu...cemuž se divím - vždyt jde jenom o hledání shodného textu/čísla v mých cca 100 řádcích)...nebo kůli tomu "stahování" zdrojového souboru.

Problém je v tom, že se data ve zdrojovém souboru často mění a potřebuju je zobrazit zase v jiném souboru. Proto variantu s kopírováním nepouziju. Musím nějakým způsobem udělat odkazy do toho zdrojového souboru...tak zkusím namísto vlookup obyčejný odkaz na jinou bunku.

Ale vlastně problém je hlavně v tom, že si myslím, že již při otevírání souboru dochází k nějakým prazvláštním výpočtům, které by měly nastat až v momentě, kdy se po otevření souboru OO zeptá na to jestli chci aktualizovat odkazy a já bych dal "ano" - v tomto momentě by měla "nastoupit" náročnost vlookup a odkazů na jiný soubor.

Tak jsem předělal vlookup na normální odkazy na bunku a rychlost se zvýšila,ale není to tak rychlé jako bezodkazů na jiný soubor. (Evidentně to při otvírání souboru načítá data i z toho napojeného souboru). Tím jsem ale přišel o variabilitu pohybu řádků ve zdrojovém souboru. S normálním odkazem na bunku jsou odkazy mezi soubory fixovány absolutně a nesledují pohyb bunek ve zdrojovém souboru :-(

Ale je mi to záhada,že to při otvírání souboru dělá něco s tím vlookupem,ikdyž by,si myslím, neměl. Měl by až po zodpovězení dotazu zda odkazy aktualizovat...

Editoval dech (19. 1. 2010 13:38:56)


LO 6.1.2.1. (x64)  WIn 8 64bit  16GB RAM

Offline

#4 19. 1. 2010 17:24:11

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Pomalé otev. souboru pokud obsahuje odkaz na jiný OO soubor - VYŘENO

"(ano četl jsem někde že je vlookup náročnější na cpu...cemuž se divím - vždyt jde jenom o hledání shodného textu/čísla v mých cca 100 řádcích)" - vidno, že nie ste programátor, lebo "iba hľadanie" je cyklus, pričom nie je známe koľkokrát sa zopakuje, kým nájde hľadaný výraz - predstavte si to tak, že za ten istý čas koľkokrát hľadal, toľkokrát mohol niečo iné sčítať. Takže hľadanie v 100 riadkoch je priemerne 50 cyklov (niekedy nájde na začiatku, inokedy na konci), čiže je to priemerne 50 sčítaní v iných bunkách - a to máte "iba" jedno hľadanie. Máte tam asi 20 vlookup, tak si to vynásobte - 20x50 je 1000 a to je ten pomalý čas. Pravdaže, tieto "výpočty" berte ako obraz pre predstavu.

Čo sa týka aktualizácie pri otváraní súboru, chápem logiku programátorov - ak tam máte odkaz na iný súbor je logické, že sa pri otváraní kontroluje zhoda a ponúka sa aktualizácia. Akurát, ak sú údaje zhodné, tak by sa nemala ponúknuť aktualizácia - to je môj názor.

Offline

#5 4. 3. 2010 11:15:12

igi
Člen
Registrace: 4. 3. 2010
Příspěvků: 4

Re: Pomalé otev. souboru pokud obsahuje odkaz na jiný OO soubor - VYŘENO

Zdravím všechny, mám dotaz související s funkcí vlook. Mám jeden hlavní soubor (jakýsi sumář) a čtyři další, které hledají data v soumáři a naopak sumář v ostatních souborech. Všechny soubory mají do 100 kB. Měj jsem verzi openoffice (oxygen) 3.0 a vše bylo v pohodě, jakmile jsem aktualizoval na 3.1 nebo 3.2 i v čisté verzi openoffice, tak při aktualizaci dat po otevření souboru se to tak nějak zacyklí. Podívám-li se do správce úloh, tak soubor soffice.bin roste až nad 1GB, přičemž pokud to samé udělám s verzí 3.0, tak má maximálně kolem 100 MB a po načtení klesne. Nevíte, co se stalo v novějších verzích, že to takhle zlobí? Díky

Offline

#6 4. 3. 2010 11:46:22

hanus
Člen
Místo Olomouc
Registrace: 29. 11. 2006
Příspěvků: 573
Web

Re: Pomalé otev. souboru pokud obsahuje odkaz na jiný OO soubor - VYŘENO

Pokud se to opravdu cyklí (máte tam cyklické vzorce), tak zkontrolujte, že po upgrade máte v nastavení Calcu povoleny Iterace.

Offline

#7 19. 4. 2010 14:14:19

igi
Člen
Registrace: 4. 3. 2010
Příspěvků: 4

Re: Pomalé otev. souboru pokud obsahuje odkaz na jiný OO soubor - VYŘENO

Zdravím Vás, mám problém s propojenými souboru v calcu. Používal jsem verzi 3.0 a vše běželo bez problémů. Mám pět souborů a ty jsou propojené, respektive čtyři tahají data z jednoho a ten jeden (říkejme mu hlavní) tahá data ze zbylých čtyř. Jak jsem uvedl ve vezi 3.0 vše trvalo pár sekund a soubory mělo do 100 kB. Další verze 3.1 a nová 3.2 už mají problém. Po otevření začne růst využití paměti pro soffice.bin až nad 1GB a nedej bože, že bych dal aktualizovat data z propojení. Pokud se mi už podaří ulož soubor znovu ve verzi 3.2, tak má více jak 1,5 MB, pokud to tedy nespadne. Nevíte, včem by mohl být problém. Ve verzi 3.0 vše maká a po přeinstalaci na 3.2 se stane výše uvedené. Velice děkuji za rady. Hezký den

Offline

#8 15. 4. 2011 05:11:09

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: Pomalé otev. souboru pokud obsahuje odkaz na jiný OO soubor - VYŘENO

Pro igi - měl jsem stejný problém a opravdu to vyřešilo zaškrtnutí políčka iterace. (Nástroje/Volby/Calc/spočítat/iterace (100/0,001)


LibreOffice 5.4.

Offline

Zápatí