Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 28. 1. 2021 03:52:24

fhanzlik
Člen
Registrace: 19. 8. 2011
Příspěvků: 8

nastavení jazyka uživatelského rozhraní - LO 7.0.4.2 nenabídne češtinu

Čerstvě instalovaný LibreOffice 7.0.4.2(x64) na novém NTB s Win10 Pro má uživatelské rozhraní v angličtině.
Při pokusu o změnu jazyka UI v Tools -> Options -> Language Settings -> Languages je v "Language Of User Interface" vidět "Default - English (USA)", po rozkliknutí roletky se nabízí 11 možností (kromě default ještě Dutch, 3x English, French, German, Polish, 2x Portuguese a Spanish), ale čeština ne - a český jazykový balíček je přitom nainstalovaný.

Nevíte někdo, co s tím?

Zkusil jsem ještě nainstalovat slovenský langpack, se stejným výsledkem - slovenštinu to také nenabízí.
Ve windows je přitom čeština i slovenština nainstalovaná (a čeština je i nastavena jako "Jazyk zobrazení systému Windows" - a to zdá se funguje, windows i jiné nainstalované programy "mluví" česky).

Normálně používám OO/LO jenom na Linuxu, léta, a tam jsem s tím problémy nikdy neměl. Teď mne požádal známý o instalaci na windows a dopadlo to takhle. Nemusí se pod tímhle OS nastavit něco jinak/něco dalšího?

Ještě doplním (nevím, zda to nemůže souviset): při dokonfiguraci předinstalovaných windos (je to nový NTB) jsem napůl nechtěně zvolil jako výchozí jazyk windows právě tu emerickou angličtinu, a na češtinu to přenastavoval až následně v systému. Asi by to nemělo mít vliv, ale u téhle (pro mne) černé skříňky jeden nikdy neví... Jsou to Windows 10 Pro v2004 build 19041.746 na notebooku Fujitsu.

Předem díky za pomoc, Franta Hanzlík

Offline

#2 28. 1. 2021 09:37:44

kamlan
Člen
Registrace: 15. 9. 2016
Příspěvků: 368

Re: nastavení jazyka uživatelského rozhraní - LO 7.0.4.2 nenabídne češtinu

Jazyk pro uživatelské prostředí se nastavuje při instalaci, je třeba dát volitelnou instalaci viz. https://ask.libreoffice.org/cs-cz/quest … -id-210579

Offline

#3 3. 2. 2021 06:02:09

fhanzlik
Člen
Registrace: 19. 8. 2011
Příspěvků: 8

Re: nastavení jazyka uživatelského rozhraní - LO 7.0.4.2 nenabídne češtinu

Díky za info. Uživatel to mezitím nějak vyřešil sám - údajně tak, že LibreOffice odinstaloval a znovu nainstaloval, a pak už UI bylo v češtině. Osobně si myslím, že při nové instalaci už LO instalátor detekoval jako výchozí jazyk systému češtinu a podle toho nastavil UI.

Otázky ovšem zůstávají:

- Nač je tedy výše popsané nastavení UI v Tools->Options->Language Settings->Languages -> "Language Of User Interface"?

- Je to chyba LO?

- Proč tam LO nemá možnost "Použij výchozí jazyk systému" a "Použij jazyk nastavení uživatele"

- Mělo by se to nahlásit do Bugzilly? (nevím, zda není LO už tak zkostnatělá jako např. Mozilla, a místo 10+ let
starých nahlášených chyb neřeší gender problémy wink)

Každopádně vyřešeno, a ještě jednou díky!

Editoval fhanzlik (3. 2. 2021 06:03:21)

Offline

#4 3. 2. 2021 10:40:15

kamlan
Člen
Registrace: 15. 9. 2016
Příspěvků: 368

Re: nastavení jazyka uživatelského rozhraní - LO 7.0.4.2 nenabídne češtinu

To že pro Libre původně nebyla čeština skutečně bude tím, že jste jak jste uváděl nechtěně jako výchozí jazyk Win dal amer. angl. To bylo nejspíš důvodem proč si instalátor Libre pro typickou instalaci nevybral cs. To jistě chyba Libre nebude :-).


Nápověda pro Nastavení pro Jazyk uživatelského rozhraní uvádí:

Uživatelské rozhraní
Vyberte jazyk uživatelského rozhraní, např. nabídek, dialogů, nápovědy. Musíte mít nainstalován alespoň jeden jazykový balíček navíc nebo vícejazyčnou verzi LibreOffice.


fhanzlik napsal(a)

Proč tam LO nemá možnost "Použij výchozí jazyk systému" a "Použij jazyk nastavení uživatele"

Myslím si že by to zbytečně komplikovalo možnosti při instalaci. Méně zkušený uživatel prostě dá typickou instalaci a dle toho jak instalátor detekuje jazyk systému se mu nainstaluje i uživatelské rozhraní. Zkušenější uživatel si dá volitelnou instalaci a třeba si tam dané jazyky dokliká.

Kdyby ten výběr jazyků měl být součástí typické instalace, tak by to možná zmátlo víc nezkušených uživatelů než kolika by to pomohlo + jistě by někdo namítal, aby tohle nastavení prostě bylo ve volitelné instalaci - tak se mi to alespoň jeví :-).


Na Bugzillu to podle mě není, leda by se do Nápovědy přidalo upřesnění, že jazyky jdou vybrat třeba ve volitelné instalaci :-). Nicméně většina uživatelů beztak na tlačítko Nápovědy neklikne a raději napíše na nějaké fórum.

---------------------
Jinak Libre není zkostnatělý systém, to skutečně ne. V posledních letech se věru velmi vyvíjí a skutečně vývojáři odvádějí ohromnou práci. Program je však hrozně obsáhlý - loni jsem někde viděl zmínku, že třeba jen Calc má 10 miliónů řádků kódu :-). Do oprav některých chyb se prostě někomu nemusí chtít, ale některé chyby opravit také vůbec není snadné a třeba ani po letech se ještě nepřišlo na to co je způsobuje. No a vzhledem k té obrovské obsáhlosti programu a stálému přidávání nových funkcí se to udělat do bezchybnosti asi nikdy nepodaří, leda že by lidé též byli bezchybní, což nějak není :-).

Offline

Zápatí