Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 10. 11. 2014 11:58:57

tkalisch
Člen
Registrace: 10. 11. 2014
Příspěvků: 7

Vkládání jednoznakových dat a automatický přechod na následující buňku

Ahoj, potřebuji zadávat množství dat (čísel 0 až 5) do buněk, kdy po zadaní čísla by se automaticky kurzor posunul na následující buňku (např. dolů) a nemusím tedy po každém zadání potvrzovat zadání klávesou <enter>.

Děkuji za nějaký nápad nebo nasměrování.

Tomáš

Offline

#2 10. 11. 2014 12:44:10

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vkládání jednoznakových dat a automatický přechod na následující buňku

Vzorcem nic takového nejde. Nabízí se makro, které bude opakovaně vyhazovat tz: INOPUTBOX. Tedy dialog, který vyplníte (1 položka v okénku) a potvrdíte. jenomže to podle mne vychází téměř nastejno ne?
     Tedy makro může samo krokovat směrem dolů, nebo nahoru, doleva, doprav ap. takže pravá ruka na numerické klívesnici a levá na entru - stačilo by to?
     Spíš by to chtělo vyplňovat vzorcem ty hodnoty 0 až 5. Má to vyplňování nějaké parametry? Nebo jde jen o úvahy osobního typu mám rád - nemám rád? Anebo jde o testy?


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 10. 11. 2014 14:09:41

tkalisch
Člen
Registrace: 10. 11. 2014
Příspěvků: 7

Re: Vkládání jednoznakových dat a automatický přechod na následující buňku

Ano jedná se o výsledky testových otázek z papírových dotazníků. Vzorec jsem ani nepředpokládal. Myslel jsem si, zda neexistuje nějaká možnost v podobě makra (nejlépe již hotové - pokud se s tím někdo již setkal).
Ještě mě teď napadlo napsat všechny odpovědi do jedné buňky (formátu text - dlouhé číslo) a potom jednotlivá čísla rozestrkat vzorcem do buněk. Jen při případné opravě editovat dlouhý řetězec by nebylo příliš rychlé :-(

Offline

#4 10. 11. 2014 14:33:17

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vkládání jednoznakových dat a automatický přechod na následující buňku

Makro se dá napsat a bude relativně rychlé. Jde o to, zda zvládnete testy naskenovat a pomocí OCR převést na takový formát, který by se vyznačoval určitou pravidelností.
     Já používám Finereadr a mohu to pustit ven jako tabulky Excelu, nebo jako text Wordu, CSV, obyčejný text a ještě asi RTF + něco.
     Je to sice starší verze (7), ale je dobrá. Jenom je potřeba aby předloha byla kvalitní. Šaptný tisk znamená hodně oprav. Tedy umí číst i hotové obrázky několika druhů a ještě i PDF.
     Něco podobného jsem už dělal, ale musel jsem obrázky upravovat. Otázka oprav textu je otézkou kvality čtení a rozpoznání.


     Takže jestli tohle umíte, udělejte kopyto tak aby tam bylo čeho se chytit. Například aby otázka byla v jednom okénku a varianty odpovědi v dalších ap. Pochopitelně budete asi muset nahradit to jak je zde zaškrtnuta správná odpověď (Je potřeba například záměna checkBoxu - pokud je to takto zobrazeno za číslo, nebo znak.
     Dobré OCR se umí učit a umí pracovat se šablonou. Když tam nastaváze náhradu vyleze z toho něco, co by se dalo identifikovat.
     Nejlépe aby se to dalo načíst jako Excel, nebo CSV a máte vyhráno.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 10. 11. 2014 15:18:29

tkalisch
Člen
Registrace: 10. 11. 2014
Příspěvků: 7

Re: Vkládání jednoznakových dat a automatický přechod na následující buňku

O naskenování vyplněných dotazníků a prohnáním to přes OCR jsem ani neuvažoval. Dotazníky mají pevně danou strukturu - vždy otázka a pět čtverečků pro zaškrtnutí volby - dle škály významnosti (zaškrtnutá je pouze jedna odpověď). Tak nevím, zda je to OCR použitelné jen na zjištění zaškrtnutých odpovědí. Pro potřeby dalšího zpracování vždy každému čtverečku přiřadím číslo podle toho, který je zaškrtnut a přepíšu do Calcu.

Offline

#6 10. 11. 2014 15:27:28

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vkládání jednoznakových dat a automatický přechod na následující buňku

¨Jak říkám. Dobré OCR lze naučit, aby četlo čtverečky jako znaky. Také by šlo asi dopsat nějak stejné čísla (třeba razítkem, nebo po naskenování to upravit v grafickém módu. Ale musí tam být znak, který počítač přečte.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 11. 11. 2014 15:34:36

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: Vkládání jednoznakových dat a automatický přechod na následující buňku

Pokud byse třeba v prvním sloupečku měl čísla otázek (od buňky A2) a ve buňce B1 byste psal za sebou do jedné buňky ta čísla (počínaje třeba znakem "x" aby první číslo mohlo být "0" při nevyplnění žádné možnosti) a potom ve sloupci B rozkopírovaný vzorec =VALUE(MID($B$1;A2+1;1)) tak by to mělo být tak jak jste si na počátku přál. Pokud by otázky neměly čísla tak je možné použít vorec =VALUE(MID($B$1;ROW();1)).

... editace může pak klidně proběhnout tvrdým přepisem vzorce. Tento vzorec má opravdu smysl je pro zadání pak již smyslu pozbývá a je tedy možné jej s klidem přepsat pevný číslem, v případě nějaké kontroly ... stejně by se to na závěr mělo vše  přesunout třeba na nový list pomocí kopírování a "vložit hodnoty" aby se ze vzorců stala pevná čísla.

Editoval ludviktrnka (11. 11. 2014 20:37:54)


LibreOffice 5.4.

Offline

#8 12. 11. 2014 12:01:00

luka7
Člen
Registrace: 20. 5. 2009
Příspěvků: 84

Re: Vkládání jednoznakových dat a automatický přechod na následující buňku

V calcu to neumím, ale...
nainstalujte autohotkey. Vytvořte (třeba na ploše) nový dokument abc.txt, otevřete a vložte do něj:

input, key, L1
if key= 1
send, 1{enter}
if key= 2
send, 2{enter}
if key= 3
send, 3{enter}
if key= 4
send, 4{enter}
if key= 5
send, 5{enter}
if key= 6
send, 6{enter}
if key= 7
send, 7{enter}
if key= 8
send, 8{enter}
if key= 9
send, 9{enter}
if key= 0
send, 0{enter}
if key= q
  {
  exitapp
  }
reload

uložte soubor, zavřete a změňte koncovku na "ahk". Spusťte a po napsání čísel 0-9 bude následovat entr.
Nic jiného ale napsat nejde- "q" skript ukončí

Offline

#9 12. 11. 2014 14:26:27

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vkládání jednoznakových dat a automatický přechod na následující buňku

Tedy napadla mne ještě jedna možnost. Nelze sice manipulovat s funkcí kláves Enter (a podobně ještě jiné ESC ap.). Ale lze manipulovat s klávesami čísel.
     Takže lze přiřadit makro ke stisku klávesy potřebných čísel (1...5). Po stisknutí by to skutečně mělo mělo udělat krok například dolů, nahoru ap.
     Ovšem tato funkce způsobí, že dokud bude makro zapnuto, nenapíšete za ta čísla vůbec nic. Funkce je trvale napojena vláknem na operační systém a musí se odhlásit. Testoval jsem takové věci, ale na starší verzi a navíc to jen blokovalo původní funkci klávesy. Zase spustit například GoDown makro by neměl být problém. To bych ale musel testovat - zejména na spolehlivost odstavení triggeru.


     Ale není to technicky správné. Nevím ani jestli to nedělá problémy. Ale pokud je to Pro Vás důležité podívám se na to.

Editoval neutr (12. 11. 2014 14:33:20)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí