Musíte se s takovou realitou smířit. Vím že máte pravdu.
Vzpomínám si na dobu kdy se dalo PDF vytvořené ve Writer, nebo i Calc otevřít tím nástrojem, který ho vytvořil. Je to z pohledu vývoje prehistorie.
Koncepce je taková, že PDF je exportní (terminální) výstup pro mnoho aplikací, ale nemají zabudovaný rekurzivní postup - importní filtr. Přes to něco takového existuje i nadále, ale jen v podobě nástroje DRAW. Ten umí otevřít i většinu cizích PDF. Jde o to, že v PDF se často objevuje grafický prvek ve formátu, který není do Apache OpenOffice, ani do LibreOffice zabudován. Toto platí také o písmu. PDF má mnoho fontů, které nejsou standardně zabudované do ODF (AOO, LO).
Například LO (Libre Office) automaticky otevírá PDF v DRAW. AOO by to mělo dělat také tak, ale zřejmě se to musí manuálně zadat volbou - otevřít nástrojem DRAW. Draw to tedy otevře, ale jen jako jednotlivé stránky (obrázky) a něco málo zde můžeme upravit. K plnohodnotnému editoru to má daleko.
Popravdě už jsem se zde setkal s potřebou vytěžit, nebo pozměnit obsah PDF pomocí Draw. Problém bývá například u organizací které uznávají archivaci PDF jako univerzálního formátu. Proto ho archivují zatímco původní zdroj (Word, Writer ap.) má pouze autor a je otázkou zda si ho vůbec založil, nebo zda ještě v této organizaci pracuje.
Takto vzniká potřeba pozměnit na příklad normu (z ČSN na ISO ap), nebo jména, ale i celé odstavce. Pokud jde tedy o "maličkosti" je to možné udělat v DRAW, který ale neumí například formátovat - každé písmenko je samostatný objekt a když se přidá nebo ubere vznikne mezera, nebo překrytí. Pro větší úpravy doporučuji zásadně jiný postup :
Tím postupem je načtení programem OCR (Optical Character Recognition). Dnes díky GDPR ho má zabudovaný snad každá organizace například v kopírkách, na které chodí emailem (datovou schránkou) elektronická podání, ale i v podatelně kde se většinou ručním skenerem načte papírová médium.
OCR dnes metodou "metelesku blesku" vytvoří editovatelnou kopii a nabídne možnost ho různě uložit (RTF, DOC, Excelm, StarWriter, Calc a podobně) například jako samostatné strany, nebo ucelený soubor a ještě další volby.
Proto pokud máte rozsáhlou potřebu úprav - zařiďte si přístup k takovému zařízení kde je zabudované PLNOHODNOTNÉ OCR. OCR je dnes součástí každé tiskárny ale vetšinou je omezené jen na přímý převod obrazu z vlastního zařízení. Často ani není vidět jaké OCR je použito. Je jich více.
Proto většinou neobsahují stejnou volbu jakou mají všechny kvalitní moderní OCR - načíst sadu obrázků, nebo PDF přímo. Udělat dávku kterou rozpozná (přečete), nabídne opravu rozpoznání i opravu pravopisu + Export do všeho možného...
Osobně používám program "Finereader 7", ale když jsem zkoumal jaký koupit (to je asi 10 let zpět) tak jsem se rozhodoval mezi "Recognitou" a tímto který dle mého zvítězil. Je jich ale mnohem víc. Ovšem počítejte investici v řádu kolem dvou desítek tisíc.
Mimo toho existují také nástroje externích výrobců a některé i zdarma které umí editovat PDF. Osovbě je nepoužívám, ale existují např on - line : Free PDF editor - je jich více najděte si který Vám bude nejlépe vyhovovat.
Off - line jsou také dobré například nabídka ze Slunečnice PDF
Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ