Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 23. 2. 2016 18:48:55

petrb
Člen
Registrace: 23. 2. 2016
Příspěvků: 3

tvorba PDF formuláře

Zdravím

Máte někdo vyzkoušený postup, jak z Writeru vytvořit funkční PDF formulář? Válčím s tím, že pokud do výsledného PDF formuláře píši české znaky, tak se to chová značně podivně - jakmile má dané políčko focus, tak je tam čeština, jakmile se přepnu jinam, tak je místo některých českých znaků mezera. Na výtisku taky mezery. Pro vyplňování výsledných PDF používám Adobe Reader DC poslední verze pod Windows 10.

Jako font pro dané formulářové políčko jsem zkoušel nastavit font "Tahoma", tak i "Helvetica", chová se to s obojím plus minus stejně.

Bohužel jsem nikde u exportu do PDF nenašel, jak vynutit vložení (embeding) celého použitého fontu t.j. nejen jeho podmonožinu (subset).

LibreOffice 5.0.0.5, chci brzy zkusit nainstalovat 5.1 ale co jsem koukal na poznámky k vydání, tak se nikdo o nějakých vylepšeních ohledně exportu do PDF nezmiňuje

Offline

#2 23. 2. 2016 20:54:21

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: tvorba PDF formuláře

Petře neuvádíte zřejmě správný postup. Když chcete formulář (přenositelný klasicky po síti), musíte vytvořit dokument s XML formulářem.
     Klasický Writer má sice také možnost vložit ovládací prvky podobně jako dokumenz s XML formulářem a dá se také exportovat do PDF (popřípadě html), ale pak se dostanete do problémů s písmem. Jde totiž o to, že v XML se používá znaková sada UTF 8 a tu umí nacucnout PDF, zatímco klasické dokumenty používají UNICODE, respektive ASCII 7 bit plus Znaky UNICODE sady Windows 1250 - 2 východní Evropa. I kdež jde v obou případech o češtinu (když máte UTF tak tam je také výchozí jazyk čaština) stává se že se mění čeká interpunkce (žšěč..).


     Vím že jeden čas formuláře fungovaly i bez XML dokumentu, ale byly také určité problémy, kdy se automaticky měnila znaková sada a byl z toho zmatek. (Nevím jestli to byl důvod - nebo příčina změny, ale od určité doby je využíván formát OOXML - od MS a od té doby je to nějak odděleno.)


     Nejprve se ale musím zeptat zda jste zkoušel všechny možnosti PDF - je jich více. Například přímý převod, nebo export s různými volbami. Pokud si nehrajete s různými písmy neměl by export ať s volbou, nebo rychle dělat problémy tak jak popisujete. Formulář se chápe různě, ale klasický se u adresáta vyplní a pošle zpět. Jinak to může být obyčejné PDF.
     Nejak mi uniká důvod proč používáte : Pro vyplňování výsledných PDF používám Adobe Reader DC poslední verze pod Windows 10.. Formulář by se měl vytvořit ve Writeru, odeslat, vyplnit bez specializovaných nástrojů a poslat zpět. Detaily se nastavují v nabídce SOUBOR > Export do PDF. Vyskočí tabulka kde se dá navolit i formulář. Mimo toho tam existuje ikona v hlavní nabídce plus obecný export (XML, XHTML..) a teké PDF. Zkoušel jste všechny volby podle Exportu do PDF?

Editoval neutr (23. 2. 2016 20:56:09)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 23. 2. 2016 21:31:21

petrb
Člen
Registrace: 23. 2. 2016
Příspěvků: 3

Re: tvorba PDF formuláře

Co to je ten XML formulář? Asi jsem zmaten ale nevím o čem mluvíte. Ale můj požadavek je na vytvoření vyplnitelného PDF (bude jej vyplňovat hromada lidí a zdaleka ne každý má nainstalovaný LO, Adobe Reader po nich požadovat mohu :-)). Pokud chceme diskutovat o tom, proč považuji za nutné mít jako výstup PDF formulář, tak doporučuji založit na to jiné vlákno.


Formuláře ve formátu MS je problém, sice všichni mají MS Office ale každá jinou verzi a různé verze přeformátují stránku jinak (občas to vyjde na jednu stránku, občas na dvě a to JE problém). LO jednak nemusí mít každý ale očekávám podobné problémy. Dalším požadavkem je aby vyplňující osoba mohla měnit pouze některé políčka (Office dokument sice lze zamknout ale jsou s tím problémy).


Co myslíte pod "přímým převodem"? Vytvořím dokument, zapnu lištu "Ovládací prvky formuláře", nakreslím si políčka. Soubor, Exportovat do PDF, zde zaškrtnu "Vytvořit PDF formulář" a uložím PDF. Zaškrtnout PDF/A-1a (to vloží všechny použité fonty) nelze, tento subformát nepodporuje formuláře. Jinou relevantní volbu tam bohužel nevidím :-(.


Předpokládám, že problém je s tím, že ve výsledném PDFku je z potřebného fontu jen podmnožina, t.j. že hledám nějaký trik, který donutí LO vložit do PDF celý font popř. alespoň dostatečně velký subset. Popř. použít pro políčka nějaký font, který je stoprocentně vždy k dispozici na všech PC - zkoušel jsem font "Helvetica" ale to nepomohlo.

Offline

#4 23. 2. 2016 21:47:57

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: tvorba PDF formuláře

Zadejte Petře SOUBOR > NOVÝ > dokument s XML formulářem.
     S tím písmem nevím, ale PDF má svá embedding písma a když nenajde to zvolené při editaci, mělo by zvolit písmo nejbližší, respektive nějaké defaultní.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 23. 2. 2016 22:03:18

petrb
Člen
Registrace: 23. 2. 2016
Příspěvků: 3

Re: tvorba PDF formuláře

Soubor, Nový, dokument s PDF formulářem a pak export do PDF - nepomohlo, chová se stejně :-(

Ad písma - jj, on to nakonec IMHO je spíš problém v prohlížeči PDF souborů ale pokud v něm jiné PDF formuláře fungují, tak by to mělo jít nějak korektně udělat i z toho LO :-(

Offline

#6 24. 2. 2016 07:09:55

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: tvorba PDF formuláře

Tohle je asi omyl že :- Soubor, Nový, dokument s PDF formulářem a pak export do PDF?
Mělo tam být správně Soubor, Nový, dokument s XML formulářem a pak export do PDF
     Prakticky stejného výsledku by se mělo dosáhnout pomocí vložení formu do ODT, nebo HTML, ale tenhle typ dokumentu byl vlastně vytvořen jen pro podobné účely (viz nápověda). To naznačuje, že když nejde formulář z obyčejného ODF, tak DOKUMENT S XML FORMULÁŘEM by to měl jistit. Bohu žel o písmech v exportu je v nápovědě velice málo.


     Ovšem pro vkládání údajů (přes) do ovládacích prvků existuje nastavení přímo ve vlastnostech ovládacích prvků. XML formulář (respektive programový modul Xforms) zajišťuje vygenerování příslušného JavaScriptu. Proto řešení může být nejspíš na úrovni nastavení vlastností textu ovládacího prvku. Tedy například textového pole, ComboBoxu a podobně.


     Asi nejlepší by bylo poslat vzor zdrojového dokumentu který se má exportovat a popsat co má který prvek dělat. Samozřejmě některé prvky nejde použít jinak, ale třeba ComboBox může vkládat text stejně jako zobrazit seznam dříve zadaný.
     Nejspíš půjde o nějakou maličkost, ale může to být i chyba LO. V LO je chyb stále dost. Aby se to napravilo je nutné aby to potvrdilo více uživatelů a k tomu je potřeba zadat dokumentační příklad.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí