Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 24. 11. 2016 20:46:53

peekaa
Člen
Registrace: 10. 6. 2010
Příspěvků: 111

Dokument obsahuje makra

Když otevírám starší soubory z Excelu 2003 (xls), tak mi to často hází dialog, že soubor obsahuje Makra a že ty jsou zakázána (což je tedy asi dobře). Chtěl bych ty makra smazat, abych tohle okno neměl, neviděl, nesnáším věci, co zdržujou od okamžitého použití. Když jdu do Nástroje Makra Správce maker Libreoffice basic, tak to tam proklikávám, a nikde tam nic ke smazání nevidím. http://prntscr.com/dbdaj6

Díky

Offline

#2 24. 11. 2016 21:33:53

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Dokument obsahuje makra

Smažte všechny moduly v knihovně Standard souboru Výsledky olympiády. Jsou 4 - smažte a napište jen
Modul1 který bude obsahovat toto:
Sub Main
End Sub
     Dále je tam ještě knihovna VBA projekt. To musíte smazat jako knihovnu. Uložte a je to pryč


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 25. 11. 2016 08:11:16

peekaa
Člen
Registrace: 10. 6. 2010
Příspěvků: 111

Re: Dokument obsahuje makra

Jak to máš smazat? Tlačítko Upravit je zašedlé. Když jdu do organizátoru, tak tlačítko smazat je zašedlé. http://prntscr.com/dbizu9 Díky.

Offline

#4 25. 11. 2016 09:35:13

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Dokument obsahuje makra

Přímo rozkliknout knihovnu STANDARD (v tom souboru který je otevřen) > 1.MODUL > NA LIŠTĚ VOLBA KONTEXT MENU > SMAZAT a tak dál. V knihovně standard by měl být 1 modul s jediným sub Main - end sub jinak vzniká chyba. Následně otevřít tu druhou knihovnu a smazat moduly - nechat jen jeden kde bude zase sub main-end sub. Systém po načtení zjistí že makra jsou prázdná - implicitní stav.


     Následně už to žvanit nebude. Měla by se dát smazat celá ta druhá knihovna. Knihovnu Standard smazat nelze v žádném případě.

Editoval neutr (25. 11. 2016 09:37:52)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 25. 11. 2016 15:58:36

peekaa
Člen
Registrace: 10. 6. 2010
Příspěvků: 111

Re: Dokument obsahuje makra

Nejde, nerozumím. Všechno mám zašedlé, když rozklikávám jednotlivé položky ve Standard, tak vše je zašedlé, Upravit nejde stisknout. Píšete "NA LIŠTĚ VOLBA KONTEXT MENU" nic takového nikde nevidím. Ale již jsem to vyřešil a budu dále řešit asi tak, že obsah listu překopíruji do nového ods a je to.

Offline

#6 25. 11. 2016 16:55:22

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Dokument obsahuje makra

Ano nakopírovat do nového sešitu je také řešení nicméně všechny postupy jsou asi složitější nežli (ne)odsouhlasení maker respektive odsouhlasení upozornění.
     Pokud to budete dělat u více souborů, potom bych doporučil otevřít nový sešit a hned tam vložit list(y) ze zdroje volba LIST > VLOŽIT LIST ZE SOUBORU. Pak už jen uložit pod jménem.


     To kontext - menu znamená kliknout na lištu otevřeného modulu a pravým tlačítkem zavolat kontextové menu. Tam se nabízí možnost přejmenovat a podobně asi 6 možností. mezi nimi také smazat.
     Jít to musí u knihovny Standard - souboru "04 - Výsledky olympiády.xls". Ona existuje ještě možnost "moje makra Standard" - tam asi nic nebude.
     Existuje možnost, že knihovna VBAproject bude chráněná heslem (šifrou). Ale to není jisté. Když ten soubor XLS uložíte jako ODT - musí být každá knihovana Standard nezašifrovaná. Šiftrovat lze jen jiné knihovny nežli Standard.
     V popisu nových vlastností importů vyplývá větší podpora ochrany původních MSO dokumentů. Původně totiž zaheslované soubory MSO šlo otevřít jako by se nechumelilo - po hesle, nebo šifře ani stopa. Tohle už neplatí - i když se nám to asi spíš líbilo :-)


     Když sem postnete příklad nedostupné knihovny Standard zjistíme jestli to programátoři s tou ochranou nepřehnali - možná že toto u MSO jde a byla by to novinka mimo koncept LO, AOO. Já to ale nevím. Věděl by to snad jen uživatel "lp." - bohu žel ten si to musí najít sám - nedá se mu poslat email.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 25. 11. 2016 17:35:39

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Dokument obsahuje makra

PS tady je odkaz na nově koncipované šifrování ale nic moc to neříká. Takže myslím, že když by byly knihovny Standard zašifrované, byla by to chyba jako dům. Šifrování MSO nově.


     Pokud by se prokázalo, že jsou zašifrovány knihovny Standard, měla by se ohlásit chyba. Na to je potřeba aby bylo více příkladů a z různých verzí souborů.
     Ne snad že by to bylo něco nemožného - já to umím také ale funkce zašifrovat obsah nesmí překročit určité hranice - zejména XML schema. Já šifruji obsah který je z XML přístupný. Je to možná něco obdobného - rád bych to viděl. Díky.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#8 25. 11. 2016 17:55:34

peekaa
Člen
Registrace: 10. 6. 2010
Příspěvků: 111

Offline

#9 25. 11. 2016 19:34:14

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Dokument obsahuje makra

Zajímavé. Tohle by se dít nemělo. Vyexportoval jsem knihovnu VBAprojekt a soubor (jeden) se mi samostatně uzavře bez pokynu - v PsPadu.
     Dá se to celkem vysvětlit zásahem do XML zdroje ale musím do hexaeditoru. Zavírání se dá vysvětlit mazáním předchozího znaku - dost obvyklá ochrana u XML přístupů. Ale zaheslované to není.
     Za hodku jedu pryč ale nebudu tam dlouho v neděli po poledni jsem zpět. Má to výhodu - mohu to otevřít v Excelu který doma nemám.
     Knihovna Standard se exportovat nedá a tak musím otevřít celý zdroj souboru. Ukazuje skutečně moduly, které nelze upravit - hlásí špatné jméno. Když jsem to zkoušel napodobit, tak to jen pomocí uživatelského přístupu nešlo. I prázdné nasimulované moduly lze upravovat (mazat ap) a chybu jména nehlásí.
     Jde o zásah do XML schematu ale jak se to stalo ví bůh. Nemohu tvrdit že to bylo zaheslované a že to způsobila konverze šifry - ale mohlo to tak být. To zjistím zítra ráno.

Ještě jednou díky.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#10 26. 11. 2016 09:53:38

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Dokument obsahuje makra

Tak skutečně je položka ThisWorkbook zašifrovaná. V LibreOffice se to zřejmě objevuje jako VBAProject. Pravděpodobně to znamená, že šifra funguje nějak nesprávně v LibreOffice.
     Podle všeho dochází k přešifrování původního schematu. V každém případě nejsou zašifrované tagy v pořádku. Pravděpodobně chybí párový tag - a zřejmě jich bude scházet více.
     To se dá zjistit sice obtížně, ale jde to vypreparováním XML. Zatím mi to připadá, že by mohly být blokovány nesprávné tagy. Místo <a-Neco>..</a-Neco> je to asi </a-Neco>..<b-Neco>.


     Takže jde skutečně asi s velkou pravděpodobností o chybu. Zítra se to pokusím najít - nejsem doma. Otevřu nové téma - Chyba struktury XML. Uvidíme - musí to být potvrzeno z více zdrojů. Takže nejprve to otevřu tady jako téma.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#11 26. 11. 2016 10:52:14

peekaa
Člen
Registrace: 10. 6. 2010
Příspěvků: 111

Re: Dokument obsahuje makra

Dobře. Nevím sice moc o čem mluvíte a nakolik to je důležité, ale držím vám palce. :-)
Jen dodám že soubor od svého vzniku až do ted byl editován výhradně v office 2003 a většinou pod wxp sp3, i když nevylučuji, že někdy to bylo i w7.

Offline

#12 26. 11. 2016 11:26:39

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Dokument obsahuje makra

Ony to jsou důležité poznámky. Ten Caolán McNamara uvádí, že jde o podporu novějšího šifrování. Takže tohle bude nejspíš případ toho staršího. Bude to důležité pokud se to potvrdí. Je otázkou zda vaše XML nebylo nějak poškozeno, ale myslím že pokud se tak stalo, tak asi ne úmyslně. Možná by to šlo vysvětlit zásahem antiviru, ten ale většinou blokne soubor, nebo uloží do archivu.
     Ono je toho kolem ochran docela dost a v minulosti to zejména v LO většinou nefungovalo. Dnes to už funguje, ale tahle implementace z toho asi udělala guláš. Pro novější verze ochran MSO to možná funguje dobře. Je také otázka zda to není nějaký záměr. Parametry jsou dány v originálním formátu a to by se mělo akceptovat, což může znamenat také podmíněný zásah do struktury XML formátů ODF. Ono to vede k trendu vyhovět Microsoftu. Takže je možné, že je to zpětná vazba na vývojáře Colabory kteří to řešili kompromisem.
     Je totiž evidentní, že zřejmě nikdo nebude upravovat knihovny MSO pro zprovoznění StarBasicu a pak nefunkčnost knihovny nevadí. Pokud by to byla potřeba - může vytvořit novou.

Editoval neutr (26. 11. 2016 11:26:59)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí