Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 23. 2. 2016 08:48:09

czsars
Člen
Registrace: 22. 1. 2016
Příspěvků: 53

Jak dosadit text na konec existujícího obsahu v buňce- VYŘEŠENO

Dobrý den, prošel jsem forum ale odpověď nenašel. Jak dosadit libovolný text na konec textu v buňce hromadně tzn: v buňkách ve sloupci A je libovolný různý text a já potřebuju nakonec každého tohoto textu dosadit další text ve stejném znění např: velikost XL. Dále bych se zeptal jen tak mimo, používám libre ve verzi 4.4.4 a načítám csv o obsahu cca 3000 řádků a když jsem zkusil upgradovat na verzi 5, je to citelně pomalejší a seká se to a to i když nastavím daleko vyšší parametry paměti ap v nastavení. Díky moc za ochotu Pavel

Editoval czsars (25. 2. 2016 09:26:55)

Offline

#2 23. 2. 2016 08:55:17

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 561

Re: Jak dosadit text na konec existujícího obsahu v buňce- VYŘEŠENO

do políčka hledat $ do políčka nahradit váš text (včetně mezery na začátku pokud je to třeba). Povolit při tom regulární výrazy a raději označit jen buňky kde má probíhat náhrada.


LibreOffice 6.2.

Offline

#3 23. 2. 2016 09:04:50

czsars
Člen
Registrace: 22. 1. 2016
Příspěvků: 53

Re: Jak dosadit text na konec existujícího obsahu v buňce- VYŘEŠENO

Moc děkuji, funguje perfektně, nechci být nevděčný ale pro případ, že bych to potřeboval, jak je to s přidáním na začátek:-) Jo a k té druhé otázce asi netušíte? Jinak moc díky

Offline

#4 23. 2. 2016 09:13:21

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 561

Re: Jak dosadit text na konec existujícího obsahu v buňce- VYŘEŠENO

tuším: hledat toto: ^. do pole nahradit váš text &

Jinak doporučuji zde https://help.libreoffice.org/Common/Lis … essions/cs (sám bych byl bez této stránky vedle :-)


Jo a k tomu druhému opravdu nic :-(

Editoval ludviktrnka (23. 2. 2016 09:15:24)


LibreOffice 6.2.

Offline

#5 23. 2. 2016 09:38:39

czsars
Člen
Registrace: 22. 1. 2016
Příspěvků: 53

Re: Jak dosadit text na konec existujícího obsahu v buňce- VYŘEŠENO

Díky moc, kouknu na to

Offline

#6 23. 2. 2016 10:03:35

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 2,953

Re: Jak dosadit text na konec existujícího obsahu v buňce- VYŘEŠENO

Začnu od konce. Někdy takové potíže způsobuje zapnuté OpenGL, respektive OpenCL. To OpenCL je systém využívání garfické karty k výpočtům. Když je povoleno OpenGL, tak se tyto dva sytémy dělí o prastředky grafické karty. Pak jde o to, jak dobrou máte grafickou kartu. U starších systémů je zapnutí OpenGL (CL) jistě kontraproduktivní, ale potíže bývají s OpenGL i u systémů nových. Podívejte se do nástrojů - volby - je to na 3 místech.


     To rychlé hledání pomocí dialogu "najít a nahradit" je sice dobré, ale pan Trnka má pravdu plynoucí zřejmě ze zkušeností. Při práci s tímto dialogem jednak musíte znát práci s regulárními výrazy - a silně pochybuji, že to umíte alespoň dobře. Dále je tu skutečnost, že ztrácíte přehled.
     Dialog sice vypíše hlášení v okénku co kde program udělal, ale při 1000 buňkách pro Vás nebude snadné zkontrolovat zda je vše tak jak má být. Nejspíš uděláte Enter a děj se vůle boží.


     Podle mne je výhodnější postavit vzorec (vzorce) které vykopírujete do celého úseku pomocného sloupce. Máte - li například text ve sloupci "A" - zadáte do "B" SEARCH (to jsou textové funkce - mrkněte na nápovědu a příklady v ní). Tenhle vzorec vrátí číslo pořadí znaku od kterého se nalezený výraz počítá. Vzorec může vypadat například takto :

=IF(ISERROR(SEARCH("řep";A1;1))=1;"ANO";"NE")

---   Tento vzorec detekuje zda ve zdrojové buňce A1 se nachází řetězec "řep". Pokud se tam nachází, vypíše "ANO", když ne tak vypíše "NE". Samotný vzorec SEARCH můžete také použít ale...

=SEARCH("řep";A1;1)

---   Když vzorec najde hledaný text vypíše číslo pozice, když řetězec nenajde nic objeví se chybové hlášení. Z toho důvodu obalujeme vzorec do vzorce ISERROR() a ještě IF.
---   Search umí najít každou verzi řetězce bez rozdílu velikosti : - tedy ŘEP, ŘEp, řEp.... Z toho důvodu je vhodný zejména pokud jde o možnost nestandardního záznamu. Jinak existuje ještě vzorec FIND který hledá CaseSensitive - tedy přesně jen to jak to vypíšete.


      Takže přehled získáte pomocí SEARCH a máte času dost na prohlížení. Dokonce můžete pro kontrolu soubor uložit a vrátit se k tomu později když by bylo potřeba (ale musíte to uložit jako Calc ".ods" - ne jako ".CSV").
      V tom dalším kroku použijeme buď vzorec REPLACE, nebo SUBSTITUTE.

=SUBSTITUTE(A1;"řep";"brambor";1)

REPLACE vyžaduje pozici (tu kterou zjistí SEARCH), SUBSTITUTE pozici nepotřebuje, ale chce přesný výraz. Když v hledaném textu bude místo "řep" zapsáno "Řep" tak nic nezamění.
      Takže když chcete hledaný výraz jen smazat a připsat na konec něco jiného stačí například :

=SUBSTITUTE(A1;"řep";"";1) & " XXL"

      Místo řep se vloží prázdné místo (to se dělá uvozovkami "") a nakonec přilepíme pomocí "&" to  XXL. Tato náhrada je samozřejmě v jiném sloupci nežli původní výraz, takže do nového listu vložíme výsledný tvar už jen jako hodnoty a čísla (dialog vložit jinak). Nakonec ten nový list uložíme jako .CSV - uloží se samostatně, ale dejte pozor pokud se bude jmenovat stejně jako zdroj a ten nebude uložen jako ".ods" tak se po vypnutí veškerá kontrola ztratí a zůstanou jen ty nové texty.


     Ono to není až tak složité, ale musíte si to nějak osvojit - tedy stejně jako nahrazování dialogem, ale to už je na Vás.


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 23. 2. 2016 14:36:32

czsars
Člen
Registrace: 22. 1. 2016
Příspěvků: 53

Re: Jak dosadit text na konec existujícího obsahu v buňce- VYŘEŠENO

Děkuji určitě to zkusím ale pro mé potřeby, kde je v buňkách jen prostý text to bude stačit. Díky moc

Offline

#8 24. 2. 2016 03:22:08

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 806

Re: Jak dosadit text na konec existujícího obsahu v buňce- VYŘEŠENO

Ad. výběr buněk pro nahrazování.

Není to tak tragické. Pomocí ctrl-f (najít) mohu zadat vzor, třeba i s použitím regulárních výrazů. Najít vše vybere potřebné buňky.
Ve druhém kroku ve stejném dialogu zadám nahrazování a zatrhnu nahrazování ve vybraných buňkách.

Pokud si chci výběr zkontrolovat, tak kliknu na vybranou buňku s ctrl nebo pravý klik a pomocí tab mohu rychle projít i dost velký výběr (cca 100 položek není až takový problém). Pokud je toho víc tak nahrazení provedu, pak třeba pomocí filtru zkontroluji. V případě chybného zadání regulárního výrazu mohu operaci vrátit zpět, pokud je to nějaká ojedinělá drobnost, mohu opravit ručně.

Ten postup se vzorci se hodí jen v případě, že regulární výrazy k dispozici nemám. V případě calcu si nevzpomínám, že bych to někdy potřeboval. Postup mohu opakovat a i tak je to o hodně rychlejší než vzorce.

Mimochodem, možnost práce s regulárními výrazy považuji za hlavní konkurenční výhodu proti excelu.

Offline

Zápatí