Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 27. 6. 2018 08:21:52

macicek86
Člen
Registrace: 27. 6. 2018
Příspěvků: 3

součet lidí v dopravě - VYŘEŠENO

Zdravím,

řeším jeden problém a neumím s ním pohnout:

Jako zdroj dat mi chodí seznam zaměstnanců v prvním sloupci je os.číslo, v druhém jméno ve třetím datum v čtvrtém čas v pátém datum a v posledním místo od kud jedou, potřebuji tyto data (počet zaměstnanců) přiřadit k jedlotlivím výchozím zastávkám podle data a času. problém nebyl dokud firma nenabrala brigádníky. tyto brygádníky však jednotlivě nerozepisuje, ve jménu je napsáno "brigádník" a místo os.čísla je napsáno "pocet: XX" původním vzorcem který vypadal takto: =COUNTIFS($prevedeno.$F$2:$F$554;TRIM(A2);$prevedeno.$E$2:$E$554;Kontrola.$B$6;$prevedeno.$D$2:$D$554;Kontrola.$A$2) však nejsem schopen započítat (vzorec veme jen pouze jednu položku "brigádník") tyto brigádníky vsak potrebuji potřebuji pričíst podle "pocet: XX" doufám že jsem se vyjádřil dost srozumitelně děkuji za každou radu. Podotíkám že by jsem se rád vyhnul makrům jelikož potřebuji zajistit kompatibilitu s MS Excel.

Editoval macicek86 (29. 6. 2018 10:41:56)

Offline

#2 27. 6. 2018 08:37:35

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: součet lidí v dopravě - VYŘEŠENO

není jasné zda "počet: XX" znamená "počet: 01", "počet: 02" atd. nebo opravdu jen "počet: XX". V případě první možnosti by neměl být problém to rozlišit. Ve druhé případě je naopak nemožné to rozlišit, zkrátka dva řádky se stejným údajem "počet: XX" a "brigádník" musíte rozlišit v nějakém dalším pomocném sloupci, ale jak to závisí na celkovém charakteru dat.


LibreOffice 5.4.

Offline

#3 27. 6. 2018 08:43:49

macicek86
Člen
Registrace: 27. 6. 2018
Příspěvků: 3

Re: součet lidí v dopravě - VYŘEŠENO

počet: XX znamená doslova "počet: 1" až "počet: 20" v jedné buňce je mi jasné že si mohu přikazem VALUE(RIGHT(TRIM(A2);2)) získat potřebné číslo ale nevím jak to potom přičíst k výsledku pomocný sloupec bych si tedy představoval jako třeba IF(B2="brigádník";VALUE(RIGHT(TRIM(A2);2));"  ") ale nevím co s tím potom... podotíkám že tyto udaje jseou ve stejném řádku.

Editoval macicek86 (27. 6. 2018 08:44:39)

Offline

#4 27. 6. 2018 11:01:46

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: součet lidí v dopravě - VYŘEŠENO

Nešlo by těm brigádníkům přiřadit místo "počet:XX" číselný prefix? Například 99XX? Jednoduše tedy takové číslo, které by bylo od konce číselné řady zaměstnanců. Ten princip by neměl být problém a hlavně ho můžete použít příště znovu. Vypadá to jako svoz zaměstnanců pro Amazon, nebo nějakou automobilku kde by šlo do databáze zařadit předčíslí (prefix) pro podobné účely.


Myslím že brigádníky přidává personální ale výplaty a čísla zaměstnancům zadává mzdovka - technicky by neměl být problém to zařídit právě takto protože brigádníci se daní jinak nežli kmenoví zaměstnanci a mzdovka je má určitě pod nějakým jiným označením.

Editoval neutr (27. 6. 2018 11:07:46)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 27. 6. 2018 12:53:44

macicek86
Člen
Registrace: 27. 6. 2018
Příspěvků: 3

Re: součet lidí v dopravě - VYŘEŠENO

Nepotřebuji vyhodnocovat ani čísla zaměstnanců jména a nic jiného, je pravda že se jedná o svoz lidí do jedné místní fabriky. Jde pouze o svozy a odvozy pátek, sobota, neděle. na 4 směny. Problém je v zadavateli ale nechtějí (nebo neumí) upravovat svojí tabulku. Celkový počet zaměstnanců se každý týden mění, bohužel nemohu poskytnout zdroj jelikož obsahuje osobní informace sad

Offline

#6 27. 6. 2018 13:34:58

kabi
Člen
Registrace: 1. 6. 2017
Příspěvků: 167

Re: součet lidí v dopravě - VYŘEŠENO

přidejte si do tabulky pomocný sloupec, do kterého si vypočítáte počet pracovníků (např. = IF(B2="brigádník";VALUE(RIGHT(TRIM(A2);2));1) a místo COUNTIFS použijte SUMIFS na tento pomocný sloupec.
edit: příp. můžete pro získání celkových počtů použít kontingenční tabulku

Editoval kabi (28. 6. 2018 06:28:16)

Offline

#7 27. 6. 2018 16:46:51

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: součet lidí v dopravě - VYŘEŠENO

Tedy nevím jestli jsem pochopil správně: Co řádek to jedna persona, ale když jde o brigádníky, tak je jich více naráz. Ve sloupci A je osobní číslo, ve sloupci B je jméno. Takže brigádník je ve sloupci osobních čísel a počet je zadán v kolonce jméno - hezky zbabrané, ale možná by to šlo snadno takto :

=COUNTA(B2:B46) + VALUE(RIGHT(INDIRECT(ADDRESS(MATCH("Brigádník";B1:B46;0);1;4;2);2);2)) - 1

Respektive dám jednotlivé složky :

=ADDRESS(MATCH("Brigádník";B2:B46;0);1;4;2)

Zde začínáme od 2. řádku (B2:B46) protože se domnívám že v 1. řádku je nadpis, ale ve výsledném vzorci to nevadí. Vadilo by to ale ve vzorci COUNTA kde by se název připočítával k pasažérům.

=INDIRECT(ADDRESS(MATCH("Brigádník";B1:B46;0);1;4;2);2)

Zde je potřeba zadat pole od prvního řádku aby se vrátil správný (B1:B46). Vzorec vrátí "počet : XX".

=VALUE(RIGHT(INDIRECT(ADDRESS(MATCH("Brigádník";B1:B46;0);1;4;2);2);2))

Zde se uříznou a vyhodnotí poslední 2 místa jako číslo.
     Jde o to, že jsem nejprve sečetl řádky včetně brigádníků COUNTA (Je celkem jedno který sloupec vyhodnotíme protože COUNTA sečte řádky které něco obsahují - text i čísla, datum ap), Následně jsem načetl hodnotu kolik je brigádníků a tu jsem s počtem řádků sečetl. Nyní je ale o 1 řádek více - takže tu jedničku od součtu odečteme.

Editoval neutr (27. 6. 2018 17:28:33)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí