Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 27. 10. 2009 23:03:50

VOV
Člen
Registrace: 10. 3. 2009
Příspěvků: 13

Styl odstavce "Číslování 1" kontra styl seznamu "Číslování 1"

Dobrý den, v Open Office jsem začátečník a níže uvedený text asi nebude běžný dotaz, spíš ujištění se, že uvažuji správně.

Z MS Office znám odstavcový styl, zajišťující, že každý odstavec bude číslovaný vzestupně podle uživatelem nastaveného klíče. Přímé použití odrážek a nebo číslování do stylu např. "výchozí" je z hlediska stylování dokumentu chybou.

V Open Office je ve Stylistovi (F11) záložka "Styly seznamu", kde je na výběr několik stylů seznamu a několik stylů číslování. Jejich zvolením docílím požadovaného efektu - každý odstavec je uvozen odrážkou nebo číslem, ale v panelu nástrojů (s formátováním textu) se nemění pole s aktuálním stylem, což by dle mého mínění mělo.
Naopak výběrem odstavcového stylu "Seznam" resp. "Seznam 1" ... se v panelu nástrojů (s formátováním textu) pole s aktuálním stylem mění, ale odrážky resp. číslování v dokumentu nejsou. Teprve po prozkoumání, jak je styl nastavený jsem v odstavcovém stylu seznam zvolil styl číslování "Seznam 1" a odstavcový styl "Seznam" začal dělat odrážky.

Moje otázka zní, je mnou popsaný postup správný (v odstavcovém stylu "Seznam" nastavit v číslování některý ze "stylů seznamu") a nebo jsem postup nastavení stylu s odrážkami nepochopil?

Děkuji předem za odpovědi. :-)

Offline

#2 28. 10. 2009 09:35:48

IrenaS
Administrator
Místo Orlová
Registrace: 7. 5. 2008
Příspěvků: 196

Re: Styl odstavce "Číslování 1" kontra styl seznamu "Číslování 1"

Pokud ve Stylistovi ze Stylů seznamu zvolíte na odstavec styl číslování nebo odrážek, neprojeví se to nijak v Panelu nástrojů Formátování. Pokud myslíte první pole zleva - má název Použít styl - tak to jsou názvy Stylů stránek, ne stylů odstavců. Pokud je styl stránky Výchozí, tak se pole nijak měnit nebude ani po použití jiného stylu na odstavec.


Irena Šafářová
redakce portálu

Offline

#3 28. 10. 2009 18:57:50

VOV
Člen
Registrace: 10. 3. 2009
Příspěvků: 13

Re: Styl odstavce "Číslování 1" kontra styl seznamu "Číslování 1"

Ano, mám na mysli první pole zleva v panelu Formátování, které se jmenu Použít styl.
Nemohu ale souhlasit, že se toto pole nemění když v textu vybírám různé odstavcové styly.  Když zvolím odstavcový styl Nadpis1, obsah pole se změní v souladu s názvem tohoto stylu, když pro následný text zvolím odstavcový styl Číslování 1, změní se obsah pole v souladu s názvem odstavcového stylu. A když zvolím odstavcový styl Výchozí změní se obsah pole opět v souladu s názvem odstavcového stylu.

Nicméně, moje otázka kterou jsem položil na závěr svého úvodního příspěvku #1 stále zůstává nezodpovězena. Používám správný postup při používání odstavcového stylu Číslování 1 resp. Seznam a nebo ne? smile

Editoval VOV (28. 10. 2009 18:58:55)

Offline

#4 28. 10. 2009 21:33:40

IrenaS
Administrator
Místo Orlová
Registrace: 7. 5. 2008
Příspěvků: 196

Re: Styl odstavce "Číslování 1" kontra styl seznamu "Číslování 1"

Zvolte si ikonu ve Stylistovi Styly odstavce a v poli si pravým tlačítkem myši klikněte například na styl Seznam (případně Číslování1) zvolte Upravit. V otevřeném okně karta Osnova a číslování. Pokud tohle všechno absolvujete, zjistíte, že tyto styly mají přiřazeno v sekci Číslování | Styl číslování - Žádné.
Takže ani vybraný text se nemůže očíslovat.
Pokud tento styl očíslovaný chcete mít, není nic jednoduššího, než si číslování/odrážky výše popsaným způsobem ve stylu "spravit" podle svého přání ;-D

Editoval IrenaS (28. 10. 2009 21:38:37)


Irena Šafářová
redakce portálu

Offline

Zápatí