Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 3. 5. 2015 20:04:58

Alrep
Člen
Registrace: 8. 3. 2013
Příspěvků: 3

Pořadí podle priorit

Ahoj,
potřebovala bych poradit. Mám data ze soutěže a z nich musím zjistit pořadí soutěžících. Použila jsem Rank, ale problém nastává, že v momentě, když je pořadí stejné, tedy získaný počet bodů je u dvou a více soutěžících stejné. Objeví se mi ve sloupci pořadí několik stejných čísel. V pravidla na tuto situaci pamatují a když nastane rovnost bodů je lepším v pořadí ten, kdo má více bodů v poslední disciplíně a za předpokladu, že i tato hodnota je stejná je horší ten, kdo má v poslední disciplíně poslední chybu.

Jak to mám tedy udělat, aby se mi pořadí podle toho vygenerovalo a já nemusela pořadí upravovat podle výše uvedených pravidel sama.
Doufám, že je to aspoň trochu pochopitelné.
Děkuji za rady

Offline

#2 4. 5. 2015 07:05:38

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Pořadí podle priorit

Podívejte se na tohle : Soutěž Rodeo
     Tam jsme to řešili pořadím podle přihlášení. Obecně jde o pomocné sloupce. Takže řešení existuje, ale jde právě o ty detaily pravidel co když. Na to byste měla dát konkrétní vzor.
     Pokud používáte funkci RANK, tak byste mohla k Vašim potřebám použít funkci RANK.AVG, nebo spíš RANK.EQ


     K takovému účelu je vysloveně určen RANK.EQ ale jde možná o to, že se bude vyhodnocovat například více lidí na jediném pořadí pro hlavní kriterium. Například "O první pořadí se dělí 5 soutěžících" o druhé pořadí se dělí "6 soutěžících", 3. pořadí.....
     K tomu by lépe vyhovovalo asi RANK.AVG. Další kriterium (dodatečné) by se dalo přičítat, nebo odešítat a tak získat jediné pořadí unikátně pro jednotlivce. Takových parametrů může být i hodně.


     Takže se podívejte jak je to udělané v odkazu (stáhněte si poslední verzi sešitu tuším Hoby Rodeo_2). Hlavně se podívejte do listu 1 kde jsou pomocné sloupce (ty bývají skryté).
     Určitě budete mít vlastní představu a k řešení Vám to možná pomůže. Když ne, tak sem udělejte vzor a uděláme to.
     Samozřejmě řešení mohou být různá jen za pomoci konstrukce vzorců. Když je ale seznam velmi objemný (tisíce řádků) bývá lepší makro.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 5. 5. 2015 21:03:13

Alrep
Člen
Registrace: 8. 3. 2013
Příspěvků: 3

Re: Pořadí podle priorit

Děkuji za odpověď a už teď Vám musím říct, že to sama nezvládnu jen podle Vašeho popisu :-D. Nejlepší asi bude když Vám příklad konkrétně vysvětlím a soubor Vám pošlu přes uloz.to.
Tak za prvé.
Jedná se o měření sil při střelbě z brokovnice na asfaltové holubi. Počet účastníků se pohybuje kolem 30 maximálně 40. Střílí se ve dvou kolech disciplína Lovecké kolo, kde se jednotlivě na stanovištích zapisují body (C-K;R-Z) za strefený terč a na speciálních stanovištích dvojstřely (L-Q;AA-AF). Zvlášť se musí spočíst body za jednotlivé střely za obě kola dohromady (AG) a za všechny dvojstřely (AH) a součet těchto hodnot (AI). Ve sloupcích AG a AH jsme použila COUNTA-aby mě to spočetlo jen buňky kde je nějaký znak, kvůli pozdějšímu zápisu strefených terčů, aby bylo jedno jestli je tam číslo nebo písmeno. Další disciplínou je Baterka (AJ), která se zapíše ručně z papíru od rozhodčího. Předposlední sloupec (AK) je suma ze sloupce AI a AJ... je to tedy počet bodů, které daný střelec získal. Až do této chvíle jsem ještě se svými znalosti Calcu dopracovala sama :-D
Teď potřebuji, aby mi to v dalším sloupci (AL) vyhodilo pořadí podle celkového počtu bodů (AK).Čím více bodů tím lepší pořadí. TOTO JE PODMÍNKA ČÍSLO 1.
V případě, že jsou hodnoty (AK) stejné (viz první (2) a sedmí (8) soutěžící) bude lepší, v tomto případě 13., soutěžící, který má vyšší hodnotu v dvojstřelech (AH), tedy soutěžící číslo 7. Pak musí být automaticky 14. soutěžící číslo 1. TOTO JE PODMÍNKA ČÍSLO 2.
V případě, kdy i hodnota AH se shoduje a zároveň se shodují i hodnoty AK (viz soutěžící 6, 11 a 14) je v pořadí horší, ten kdo v posledním kole na posledním stanovišti udělal první chybu (prázdná hodnota v AF ), tzn. netrefil. V našem případě všichni poslední terč trefili. Pak tedy se pokračuje ve dvojstřelech na další terč tedy sloupec AE. V případě, že je pole prázdné je soutěžící o proti protihráčům se stejnými body v AH i AK a zároveň mají plné políčko AF nejhorší (v našem případě bude 9. střelec s číslem 14). TOTO JE PODMÍNKA ČÍSLO 3 A 4.
Další dvojstřely se nepočítají a soutěžící, kteří mají hodnoty AH, AK, AF i AE stejné musí znovu střílet (v našem případě soutěžící 11 a 6). Tyto soutěžící, kteří musí znovu střílet, bych potřebovala automaticky v tabulce podbarvovat (celý řádek).
Doufám, že jsem Vám to napsala dostatečně podrobně :-D v následujícím odkazu je uložený soubor http://uloz.to/xHJ8gJCz/stelby-ods
Mnohokrát děkuji za pomoc. Jsem si totiž zase jednou na sebe upletla bič :-D

Offline

#4 5. 5. 2015 22:21:33

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Pořadí podle priorit

Celkem jednoduché. Do pomocného sloupce vložte body podle všech podmínek. Něco jako:

=((AK2*100+AH2)*10+NOT(ISBLANK(AF2)))*10+NOT(ISBLANK(AE2))

a použijte Rank na spočtené body. Uvedený vzorec předpokládá, že soutěžících bude méně než 100.

Podbarvení se udělá podmíněným formátem. Vyberte vzorec a testujete hodnotu ve sloupci $AN2>1.

Editoval lp. (5. 5. 2015 22:22:09)

Offline

#5 6. 5. 2015 08:30:06

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Pořadí podle priorit

Otestujete jestli by to bylo ono.
Střelby
Šlo by to udělat integrovaně do jediného vzorce (tak jak navrhuje "lp."). Je ale poměrně složitý a hlavně si myslím, že je potřebné ukázat jednotlivá pořadí podle kriterií - pro případy sporů a stížností. Výpočty jsou ve zkrytých sloupcích.
     To podbarvení jsem řešil jen symbolicky ve sloupci výsledku. Tam je myslím vidět dobře proč to není až tak nutné opatření. Ovšem můžete zkopírovat, nebo upravit podmínku do ostatních buněk.
     Vzorce jsem vykopíroval do stovky řádků - od řádku 3 do řádku 102. Vše se aktivuje jakmile se napíše jméno jinak tam nic není vidět mimo těch vstupních buněk manuálního zadávání.


PS:
Nežli jsem to zavřel tak jsem si uvědomil malou chybičku. Ve sloupci pořadového čísla jsem dal vzorec ROW()-1. Teprve potom jsem tam přidal řádek s dalším popisem. Tím pádem je vzorec ve sloupci A špatně. Místo ROW()-1 tam má být ROW()-2. Omlouvám se

Editoval neutr (6. 5. 2015 08:46:13)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 6. 5. 2015 20:12:25

Alrep
Člen
Registrace: 8. 3. 2013
Příspěvků: 3

Re: Pořadí podle priorit

Mnohokrát děkuji!!!!!
Funguje to jak má.
Ještě jednou dík

Offline

#7 6. 5. 2015 21:28:49

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: Pořadí podle priorit

neutr napsal(a)

Nežli jsem to zavřel tak jsem si uvědomil malou chybičku. Ve sloupci pořadového čísla jsem dal vzorec ROW()-1. Teprve potom jsem tam přidal řádek s dalším popisem. Tím pádem je vzorec ve sloupci A špatně. Místo ROW()-1 tam má být ROW()-2. Omlouvám se

Na generování řady závisle na řádcích od jedné dál je nejlepší používat ROW(A1), to je pak nezávislé na případném přidávání řádků nad řadou. (abych přispěl se svou troškou do mlejna - stejná chybka se mi totiž už vícekrát stala :-)


LibreOffice 5.4.

Offline

Zápatí