Podle vaší odpovědi je zřejmé, že používáte Apache OpenOffice (AOO). Právě proto abych vyloučil chybný předpoklad - upřesnil jsem jak se to dělá v LibreOffice (LO).
Pro AOO je postup jiný, ale část platí i pro LO. Nejrychlejší způsob je ten když vybereme celý list klepnutím na obdélníček mezi názvy sloupců a řádků, nebo stisknutím Ctrl plus A. Do takto vyznačeného rozsahu použijeme příkaz z nabídky FORMÁT > VÝCHOZÍ FORMÁTOVÁNÍ. Všechny podmíněné formáty zmizí, má to ale svá "ALE".
Původní formáty z podmínek nadále existují mezi styly buněk. To je to co popisujete jako zatvrzelé prosazování formátů Excel_CondFormat... > ty je potřeba smazat.
Otevřete si nabídku FORMÁT > STYLY A FORMÁTOVÁNÍ kde uvidíte ty zatvrzelé styly jako výpisy uživatelských stylů buňky. Jednoduše na každý takový styl klepněte (aby zmodral) a následně stiskněte DELETE. Přijde dotaz zda smazat či nikoliv. Po potvrzení styl zmizí. Takto musíte odstranit jeden styl za druhým.
Podobný postup - jenom místo DELETE klepnete na pravé myšítko. Vyskočí kontextové menu kde se nabízí NOVÝ, UPRAVIT, ODSTRANIT. Takže je možné z tohoto okna staré styly smazat a hned přidat své nové styly. Nový styl přidáme i do prázdného seznamu - klikneme dovnitř pravým tlačítkem a vyskočí nabídka NOVÝ. Uděláme si styly které potřebujeme.
V tom je další ALE. Musíte umět přiřadit správný styl a správnou podmínku. Podle popisu je právě toto Váš problém. Proto doporučuji ponechat staré styly buňky a pomocí okna STYLY A FORMÁTOVÁNÍ (také lze spustit pomocí F11) vytvořit nový styl. Postup :
1. - F11 > otevře se okno "Styly a formátování"
2. - Vybereme styly buňky a dole musí být uživatelské styly.
3. - Klepneme do okna pravým tlačítkem - objeví se okénko "Nový" - klikneme na něj.
4. - Otevře se dialog s názvem STYL BUŇKY.
a) - Nejprve vytvoříme název. Je důležité tento udělat tak abychom ho rychle našli ve výběrech.
b) - Vybereme specifikum například pozadí buňky - vybereme barvu a potvrdíme.
c) - Můžeme přidat libovolně například fomrát čísla, orámování, nebo ochranu ap.
d) - Když je vše nastaveno potvrdíme pomocí OK. Dialog se zavře a styl je připravený.
5. - Nyní vybereme buňku(y) kde tento styl hodláme použít. Zvolíme z hlavního menu FORMÁT > PODMÍNĚNÉ FORMÁTOVÁNÍ.
6. V dialogu který se otevřel zadáme podmínku která se vyhodnocuje jako první nastavíme vzorec, nebo čemu se rovná či nerovná vybraná buňka. Vzorec může odkazovat kamkoliv.
7. - Pod podmínkou je styl buňky. Zde vybereme ten náš správný (to je ta Vaše chyba). Potvrdíme OK.
Můžeme ale nejprve postavit podmínku a teprve poté vytvořit vlastní styl. Místo výběru existujícího stylu klepneme na NOVÝ STYL. Postupujeme stejně jako v popisu výše - body 4. a), b), c), d). Zejména u názvu doporučuji předřadit podtržítko. Například _MůjStyl. Tím se tento náš styl dostane do předních pozic seznamu a my ho najdeme rychle. Až budete mít rutinu nebude potřeba podobných úprav.
Jakmile podmínku s navoleným stylem potvrdíme je podmíněné formátování pro vybranou oblast (nebo jen buňku) funkční. Musíme ale z podstaty otestovat jestli je to sestrojeno správně.
Další ALE. Pokud smažeme styly definované pomocí "Výchozího formátování" musíme vědět, že výchozí formát skutečně obsahuje implicitní transparentní pozadí a barvu písma (styl písma a podobně). Výchozí formát by se neměl dát upravovat - ale vím že to jde (setkal jsem se s takovou situací a byl to velký problém) i když nevím jestli to není přenos z jiných formátů. Proto doporučuji zkontrlovat výchozí formát vždy při importovaných sešitech (nejen Excel).
Také je možné, že je buňka s podmíněným formátem uzamčená. Nevím sice jak to import řeší, ale v některých případech uzamykání Excelu stále funguje a není dostupné toto odstranit. To souvisí asi nejvíce s verzí Excelu. Původně uzamčení z Excelu v LO (AOO) vůbec nefungovalo. Potom se to změnilo - na základě zásahu Microsoftu, respektive na základě standardizace tabulkových procesorů.
Editoval neutr (19. 3. 2020 07:15:03)
Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ