Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice

#1 10. 5. 2018 22:00:19

Zelvak
Člen
Registrace: 10. 5. 2018

Openoffice nedokáží přečíst PDF po přeinstalaci

Musel jsem přeinstalovat PC.  A po nové instalaci Open Office mi tento program neche otvírat PDF, které jsem v tomto programu vytvořil. Po pokusu o  otevření PDF se v dokumentu zobrazí nesmyslné klikyháky.
Mám špatné nastavení? Nebo kde se děje chyba?.
Nejsem programátor, pouze občas potřebuji vytvořit dokument , takže pleas, rady pro laika.
Děkuju.

#2 11. 5. 2018 05:55:58

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007

Re: Openoffice nedokáží přečíst PDF po přeinstalaci

Musíte se s takovou realitou smířit. Vím že máte pravdu.
     Vzpomínám si na dobu kdy se dalo PDF vytvořené ve Writer, nebo i Calc otevřít tím nástrojem, který ho vytvořil. Je to z pohledu vývoje prehistorie.

Koncepce je taková, že PDF je exportní (terminální) výstup pro mnoho aplikací, ale nemají zabudovaný rekurzivní postup - importní filtr. Přes to něco takového existuje i nadále, ale jen v podobě nástroje DRAW. Ten umí otevřít i většinu cizích PDF. Jde o to, že v PDF se často objevuje grafický prvek ve formátu, který není do Apache OpenOffice, ani do LibreOffice zabudován. Toto platí také o písmu. PDF má mnoho fontů, které nejsou standardně zabudované do ODF (AOO, LO).

Například LO (Libre Office) automaticky otevírá PDF v DRAW. AOO by to mělo dělat také tak, ale zřejmě se to musí manuálně zadat volbou - otevřít nástrojem DRAW. Draw to tedy otevře, ale jen jako jednotlivé stránky (obrázky) a něco málo zde můžeme upravit. K plnohodnotnému editoru to má daleko.

Popravdě už jsem se zde setkal s potřebou vytěžit, nebo pozměnit obsah PDF pomocí Draw. Problém bývá například u organizací které uznávají archivaci PDF jako univerzálního formátu. Proto ho archivují zatímco původní zdroj (Word, Writer ap.) má pouze autor a je otázkou zda si ho vůbec založil, nebo zda ještě v této organizaci pracuje.
     Takto vzniká potřeba pozměnit na příklad normu (z ČSN na ISO ap), nebo jména, ale i celé odstavce. Pokud jde tedy o "maličkosti" je to možné udělat v DRAW, který ale neumí například formátovat - každé písmenko je samostatný objekt a když se přidá nebo ubere vznikne mezera, nebo překrytí. Pro větší úpravy doporučuji zásadně jiný postup :

Tím postupem je načtení programem OCR (Optical Character Recognition). Dnes díky GDPR ho má zabudovaný snad každá organizace například v kopírkách, na které chodí emailem (datovou schránkou) elektronická podání, ale i v podatelně kde se většinou ručním skenerem načte papírová médium.
     OCR dnes metodou "metelesku blesku" vytvoří editovatelnou kopii a nabídne možnost ho různě uložit (RTF, DOC, Excelm, StarWriter, Calc a podobně) například jako samostatné strany, nebo ucelený soubor a ještě další volby.
     Proto pokud máte rozsáhlou potřebu úprav - zařiďte si přístup k takovému zařízení kde je zabudované PLNOHODNOTNÉ OCR. OCR je dnes součástí každé tiskárny ale vetšinou je omezené jen na přímý převod obrazu z vlastního zařízení. Často ani není vidět jaké OCR je použito. Je jich více.
     Proto většinou neobsahují stejnou volbu jakou mají všechny kvalitní moderní OCR - načíst sadu obrázků, nebo PDF přímo. Udělat dávku kterou rozpozná (přečete), nabídne opravu rozpoznání i opravu pravopisu + Export do všeho možného...
     Osobně používám program "Finereader 7", ale když jsem zkoumal jaký koupit (to je asi 10 let zpět) tak jsem se rozhodoval mezi "Recognitou" a tímto který dle mého zvítězil. Je jich ale mnohem víc. Ovšem počítejte investici v řádu kolem dvou desítek tisíc.

Mimo toho existují také nástroje externích výrobců a některé i zdarma které umí editovat PDF. Osovbě je nepoužívám, ale existují např on - line : Free PDF editor - je jich více najděte si který Vám bude nejlépe vyhovovat.
     Off - line jsou také dobré například nabídka ze Slunečnice PDF

Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

#3 11. 5. 2018 06:19:37

neutr
Člen

Ještě mne napadlo, že existují rozšíření pro AOO. Podobně by to bylo pro LO, ale uvádíte dost nepřesně jaký operační systém, a je možné že pod OpenOffice máte na mysli LibreOffice a nikoliv Apache Open Office.

Podívejte se sem AOO extensions. Dál se musíte zabývat detailem například zde : Batch2PDF - zde se podívejte na komentáře - protože většina rozšíření je staršího vydání, ale komentáře napoví jestli funguje i nyní.

#4 11. 5. 2018 19:53:37

JirkaZ
Člen
Registrace: 25. 6. 2006

Pokud autor dotazu bude trvat na ukládání (lépe řečeno exportu) do PDF a neuloží si přitom původní dokument nejlépe v nativním formátu té které části LO/OO, pak by asi bylo na místě doporučit používání tzv. hybridního PDF. Je to specialita LO/OO, ale myslím, že povedená...

V kostce řečeno výsledek lze normálně otevřít PDF prohlížečem, ale v souboru je zároveň obsažen i dokument z původní aplikace.

Trochu nedotažené je definování takového souboru navenek, neboli v rámci souborového systému (aby bylo jasné, že jde o hybridní soubor a který že to formát LO/OO je přibalen)...

Experimentoval jsem s příponou typu *.odtpdf, *.odgpdf apod., ale u systémů, které se chovají striktně dle přípony (nejmenované Widlows) to může být problém.

Jiné možné řešení je název např. Zprava_o_praci_hybridni_odt.pdf

Podle mě nejlepší ale je používat PDF jen pro konečný výsledek a ponechávat si tentýž dokument ve formátu LO/OO.

#5 11. 5. 2018 22:21:43

neutr
Člen

Pro JirkaZ :
     Autorovi asi nejde o budoucí práci, ale o práci starou kdy už jsou "karty" (formáty) rozdány. Nejspíš je to Typ Archivního PDF (ISO) a to bude pro organizace závazně normované.
     Pro soukromé účely si asi nikdo archivy PDF nedělá - nechá jen nativní zdroj. PDF je "těžší" a když ponese ještě zdroj tak tuplem. Takže jde nejspíš o úpravy v rámci zaměstnání respektive vlastní podnikání kde se takto dělají archivy. PDF garantuje podporu starých dokumentů na rozdíl od jejich zdrojů (LO, ale i MSO ap tuto podporu neudržují a nové verze nejsou kompatibilní s těmi starými).
     Princip je v tom, že i staré PDF lze tisknout. Ale když už MSO, LO ap nepodporuje starý formát tak ho nikdo neotevře a nevytiskne. Tím nechci říct, že Adobe podporuje editaci starých verzí. Jen se asi postaralo o to, aby se vždy PDF otevřelo nejméně jako obraz - i když třeba bez možnosti editovat.

#6 12. 5. 2018 09:22:47

JirkaZ
Člen
Registrace: 25. 6. 2006

neutr: ale ano, já jsem dotaz pochopil, ovšem radil jsem právě do budoucna, jak této situaci předejít. Stávající situaci jste víceméně popsal, rozebral a zodpověděl Vy...

Finální (ovšem dávno všeobecně známé) poučení pro tazatele: PDF není formát určený k editaci a pokud ho v nějaké aplikaci editovat lze, tak vždycky s nějakým omezením.

Zápatí