Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 12. 11. 2015 14:30:57

Teiresias
Člen
Registrace: 12. 11. 2015
Příspěvků: 8

uložení dokumentu, kurzor na konec textu ... - VYŘEŠENO

Ahoj, můžete mi prosím poradit, jak docílím toho, aby se mi v LO-w, zobrazoval kurzor vždy na konci textu? Teď, při otevření jakéhokoliv dokumentu, je kurzor na začátku stránky a na začátku textu. Děkuji za tipy.

Editoval Teiresias (14. 11. 2015 10:50:51)

Offline

#2 12. 11. 2015 17:10:09

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: uložení dokumentu, kurzor na konec textu ... - VYŘEŠENO

To se dá udělat šablonou, kterou nahradíte tu výchozí. Podstata je v tom, že se tato nová šablona bude chovat jako výchozí. Tato šablona obsahuje jednoduché makro, které se aktivuje při otevření dokumentu.
     Posílám soubor který má takovou vlastnost. Obsahuje makro, které se aktivuje při otevření souboru. Není to ale šablona. Šablonu z toho ale uděláte snadno. Uložte soubor pod vhodným názvem. Obsah smažte (ten je tam jenom pro odzkoušení).
     Následně ho můžete přímo uložit jako šablonu, nebo z něj šablonu vytvořit "Uložit jako ...." vyberete šablonu odf. Lepší je pro začátečníka ale "Soubor" > "Šablony" > "uložit jako šablonu. Následně zvolte spravovat, rozklepněte složku kam jste to dal a vyberte Vaši šablonu. Nahoře v okně uvidíte nabídku - zvolit jako výchozí - vyberte tuto volbu.
k otestování


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 13. 11. 2015 09:55:48

Teiresias
Člen
Registrace: 12. 11. 2015
Příspěvků: 8

Re: uložení dokumentu, kurzor na konec textu ... - VYŘEŠENO

Dobrý den, děkuji moc, udělal jsem to jak píšete, ale ta šablona funguje zase tak, že otevřený dokument nezobrazuje kurzor vůbec, až teprve po kliknutí na konkrétní místo. Aby jste rozuměl, tak nejsem žádný lenoch, abych nemohl někde kliknout, ale jsem ochrnutý a používám hlasový program pro ovládání počítače, takže o každý hlasový povel méně je pro mě dobře ...

Offline

#4 13. 11. 2015 12:15:02

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: uložení dokumentu, kurzor na konec textu ... - VYŘEŠENO

Ano máte pravdu. Když se otevře sešit tak kurzor vidět není. Stačí ale jediné kliknutí na měco - například posuvník, nebo kurzorovou klávesu. Jinak nevím, e by to šlo přímo. Existuje podobné makro které na konec neco vypíše. Já tam mám "Jsme zde" - ale dělá to samé. Kurzor tam hned není.
     Takže to makro způsobí, že když se otevře nějak naplnění dokument, je vidět konec ale musíte dát třeba šipku dolů ap., nebo o kliknout když konec vidíte.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 13. 11. 2015 12:23:52

Teiresias
Člen
Registrace: 12. 11. 2015
Příspěvků: 8

Re: uložení dokumentu, kurzor na konec textu ... - VYŘEŠENO

ok, i tak moc děkuji!

Offline

#6 13. 11. 2015 12:24:40

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: uložení dokumentu, kurzor na konec textu ... - VYŘEŠENO

Pokud by stačilo, aby se dokument otevíral s kurzorem tam, kde byl při uložení, tj. pamatoval si pozici kursoru, tak je nutné vyplnit v možnostech uživatele, u stávajícícho dokumentu je ještě nutno zkontrolovat vlastnosti (Soubor, Vlastnosti, vytvořen/změněn (datum a jméno). Pokud tam jméno chybí, tak kliknout na tlačítko obnovit vlastnosti a uložit.

Offline

#7 13. 11. 2015 12:47:08

Teiresias
Člen
Registrace: 12. 11. 2015
Příspěvků: 8

Re: uložení dokumentu, kurzor na konec textu ... - VYŘEŠENO

ip: ano, přesně tak bych to potřeboval, aby to uložilo umístění kurzoru. a co je nutné vyplnit v možnostech uživatele? když jsem kliknul ve vlastnostech toho dokumentu na obnovit vlastnosti, uložil, tak se nic nezměnilo ...

Offline

#8 13. 11. 2015 13:55:24

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: uložení dokumentu, kurzor na konec textu ... - VYŘEŠENO

Nějak mi to vypadlo, myslím, že stačí iniciály, jinak, jméno nebo příjmení. Nějaký identifikátor uživatele by se měl objevit ve vlastnostech dokumentu. (Zkoušel jsem v LO 5.0.2)

Offline

#9 13. 11. 2015 16:19:33

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: uložení dokumentu, kurzor na konec textu ... - VYŘEŠENO

Já myslím, že uložení kurzoru v místě kde je postaven je automatické. Vyzkoušejte si to. (Tedy ne v šabloně která skáče nakonec). Někde umístěte kurzor, uložte a zavřete. Když to znovu otevřete a uděláte například šipkou 1x doleva uvidíte kde se nachází kurzor. Bude tam kde byl když jste to ukládali respektive zavírali.
     Já se domnívám, že kurzor je nějak spojen s operačním systémm a proto se musí aktivovat samostatně (dodatečně) po načtení dokumentu.


     Tohle by asi věděl nejspíš ing Patierik. Já osobně mám poměrně rozsáhlé knihovny maker, ale nevím jestli lze automaticky aktivivat viditelný kurzor. Lze například naprogramovat "select", ale i když je to vybráno (vymodřeno) a je to hned vidět, tak kurzor "nebliká".
     Pokud to jde zprovoznit makrem Basicu, tak zřejmě jen událostí OnClick. Potíž bude asi v tom, že k rozsvícení kurzoru se musí šáhnout na HW.
     Jinou možnost poskytuje možná UNO, ale těch moc nemám a osobně se jim raději vyhýbám. Takže dík Calcu vím, že makra s UNO umí chodit tvrdě s kurzorem. To se dá ale udělat i v samotném Basicu.


     Vzhledem k tomu, že Vaše potřeba má zásadní lidský rozměr a ne jen rozměr technický, zeptám se ing Pastierika emailem jestli o něčem vhodném neví. Pokud podobnou problematiku neřešil a nezná nějaký způsob, pokusím se sám. Možná by to byl ochotný řešit i uživatel "lp.".
     Aby se nedělalo něco již vytvořeného je potřeba projít všechna rozšíření pro AOO a LO. Myslím že by mohlo existovat něco podobného pro nevidomé a slabozraké. Ti by totiž čtení používali asi více nežli Braillovo písmo.


     Možná byste mohl upřesnit parametry :
- Je potřebné aby sešit zaznamenal dříve přečtené pasáže? Tedy jestli by bylo dobré vložit záložky podle jednotlivě předčítaných pasáží. Vzniká tak možnost vrátit se kdykoliv později na určitou záložku.
- Bylo by potřebné specializované vyhledávání? Například vybrat a přečíst větu obsahující hledané slovo, nebo celý odstavec?
- Máte řešeno, nebo je potřebné editovat určité pasáže?
- Můžete vkládat poznámky - respektive můžete používat všechny nabídky menu? Vím že někde njsou přiřazeny klávesové zkratky.
- Vím že existují programy pro ovládání hlasem ale já jsem nikdy žádný neviděl. Nevím o tom nic takže možná by byl dobrý odkaz kde bych to nastudoval nebo otestoval.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#10 13. 11. 2015 17:01:04

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: uložení dokumentu, kurzor na konec textu ... - VYŘEŠENO

Sub SkocNaKoniecSuboru
kurzor= ThisComponent.currentcontroller.getViewCursor() ' viditeľný kurzor
kurzor.collapseToEnd() ' ak je niečo označené, tak zrušíme výber
kurzor.gotoEnd(false) ' Skočíme na koniec dokumentu
End sub

Offline

#11 13. 11. 2015 17:22:58

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: uložení dokumentu, kurzor na konec textu ... - VYŘEŠENO

Aby sa to spúšťalo automaticky, je vhodné v menu Nástroje – Prispôsobiť – Udalosti priradiť spustenie tohto makra k „Otvorenie súboru". Pozor, pod zoznamom udalostí musí byť vo výbere „Uložiť do" nastavený LibreOffice (to isté platí aj pre Apache OO, tam sa vyberá OpenOffice). Aby to všetko fungovalo tak, ako má, je potrebné ešte v makre ošetriť, že sa bude spúšťať iba v module Writer:

Sub SkocNaKoniecSuboru
if ThisComponent.supportsService("com.sun.star.text.TextDocument") then
  kurzor=ThisComponent.currentcontroller.getViewCursor() ' viditeľný kurzor
  kurzor.collapseToEnd() ' ak je niečo označené, tak zrušíme výber
  kurzor.gotoEnd(false) ' Skočíme na koniec dokumentu
end if
End sub

Offline

#12 13. 11. 2015 17:56:13

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: uložení dokumentu, kurzor na konec textu ... - VYŘEŠENO

Ano chodí to, ale jen v Apache. LibreOffice se chová stejně. Tak jsem otestoval i to svoje makro a v Apache to také chodí. Musím dát za pravdu ing Pastierikovi který LO v diskusích kritizuje právě pro podobné vlastnosti. Někdy jsou to detaily ale kvůli nim se musí přepisovat jinak funkční věci.


Poznámka : - Makro od ing Pastierika na rozdíl od mého akcentuje 2 věci. "viditelný kurzor" a také skutečnost že práce mohla být uzavřena s aktivním výběrem - který se tímto ruší. Což je také například potvrzení, že kurzor zůstává tam kde byl i při zavření pokud to tak bylo uloženo.
     Doporučuji otevřít soubor, nebo šablonu dříve postnutou a nahradit moje makro makrem ing Pastierika, nebo to moje upravit. Je možné, že nejaká budoucí verze bude dělat to co má...snad


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#13 13. 11. 2015 18:35:56

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: uložení dokumentu, kurzor na konec textu ... - VYŘEŠENO

Makro som testoval výhradne v LibreOffice (5.0.0.5, x64, Windows 7), funguje tam, v Apache OO som ho ani neskúšal. Ale je pravda, že tuším raz nefungovalo…

Editoval j-pastierik (13. 11. 2015 18:47:35)

Offline

#14 13. 11. 2015 18:43:33

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: uložení dokumentu, kurzor na konec textu ... - VYŘEŠENO

Inak to „čudné" otváranie súborov je aj v najnovšom Apache OO (4.1.2) – otvoril som si súbor, kde bol viditeľný kurzor na konci, ale na obrazovke sa mi dokument zobrazil na začiatku prvej strany (kurzor som, samozrejme, nevidel). Pri otváraní v LO (s nastaveným spustením tohto makra pri otváraní súboru) sa mi pekne zobrazil koniec súboru a videl som kurzor.

Editoval j-pastierik (13. 11. 2015 18:44:02)

Offline

#15 14. 11. 2015 09:40:54

Teiresias
Člen
Registrace: 12. 11. 2015
Příspěvků: 8

Re: uložení dokumentu, kurzor na konec textu ... - VYŘEŠENO

ip. tak znovu děkuji a už naposledy, protože ten dokument se konečně ukládá i s kurzorem tam, kde byl posledně umístěný. vážně stačilo jenom v tom nastavení doplnit jméno a příjmení. to mě tedy vážně nenapadlo ... wink

Offline

#16 14. 11. 2015 10:42:47

Roman Toman
Člen
Registrace: 19. 7. 2008
Příspěvků: 302

Re: uložení dokumentu, kurzor na konec textu ... - VYŘEŠENO

Teiresias napsal(a)

Ahoj, můžete mi prosím poradit, jak docílím toho, aby se mi v LO-w, zobrazoval kurzor vždy na konci textu? Teď, při otevření jakéhokoliv dokumentu, je kurzor na začátku stránky a na začátku textu. Děkuji za tipy.

Pokiaľ sa jedná len o nadviazanie na predchádzajúcu prácu, mne funguje, že pokiaľ uložím a zavriem súbor s kurzorom na konci textu, tak po otvorení stačí stlačiť <SHIFT>+<F5> a kurzor skočí na poslednú pozíciu pred zavretím súboru.

Editoval Roman Toman (14. 11. 2015 10:45:59)


Win 10 PRO 64, LibreOffice

Pokiaľ to vyriešilo váš problém označte prosím svoj príspevok ako VYRIEŠENÝ.
Ako označiť vyriešenú tému

Offline

Zápatí