Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice

#1 7. 12. 2017 20:13:38

LadaDv
Člen
Registrace: 9. 8. 2015

Tabulka pro procvičování mat. operací

Dobrý den,
již dvě odpoledne se pokouším vytvořit soubor, kde by se náhodně ve dvou sloupcích generovala přiměřená čísla a třetí sloupec by měl sloužit pro zápis výsledku od dětí a buď hned nebo po zmáčknutí tlačítka by se např. ve čtvrtém sloupci zobrazilo např. OK v případě správného výsledku.

Pro generování jsem použil funkci RAND(), či spíše TRUNC(RAND()*10;2), abych dosáhl čísla mezi 0 a 10 se dvěmi deset. místy.

Problém je, že když zapíši správný výsledek a zmáčkne se ENTER, celá tabulka se znovu hned přepočítá a vygenerují se nová čísla. Líbilo by se mi, kdyby po otevření souboru (nebo zmáčknutí nějakého tlačítka) se vygenerovala čísla a pak by zůstala stále stejná.

Rád bych následně chtěl použít tabulku pro procvičování mat. operací s des. čísly

Prošel jsem fórum, zkoušel google apod., ale k cíli jsem se zatím nedobral.
Existuje řešenmí?
Předem děkuji všem, kteří mají chuť tento problém řešit, či nejlépe vyřešit.
Díky.
LD

#2 7. 12. 2017 20:31:38

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007

Re: Tabulka pro procvičování mat. operací

Správně by generování náhodných čísel mělo být pomocí RANDBETWEEN(č1;č2). Je to generování v oboru čísel N, takže lze nastavit například RANDBETWEEN(101;999)/100 pro čísla se dvěma desetinnými čísly.
     Ale popisovaný problém se prakticky nedá odstranit, ačkoliv "dočasné řešení existuje". Přepočet nastává po entru, ale lze to vypnout. DATA > SPOČÍTAT > AUTOMATICKÝ VÝPOČET. Pak se musí přepočítat na impulz - klávesová zkratka F9.

Jinak je potřeba makro. To by se dalo i nahrát, ale snadnější a rychlejší cestou je napsat to. Takže když uvedete jak to má vypadat - kolik řádků a jaký rozsah hodnot se má generovat udělám to.
     Udělejte schema a popište co se má stát - například při vyhodnocení správně, nebo když vznikne chyba. Může to být jako formulář - klasický test se zaškrtávacími políčky, nebo jen pole pro výsledek.

Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

#3 7. 12. 2017 20:52:19

LadaDv
Člen
Registrace: 9. 8. 2015

První řádek: Dělenec, dělitel, podíl, zbytek, podíl-kontr., zbytek-kontr.
2. - 10. řádek vygenerovaná desetinná čísla
Nějaké tlačítko na kontrolu.
To byla moje první myšlenka, aby mohly děti počítat a měli hned zpětnou vazbu.

Myšlenka s formulářem s poli pro výsledky také nezní vůbec špatně.

Budu zkoušet i Vaši radu s vypnutím ....
Díky.

#4 8. 12. 2017 13:21:10

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007

Podívejte se na tohle : Dělení se zbytkem

Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

#5 8. 12. 2017 22:40:12

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009

Pokud stačí "ruční" ovládání lze přepočet zablokovat kontrolní buňkou (obsahuje např. "Nové zadání" nebo "Počítat" nebo "Kontrolovat" - lze vybírat přes roletku pomocí kontroly vstupních dat,

Buňka A2:
=if(bunka = "Nové zadání";TRUNC(RAND()*10;2);A2)

Další buňky obdobně (nezapomeňte povolit iterace)

Buňka C2: Podmíněnný formát: =IF(bunka = "Kontrola";C2 <> A2/B2; "FALSE") Nastavte styl pro chybný výsledek.

Výsledky můžete smazat ručně (jen data)

Lze přidat tlačítko, které smaže výsledky a nastaví buňku na "Nové zadání". Pomocí F9 lze přepočítávat, dokud zadání nebude vyhovovat - vzorce nebývají úplně inteligentní a občas vygenerují nevhodné příklady.

Zápatí