Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 5. 11. 2022 15:47:31

sklad
Člen
Registrace: 5. 11. 2022
Příspěvků: 2

jak se zbavit stínovaných závorek po kopírování textu?

Mám v LibreOffice zapnuté stínování polí (ctrl+f8), abych v textu viděl například šedě podbarvené nezlomitelné mezery (alt+0160). Zároveň s tím se děje věc, které nerozumím. Pokud označím libovolně dlouhou část textu a zkopíruju ji do schránky (ctrl+c), na začátku a na konci takové textové sekvence se v původním textu někdy (a někdy ne) objeví hranaté závorky v šedé barvě, vypadá to tedy takto: bla bla [zkopírovaný text] bla bla. Ty hranaté závorky jsou součástí funkce stínování polí (když vypnu stínování polí, závorky nejsou vidět). Pokud mám stínování polí zapnuté (a to chci, abych viděl pevné mezery), nejde se těch závorek nijak zbavit, nejdou odmazat ani s nimi cokoli udělat. Ty závorky sice ničemu nevadí a fakticky nejsou součástí textu, ale působí opticky rušivě, a hlavně vůbec nechápu, jaký je smysl této funkce. Pochopil bych, kdyby závorky nějak dočasně zviditelňovaly textovou sekvenci, kterou mám zrovna zkopírovanou ve schránce, jenže ty závorky zůstanou v dokumentu navždy (a jediná možnost, jak je dočasně zneviditelnit, je vypnout stínování polí). Druhá divná věc je, že ty závorky se neobjeví při každém kopírování, ale jen někdy, spíše nahodile, nevysledoval jsem žádný systém.
Otázky znějí: Jaký mají ty závorky význam? Jde to nějak vypnout (bez toho, abych musel vypnout stínování polí, což fakticky není vypnutí těch závorek, ale jen jejich dočasné zneviditelnění).

Offline

#2 6. 11. 2022 08:02:37

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: jak se zbavit stínovaných závorek po kopírování textu?

Podle obsahu Vašeho popisu lze usoudit, že jste zkušený uživatel.


     Otestoval jsem Váš postup a nic jako označení výběru (závorkami, nebo jinak) jsem nezjistil (to se dalo očekávat). Jediná možnost jak zjistit oč jde by byla ukázka souboru. To by ale nemuselo fungovat. Jedná se pravděpodobně o nějaké specifické nastavení.
     Předpokládám, že nejde o zdroje z MSO, nebo jiné kancelářské aplikace, což by problém z části vysvětlovalo. Proto usuzuji, že jde o specifický styl zadaný buď z menu, nebo makrem.
     To prakticky vylučuje možnost popsaný jev zopakovat na jiném stroji. Nejspíš se k původu a důvodu dopracujete tak, že se zamyslíte nad tím, zda nepoužíváte nějaké rozšíření, nebo zda jste v minulosti podobnou funkcionalitu nepoužíval. Bude to nejspíš spojeno s klávesovou zkratkou Ctrl+C, nebo se znakem, který je v těsné blízkosti písmena „C" – tedy nejspíš Ctrl+(Alt, nebo X, nebo D, F, G, V, a nebo mezerník).


     Ohraničení textu pokud vím nemá žádné praktické využití mimo případů „Citací" v rámci akademických, nebo jiných podobných pracích. Já jsem kdysi hranatými závorkami ve zdrojovém textu označoval pole odkazů za výrazem – tedy vysvětlivek, FootNote, EndNote, zástupných znaků a podobně. To je někdy potřebné, pokud je nutné odkázat (nebo citovat) více různých zdrojů ke stejné záležitosti. Výraz který je potřeba vybavit odkazy by mohl být ověšen různými poli jako vánoční stromeček (horní a dolní indexy ... před a za výrazem). Právě potom je vhodné vytvořit závorku místo indexů.


     LibreOffice nemá ve výbavě „vkládání citací" (ačkoliv kdysi tuto funkci mělo). K tomu se dnes používají poznámky pod čarou a na konci (FootNote a EndNote). Ty jsou ale standardně vybaveny volitelným indexem, respektive stylem. Aby se ve zdrojovém textu kolem výběru objevily závorky, je nutné makro.
     Proto se domnívám, že používáte nějaké rozšíření kde se to nechá nastavit. Může to být například „Alt. Najít a nahradit". Některá rozšíření umí citace (problém je v mnoha různých citačních normách – jsou jich desítky). Například každá fakulta, nebo dokonce katedra předepisuje svou oblíbenou citační normu. Z takového důvodu LO zřejmě pokus s citacemi vzdalo.


     To, že se projev vyskytuje pouze někdy bude mít nejspíš příčinu s nějakou předvolbou, nebo chybnou aktivací (funkcionality, nebo makra).


     Pokud na nic nepřijdete, můžeme se ještě podívat na ukázku v sešitě. Pokud to není nějak choulostivé, postněte to sem, popřípadě jen na můj email uvedený pod tímto textem.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 7. 11. 2022 13:04:38

sklad
Člen
Registrace: 5. 11. 2022
Příspěvků: 2

Re: jak se zbavit stínovaných závorek po kopírování textu?

Částečně vyřešeno: ty závorky značí záložky. Díky moc neutr za odhalení! Záložky lze ručně smazat, závorky zmizí. Mechanizmus vytváření těch záložek neodhalen (nemám nastavenou žádnou zkratku). Ale dohledal jsem, že v roce 2012 byl stejný problém (samovolné vytvoření záložky při ctrl+c na označeném textu) už zaznamenán a posléze vyřešen. Problém se zřejmě vrátil v novější verzi.

Offline

#4 7. 11. 2022 21:55:57

strepon
Člen
Registrace: 6. 1. 2011
Příspěvků: 155

Re: jak se zbavit stínovaných závorek po kopírování textu?

Doplním, že zobrazení závorek v textu je možné vypnout: Nástroje - Možnosti - LibreOffice Writer - Pomůcky pro formátování - Zobrazovat formátování - Záložky.

Offline

Zápatí