Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 23. 2. 2016 08:48:09

czsars
Člen
Registrace: 22. 1. 2016
Příspěvků: 53

Jak dosadit text na konec existujícího obsahu v buňce- VYŘEŠENO

Dobrý den, prošel jsem forum ale odpověď nenašel. Jak dosadit libovolný text na konec textu v buňce hromadně tzn: v buňkách ve sloupci A je libovolný různý text a já potřebuju nakonec každého tohoto textu dosadit další text ve stejném znění např: velikost XL. Dále bych se zeptal jen tak mimo, používám libre ve verzi 4.4.4 a načítám csv o obsahu cca 3000 řádků a když jsem zkusil upgradovat na verzi 5, je to citelně pomalejší a seká se to a to i když nastavím daleko vyšší parametry paměti ap v nastavení. Díky moc za ochotu Pavel

Editoval czsars (25. 2. 2016 09:26:55)

Offline

#2 23. 2. 2016 08:55:17

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 691

Re: Jak dosadit text na konec existujícího obsahu v buňce- VYŘEŠENO

do políčka hledat $ do políčka nahradit váš text (včetně mezery na začátku pokud je to třeba). Povolit při tom regulární výrazy a raději označit jen buňky kde má probíhat náhrada.


LibreOffice 5.4.

Offline

#3 23. 2. 2016 09:04:50

czsars
Člen
Registrace: 22. 1. 2016
Příspěvků: 53

Re: Jak dosadit text na konec existujícího obsahu v buňce- VYŘEŠENO

Moc děkuji, funguje perfektně, nechci být nevděčný ale pro případ, že bych to potřeboval, jak je to s přidáním na začátek:-) Jo a k té druhé otázce asi netušíte? Jinak moc díky

Offline

#4 23. 2. 2016 09:13:21

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 691

Re: Jak dosadit text na konec existujícího obsahu v buňce- VYŘEŠENO

tuším: hledat toto: ^. do pole nahradit váš text &

Jinak doporučuji zde https://help.libreoffice.org/Common/Lis … essions/cs (sám bych byl bez této stránky vedle :-)


Jo a k tomu druhému opravdu nic :-(

Editoval ludviktrnka (23. 2. 2016 09:15:24)


LibreOffice 5.4.

Offline

#5 23. 2. 2016 09:38:39

czsars
Člen
Registrace: 22. 1. 2016
Příspěvků: 53

Re: Jak dosadit text na konec existujícího obsahu v buňce- VYŘEŠENO

Díky moc, kouknu na to

Offline

#6 23. 2. 2016 10:03:35

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,422

Re: Jak dosadit text na konec existujícího obsahu v buňce- VYŘEŠENO

Začnu od konce. Někdy takové potíže způsobuje zapnuté OpenGL, respektive OpenCL. To OpenCL je systém využívání garfické karty k výpočtům. Když je povoleno OpenGL, tak se tyto dva sytémy dělí o prastředky grafické karty. Pak jde o to, jak dobrou máte grafickou kartu. U starších systémů je zapnutí OpenGL (CL) jistě kontraproduktivní, ale potíže bývají s OpenGL i u systémů nových. Podívejte se do nástrojů - volby - je to na 3 místech.


     To rychlé hledání pomocí dialogu "najít a nahradit" je sice dobré, ale pan Trnka má pravdu plynoucí zřejmě ze zkušeností. Při práci s tímto dialogem jednak musíte znát práci s regulárními výrazy - a silně pochybuji, že to umíte alespoň dobře. Dále je tu skutečnost, že ztrácíte přehled.
     Dialog sice vypíše hlášení v okénku co kde program udělal, ale při 1000 buňkách pro Vás nebude snadné zkontrolovat zda je vše tak jak má být. Nejspíš uděláte Enter a děj se vůle boží.


     Podle mne je výhodnější postavit vzorec (vzorce) které vykopírujete do celého úseku pomocného sloupce. Máte - li například text ve sloupci "A" - zadáte do "B" SEARCH (to jsou textové funkce - mrkněte na nápovědu a příklady v ní). Tenhle vzorec vrátí číslo pořadí znaku od kterého se nalezený výraz počítá. Vzorec může vypadat například takto :

=IF(ISERROR(SEARCH("řep";A1;1))=1;"ANO";"NE")

---   Tento vzorec detekuje zda ve zdrojové buňce A1 se nachází řetězec "řep". Pokud se tam nachází, vypíše "ANO", když ne tak vypíše "NE". Samotný vzorec SEARCH můžete také použít ale...

=SEARCH("řep";A1;1)

---   Když vzorec najde hledaný text vypíše číslo pozice, když řetězec nenajde nic objeví se chybové hlášení. Z toho důvodu obalujeme vzorec do vzorce ISERROR() a ještě IF.
---   Search umí najít každou verzi řetězce bez rozdílu velikosti : - tedy ŘEP, ŘEp, řEp.... Z toho důvodu je vhodný zejména pokud jde o možnost nestandardního záznamu. Jinak existuje ještě vzorec FIND který hledá CaseSensitive - tedy přesně jen to jak to vypíšete.


      Takže přehled získáte pomocí SEARCH a máte času dost na prohlížení. Dokonce můžete pro kontrolu soubor uložit a vrátit se k tomu později když by bylo potřeba (ale musíte to uložit jako Calc ".ods" - ne jako ".CSV").
      V tom dalším kroku použijeme buď vzorec REPLACE, nebo SUBSTITUTE.

=SUBSTITUTE(A1;"řep";"brambor";1)

REPLACE vyžaduje pozici (tu kterou zjistí SEARCH), SUBSTITUTE pozici nepotřebuje, ale chce přesný výraz. Když v hledaném textu bude místo "řep" zapsáno "Řep" tak nic nezamění.
      Takže když chcete hledaný výraz jen smazat a připsat na konec něco jiného stačí například :

=SUBSTITUTE(A1;"řep";"";1) & " XXL"

      Místo řep se vloží prázdné místo (to se dělá uvozovkami "") a nakonec přilepíme pomocí "&" to  XXL. Tato náhrada je samozřejmě v jiném sloupci nežli původní výraz, takže do nového listu vložíme výsledný tvar už jen jako hodnoty a čísla (dialog vložit jinak). Nakonec ten nový list uložíme jako .CSV - uloží se samostatně, ale dejte pozor pokud se bude jmenovat stejně jako zdroj a ten nebude uložen jako ".ods" tak se po vypnutí veškerá kontrola ztratí a zůstanou jen ty nové texty.


     Ono to není až tak složité, ale musíte si to nějak osvojit - tedy stejně jako nahrazování dialogem, ale to už je na Vás.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 23. 2. 2016 14:36:32

czsars
Člen
Registrace: 22. 1. 2016
Příspěvků: 53

Re: Jak dosadit text na konec existujícího obsahu v buňce- VYŘEŠENO

Děkuji určitě to zkusím ale pro mé potřeby, kde je v buňkách jen prostý text to bude stačit. Díky moc

Offline

#8 24. 2. 2016 03:22:08

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 839

Re: Jak dosadit text na konec existujícího obsahu v buňce- VYŘEŠENO

Ad. výběr buněk pro nahrazování.

Není to tak tragické. Pomocí ctrl-f (najít) mohu zadat vzor, třeba i s použitím regulárních výrazů. Najít vše vybere potřebné buňky.
Ve druhém kroku ve stejném dialogu zadám nahrazování a zatrhnu nahrazování ve vybraných buňkách.

Pokud si chci výběr zkontrolovat, tak kliknu na vybranou buňku s ctrl nebo pravý klik a pomocí tab mohu rychle projít i dost velký výběr (cca 100 položek není až takový problém). Pokud je toho víc tak nahrazení provedu, pak třeba pomocí filtru zkontroluji. V případě chybného zadání regulárního výrazu mohu operaci vrátit zpět, pokud je to nějaká ojedinělá drobnost, mohu opravit ručně.

Ten postup se vzorci se hodí jen v případě, že regulární výrazy k dispozici nemám. V případě calcu si nevzpomínám, že bych to někdy potřeboval. Postup mohu opakovat a i tak je to o hodně rychlejší než vzorce.

Mimochodem, možnost práce s regulárními výrazy považuji za hlavní konkurenční výhodu proti excelu.

Offline

Zápatí