Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 21. 3. 2021 09:36:29

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Editace stylů VYŘEŠENO

Zjistil jsem nedostatek v Calcu.
     Moje konfigurace :
Version: 7.0.4.2 (x64)
Build ID: dcf040e67528d9187c66b2379df5ea4407429775
CPU threads: 2; OS: Windows 6.1 Service Pack 1 Build 7601; UI render: default; VCL: win
Locale: cs-CZ (cs_CZ); UI: cs-CZ
Calc: CL


POPIS :

     Vytvořil jsem si styly pro podmíněný formát buněk. Je to už poměrně dlouho a tak si nevzpomínám, zda jsem uvedl některý svůj styl jako rodičovský. V bočním panelu se mi vyskytují 2 styly, které jsem přestal používat. proto jsem je chtěl odstranit. Nabídka neumožňuje nepoužívané styly smazat. To žádným způsobem nejde.
     Například vedlejší styly stránky lze smazat pouhým DELETE, ale styly buněk nenabízí ani možnost odstranit. Nabízí pouze "Nový" (z tohoto rodičovského), nebo "Upravit". Ale ani možnost upravit nefunguje. Po výběru "Upravit" se nic nestane.
     Je celkem logické, že pokud jsou styly uvedeny jako "rodičovské" musí zůstat aby navazující používané styly nebyly zničeny. Proto jsem se pokusil upravit styly které využívám. Tam bych došel k tomu z jakého "rodičovského" stylu se odvozovalo. Jak už jsem uvedl - nelze ani u jednoho vlastního stylu "upravit".
     Testoval jsem všechny nabídky zobrazení > použíté, vlastní, skryté, hierarchicky i možnost všechny styly. Vždy se setkám se stejným výsledkem. Nepomůže ani navigátor.


     To že existují styly, které nevyužívám ničemu příliš nevadí, ale když chci udělat práci dobře, tak mi to vadí. Tohle je chyba kterou je nutné zopakovat a prověřit. Pokud mi to potvrdíte, nahlásím to na BugZillu.

Díky

Editoval neutr (22. 3. 2021 13:04:51)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#2 21. 3. 2021 13:14:09

kamlan
Člen
Registrace: 15. 9. 2016
Příspěvků: 368

Re: Editace stylů VYŘEŠENO

Když dám nový Sešit tak ten má jako výchozí (předdefinované) nějaké styly, které nejdou smazat, ale jdou upravit - třeba změnit písmo atd. Nejdou však přejmenovat, i když jim při úpravě jde změnit třeba i rodičovský element.


Když dám vytvořit Nový styl - a je jedno jestli z nějakého tohohle nesmazatelého předdefinovaného rodiče nebo z Výchozího stylu, tak ten smazat jde.


Funguje mi to takto na 7.0.4.2 pod Win7 i 7.1.1.2 Win10. Jediný rozdíl je v tom, že pod Win10 se mi zobrazují české názvy těch předdefinovaných stylů, kdežto pod Win7 anglické. Pod Win10 je také zešedlý ten inputbox se jménem stylů takže je jasné že nejde přejmenovat - ale nevím jestli je to Win10 nebo verzí 7.1.1.2, tipuji tou verzí 7.1.1.2.

https://uloz.to/tamhle/uopMjjRzeXcs


Vím že v nějaké starší verzi jsem se až zděsil z toho, kolik stylů buňky bylo v Sešitě předdefinovaných aniž by byly použité. Některé měly názvy s podtržítky (např. cosi jako warning_20) a nebyly nikde použité. Docela mě ty "divné" (většinou právě s podtržítky) štvaly a říkal jsem si, že to je asi kvůli nějaké nutné kompatibilitě s Excelem. Je potěšující že tenhle balast očividně zmizel. Napadá mě, jestli dříve šly nějaké takové styly přejmenovat a jestli jste je třeba právě nepřejmenoval, nebo jestli šly přejmenovat třeba v AOO - a současné Libre je bere jako třeba předdefinované a neumožňuje je editovat.

Můžete nasdílet ukázku toho vašeho Sešitu s těmi dvěma styly? Alespoň bych na to zkusil mrknout.

Offline

#3 21. 3. 2021 16:25:06

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Editace stylů VYŘEŠENO

Je to tady Plánování směn
     Není to hotové a už to musím přepisovat do jiného sešitu a nemohu kopírovat celé listy abych tam nezanesl chyby. Tedy je tam ještě sem tam nějaká chyba. Možná je problém v tom, že jsem použil sešit který vytvořila nějaká holka v Excleu. Chtěl jsem mít jistotu, že to Excel vezme - chyba. Ale i tak by se to stávat nemělo.
     Ty nechtěné styly jsou "PoKonciMěsíce" a "ZaKoncemMěsíce". Připravuji to pro adaptabilní šablony, takže žádný spěch, ale stejně mne to štve. Člověk se pořád učí. Až to přepíšu do původního Calcu tak uvidím zda to není jenom chyba po konverzi formátů. Také to musím testovat na různých OS takže jsem nakonec rád, že se to objevilo už nyní.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#4 21. 3. 2021 19:25:28

kamlan
Člen
Registrace: 15. 9. 2016
Příspěvků: 368

Re: Editace stylů VYŘEŠENO

Nebude to tím že to máte zamčené? U názvu listu PLÁNOVÁNÍ je vidět zámeček, takže pak mi tedy nejdou upravit ani styly - ale v tom zamykání se vyznáte lépe než já. Když dám v tom listu Ctrl+A/C a pak Ctrl+V do úplně nového sešitu, tak mi to zkopíruje a v tom novém sešitě už ty styly upravit či smazat jdou.

A třeba u stylu Nedělě (drobná chybka - ě na konci) to zobrazí i nabídku Smazat, ale jak je to zamčené, tak se s tím samozřejmě nic nestane. Kdežto zkopírováno do nového sešitu to smazat jde.

Offline

#5 22. 3. 2021 07:00:09

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Editace stylů VYŘEŠENO

Ano díky - máte pravdu, ale i tak jdou sice editovat, ale nejdou smazat - nebo je to spojenou s nějakou akcí o které nevím.


     Ty zamčené listy jsou pod nápaditým heslem 123 a je to nelogické. Nepoužívaný styl by měl jít smazat vždy. Píšu návody kde doporučuji listy zamykat. Takže abych si ověřil co se opravdu stane, nebo nikoliv, zamkl jsem listy. Popisy a návody nejsou legrace. Nejprve se musí napsat alespoň poznámkami co by měl list dělat. Pak se to musí prověřit a napsat například detaily postupů (odstranění a pod.).
     Návody se musí upravovat průběžně s laděním. Úplně nakonec se musí udělat ještě korektura na čtivost a logiku. Totéž platí o testech na jiných aplikacích (AOO. Excel, ..). Je to nejhorší práce jakou znám zejména když se to má přeložit :-(
     Když zadávám podmíněný formát, tak ty formáty jsou poplatné konkrétnímu listu, ale v podmíněných stylech se použité styly zobrazují pro celý list. No nic - alespoň jsem se přesvědčil, že žádný styl použitý není závislý na některém z těch dvou nechtěných stylů.


     Přestože po odemčení listů některé styly nabízejí i smazání - tak ne všechny. Je zajímavé, že mezi těmi použitými jsou také takové, které nelze smazat. Vím o jediné spojitosti. Ty které lze smazat jsem definoval ještě před tím, nežli jsem použil první podmíněný formát. Ty které byly definované až poté, co jsem nějaký původní styl použil - smazat nelze. Nelze ty nepoužívané ani dodatečně přiřadit novému (nebo existujícímu) listu tak aby vznikla nabídka s možností smazat.


     Je to špatně i když nějaká cesta možná existuje. V nápovědě takovéto detaily najít nelze. Logické by bylo to, že nelze smazat použité styly aby se nerozbilo podmíněné formátování. Pokud se nemýlím, tak logika mazání předem definovaných stylů ještě před obecným použitím podmíněného (nebo jiného) formátu je zcestná.
     Zase může jít také o vlastnost ovlivněnou OS, a nebo něčím co se dá jen těžko zjistit. Prostě nechápu, proč nepoužité styly není možné smazat.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 22. 3. 2021 12:16:36

kamlan
Člen
Registrace: 15. 9. 2016
Příspěvků: 368

Re: Editace stylů VYŘEŠENO

Všechny styly které byly uživatelsky vytvořené se mi podařilo smazat. Styl lze smazat když není nikde použit a když jsou všechny listy odemčené. Nejprve jsem tedy musel zobrazit i první dva skryté listy a odemknout je, poté šlo již styly upravovat. Pak jsem vytvořil jeden nový list a smazal všechny vaše listy. Pak šlo smazat všechny uživatelsky vytvořené styly. Tak zbylo zjistit kde ty nechtěné dva PoKonciMěsíce a ZaKoncemMěsíce jsou. Změnil jsem jim barvu pozadí na křiklavou růžovou abych tedy snadno viděl jestli jsou někde použité a ejhle, byly.

Styl PoKonciMěsíce je použit v listu PŘEHLED  v buňkách AG6 a AJ15. Když se na na ty buňky dá styl Výchozí, tak PoKonciMěsíce jde již Smazat.
Styl ZaKoncemMěsíce je v tom samém listu v AH11 a AD24 - po změně na Výchozí lze již opět smazat.


Ještě jsem zjistil že má-li buňka podmíněné formátování, tak její výsledný formát je přednostně dle stylu který vyjde z podmínky a nikoliv dle ručně nastaveného stylu buňky. Takže když podmínka změní třeba barvu pozadí buňky, tak ruční nastavení jiného stylu buňce barvu pozadí již nezmění. Ale to jsem zkusmo vyřešil třeba tím, že jsem hledanému stylu PoKonciMěsíce nastavil ohraničení buňky na úhlopříčkové přeškrtnutí tlusté 5pt a to pak bylo též jasně vidět :-).


-------------------------
S tím vytvářením Nápovědy máte pravdu. Kdysi jsem četl nějakou poučku od profi programátora, že je třeba počítat s tím, že vytváření dokumentace zabere stejně času jako samotné naprogramování - takže když něco budete rok programovat, tak počítejte s tím, že taky rok k tomu budete vytvářet potřebnou dokumentaci.

Já mám pocit že kvalitní dokumentace zabere někdy až tak 3x-4x víc času než samotné naprogramování a otestování systému. Když máte tvořit pro složitější systémy návody pro laiky, tak to je strašně moc textu a strašně moc vysvětlování - naprogramováno to bylo kolikrát za mnohonásobně kratší dobu, třeba za pár hodin. Když máte tvořit nápovědu pro znalejší uživatele, tak to může být o dost kratší neb se počítá s tím že spousty ovládání a toho jak to v tom funguje již znají. Jenže dopředu se neví jak moc znalejší uživatelé s tím budou pracovat a jak moc třeba něco vynechávat či jak moc používat více odborné termíny. Ale dá se samozřejmě ještě udělat nějaký popis pro experty, když jsou použity třeba nějaké nové či neobvyklé postupy/funkce/vychytávky. Jenže zbývá mnohdy ještě třeba dokumentace pro makra a tam se taky dá dělit na laiky/pokročilé/experty - a to jak pro samotné komentáře v programu, tak pro popis jednotlivých funkcí, a toho jak to vlastně celé funguje. A opět se taky dá napsat strašně moc textu. A dopředu nebývá nějak jasné, co z toho někdy skutečně pomůže :-(. Ale když se to zanedná a někdy dojde na průšvih, bývá to pak bez kvalitní dokumentace většinou již jen tragédie.

Offline

#7 22. 3. 2021 13:17:03

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Editace stylů VYŘEŠENO

No paráda. Zase je to asi nedostatek. Ty nechtěné podmínky a jejich styly nejsou v listech vůbec vidět a nejsou ani mezi skrytými styly. Jeden styl byl vidět v bočním panelu mezi použitými a proto jsem hledal zda není jako rodičovský.
     Už vím co se stalo. Stačí nešikovně kliknout na jméno stylu a ten se vloží na místo kurzoru a bez podmínky. Udělal jsem to nevědomky nejspíš když jsem je chtěl odstavit. Zůstaly tam zabetlené. Já už mezi tím vytvořil nový sešit a vložil vše bez formátů, které dodělávám nyní.

Díky


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí