Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 3. 1. 2016 01:27:35

Yaros
Člen
Registrace: 30. 6. 2014
Příspěvků: 4

Nefunkční funkce násobení

Pěkný den.
Stáhnul jsem si novou verzi 4.1.2, a nefunguje mi můj doposud používaný způsob násobení v buňce v Calcu. Můj způsob asi vyvolá zděšení, ale dělal jsem to tak, že jsem zvolil funkci/ikonu sumy, možná to šlo i s rovná se (=), kdy jsem za to zvolil název 1. buňky, pak znaméhko násobení (*) a poté název 2. buňky obsahující určitou hodnotu. V této verzi to však nefunguje, v buňce se objeví jen ten klávesový zápis. Prosím o radu, jak to opět takto rozchodit, či jak se má správně násobit. Zkoušel jsem najít funkci "multiply", či něco takového, ale jsem zcela mimo. Jistě to jde naprosto jednoduše, ale to nějak nedávám. Prosím o radu/tip - ale prosím pro lamu.
Děkuji Jarda

Offline

#2 3. 1. 2016 09:43:41

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Nefunkční funkce násobení

Nějak mi nedochází proč používáte zbytečnou Sumu. Máte - li vynásobit například buňky A1 a B1 tak zadáte =A1*B1. Je to 6 krát stisknutí klávesnice a vůbec nemusíte stisknout ikonu Sumy, nebo jakoukoliv jinou funkci.


     Já si také někdy pomáhám tou SUMou - jde o ten úsek který se automaticky vyplní. Pak ale SUM nahradím například COUNT a podobně jinými funkcemi kde je potřeba zadat úsek. Ale zrovna pro obyčejný součin dvou čísel se to příliš nehodí. Když to používám tak jako záznam absolutních adres které takto "zakonzervuji" pro pozdější užití s úplně jinou anotací.


     Domnívám se, že hledáte součin většího počtu hodnot nežli dva. To by byla funkce PRODUKT. To může být dáno například takto =PRODUCT(A1:A10). Ale častěji například pro matici =PRODUCT(A1:C10). Takže potom by šlo nahradit SUM za PRODUCT ale žádný efekt v tom nevidím. Hledat to mezi funkcemi zabere spoustu času a když víte jak se to jmenuje tak se to vyplatí vyťukat. Pak už je jedno jestli napíšete navíc "=, (,)".


     To co popisujete mi připadá poměrně povědomé, ale s jiným popisem. Sešit nemusí počítat zhruba ze dvou důvodů. Na to ale musíte přijít sám :
1:- Formát buněk je "text", nebo "boolean" - musí se to změnit na formát buněk číslo. Je to postup FORMÁT > FORMÁT BUŇKY > KARTA ČÍSLA > vyberte Standard.
2:- Není zapnuta funkce automatického přepočítání je to NÁSTROJE > OBSAH BUNĚK > AUTOMATICKY PŘEPOČÍTAT.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 3. 1. 2016 23:13:49

Yaros
Člen
Registrace: 30. 6. 2014
Příspěvků: 4

Re: Nefunkční funkce násobení

neutr: děkuji za odpověď. Tak jsem zkusil oboje, vše bylo aktivní. Přesto je výsledkem jen to, co zadám, tj. text. Někde bude nějaká zrada. :-( Soubor byl původně .dbf a pak uložen jako .xls. Ale to mi v předchozích verzích fungovalo. Čísla jsou čísly, mají destinnou čárku, ne tečku. Tak nevím...
Jarek

Offline

#4 4. 1. 2016 07:11:59

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Nefunkční funkce násobení

Můžete poslat ukázku těch dat? To vypadá že tam máte formát buněk TEXT. Ten se někdy blbě přenastaví při importu. Nicméně u AOO jsem se s podobnou vlastnoxtí (chybou) nesetkal.
     Nejprve se pokuste data z originálu (.xls) nakopírovat do nového prázdného sešitu Calcu. Stačí na to i pouhé 2 buňky které potřebujeme vzorově vynásobit.


     Zadejte  ÚPRAVY > VLOŽIT JINAK - nechte v dialogu jen čísla a text. Při tom je možné že se Vám zobrazí "jenom" nabídka NEFORMÁTOVANÉHO TEXTU (plus možná ještě RTF).
     V každém případě pokud tam bude nabídka "neformátovaného textu" tak ji zvolte. S velkou pravděpodobností potom vyskočí nabídka filtru. Takové chování by mělo asi příčinu ve špatném nastavení konverze EXCEL/CALC.


     Pokud se po volbě "Vložit jinak" objeví klasické okno dialogu kde se dá zvolit například "vzorce", nebo "transponovat" a podobně - zvolte jenom "Čísla a Text". Potom teprve vyzkoušejte jestli Vám počítá Calc správně.
     Pokud se Vám nezadaří vložte sem ukázku dat - pokud možno původní XLS....


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 4. 1. 2016 08:44:54

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Nefunkční funkce násobení

Zkuste se podívat do možnosti, nastavení calc, zobrazit, vzorce


Rada pro lamu: "Miluji" diskuse typu

tazatel: "něco mi nejde, uhodněte co"
odpověď:  "zkuste .."
tazatel: samá voda, hádejte znova


Obvykle je ignoruji.

Offline

Zápatí