Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 11. 5. 2015 09:06:56

Veronika90
Člen
Registrace: 11. 5. 2015
Příspěvků: 11

Jak vložit obrázek do šablony, aby se měnil při hromadné korespondenci

Dobrý den, vytvářím šablonu ve writeru pomocí vložených polí, aby se mi tyto pole měnily při hromadné korespondenci. Tudíž mám šablonu jejímž výstupem bude leták a tabulku v calc jako vstupní data. Všechno se mi daří, až na problém s vložením obrázku. Obrázek se musí měnit stejně jako pole v šabloně!

Možná by to šlo vložit přes vložit - pole - jiné - funkce - zástupný znak - obrázek, ale co dál?
Nebo přes vložit - pole - jiné - funkce - spustit makro...ale s makrama jsem ještě nedělala, tak nevím. jak by mělo vypadat.
Dále mě ještě napadlo vložit - objekt - OLE...ale vždycky se zaseknu a nevím, jak pokračovat.

Předem děkuji za reakce.

Offline

#2 11. 5. 2015 10:03:38

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak vložit obrázek do šablony, aby se měnil při hromadné korespondenci

Veroniko tam jde hlavně o adresáře a označení obrázků tak aby se daly volat. Obrázky je možné vkládat i samostatně. Pokud se bojíš makra, tak budeš muset ta pole přiřadit - nejlépe jako rámečky.
     Vkládat objekty (obrázky) lze například "natvrdo = embeding", nebo odkazem který se dá měnit, ale pak se zase musí rozpojit aby to tam zůstalo.
     Další věc je to, že obrázek může být jako podkladový (dá se přes něj psát), nebo jako objekt přes který nenapíšeš nic. Jak jistě tušíš jde o různé postupy. Řešení to jistě má, ale nejprve bys měla lépe specifikovat - a nejspíš sem poslat ukázku s popisem.
     Obrázky lze například soustředit v galerii (ta je vedena jako databáze - stejně jako hrom.kor.), ale je možné mít i libovolné uspořádání. Mělo by platit pravidlo nějaké logiky.


     Píšeš že to řídíš tabulkou z Calku. To je asi celkem šikovný nápad. Odtamtud lze velice dobře dirigovat obslužná makra. To co popisuješ je ale poměrně typická funkce pro hromadnou korespondenci kterou využíváš primárně.
     Hromadná korespondence souvisí více s databází a tam by mělo jít snadno spojit řešení Adresát - adresa - text úvodu (oslovení) - vlastní obsah - obrázky (hudba ap). Je tam funkce pro email i klasickou poštu.
     Dovedu si ale představit, že se z Calcu musí vytěžit specifické údaje a podle nich řídit obsahy dopisů - jako nabídek, vyúčtování a jiné. Otázka zda to dělat jako přípravný axport do databáze, nebo naopak přímo z Calcu řídit obsah Writeru (bez hromadné korespondence) to samozřejmě takto posoudit neumím.
     Při takových věcech pomůže dobře udělaná šablona. V extrémním případě může být i mnoho šablon a každá si může načítat aktuální data ze systému adresářů. Možností je fakt asi dost. Chce to asi znát kolik je různých obrázků, klientů (adresátů) jak to půjde ven (PDF, jako příloha, nebo jako něco jiného, a nebo na tiskárnu?). Jak často se budou obesílat, potřeby změny obsahů zdrojů a mnoho jiných věcí.
     Asi byste měla poslat ukázku a napsat k jednotlivým komponentám kolik toho je a jak to půjde ven.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 11. 5. 2015 18:15:28

Veronika90
Člen
Registrace: 11. 5. 2015
Příspěvků: 11

Re: Jak vložit obrázek do šablony, aby se měnil při hromadné korespondenci

http://leteckaposta.cz/329732409

Děkuji za reakci a přikládám potřebné materiály. Jsou tam vstupní data v calku, šablona ve writeru a vzor požadovaného výstupu. Obrázků stejně jako hotelů bude maximálně 100, ale s opakujícími hotely v jiných termínech bude výstupů mnohem více.

Vstupní data se budou měnit každý den. Změny budou v přidávání nových termínů a hotelů, a zároveň se budou měnit ceny u stávajících hotelů. Ve stejném calku budu vytvářet na novám listě databázi s popisky, které importuji pomocí funkce SVYHLEDAT. Tyto popisky budou vedle obrázku, pokud se nám je podaří vložit. smile

Při každé změně vstupních dat se budou tyto změny generovat v šabloně a vytvářet soubory s letáky, které se zasílají elektronickou poštou jako příloha.

K obrázkům mám přístup buď z pracovní sítě nebo z našich webových stránek.

Budu vděčná za každou dobrou radu, protože si už nevím rady a letní sezóna je za dveřmi. :-/

Offline

#4 12. 5. 2015 08:40:44

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak vložit obrázek do šablony, aby se měnil při hromadné korespondenci

Tak jsem se na to mrknul a problém vidím stále jen s adresáři. Viděl bych to tak na - 3 druhy řešení.
A - Systém jediné šablony s několika odkazy (DDE)
B - Systém více šablon - každá navázaná na jediný odkaz
C - Systém řízený makrem


Systém A :
     Do šablony zavedete tolik obrázků odkazem, kolik máte různých adresářů. Vtip je v tom, že vždy když chcete změnit obrázek, stačí otevřít odkaz pro úpravy a ten správný adresář se otevře. Vy tam vyberete ten správný obrázek a je po legraci.
     Když by existoval jediný adresář tak Vám postačí jediný (i náhodný) odkaz. Přístup tak složitý není. Úpravy - Odkazy - Upravit. Původní adresář se otevře a nabídne všechny obrázky.
     Aby tam byl nějaký odkaz musíte do šablony Vložit - Obrázek - Odkazem. V té šabloně pak uděláte uspořádání (nyní nahoru a vpravo) a šablonu uložíte.
     Pokud tam máte více odkazů, tak musíte ty ostatní obrázky smazat (Rozpojit). Existují volby pro aktualizaci ale na to byste přišla když by Vás tento systém zajímal.


Systém B :
     Tento systém spočívá v něčem jiném. Uděláte samostatné adresáře pro šablonu. Adresář by měl mít název podle jednotlivých hotelů. Takže Váš Root - následně foldry zemí a v zemi foldry hotelů. Každý foldr hotelu obsahuje stajné součásti. Calc jen s údaji pro hotel, obrázek a writer který načítá ten obrázek a calc - vše jako odkazy. Vlastní writer je již soubor z Vaší šablony, ale může být pojmenovaný po svém hotelu a třeba ještě poslední úpravě ap.
     Aby to odsejpalo tak ty názvy Calcu i obrázku budou všude stejné, jen Vy tam bude ukládat (přepisovat pod stejným jménem) nové hodnoty. Jakmile se něco změní, zapíšete to do calcu a hned to uložíte do adresáře. Aktivní odkaz ve writeru vše načte automaticky.
     Při tomto systému je na zváženou zda nebudete načítat i obrázek primárně do calcu a to pak načítat do writeru jako sekci.
     Ovšem obrázek stažený do vlastního foldru má své kouzlo. Na webu se něco změní a obrázek je ten tam. Zato ve vlastním adresáří vydrží. Pak jde vlastně o aktualizace obrázků což je nutné dělat manuálně.
     Při hromadné korespondenci voláte přímo hotové nabídky. Aktualizace položek může probíhat v jiném čase (režimu) nežli je posílání emailů.


Systém C :
     Zhruba to co dělá systém B, ale makrem na jediné kliknutí - aktualizace všech dat, vytvoření nových adresářů, smazání nepotřebných ap. Stačí mít jen zápis v Calcu. Z toho se adresáře i s obsahem přímo vygenerují. Dokonce existují makra, která vytvoří email - je to náhrada hromadné korespondence. Emaily jsem makrem jenom otestoval a vypadalo to dobře. Jen jsem je nemohl hned odeslat. Proto skončili v adresáři odkud je musí vypustit poštovní klient. Ale LibreOffice už má také podporu pro odesílání emailů - to jsem zatím netestoval.
     Obecně makrem lze nasypat obrázek do dokumentu, ale stejně přetrvává problém adresáře. Takže nejjistější je udělat si jednotný adresář obrázků a ten už lze vypouštět bezpečně. Pak ale stačí trvalý odkaz a ani makro potřeba není.


     Otestujte si systém A i B a když by se Vám zachtělo zautomatizovat něco z toho tak sem písněte. Tedy je možné, že ještě někdo bude mít lepší nápad jak na to.

Editoval neutr (12. 5. 2015 08:46:50)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 13. 5. 2015 15:26:18

Veronika90
Člen
Registrace: 11. 5. 2015
Příspěvků: 11

Re: Jak vložit obrázek do šablony, aby se měnil při hromadné korespondenci

Děkuji za rozsahle moznosti. V neděli se na to podivam a dam vedet, jak jsem byla uspesna. smile

Offline

#6 18. 5. 2015 08:46:04

Veronika90
Člen
Registrace: 11. 5. 2015
Příspěvků: 11

Re: Jak vložit obrázek do šablony, aby se měnil při hromadné korespondenci

Dobré ráno, dívala jsem se teď rychle na variantu A, ale pokud jsem to správně pochopila, tak budu muset vždy měnit obrázek u každého letáku. Což bych radši chtěla, aby se tato akce prováděla automaticky. Ještě se jdu podívat na variantu B, ale zatím jsem ji moc nepochopila. Teď jsem měla 5 zkoušek, tak mi to moc nemyslí. smile

Offline

#7 18. 5. 2015 09:01:51

Veronika90
Člen
Registrace: 11. 5. 2015
Příspěvků: 11

Re: Jak vložit obrázek do šablony, aby se měnil při hromadné korespondenci

Také když jsem si u varianty A spustila hromadnou korespondenci, tak jsem nezjistila, v kterém okamžiku bych ty obrázky měnila, protože se mi v žádném kroku nepodařilo otevřít odkaz.

Offline

#8 18. 5. 2015 11:22:02

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak vložit obrázek do šablony, aby se měnil při hromadné korespondenci

Zřejmě budete chtít variantu B. Ta varianta A je řešitelná tak, že máte současně otevřenou šablonu a parcujete na její kopii. Pro Vás to asi bude znamenat mít na liště otevřenou šablonu k úpravám, možná Calc a kopii šablony. Navolíte v šabloně obrázek, uložíte a načtete do její kopie už z HroKor.
     Ještě by existovala varianta změny obrázku po vytvoření letáku ale nevím jestli by se Vám chtělo dodatečně otevírat hotové přílohy - asi ne.
     Když si necháte na lince otevřenou šablonu k úpravám tak je to jen něklik kliků které nesmíte zapomenout udělat.


     Právě proto si myslím, že ten systém B bude asi lepší. Faktem je, že při systému A máte otevřenou stále stejnou šablonu (s rizikem omylu) a při systému B musíte šablony měnit jakmile jde o jinou lokalitu.


     Až budete vědět co je lepší tak písněte. Já nyní zrovna hledám a upravuju makra. Měl bych se dopracovat k makru které by se spouštět jako hyperlink, nebo tlačítko načtené z Calcu. V šabloně byste jen klikla na hyperlink (nebo tlačítko) a obrázek by se změnil, respektive vložil. Následně by se z ovládacího prvku stal obyčejný text. Já to nechci unáhlit - dělám něco jiného a procházím makra která testuji protože mnoho věcí nefunguje, nebo funguje jinak nežli má. Takže až na to narazím pošlu sem zřejmě už hotovou šablonu a Calc.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#9 19. 5. 2015 07:26:11

Veronika90
Člen
Registrace: 11. 5. 2015
Příspěvků: 11

Re: Jak vložit obrázek do šablony, aby se měnil při hromadné korespondenci

Varianta B bude lepší. Mám zde 11 destinací, proto bude 11 šablon, což není taková hrůza. Akorát mě mrzí, že té variantě B moc nerozumím.

Offline

#10 19. 5. 2015 09:27:12

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak vložit obrázek do šablony, aby se měnil při hromadné korespondenci

Já mám dojem, že si nerozumíme. Podle mne destinace nejsou jen hotely, respektive jednotlivé obrázky. Při variantě B uvažuji že co obrázek = šablona. Ale struktura adresáře se vygeneruje asi následne :
HLAVNÍ SLOŽKA / destinace A / hotel_1 jako obrázek + calc se specifikacemi + šablona
HLAVNÍ SLOŽKA / destinace A / hotel_2 jako obrázek + calc se specifikacemi + šablona
                                                              ............
HLAVNÍ SLOŽKA / destinace A / hotel_X jako obrázek + calc se specifikacemi + šablona
--------------------------------------------------------------------------
HLAVNÍ SLOŽKA / destinace B / hotel_1 jako obrázek + calc se specifikacemi + šablona
HLAVNÍ SLOŽKA / destinace B / hotel_2 jako obrázek + calc se specifikacemi + šablona
                                                              ............
HLAVNÍ SLOŽKA / destinace B / hotel_X jako obrázek + calc se specifikacemi + šablona
--------------------------------------------------------------------------
HLAVNÍ SLOŽKA / destinace C / hotel_1...X jako obrázek + calc se specifikacemi + šablona
--------------------------------------------------------------------------
HLAVNÍ SLOŽKA / destinace D / hotel_1...X jako obrázek + calc se specifikacemi + šablona
--------------------------------------------------------------------------
      A tak dál. Tohle se bude generovat makrem z Calcu. Na Vás zůstane nacpat správné obrázky k šabloně. Veškerá údržba - tedy aktualizace už bude z Calcu. Problém jsou jen ty obrázky. Tam musíte ručně prohlédnout a uložit aby se na serveru odkud to pumpujete neztratilo. Ale je možné to snadno otevírat i z toho Calcu. Prostě kliknete na tlačítko a otevře se zdrojový server a Vy to zkontrolujete.


      Nyní procházím makra a testuji zda ještě fungují - je to šílená práce. Ale přeskočil jsem na Writer a už dnes začnu testovat tato makra. Když budu mít Writer hotový postavím šablonu která bude mít nějaké ovládání. Buď přímo na sobě a bude muset být otevřená stále, nebo se mi to podaří spustit z Calcu při načítání z HromKor. Tady se pak nabízí víc řešení.
      Dokonce vypadá snadněji udělat šablonu, která se chová jako HromKor. Klienty a obrázky byste mohla otevírat pomocí ListBoxů, pak by se mohla objevit hotová příloha a na Enter odeslat na adresu klienta. V Libre Office by to mělo jít přímo. Ale já zase tak moc času nemám abych si s tím hrál. Ten postup B by byl mnohem rychleji protože s Calcem dělám mnohem více. Makra pro podobné účely (adresářové struktury + obsahy) mám z jiného svého projektu takže to by bylo asi rychle.

Editoval neutr (19. 5. 2015 09:27:50)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#11 20. 5. 2015 09:05:43

Veronika90
Člen
Registrace: 11. 5. 2015
Příspěvků: 11

Re: Jak vložit obrázek do šablony, aby se měnil při hromadné korespondenci

V této chvíli už mám ručně vytvořené "šablony" ve writeru pro jednotlivé hotely i s vloženou fotografií, což by se třeba dalo použít a nemuseli bychom řešit problém s obrázky. Šablony jsou stejné jako výchozí požadovaný writer, který jsem vám zasílala.
Velký problém na Vašem postupu vidím v calcu, jelikož budu mít jen jeden, do kterého budu kopírovat data z našeho systému, tudíž to nebudu přepisovat ručně, abych mohla každý calc přepisovat zvlášť. Na tuto činnost budu mít cca půl hodiny, proto to potřebuji co nejvíce z automatizovat.

Šlo by tedy, aby si writer v hromadné korespondenci podle vstupních dat z calcu našel příslušnou šablonu podle destinace a názvu hotelu, v které by změnil údaje, které mi do této chvíle měnil? (destinace, název hotelu, odlet, počet dní,...)

Offline

#12 20. 5. 2015 09:51:01

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak vložit obrázek do šablony, aby se měnil při hromadné korespondenci

Ano to je v podstatě to nejsnadnější. Je potřeba aby v hlavním obslužném Calcu byly adresáže těch Calců které krmí šablony. Udělám Vám vzor pro adresáře a krmené Calcy nebo chcete jen kopie Toho základního Calcu?. Začneme asi kopií.


     Strukturu adresáře vygeneruji z toho Vašeho vzoru. Struktura bude jen na 3 vnořené adresáře, ale bude to umět tolik adresážů kolik zadáte. Budete to mít k posouzení někdy odpoledne.

Editoval neutr (20. 5. 2015 09:57:23)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#13 22. 5. 2015 17:26:00

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak vložit obrázek do šablony, aby se měnil při hromadné korespondenci

Tak jsem ten problém hrubě podcenil. Nešlo mi to napasovat na ten původní projekt a tak jsem musel začít na zelené louce. Zatím je to jenom část pro instalaci nového systému. Není tam část která bude aktualizovat. Projekt - testovací verze
     Rozbalit a rozbalený adresář musí být přímo na disku "C" (Verze jen pro Windows). Následně otevřete složku C:/LM_ROOT/. Tam najdete Calc s názvem LM Přehledy. Kdyý tento sešit otevřete tak je tam v horní liště do menu přidaná položka OVLÁDÁNÍ SYSTÉMU. Prohlédněte si nejprve list 3 kde jsou přidané sloupce pro adresáře (Generátor adresář), hyperlinky do vytvořených adresářů a upozornění, že adresář byl vytvořen nově - je třeba doplnit obrázek.
     Nyní spusťte ovládání. Chvilku to potrvá. Pak se podívejte do listu 3 kde jsou už funkšní klikačky na obrázky v adresářích. To je spíš pro kontrolu při aktualizaci. Tam se bude přidávat třeba jen několik málo obrázků - tak aby bylo vidět které to jsou.
     Vlastní vstupy do adresářů jsou zajištěny z foldru Hyperlinky. Prostě kliknete a otevře se uvedený adresář a můžete editovat.


     Očekávám, že budete mít otázky a návrhy. Nechce se mi pokračovat bez toho abych věděl co si o tom myslíte, nebo co potřebujete předělat/dodělat jinak.

Editoval neutr (22. 5. 2015 17:29:17)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#14 12. 6. 2015 06:57:51

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak vložit obrázek do šablony, aby se měnil při hromadné korespondenci

Nevím jestli má původní tazatel paní Veronika90 ještě zájem, ale našel jsem postup.
     Náhodou jsem narazil na řešení problému přímo v té poloze jak byla původně zadána. Při tom problému jde o umístění "kotvy" (anchor) obrázku. To přímo makrem nejde kvůli problému se zarovnáním na určitou pozici - řádek + vlevo, na střed, nebo vpravo. Ale obchází se to pomocí kotvy záložky na kterou jdou navázat i jiné objekty (tabulky, textová pole ap.).
     Takže toto řešení by bylo v tom původně požadovaném stylu - při zavolání šablony z hromadné korespondence se spouští makro které nahraje obrázek zapsaný v Calcu jako URL. Problém je jen v tom zda se bude měnit pozice kotvy - respektive velikost obrázku a podobně.
     Jinak jsem se ještě díval na řešení pomocí generátoru adres (tak jak je ukázka v předchozím příspěvku). Maličko jsem to upravil a už to chodí tak jak má. při aktualizaci se adresářový strom sám smaže a doplní o nové. Takže nyní se nabízí původní řešení kdy má každá šablona svůj vlastní Calc i obrázek, nebo jen vlastní obrázek v adresáři a podobně. (Originálně je to generátor postavený jako generátor www stránek (html, PHP, respektive scripty a následně upravený do podoby serverových aplikací s kontrolovanými vstupy. tato úprava je třetí variantou stejného základu.)


     O toto téma je poměrně velký zájem a tak mne napadlo, že hromadná korespondence s generovanými šablonami by bylo frekventovaným rozšířením. V červenci bych se tomu mohl věnovat. Je také pravděpodobné, že něco podobnéhu už někde existuje a proto by to chtělo "rešerši". Takže jestli někdo něco podobného někde viděl napište sem, nebo udělejte nový příspěvek.

Editoval neutr (12. 6. 2015 07:00:45)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí