Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 24. 9. 2009 15:42:39

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Průšvihy, chyby, malichernosti

Uvádím seznam průšvihů programu OpenOffice.org. V jedné poznámce měl redaktor narážku, která asi směřovala na mě, o kritickém vyjadřování, zde tedy fakta:

OPENOFFICE.ORG
Pomalejší načítání, odezva
Pomalé načítání šablon
Nemožnost snadného přenosu nastavení (resp. třeba jen vybraných položek)
Embedování fontů do PDF jen za použití formátu PDF-A1, který znemožňuje následnou editaci
Žádné embedování fontů do ODF
Špatný export záložek do PDF
Neopodstatněné systémové nároky (projevuje se to především v grafice, při přesunu objektů, vytváření wordartů apod.), které na slabších strojích jsou hrozně otravující
Mizerné přizpůsobování klávesových zkratek
Dost nepraktické prostředí, které zbytečně zabírá spoustu místa navíc
Nemožnost přizpůsobit nabídky, vytvořené instalací pluginů
Nápověda je leckdy nepochopitelná (resp. její obsah)
Zadávání odkazů je zdlouhavější než třeba ve front page
Postrádám plnohodnotný editor webových stránek
Postrádám něco na způsob Publisheru (možnost použít Scribus)

IMPRESS
Nefunkční opakování efektu (jakéhokoliv)
Nemožnost zabalení prezentace
Žádný odkaz v interakcích na vlastní prezentaci
Žádná akční tlačítka
Žádné organizační diagramy
Mizerná práce s videem - nemožnost na něj použít animaci, spuštění v daný okamžik atd.

CALC
Nemožnost přímého odkazu na pojmenovanou oblast v jiném sešitě, musí se to dělat ručně

WRITER
Po vyvolání kontextového menu na textu => kolaps programu
Přiřazování stylů je leckdy nefunkční
Velmi zmatená práce s odrážkami a odsazením
Nemožnost zarotovat s obrázkem

MATH
Nemožnost trvale ukládat vlastní definice (názvy) symbolů a jiných znaků
Naprosto šílená práce s mezerami - Math ignrouje mezinárodně platné typografické standardy
Syntaxe je v jedné barvě, nepřehledné
------------

Tak tomuhle teda neříkám kosmetické vady. A to jsem si momentálně vycucal z prstu, nepochybně si časem vzpomenu na další.

Editoval PetrValach (26. 9. 2009 00:30:45)


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#2 15. 11. 2009 03:12:44

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: Průšvihy, chyby, malichernosti

Musím říct, že pro vážnější práci je používání OOo hotovým utrpením. OOo je děsně zajímavý program - jeho užívání přináší pocity štěstí i frustrace. Bohužel to druhé převládá. A to jsem rád, že moc nepoužívám Calc ani Base, jinak bych nepochybně přišel na celou řadu dalších průšvihů.
Srovnávám to s poměrně levnými programy, ale z jiné branže. Kupříkladu Zoner Callisto. Program za pár šupů, ale který jede jak nůž po másle. O dražším protějšku v podobě CorelDRAW nemluvě. A o Illustratoru nepíšu, protože to je naprosto šílený program pro šílence nebo fanatiky.
OpenOffice má slabou dobu odezvy, zadrhává se, věčně nacházím nedodělky, proti nimž mohu bojovat, ale to je asi tak všechno... a modlit se, že někdy budou vyřešeny.
Jestliže je pravda, co psal pan redaktor, totiž že až nyní jsou opravovány průšvihy z roku 2004, tak mi pomoz bůh, jestli u OOo setrvám. (Jako že opravdu chci.) Je to zajímavý program, ale po mnohých stránkách naprosto strašný.
To jsou moje pocity a myslím, že nejsou zaujaté. A tvůrci programu by měli být vždy ve střehu, když uživatelé nejsou z programu vyloženě nadšeni. Je to jako v oboru testovacích pilotů, jakmile nemají z letadla dobrý pocit, třebaže nejsou s to poukázat na něco opravdu reálného, tak je to to nejhorší, co se může stát. Ale tady nejde jen o pocity, tady jde o zjevné chyby, se kterými se VŮBEC NIC!!!!!!! bůhvíkolik let absolutně nic nedělá. Nepotřebuju číst, že nová verze bude mít nový GUI nebo o milion funkcí v Calcu víc. Já chci program, který má třeba i současnou podobu a současné funkce, ALE KTERÝ PROBOHA BĚŽÍ A ŠLAPE.


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 8. 1. 2010 12:19:22

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: Průšvihy, chyby, malichernosti

Používám vývojovou verzi OOo od Sunu a výsledky:
Rychlost načítání ohromně vzrostla.
Hw nároky poklesly, náročnost na grafickou paměť patrně také a s grafickými objekty se pracuje daleko lépe.
Pokus o vyvolání kontextovky na textu ve writeru opravdu vyvolá kontextovku, jupí!!
Šablony se načítají sice pomaleji, ale ty v Impressu dost rychle, pakliže jsou umístěny přímo v instalačním adresáři. Možná jsou i jiné metody.
Zbytek zůstává. Nicméně je to velký skok kupředu. Určitě má smysl podporovat OOo, ale zároveň je třeba mít na paměti, že konkurence je přece jen lepší. ALE. OOo v současné podobě má lepší pracovní prostředí než třeba MSO...


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#4 9. 1. 2010 11:38:53

Plastique
Starám se o firemní weby na WordPressu
Místo Opava
Registrace: 9. 10. 2004
Příspěvků: 176
Web

Re: Průšvihy, chyby, malichernosti

Nechtěl byste ty postřehy přece jen psát do blogu? Už jsem vám to asi nabízel... přijde mi, že tady to není na tom správném místě. Rubrika byla zamýšlena pro hlášení chyb, technický popis bez emocí. Tohle si sice pár lidí přečte, ale jinak se s tím nedá nic dělat, ani diskutovat. Vy si ulevíte, nic proti, ale tady to žádný efekt nemá.


Správa WordPress webů: https://udrzbawebu.cz

Offline

#5 10. 1. 2010 02:29:06

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: Průšvihy, chyby, malichernosti

Asi máte pravdu, ale... to máte tak. Rozhodně se sem nechodím vykecávat, tyhle moje poznámky jsou pro ty, které to zajímá. Jenže já jsem spíš na grafiku než "jen" kancelářské programy, takže si tam nejsem jist v kramflecích. Ostuda tady není tak strašná. No, že to nemá valný efekt, to je mi jasné. Ale aspoň na něco upozorním začínající uživatele, možná... asi tak přemýšlím.


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 11. 1. 2010 00:33:27

Zvedavec
Člen
Registrace: 8. 11. 2004
Příspěvků: 484

Re: Průšvihy, chyby, malichernosti

Plastique napsal(a)

Nechtěl byste ty postřehy přece jen psát do blogu?

Jen ho nechte, kdo chce, ten si to tady najde a takto je to aspon pohromade. Dnes je blog na kazdy prd a z Internetu je jeden s prominutim bordel.


LO většinou poslední verze, na W10 prof. 32b/64b

Offline

#7 27. 2. 2010 12:39:32

vyhl
Člen
Registrace: 26. 2. 2010
Příspěvků: 5

Re: Průšvihy, chyby, malichernosti

Dovolím si souhlasit se "Zvědavcem". Já jsem si tyto postřehy velmi rád přečetl. A připojuji:
Calc 3.2.0 (20100227) na SuSE 11.0
List se vzorci, pokud chci výsledky převést na hodnoty jsem do verze 3.1.x pouze zkopíroval a následně vkládáním přepsal. To nyní nelze učinit. Musím vše co chci vyjmout a po té vložit. Tomu říkám inovace jako hrom. To se Widlsoft udělá strachy, až zjistí na co přišla konkurence. CHYBA BYLA MEZI ŽIDLÍ A KLÁVESNICÍ! NAPADLO MĚ, ŽE PŘI ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ S IMPORTEM ČÍSEL V TEXTOVÉM FORMÁTU (viz jedno z témat) JSEM ZKOUŠEL INSTALOVAT A PŘEINSTALOVÁVAT KDECO. TAK JSEM DAL NATVRDO AKTUALIZOVAT (yast 11.0), A ONO SE TO ZMĚNILO. UFF!

Tak ne. Předčasná radost. Zkusím přeinstalovat Linux a uvidím, zdali jsem to rozladil instalacemi jednou přes druhou, či je to opravdu chyba vkládání. Protože, když označív selý list, po té jej zkopíruji a dám vložit, a mám na listu vzorce, tak mi to nekopíruje. Pokud totéž učiním na listu s pouze hodnotami, celý úkon dokončím bez obtíží.

Další radost je, když v jedné verzi "disketka" na ukládání stane se neaktivní do další změny souboru a v další verzi je aktivní i po uložení. Už by se mohli dohodnout, nebo alespoň to vložit do "Nástroje-Volby", aby si uživatel sám rozhodl, která varianta mu vyhovuje. Ono je totiž někdy vyhovující jedno a při jiném zpracovávání druhé.

Například si připravuji sešit k nějakému účelu a neustále upravuji jednotlivé listy. Když vše dokončím, požaduji, aby se sešit otvíral na konkrétním listu, popřípadě buňce. Potom je vhodnější, abych mohl ukládat nezávisle na změně.

Zase pro přehlednost, zda jsem uložil normální pracovní sešit je lepší, aby neaktivní ikona informovala, že od posledního uložení nenastaly jiné změny.

Editoval vyhl (27. 2. 2010 15:25:05)


Použávám zásadně Linux, a převážně distribuci SuSE (jako pracovní). Ještě i Limpus, PC Linux OS, SAM a Ubuntu (jako občasné). S Widlema akorát kydám hnůj!

Offline

#8 27. 2. 2010 20:44:18

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Průšvihy, chyby, malichernosti

vyhl napsal(a)

Calc 3.2.0 (20100227) na SuSE 11.0

Je potřeba si uvědomit, že vaše OOo v Suse je Novelovský klon OOo ... a mezi sunovskou a novelovskou verzí OOo je obrovské množství rozdílů. Povětšinou jsou to sice drobnosti, je jich ale víc než rozdílů mezi velkými verzemi sunu (např. 3.1 vs 3.2).


... Mě osobně na Go-oo neskutečně  XXXXX např. to jak se chová výběr.

Sun OOo:
1. označím první buňku
2. CTRL+šipka dolu - a jsem na konci spojité oblasti
3. šipka dolu - a jsem na první buňce za spojitou oblastí

Go-oo:
1. označím první buňku
2. CTRL+šipka dolu - a jsem na konci spojité oblasti
3. šipka dolu - a jsem na druhé* buňce spojité oblastí

* možná první, už si to nepamatuju přesně wink

Offline

#9 1. 3. 2010 13:26:29

Ar_213
Člen
Registrace: 2. 1. 2006
Příspěvků: 9

Re: Průšvihy, chyby, malichernosti

Když už byh měl přidat i ze svého soudku:

nevýhody - CALC:
1) podmíněné formátování (ohraničení) natvrdo přepisuje předchozí ohraničení
2) v kontingenčních tabulkách nelze změnit formát buněk (písmo, ohraničení a pod), po obnovení je vše zase zpět ve výchozím
3) těžkopádná možnost změny stylů ve stylistovi (F11), možnost "změnit" nefunguje tak, že by vyskočil dialog a v něm se upravil styl

výhody - CALC
1) možnost použití více monitorů - každý monitor zobrazí svůj sešit (v MSO nelze)
2) možnost otevřít více souborů se stejným názvem, ale v jiném umístění (v MSO nelze)
3) přímý export do PDF

Offline

#10 7. 8. 2010 19:48:54

Lord killer
Člen
Registrace: 9. 12. 2007
Příspěvků: 43

Re: Průšvihy, chyby, malichernosti

Trochu vlákno povytáhnu a přihodím jeden dlouho přetvávající "bug" :-) Text "Pale green" patří k modrému čtverečku, co je nad bublinou, schválně si to zkuste.
Aktuálně tedy z vývojového buildu OOo 3.3.0:

62017a5083.jpg

(btw, všimnul jsem si, že Oracle je velmi precizní a z předdefinovaných barev odstranil barvy Sun 1 až Sun 4 :-)

Editoval Lord killer (7. 8. 2010 19:51:52)

Offline

#11 7. 8. 2010 22:45:32

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: Průšvihy, chyby, malichernosti

Nepoužívám výchozí paletu barev. Zdá se mi hrozně omezená. Raději využívám jiné, kde jsou barvy s přidanými procenty šedi - česky řečeno s různou sytostí, ale i jasem, samozřejmě. Pak se dá dělat něco rozumného. A vytvářet si vlastní barvy, hm, to moc nechci... Bohužel, vytváření barev v OOo je porod.


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#12 7. 8. 2010 23:10:20

Lord killer
Člen
Registrace: 9. 12. 2007
Příspěvků: 43

Re: Průšvihy, chyby, malichernosti

I já používám rozšířenou paletu barev, např. barvy z MSO 2007 se mi opravdu líbí. V horní části screenshotu jsou také barvy z opensuse a ubuntu. V jedné instalaci mám i barvy z google docs. V mém případě jsem pro doplnění palety použil kapátko v gimpu a přímou editaci souboru standard.soc v textovém editoru.

46453e14c7.jpg

pokud vám to nevadí, připojte screenshot Vaší palety barev pro inspiraci. thx

Editoval Lord killer (7. 8. 2010 23:11:44)

Offline

#13 10. 8. 2010 19:32:12

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: Průšvihy, chyby, malichernosti

Tož se jukněte na http://2imgs.com/06671c36e5 .

Editoval PetrValach (10. 8. 2010 19:32:39)


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí