Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 26. 12. 2015 22:46:26

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Jak nastavit formát buňky aby obsah nepřetékal do vedlejších buněk

Pokud do buňky vložím větší obsah, než je velikost buňky, Calc obsah zobrazí v sousedních buňkách (podle zarovnání), pokud tyto jsou prázdné.
Mám tabulky, kde je nepravidelně v některých buňkách více obsahu, řada je zase prázdných. Díky tomu, že je velký obsah zobrazen ve vedlejších buňkách je tabulka naprosto nečitelná.
Vím, že mohu do sousední buňky vložit třeba mezeru a pak se mi tam obsah zobrazovat nebude, to ale vyžaduje ruční formátování.

Jak nastavit formáttak, aby obsah nepřetýkal?

Prosím o radu, nenašel jsem nastavení formátu ač jsem se pokoušel.

Offline

#2 27. 12. 2015 08:18:24

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak nastavit formát buňky aby obsah nepřetékal do vedlejších buněk

Tohle je postup podle nápovědy :
Zápis víceřádkového textu
1. Stisknutím kláves Ctrl+Enter se vloží ruční zalomení řádku. Tato klávesová zkratka funguje přímo v buňkách nebo na vstupním řádku. Vstupní řádek lze rozšířit na více řádků pomocí vpravo umístěného tlačítka se šipkou dolů. (Tohle je nesmysl - vkládá se tak do buňky nový řádek a nikoliv zalomení.)
Chcete-li, aby se text automaticky zalomil podle pravého okraje buňky, postupujte následovně:
1. Označte všechny buňky, kde chcete text automaticky zalomit podle pravého okraje.
2. V menu Formát - Buňky - Zarovnání označte možnost automatické zalomení textu a klikněte OK.


     Ovšem to co nápověda neuvádí je skutečnost, že se zalomení řádku zobrazuje. Já bych to rozšířil o detail :

1. Označte všechny buňky, kde chcete text automaticky zalomit podle pravého okraje.
2. V menu Formát - Buňky - Zarovnání označte možnost automatické zalomení textu a klikněte OK.
     Chcete-li, aby se text automaticky zalomil podle pravého okraje buňky a zalomení zůstalo skryté, postupujte následovně:
3. Označený úsek je stále vybraný - klepněte na nadpisy řádků (čísla) a zvolte VÝŠKA ŘÁDKU > VÝCHOZÍ.


     Možná by šlo vytvožit vlastní styl to jsem ale netestoval. Opačný postup je zřejmý > odškrtneme vlastnost - automatické zalomení. Vzpomínám si ale, že jsem měl problémy po smazání obsahu. Zalomení tam bylo stále a já už jsem dávno zapoměl kde všude to je. Navíc jsem si nedokázal vybavit proč se obsah "nechtěně" zalamuje.
     Proto jsem si nejdříve vybraný úsek pojmenoval - nejlépe jako "zalomení buňky". To je důvod proč jsem to jako styl netestoval. Je to ale jen moje zkušenost.


     Možná by to chtělo upravit v nápovědě. Hledá se to opravdu špatně. Možná by to chtělo doporučit přeformátování na výchozí styl, ale pro celý sešit to vhodné není.
     Spíš by to chtělo poznámku - "pokud požadujete skrytí části zalomeného řádku naformátujte výšku řádku na výchozí hodnotu. Doporučujeme si takto upravený úsek nejprve pojmenovat".

Editoval neutr (27. 12. 2015 08:32:12)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 29. 12. 2015 21:11:52

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: Jak nastavit formát buňky aby obsah nepřetékal do vedlejších buněk

to Neutr. Zalomení a následné zúžení řádku má jednu nevýhodu - alespoň v LO mi to zabrazuje konec textu nikoli začátek, což je poněkud nechtěný efekt.

Tazateli bych asi doporučil (pokud si nevybere z výše nabízených řešení) hromadné vložení mezery předem do všech buněk (resp. označených buněk např. pomocí ctrl+V) a následný přepis jednotlivých buněk textem dle potřeby při vyplňování tabulky.


LibreOffice 5.4.

Offline

#4 29. 12. 2015 21:49:30

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak nastavit formát buňky aby obsah nepřetékal do vedlejších buněk

Pro Pana Trnku:
Zobrazení začátku textu v "zalomené buňce" není problém. Stačí v tom samém dialogu vyplnit "svislé zarovnání" - NAHORU.
     Nenapadlo mne to stejně jako skutečnost, že by tam nemusela být standardní velikost písma. Lze zalomit i vetší text. Jen se musí nastavit po zalomení výška řádku na jednu (původní) velikost - původně nezalomeného řádku.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 30. 12. 2015 08:53:04

Netwalker
Člen
Registrace: 20. 10. 2015
Příspěvků: 56

Re: Jak nastavit formát buňky aby obsah nepřetékal do vedlejších buněk

Zkusil bych do prázdných buněk nakopírovat hodnotu 0. V nastavení Nástroje/možnosti/Calc/Zobrazení - odškrtnout zobrazení nulových hodnot. Pak se v buňkách s nulou nic nezobrazí a text do nich nepřeteče. Ani se v buňkách s textem nemusí formátovat nic navíc.
Netwalker

Offline

#6 30. 12. 2015 09:08:33

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Jak nastavit formát buňky aby obsah nepřetékal do vedlejších buněk

Děkuji všem za rady. Kostrbaté řešení - možnost zapsání prázdné hodnoty (Netwalker: raději mezeru než 0, pak se nemusí nic dodatečně nastavovat) do nepoužitých buněk znám, ale to není řešení, které jsem hledal.
Šlo mi opravdu o nastavení zakázání přetékání do sousedních buněk (buď globánlní, formátem či nastavením listu), ale zřejmě nic takového neexistuje. Jak to řeší MSO nevím.Zřejmě by to mohl být námět na rozšíření LO, poradíte kam náměty na nové vlastnosti uvádět? Do bugzilly asi ne. Proč do LO nepřidat nové vlastnosti a ne jen kopírovat MSO?

Offline

#7 30. 12. 2015 10:46:52

strepon
Člen
Registrace: 6. 1. 2011
Příspěvků: 156

Re: Jak nastavit formát buňky aby obsah nepřetékal do vedlejších buněk

V čem nevyhovuje výše uvedené řešení s automatickým zalomením textu? Nedokážu si představit, jak jinak by měl zákaz přetékání do sousedních buněk vypadat.

(Obecně: náměty na nové vlastnosti do bugzilly rozhodně patří, navzdory názvu není určena pouze pro chyby.)

Offline

#8 30. 12. 2015 23:06:29

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Jak nastavit formát buňky aby obsah nepřetékal do vedlejších buněk

Zalamování: v buňkách je větší text se svým formátováním. Zalomení tedy nedává žádný smysl, v malé buňce o jednom řádku se nezobrazí celý formátovaný odstavec textu (ten vidím nahoře pokud mám rozkliklé podrobné zobrazení obsahu buňky)

Realizace zákazu přetékání: jak jsem uvedl viděl bych několik možností; ve formátu zašrtnutím políčka "nepřetékat" toto by platilo pro naformátované buňky; další možnost si tuto volbu zašrtnout pro vybraný list v jeho formátech a třetí možnost mít tuto volbu globální pro celý dokument.
Osobně bych viděl jako neuniverzálnější mít to ve formátech buňky a tedy mít možnost vilitelného nastavení tam kde je to potřeba.

Offline

#9 31. 12. 2015 10:31:50

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak nastavit formát buňky aby obsah nepřetékal do vedlejších buněk

imcon napsal(a)

Zalamování: v buňkách je větší text se svým formátováním. Zalomení tedy nedává žádný smysl, v malé buňce o jednom řádku se nezobrazí celý formátovaný odstavec textu...

     Tady tomu nějak nerozumím. Když bude v buňkách větší text s vlastním formátováním - tak se to dá zalomit stejně dobře jako když je tam standardní velikost textu. Psal jsem to v příspěvku #4 dne 29. 12. 2015 21:49:30. Tento příspěvek zřejmě nebyl pochopen.
     Technicky řešitelné to jako makro je. Problém je v tom, že se musí formátovat až po vložení formátovaného textu. Potom je nutné vybrat úsek (makro pracuje s rozsahem lBound to Ubound vybraného úseku – jak ve smyslu řádků tak i sloupců).
     Při tom je nejsnadnějším řešením vložit znak za každou neprázdnou buňku pokud buňka napravo (vedle) je prázdná. Například vložíme mezeru apod.
     Lze také vybraný úsek naformátovat tak jak popisuji výše, zalomit, zadat výšku řádku a zarovnání nahoru. Tenhle proces je ale náročnější na vytvoření makra i na jeho dobu provádění úprav.
     V žádném případě to ale nepůjde naformátovat dopředu. Respektive je to zbytečné protože po vložení to musí stejně makro přejet. Při vkládání sice lze akceptovat buď vlastní formátování sešitu (při vkládání neformátovaného textu), nebo formát ze zdroje (formátovaný text HTML, RTF), ale pak je vždy nutné dodatečně zalomit. Problém se dá schematicky znázornit jako relace vkládání (formát textu):(formát sešitu). Váš požadavek není ryba ani rak.
     Po úpravách šířky sloupce by asi bylo často nutné nové formátování vložených dat. Technicky by bylo nutno použít výpočet „šířka buňky" / „šířkou jednoho písmene" daného zdroje a velikosti. To by se asi dalo ještě u patkového písma nějak udělat, ale u neproporcionální písma – nikoliv. Právě takové možnosti jednoznačně ukazují na postup vložení nějakého znaku do nejbližší buňky vpravo.

     Takže pokud to opravdu potřebujete k smysluplné a opakované práci postavím makro, které bude ve formě šablony umět zalamovat cokoliv a v sešitě kdekoliv – ale jen jako sekundární proces, který je nutné zavolat. Může to být i ve formě rozšíření. To může být aktivováno tlačítkem, nebo klávesovou zkratkou. Můžu to vložit i do nabídky FORMÁT – Formát buňky – zalomení textu (mimo standardní dialog) mezi rozdělovníky kde bude jen ta stávající nabídka dialogu + tato nová. Ovšem to až po novém roce. Mimo toho silně pochybuji, že byste měl validní potřebu – tedy nedovedu si představit k čemu že byste to potřeboval. Tedy obvykle o účelu nepochybuji, ale zde mi připadá, že je to jednorázová potřeba nebo dokonce "důvod" - tohle Calc neumí a Excel ano - tedy v podstatě něco kontraproduktivního - nebo dokonce provokace.

Editoval neutr (31. 12. 2015 10:43:29)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#10 31. 12. 2015 14:38:51

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Jak nastavit formát buňky aby obsah nepřetékal do vedlejších buněk

imcon napsal(a)

Zalamování: v buňkách je větší text se svým formátováním. Zalomení tedy nedává žádný smysl, v malé buňce o jednom řádku se nezobrazí celý formátovaný odstavec textu

Tak tohle nechápu.

Začal jste s tím, že tabulka při přetékání je nečitelná. Navrhujete "řešení", kdy zobrazíte část textu. Alternativu, která je v calcu vestavěna odmítáte s tím, že to nedává žádný smysl, protože se text do buňky nevejde, proto navrhujete zakázat přetékání a co se stane? Pak se text do buňky vejde?

Kromě zmíněných možností můžete:
- Přizpůsobit šířku sloupce textu v buňkách.
- Přizpůsobit velikost textu buňce - celý text se v buňce zob razí i se svým formátováním, pouze ho možná nepřečtete.
- Vložit do tabulky sloupec vyplněný něčím, s nulovou šířkou - to bych nejspíš použil, nejrychlejší varianta.

Nicméně, jak, zmínil strepon, vložte námět, možná bude přijat.

Offline

#11 31. 12. 2015 16:12:28

strepon
Člen
Registrace: 6. 1. 2011
Příspěvků: 156

Re: Jak nastavit formát buňky aby obsah nepřetékal do vedlejších buněk

Taky to moc nechápu. Tím "jak má zákaz přetékání vypadat" jsem nemyslel ani tak způsob nastavení, jako spíš výsledný vzhled buněk s nepřetékajícím textem (hodil by se obrázek).

Offline

#12 1. 1. 2016 22:27:51

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Jak nastavit formát buňky aby obsah nepřetékal do vedlejších buněk

Díky za odpovědi, jak jsem vás trochu zmátl, zkusím to napravit, kdyžtak napište...
Jde mi o to, aby se jednoduše řečeno u buňky pouze zobrazila šipečka indikující více textu. Celý text v tabulce viditelný nebude, pouze část která se do buňky vejde (podle nastavené velikosti). Tedy to samé, jako kdyby ve vedlejší buňce něco bylo a text se přes ni nemohl zobrazit. Tím by nebyl obsah tabulky nepřehledný různě přetíkajícím textem. Pokud si je následně třeba přečíst obsah konkrétní buňky je třeba na ni najet a podívat se nahoru do okna (zvětšená vstupní řádka) obsahu buňky.
Píšu, že formátovat buňky podle obsahu textu nemá smysl, protože v řadě z nich nemusí být nic, v některých jedna věta v mnoha jiných naopak víc odstavců odstavce o desítkách řádků (například kopie rešerží). To obecně naformátovat nelze. Stačí, aby bylo při pohledu na tabulku patrné, že v dané buňce je nějaký obsah.
Předvyplňovat vedlejší buňky neprázdnou hodnotou je nesystémové řešení, Calc používáme pro práci a ne na hraní, na takové věci či na tvoření maker není čas. To už je rychlejší vedle vložit mezeru. Ale to je obcházení scházející funkčnosti, která není systémově složitá, proto jsem si myslel že ji LO umí.
-
Pro ilustraci posílám soubor který má dvě záložky se stejným obsahem. Rozdíl v orientaci je na první pohled patrný:
http://wiki.openoffice.cz/wiki/Soubor:Test.ods

Snad to nyní bude jasnější.

Offline

#13 1. 1. 2016 22:32:54

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Jak nastavit formát buňky aby obsah nepřetékal do vedlejších buněk

Bohužel vložení souboru pomocí wiki nefunguje, zde tedy odkaz na stažení z našeho cloudu  (pozor pomalé připojování):
https://gofile.me/1QLit/X14xvqsA

Offline

#14 1. 1. 2016 23:33:23

strepon
Člen
Registrace: 6. 1. 2011
Příspěvků: 156

Re: Jak nastavit formát buňky aby obsah nepřetékal do vedlejších buněk

Aha, už rozumím: při automatickém zalamování se řádky zalamují mezi slovy, a v buňce se tak zobrazují jen celá slova, zatímco by se mohla zobrazovat navíc ještě část slova až do konce buňky. To by asi stálo za to zkusit zadat do bugzilly, nic podobného jsem tam nenašel.

Offline

#15 1. 1. 2016 23:40:32

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Jak nastavit formát buňky aby obsah nepřetékal do vedlejších buněk

strepon napsal(a)

Aha, už rozumím: při automatickém zalamování se řádky zalamují mezi slovy, a v buňce se tak zobrazují jen celá slova, zatímco by se mohla zobrazovat navíc ještě část slova až do konce buňky. To by asi stálo za to zkusit zadat do bugzilly, nic podobného jsem tam nenašel.

Tak toho jsem si ani nevšiml, v testovacím souboru automatické zalamování není nastaveno. Když to zkusím, opravdu se chová poněkud divně.

Offline

#16 2. 1. 2016 09:06:59

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak nastavit formát buňky aby obsah nepřetékal do vedlejších buněk

Otestujte toto : ÚPRAVA


     V nabídce formát je přidána nabídka Zalomit je uzavřena spolu s formátem buňky mezi dvěma oddělovači - a je těsně nad formátem "Buňky"


     Není to sice "úplně" to co chcete, ale rozdíl mezi Vaším vzorem a mojí úpravou rozpoznáte jen těžko. Zalamuje slova + má aktivní rozdělení textu. Některá slova proto rozdělena nejsou a může tam být do určité míry větší mezera, nežli když bych zalamoval počet znaků.
     Proto jsem nabídku rozšířil o možnost podbarvit šedě text delší nežli 8 znaků. Tuto funkci nabízí dialog. Pokud by Vám to stačilo bez tohoto rozšíření - upravím to.

Editoval neutr (2. 1. 2016 09:08:27)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#17 3. 1. 2016 14:24:00

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: Jak nastavit formát buňky aby obsah nepřetékal do vedlejších buněk

imcon napsal(a)

Předvyplňovat vedlejší buňky neprázdnou hodnotou je nesystémové řešení, Calc používáme pro práci a ne na hraní, na takové věci či na tvoření maker není čas.

Ono je spousta věcí které Calc neumí a člověka to občas překvapí. Je nutno jej brát jako tvůrčí prostředí nikoli jako hotovou věc. A nápadů na zlepšení jsou stovky - stačí si projít nabízená rozšíření - to vše a mnoho dalšího Calc neumí a je potřeba se s tím poprat. Není nic špatného na tom pomoci si "nesystémově", pokud je to účinné a rychlé (a nepříliš paměťově náročné).


LibreOffice 5.4.

Offline

#18 4. 1. 2016 07:31:47

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Jak nastavit formát buňky aby obsah nepřetékal do vedlejších buněk

neutr napsal(a)

Otestujte toto : ÚPRAVA

     V nabídce formát je přidána nabídka Zalomit je uzavřena spolu s formátem buňky mezi dvěma oddělovači - a je těsně nad formátem "Buňky"

     Není to sice "úplně" to co chcete, ale rozdíl mezi Vaším vzorem a mojí úpravou rozpoznáte jen těžko. Zalamuje slova + má aktivní rozdělení textu. Některá slova proto rozdělena nejsou a může tam být do určité míry větší mezera, nežli když bych zalamoval počet znaků.
     Proto jsem nabídku rozšířil o možnost podbarvit šedě text delší nežli 8 znaků. Tuto funkci nabízí dialog. Pokud by Vám to stačilo bez tohoto rozšíření - upravím to.

Díky, pěkné makro, toto je opravdu OK.

Offline

Zápatí