Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 12. 2. 2016 08:50:36

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

zámek podmíněného formátu

Dobrý den, existuje něco takového jako zámek formátu, resp. zámek podmíněného formátu?
Mám třeba jednoduchou podmínku pro pole C3:J1000 - AND($A3=0;$B3<>0) tak vybarvi - je to zvýraznění nevyřízených plateb. Potud v pořádku. Funguje krásně.
Jenže pak s tou tabulkou pracuji (já nebo i další lidi) a občas používám ctrl-c/v a okamžitě se toto krásné zadání neskutečně rozbíjí na nejrůznější fragmenty podmínek a někdy až tak, že ta podmínka místy neplatí. Nebo naopak platí tam kde by neměla atd.
Samozřejmě řešením je používat "vložit jako" pokud nezkopíruji formát, tak to funguje beze změny. Nicméně to je obtěžující resp. pomalé.
Případně pokud by ovšem "zámek formátu" neexistoval, není nějaké trvalejší nastavení na to, že ctrl-v vloží pouze hodnoty, texty, datumy a vzorce a nikoli formáty?
Na toto mě napadá řešení makrem s přiřazenou klávesovou zkratkou, to by se asi dalo. Pokud by takové nastavení v LO neexistovalo, nemáte náhodou někdo takové makro nachystané?
Dík moc za případné reakce.


LibreOffice 5.4.

Offline

#2 12. 2. 2016 09:07:06

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: zámek podmíněného formátu

Tak makro tedy už mám, to bylo mnohem jednoduší než jsem čekal - nicméně to není úplně jednoduché řešení na sdílení s dalšími lidmi.


LibreOffice 5.4.

Offline

#3 12. 2. 2016 12:19:09

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: zámek podmíněného formátu

V jakém smyslu myslíte to sdílení? - Oni také budou žešit barvy? nebo se to má spouštět při startu? - pak musí být Calc otevřen k úpravám - ale jde to jen musí být povoleno sdílení. nevím ale co se stane když si to začnete navzájem přepisovat :-)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#4 12. 2. 2016 12:22:10

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: zámek podmíněného formátu

je to umístěno na cloudu - nejde o to že by měli jiní "řešit barvy" ale i jiní mohou používat ctrl+c/v čímž rozhodí podmíněný formát. Dokument je samozřejmě odemčený.


LibreOffice 5.4.

Offline

#5 12. 2. 2016 16:26:44

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: zámek podmíněného formátu

Na to by bylo asi nejlepší makro spouštěné událostí OnClick. Může to být úplně jednoduché. někde mimo postavíte vzorový formát, sloupec skryjete popřípadě zamknete. Makro můžete nahrát záznamníkem.
    Jakmile se stiskne jakékoliv klávesa makro může projet sloupec s formáty. Podobně lze udělat mnoho jiných řešení. Například vytvořit duplicitní sloupec. Při jakékoliv změně se referenční buňky přestanou rovnat a například při uzavírání, nebo otevírání sešitu se to projede - přestože po každém Entru by byla tato kontrolo rychlá - nepozorovatelná.
    Existují i stále zapnuté funkce - ale pracují z knihoven DLL v OS a musí se někdy vypínat. Navíc jsem zjistil, že to může dělat nečekané akce s nepředvídatelnými výsledky.
    Za úvahu stojí znásilnit klávesovou zkratku Ctrl+V tak aby vložila jen hodnoty a ne formáty pokud stojí v úseku s podmíněným formátem. Tam by se ale muselo dost laborovat. Možná stačí přizpůsobit stisknutou klávesu "V", nebo "Ctrl".
    Další možností je překrýt jednotlivě buňky průhlednou plochou, která slouží jako tlačítko - zabrání přímému vložení a místo toho otevře InputBox. Může to být i jediná plocha pro všechny buňky ale pak se musí vložit ještě input buňku.
    Prostě řešení jsou ale každé má nějakou nevýhodu. Jako poměrně schůdné vypadá vložit do buňky "konsolidaci dat" (vyloučí se přímý zápis), numerické pole, textové ap. Barva pozadí tam být může přímo, nebo jen jako "rámeček který prosvítá" - podle vlastností pozadí ovládacího prvku. Ovládací prvky mají totiž vlastnost spuštění makra při aktivaci - ale tohle asi znáte. Takže InputBox a je to vyřešené.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 13. 2. 2016 00:38:58

Schinagl
Člen
Registrace: 14. 2. 2007
Příspěvků: 36

Re: zámek podmíněného formátu

Jednoduché řešení je pomocí zamčeného pomocného sloupce, nad kterým je podmíněný formát s odkazy ve formátu vzorce. Vedle do buněk můžete kopírovat, vkládat, posouvat buňky, ale formát se nerozhodí. Váš příklad by se zapsal  AND(INDEX($A$3:$B$1000;ROW()-2;1)=0;INDEX($A$3:$B$1000;ROW()-2;2)<>0).

Offline

#7 13. 2. 2016 14:45:23

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: zámek podmíněného formátu

Díky. Řešení dle Schinagl je skutečně jednoduché, nicméně celkem efektivní, jakkoli je to jen obejití problému a nikoli řešení. Použil jsem to, je to "dostatečné" :-), díky. Řešení pomocí přepsání makrem na začátku, na konci nebo průběžně je fajn, ale nezkoušel jsem - ale určitě to ještě vyzkouším, možná v jiných případech, kdy je potřeba vkládat řádky a podobné operace, které mohou rozhazovat nastavení vzorců (v tomto mém aktuálním dokumentu to za takovou práci nestojí.) (Mimochodem například funkci ctrl x/v jsem si už dávno zakázal - ta je pro chování odkazů ve vzorcích úplně katastrofální.) Ale nadefinoval jsem si ctrl+d = vlož bez formátů - to je praktické, nic to nerozhodí tedy ani podmíněný formát, bohužel je to jen obtížně přenositelné na jiné uživatele.

Téma nechám ještě otevřené, pokud by někdo znal odpověď na otázku přímo "zámek podmíněného formátu". Ostatně zjistil jsem, že by mi obecně vyhovovala existence něčeho jako "zámek formátu" zkrátka libovolná práce s dokumentem (hlavně vkládání z externích zdrojů) aniž bych měl strach že se pokazí nastavené formáty buněk.


LibreOffice 5.4.

Offline

Zápatí