Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 13. 5. 2015 13:56:27

DeathSanta
Člen
Registrace: 13. 5. 2015
Příspěvků: 4

"Zamknutý" soubor proti úpravám

Zdravím všechny. smile

Prosím o pomoc. Dostal jsem se do pěkně blbé situace. V práci pracuji hodně ve wordu a často narážím na dokumenty, které jsou "zamknuty" proti úpravám/jen pro čtení. "Zamknuty" píšu schválně, v klasickém MS Office totiž s dokumentem mohu normálně pracovat, avšak jen v polích, která jsou připravena na úpravu. Firmy totiž své dokumenty uzamknou a nechají jen určitá pole volná úpravám, abychom mohli dopsat kontaktní údaje atp.

Jak tedy v Libre Office docílím toho, že budu moct v "zamknutých" dokumentech upravovat nezamknutá pole? Ukládání jako kopie a přepracovávání celých dokumentů už mne dost zdržuje.
A vracet se zase do Windows na slabém firemním netbooku je za trest.


Díky moc za rady a pomoc.
Roman.

Offline

#2 14. 5. 2015 04:24:54

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: "Zamknutý" soubor proti úpravám

Asi by to chtělo ukázku souboru. Vím že kdysi podobně uzamčené Excely Calc otevíral jako by se nechumelilo. Ty doby jsou zřejmě pryč a navíc nevím jestli to dělal také Writer s uzamčeným Wordem. Bohu žel já a zřejmě ani mnoho kolegů nemá vhodný příklad k otestování.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 14. 5. 2015 07:57:18

DeathSanta
Člen
Registrace: 13. 5. 2015
Příspěvků: 4

Re: "Zamknutý" soubor proti úpravám

Děkuji za upozornění.
Ukázkový dokument k nahlédnutí a pokusům.
Mimochodem, pracuji v Libre Office 4.4.2.2, ID sestavení: 40m0(Build:2).

Editoval DeathSanta (21. 5. 2015 10:10:45)

Offline

#4 14. 5. 2015 10:05:36

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: "Zamknutý" soubor proti úpravám

Nevím - nic jsem nenašel. Ve formátu .doc vyskočil dialog pro heslo. Ale po uložení do .odt se to dá normálně editovat. Zkoušel jsem to i uložit a vše je v pohodě. Otázkou je rekurzivní proces.
     Tedy provedeme úpravy ve formátu Writeru (.odt) a uložíme zpět do původního .doc což lze snadno. Problém by byl když by to muselo být zase zamčeno. Takže na Váš dotaz :


     Otevřít v původním formátu, vzápětí uložit jako .odt, upravit a znovu uložit jako původní formát. Vše se udělá "jedním vrzem". Tohle asi víte.
     Mám dojem, že ten proces ukládání do a pak zpětně z ".odt" Vám vadí. Šlo by to řešit jednoduchým makrem. To by se mělo dát i nahrát, ale i ruční postup je rychlý. - Jen o jeden úkon více. Postup


     Otevřít formát DOC, uložit do formátu ODT a hned bez dalšího uložit zpět jako DOC místo toho původního. Tento přežvýkaný už zamčený není.


     Tedy je pravdou, že to jde jen pokud je to Word 97 (2000/2003), nebo jiný formát podporovaný pro ukládání (teoreticky lze uložit do všeho co se dá otevřít).
     Také je pravdou, že pak vzniká v adresáři navíc ten soubor ".odt", který by se měl smazat. Další problém je možné předpokládat s tím "zmizelým" heslem. Zřejmě se to musí poslat vyplněné zpět a tam se tomu bude autor divit - pokud to nebude pokládat za trestný čin :-)


     Takže pokud byste potřeboval zautomatizovat, je nutné udělat šablonu, nebo jen makro pro otevírání. Šablona (stejně tak makro) by měla být otevřena (makro spuštěno), z ní by se měl otevřít ten soubor DOC a pak by to mělo uložit do (ODT), znovu uložit jako (DOC) místo původního (přepsat ho) a soubor (ODT) smazat v adresáři.
     Jinou cestou by bylo zlomení hesla, což by také šlo, ale je to na hraně zákona takže to spíš nedoporučuji. Nehledě k tomu, že by to trvalo někdy i mnohem déle nežli přepis DOC/ODT/DOC.


PS :
     Ten server co jste ho použil je hrozný. Půl hodiny jsem studoval nežli jsem přišel na to, že to jde také zdarma - jako "pomalu". To tlačítko je jakoby nevysvícené, zašedlé. Takže jsem si stále opakoval "přece si ten chlap nedělá srandu"?!
     Takže spíš používejte uložto.cz, nebo Leteckapošta.cz a podobně. Tedy člověk se pořád učí, ale teď když jsem viděl pořád jen "zaplať" jsem s tím chtěl seknout a tady to peprně okomentovat. Takže se omlouvám, ale tenhle server asi naštve víc lidí.

Editoval neutr (14. 5. 2015 10:14:54)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 21. 5. 2015 10:10:08

DeathSanta
Člen
Registrace: 13. 5. 2015
Příspěvků: 4

Re: "Zamknutý" soubor proti úpravám

O makrech jsem slyšel(pracoval s nimi) naposledy na střední, což je 10 let zpět.
Takže už nějakou dobu tedy pracuji stylem - uložit jako ODT, upravit co je potřeba, uložit jako DOC a doufat, že si toho nikdo nevšimne.
Zatím to tak prochází. Ano občas narazím na problém. Když si v ODT upravím dokument tak aby nebyly zbytečně prázdné místa, stránky atp., uložím, tak v ODT drží. Ale jakmile hodím do DOC, tak se mi všechny úpravy vrátí do původního stavu. Trošku mne to irituje, ale už jsem si zvykl.


Za edisk se omlouvám. Naposledy, když jsme takto nahrávali dokumenty, jsme používali edisk a byl bez
problému. Jdu napravit a hodit odkaz na uloz.to.



Každopádně. Pokud by se tvůrcům/programátorům podařilo zařídit, aby takto zamknuté(celý dokument kromě pár polí, které mám vyplnit/upravit) dokumenty šly upravit stejně jak je to u MS Word, bylo by to pro všechny přínosem.

Offline

#6 21. 5. 2015 10:37:38

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: "Zamknutý" soubor proti úpravám

Ten postup můžete udělat hned před úpravami. Uložit jako .odt a hned vzápětí znovu uložit jako .doc. Pak už můžete dělat úpravy. Mě to alespoň chodilo normálně. Takže když to uděláte takhle tak ty úpravy už se nehnou protože po úpravách pokud bude potřeba něco dělat, tak se formát nemění.
     Problém je a bude v tom, že MS používá jiný šifrovací mechanizmus. Oni budou jistě trvat na tom, že to nikdo nesmí odemknout na jiném systému officů. Takže o tohle se nikdo ani pokoušet nebude. Možná proto nám to jde alespoň takto obejít.
     Opravdu jde asi jen věc urychlit makrem a dá se to i nahrát. Podle mne jde ale spíš o systím práce. Když byste dělal 50 souborů denně tak je to něco jiného, ale dva tři - to nestojí za námahu postavit makro a pak si pamatovat jak ho spustit. Vím že lze udělat makro a šablonu které by to okamžitě provedly ale já zase něco nechci slíbit. Doháním včerejšek a moje vlastní práce stojí. Snad později pokud byste to moc potřeboval.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 22. 5. 2015 12:29:59

DeathSanta
Člen
Registrace: 13. 5. 2015
Příspěvků: 4

Re: "Zamknutý" soubor proti úpravám

No jo, systém uložit - uložit - zběsile upravovat bez komplikací mne nenapadl.
Pravda, na desítky se počet upravovaných dokumentů denně počítat nedá. Takže to necháme takovýmto způsobem. Zatím mi tento systém vyhovuje a jelikož sezóna pomalinku končí, tak už nebude tolik potřeba. Uvidíme až zase začne sezóna nabídek (po prázdninách).
Je to vážně asi jen o zvyku a pohodlnosti. Přece jen všude se vyučuje a pracuje v MS Office a já v něm pracoval donedávna. Ale žrout ramky a cpu mne přiměl přejít na Linux a s LibreOffice se teprve seznamuji.


Každopádně moc děkuji za rady a pomoc.
Už se mi pracuje daleko lépe a tendence "mlátit" do klávesnice a vztekat se, se snížily téměř na nulu. smile

Offline

Zápatí