Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 21. 12. 2023 12:20:48

gln
Člen
Registrace: 10. 8. 2009
Příspěvků: 5

Poškozená databáze

Ahojte všichni…


Stala se mi taková věc, které úplně nerozumím… Proto bych se Vás tady chtěl zeptat na Váš názor. Řešení jsem hledal, ale nenašel. Problém je, myslím, dost specifický...

Shrnu tedy můj problém v několika bodech.


1. Používám Mageia Linux.


2. V programu  LibreOffice Base (7.4.5.1) mám vytvořenu databázi „chleba.odb". V této databázi bylo 47 záznamů. Docela podrobně si píšu poznámky k vedení kvasu (časy, teploty, množství) a následné poznámky k přípravě těsta a pečení chleba.


3. Soubor této databáze („chleba.odb") se jeden den, mně neznámým způsobem, poškodil. Nejde otevřít ani jeden formulář a ani jedna tabulka. Na tabulky nejde v programu LO Base ani přejít. Program hlásí chybu:

Nepodařilo se připojení ke zdroji dat „chleba".
Stav SQL: S1000
Kód chyby: -29
File input/output error /home/gln/Dokumenty/Pečení/chleba.odb.backup java.io.EOFException: Unexpected end of ZLIB input stream at /home/iurt/rpmbuild/BUILD/libreoffice-7.4.5.1/connectivity/source/drivers/jdbc/Object.cxx:173

(Vůbec nevím co je adresa /home/iurt/rpmbuild/… V systému taková neexistuje.)


4. Jiné soubory databází (jsou v jiném adresáři) jsou v pořádku. Původní soubor "chleba.odb" měl cca 68 KiB, v současnosti má poškozený soubor velikost cca 33 KiB.


5. V době, v den, kdy k poškození souboru došlo se provedla aktualizace těchto balíčků:

- java-1.8.0-openjdk-1.8.0.392.b08-1.mga8.x86_64
- java-1.8.0-openjdk-headless-1.8.0.392.b08-1.mga8.x86_64
- java-11-openjdk-11.0.21.0.9-1.mga8.x86_64
- java-11-openjdk-headless-11.0.21.0.9-1.mga8.x86_64

6. Je pravděpodobné, že jsem v okamžiku této aktualizace měl otevřen formulář této databáze – ten den jsem pekl.


7. Soubor uvedené databáze mám naštěstí zálohovaný. Jednak při vytváření databáze jsem si postupně pořizoval kopie (v jiném adresáři), stejně tak mám zálohované kopie už hotové databáze z doby, kdy jsem ji plnil daty. Takže v konečném výsledku mi chybí 10 záznamů, které byly vyplněny v období od poslední zálohy do doby, kdy k poškození došlo.
Tedy se vlastně  nic moc nestalo… Ale… V tom období jsem zrovna měnil dodavatele mouky. A v těch 10-ti záznamech mám několik důležitých poznámek, které by se mi docela hodily.


8. Chtěl bych se tedy zeptat zkušenějších. Může nějak souviset poškození databáze s aktualizací Javy?
A dá se to nějak opravit? Osobně si myslím, že i vzhledem ke zmenšení velikosti dotčeného souboru jsou data nenávratně pryč…


Děkuji za Váš čas a omlouvám se za délku příspěvku… Jirka.

Offline

#2 22. 12. 2023 18:46:21

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,443

Re: Poškozená databáze

To co popisujete mi připomíná nedávno získanou zkušenost.


A) Pracoval jste se šablonou mimo Base? Je to běžná praxe, kdy se do šablony (nejčastěji Writer OTT) plní data z Databáze.


B) Nepřesouval jste šablonu, nebo vlastní Databázi?


C) Nemohlo se stát, že jste nějakým omylem smazal zdroj Databáze? Databáze múže mít různý zdroj - například sešit Calc, nebo soubor CSV a podobně.


     Pokud byste prováděl zápisy do Databáze přímo z rozhraní DB Form (a nikoliv propojením zdroje), tak by zaručeně muselo dojít k chybě v databázi, ale zápisy prostřednictvím vestavěných formulařů, nebo tabulek nejsou obvyklé, i když jsou nejpřirozenějším postupem.
     K vytvoření fantomové databáze (na kterou se nelze napojit) dochází právě tehdy když používáte externí šablony, které přemístíte do jiné složky, nežli původní. Šablona si pamatuje zdroj a když ten skutečný nenajde, vytvoří právě fantomovou databázi, která hlásí to co popisujete jako problém.
     Pokud databáze existuje, otevřete ji jako zdroj a uvidíte, zda obsahuje tabulky. V takovém případě smažte šablonu, která nefunguje a vytvořte novou.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 22. 12. 2023 21:58:05

gln
Člen
Registrace: 10. 8. 2009
Příspěvků: 5

Re: Poškozená databáze

Dobrý večer…


Děkuji za Vaše návrhy a postřehy. Vážím si toho….


Se šablonami jsem mimo LO Base nepracoval. Ani jsem databázi nikam nepřesouval. Je stále ve stejném adresáři, jednotlivé kopie (jako zálohy) jsou také trvale ve „svém" adresáři. Tyto kopie jsou v pořádku...


Jako zdroj dat používám jenom tabulky a dotazy, které jsou součástí dotčené databáze, jsou v ní vytvořeny a nejsou s ničím propojeny.


Samotný zápis dat provádím jen prostřednictvím formuláře, který je také součástí dotčené databáze… Jsem tak zvyklý a vyhovuje mi to.


Databázi používám jen pro sebe jako zdroj informací a nabytých zkušeností… Dříve jsem si poznámky vedl normálně ve Writeru, ale zde to bylo nepřehledné. Proto jsem zapátral v čase, na dobu mého aktivnějšího mládí... smile a zvolil k zápisu poznámek Base.


Jirka

Offline

#4 5. 1. 2024 12:59:50

student
Člen
Registrace: 27. 2. 2006
Příspěvků: 112

Re: Poškozená databáze

Ak máte poškodenú databázu zaregistrovanú v LO ako zdroj dát, otvoríte Calc a pokúste sa otvoriť - presunúť údaje z tabuľky do Calc-u.

alebo

Niekedy v minulosti tu bol v niektorej diskusii postup ako opraviť BASE súbor. V podstate je to spakovaný súbor. Skúste cez nejaký pakovač (ark, 7zip) ho rozpakovať a možno niečo nájdete.

Editoval student (5. 1. 2024 13:08:14)

Offline

#5 5. 1. 2024 13:05:55

student
Člen
Registrace: 27. 2. 2006
Příspěvků: 112

Re: Poškozená databáze

skúsili ste downgrde alebo upgrade Java? Vyzerá to, že neprebehla korektne, alebo nastavte v LO používanie novej alebo sa vráťte k staršej verzii
Skontrolujete: Nástroje- Možnosti - LibreOffice - Pokročilé

Offline

#6 7. 1. 2024 21:57:36

gln
Člen
Registrace: 10. 8. 2009
Příspěvků: 5

Re: Poškozená databáze

Dobrý den přeji…


Díky moc za podnětné rady. Jak už jsem psal výše, vážím si takových snah…


Poškozenou databázi zaregistrovanou v LO mám. Vyzkoušel jsem tedy otevření tabulek v Calcu (vůbec mne tento postup nenapadl) – nicméně se nepodařilo. Hlásí chybu, že k tabulkám nemůže přistoupit, nelze je otevřít… Problém bude, myslím, v těch tabulkách, které asi budou „pasé".
Co se týká rozbalení poškozeného souboru, tak to mne vůbec nenapadlo. Dík za info. Zkoušel jsem to, soubor jsem rozbalil a nestačil se divit, co vše tam je… Použité scripty pro tabulky a dotazy, nastavení formulářů… Sice „vyšší dívčí" pro následné použití, ale je to tam. Ale samotná data tam bohužel nejsou.
Ono o tom svědčí, podle mne, že samotná velikost souboru se zmenšila na polovinu… Takže mohu rekonstruovat formuláře, scripty… ale to teď nepotřebuji, zálohu souboru mám a požívám. Ale do budoucna se to může hodit…


S Javou se laborovat zatím neodvážím. Nerad bych si „rozhodil" fungující věci.
Možná to zkusím v okamžiku, než budu přeinstalovávat novou verzi OS. Místo povýšení bych udělal novou, čistou instalaci a před tím tedy mohu experimentovat.... Ale, to jen když bude čas…


V každém případě ještě jednou dík za rady… smile


Jirka

Offline

Zápatí