Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 7. 12. 2017 14:04:21

Delph
Člen
Registrace: 14. 8. 2017
Příspěvků: 4

výpočet plochy z matice údajů

nevím jak lépe popsat nadpis, tak mě když tak opravte. Popíši snad co nejlépe o co mi jde:

dělám si výpočetník spotřeby materiálu na výrobu nábytku. Měl jsme dřív jednodušší, který uměl zrychlit práci u jednodušších skříněk, ale často mám problém se složitějším vnitřním dělením.
A teď stojím před problémem dvířek. Někdy jsou skříňky kde mám třeba tři prostory: dvířka, bez dvířek, dvířka. Nebo ještě líp komoda: nahoře dvě křídla dvířek a pod nimi 2 šuplíky přes celou šířku.

napadlo mě to řešit přes "optickou matici"  kde mám 3 sloupce (víc dvířek takto se z 99% nedělá a dávají se už 2 skříňky) a asi tak 5 řádků.  s tím, že velikost a existenci dvířek (krom určení pozic mezistěn) bych řešil číselně:

0 = nejsou dvířka,
číslo = jsou tam dvířka*

*pokud by bylo více stejných čísel vedle sebe/nad sebou řeknu tím, že to vše je jedna plocha a jiné číslo je zase jiná plocha.

příklad oné komody:
<u>X / Y</u>
1 / 2
3 / 3
4 / 4

levá dvířka - šířka X
pravá dvířka - šířka Y
oba šuplíky - šířka X+Y + technická mezera mez dvěřma.

nevím jak to popsat lépe. Případně máte li jednodušší způsob jak tohle řešit, budu rád. Děkuji předem

Delph  -  Libor

šířka dvířek by byla X

Offline

#2 7. 12. 2017 15:38:05

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 2,405

Re: výpočet plochy z matice údajů

Jestli tomu dobře rozumím tak potřebujete něco jako převodový poměr stejný pro všechny rozměry. Technicky by to mělo být "modulo" které v matematickém významu výrazu je "násobkem" této hodnoty.


     Jestli to má být buď pro 2, nebo 3 díly, pak je nejvhodnější číslo 6 jako nejmenší společný násobek. To co uvádíte jako "technickou mezeru" má problém při 3 dvířkách, protože se některé dvojice dvířek dotýká pantem? Můžou to být stejná (pravá nebo levá) dvířka? Je možné že technická mezera je ve všech případech stejná?
     V každém případě si myslím, že by mohly být stejné "technické mezery" mezi šuplíky i mezi dvířky protože záleží jen na typu pantu respektive + kování tak aby šly otevřít sousední křídla (levé + pravé). Potom jde ještě o to, jestli nejsou prostřední dvířka "užší" nežli krajní.


     V každém případě by pak měl být skladební poměr ještě upřesněn o výšku skříňky, nebo stupně. Ta bude asi jednotná. Potom by "optická matice" byla 6 x výška v počtu stupňů (vrstev). Když to budou 3 "etáže" je to číslo 12. Když by to bylo více (4 vrstvy), tak by to bylo číslo 24.
     Pro vrstvy by měla být použita také číselná řada, ale nebránil bych písmenkům. PR - jako první, DR - jako druhá, TR - jako třetí a CT - jako čtvrtá. PT - jako pátá a tak dál. To kvůli tomu, že je možné číslem doplnit různou výšku.


Potom : PR 1/3 znamená PRVNÍ vrstvu 1/3 není třetina ale první tři díly (první polovina)
Potom : PR 2/3 znamená PRVNÍ vrstvu a druhé tři díly (druhá polovina)
Potom : DR 1/2 znamená DRUHOU vrstvu 1/2 není polovina ale první dva díly (první třetina)
Potom : DR 2/2 znamená DRUHOU vrstvu druhé dva díly (prostřední třetina)
Potom : DR 3/2 znamená DRUHOU vrstvu třetí dva díly (třetí třetina)
________________________________________________
Potom lze vyjádřit například PR/DR/TR/2/2 jako prostřední díl tří spodních vrstev, a lze to udělat i s přeskočením některé vrstvy např : PR/DR/CT/2/2 - tedy prostřední pole první druhá a čtvrtá vrstva.


     Pokud by byly maximálně 4 vrstvy (což je asi reálné) postačuje jediné písmeno buď P, D, T, nebo C. Za tímto označením může být konkrétní výška vrstvy (nebo šířka při různých mezerách ap).
     Logika je v tom, že písmena identifikují "patro" a čísla max 3/3 značí díly z šířky. Takže klidně vlastní různou výšku v cm můžeme dát hned za písmenka a různé úpravy šířky na konec výrazu.
     To umožňuje slučovat všechny stejné rozměry a nebo naspecifikovat každý díl jinak. Ono jde stejně o nářezový plán v hrubém provedení.


PR/DR/TR/20/2/3 jako pravé strany tří spodních vrstev s výškou 20 (šuplíky)
PR/DR/TR/60/2/2 jako prostřední pole jiné skříňky s výškou 60 cm. (dvířka)


     Pro nářezový plán by bylo dobré udělat také stejný díl pro výšku. Potom je výška také násobkem jednotné míry "x", ale zápis by to chtělo v cm když by to nebylo výškově jednotné. To ale není asi možné, protože šuplíky budou mít jen jedno "x", ale dvířka budou mít více.
     Lze to asi sjednotit na úrovni násobků "x". Takže i přes to doporučuji kvůli nezaměnitelnosti výšku v cm což bude násobek "x". Samozřejmě pokud nebude potřeba dalších upřesňujících rozměrů může to být i na konci


     Nevím jestli jsem to pochopil správně, ale jde Vám o sjednocení a zjednodušení popisu do nářezových plánů ze kterých by mělo jít vyčíst rychle nafasování (objednání) materiálu. Typ pantů a kování Vás v takovém případě nezajímá.

Editoval neutr (7. 12. 2017 15:53:16)


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 Včera 08:24:58

Delph
Člen
Registrace: 14. 8. 2017
Příspěvků: 4

Re: výpočet plochy z matice údajů

Ahoj, omlouvám, se za delší odmlku. měl jsem napilno. Nemá se jednat o nářezák, ale prostý výpočet materiálu - potřeboval bych z toho vytáhnout plochu všech dvířek a samozřejmě i jejich obvody pro výpočet hrany.
Nejedná se ani o "modulo", Jsme atypová výroba a tak má skříňka někdy sice rozměr 600 mm, ale jindy třeba 835.  Zkusím připojit obrázek. Znám výšku a šířku skříňky, včetně hodnot U, V, W, X, Y.
MvLFc2L.jpg

s tím, že kdybych někde místo čísla hodil "0" tak to znamená, že tam žádná dvířka nejsou a jedná se třeba o volnou poličku.

Editoval Delph (Včera 08:25:50)

Offline

#4 Včera 10:45:55

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 2,405

Re: výpočet plochy z matice údajů

Popravdě jsem z toho úplně vedle. Musím se zeptat :
A - Jde Vám o systém popisu který umožňuje souhrn podle stejných rozměrů (přesné rozměry číslem mimo)?
B - Nebo jde přímo o výpečet ploch z pěti rozměrů jak uvádíte Znám výšku a šířku skříňky, včetně hodnot U, V, W, X, Y.?


     Pokud jde pouze o logiku zápisu která umožní shrnout množství stejných ploch dvířek a nebo šuplíků tak takové číslování které uvádíte postačí s tím že :
1 a 3 jsou stejné (rozměry jako vedlejší údaj)
2, 6, 8 a 9 jsou stejné (rozměry jako vedlejší údaj)
4 a 7 jsou stejné (rozměry jako vedlejší údaj)
     Pouze mi nějak chybí číslo 5 ale z hlediska logiky je to asi nepodstatné. Uvádím to jen proto, že mi možná něco uniká. Umím si představit že dvířka a šuplíky se dělají jako rámy. Zadá se profil a délka. Proto u dvířek a šuplíků nejde o klasický nářezák. Otázka zrcadel ve dvířkách a šuplících je asi otázkou překližky a to lze řešit různě do žlábku nebo přes celou zadní plochu ap.


     Pokud jde o materiál rámů, tak ten by se zadával v délkách včetně prořezu. Na to stačí obvod z hrubých rozměrů + malá rezerva a to platí i o hranách. Je to ale jediné vysvětlení které mne napadá. V jiném případě by šlo o nářezák v klasickém smyslu slova.


     Je celkem zřejmé že šuplíky budou mít jiný profil rámu nežli dvířka. Takže rozčlenění možná stačí podle druhu profilů které se musí vyfrézovat (pokud nejsou plastové, nebo nalepovací). Přestože asi problému nerozumím navrhnu postup pro Calc.
     Tak jak to máte síťované na obrázku - přeneste do tabulkového procesoru. Může to být i fotka kterou uložíte a šířky sloupců a řádků natáhnete podle obrázku. Tak získáte matici. Do té zadáte skutečné rozměry a normálně sečtete.
     Můžete udělat i technické mezery. To co mají být dvířka orámujete například jinou barvou nežli šuplíky. Tam kde je barva zadáte rozměr nejlépe uvnitř a zadáte součet celé matice. Odlišení profilů může být provedeno podmíněným formátem, respektive podmínkou. Takže když zadáte šuplíky, čísla dvířek se zneviditelní a opačně.


     Pokud by se vám takové řešení hodilo udělám vzor. Ale zatím nevím jestli je to vůbec relevantní k Vaší potřebě. Pokud by byl z Vaší strany zájem udělám podrobnější popis jak ti udělat rychle, nebo jako několik šablon v jednom sešitě kde se zadají jen různé rozměry.
     Ono je možné udělat makrem rychlé rozložení buněk podle Vaší základní sítě takže by se nemuselo pracovat ani s obrázkem a hned by to vyplivlo výsledek a obrázek mapy v PDF i s kótami.


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 Včera 21:33:34

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 2,405

Re: výpočet plochy z matice údajů

Podívejte se na tohle. Graficky matice - je to trošku upravené z jiného souboru. Podobně jsem řešil i proces vytvoření rozměrů podle fotografií které se vkládali do calku tak aby se obrysy trefili okem. Následně se obrázek smazal a rozměry sjednotily + grafická úprava která se dodělala v Draw. To by bylo asi pracnější nežli tato úprava.


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí