Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 5. 9. 2014 20:18:30

Sladecek
Člen
Registrace: 4. 11. 2008
Příspěvků: 61

Nelze spustit LibreOffice 4.3.1 pod XP - VYŘEŠENO

Dobrý den,
pod XP nainstaluji LibreOffice 4.3.1, instalace normálně proběhne, objeví se i úvodní logo, ale pak se objeví hláška:
FATAL ERROR
Aplikace nemůže být spuštěna.
Extension Manager: exception in synchronize.

Odzkoušeno na 2 různých starších PC s XP (AMD, 1,6 GHz, 1GB RAM), které musím používat, jev se objevuje i u portable verzí, od verze 4.3, a to i při jejich instalaci na flashdisk, přitom na nich verze 4.2.6 pod XP normálně pracuje.
Smazání adresáře z Documents and Settings/Data aplikací/LibreOffice mi nepomáhá.
Oba starší počítače mají také nainstalované OpenOffice 4.1.1 - nevím jestli to u nových LO nebude tím (u v. 4.2.6 ale ta souběžná instalace nevadila).

Pod W7 i W8 (samozřejmě na jiných PC) mi LO 4.3.1 krásně a svižně chodí a je to bez problémů.
S LO 4.3 a 4.3.1 a jsem zatím velmi spokojen, využívám hodně nové vylepšení s pdf pro editaci pdf souborů, které v. 4.2.x ještě neobsahují.
Díky za radu a případné zkušenosti.

Editoval Sladecek (12. 5. 2015 19:09:17)

Offline

#2 6. 9. 2014 03:28:04

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Nelze spustit LibreOffice 4.3.1 pod XP - VYŘEŠENO

Já mám poslední verze LO i AOO pod XP - podobná konfigurace jakou popisujete a chodí to bez problémů. Možná je problémem právě ten souběh s verzí OpenOffice 4.1.1. Předpokládám, že tím máte na mysli verzi Apache OpenOffice. Nemáte ho náhodou spuštěný hned při startu?


      To hlášení říká, něco o Extension manažeru. Tedy připadá mi to nelogické aby synchronizace rozšíření dělala něco podobného. Nemáte nějaké speciální rozšíření pro LO? V podstatě 'výjimka v provedení synchronizace' nezní moc logicky protože LO používá několik do instalací zabudovaných rozšíření a ta se logicky nemusí synchronizovat. Už vůbec mi nepřipadá logické, aby to blokovalo spuštění LO.
      Pokuste se zjistit jaké rozšíření to je.


      PS: Tedy napadlo mne jestli jste náhodou při instalaci neudělal nějaký nestandardní zásah. Při vlastní instalaci je možné naklikat například mnoho jazyků, nebo naopak vyřadit zabudovaná rozšíření (nejen jazyky). Já osobně přidávám z jazyků jen němčinu, ale dovedu si představit, že zadáte všechny ty exotické. Pak by asi nebylo divu.

Editoval neutr (6. 9. 2014 03:54:30)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 7. 9. 2014 09:03:41

Roman Toman
Člen
Registrace: 19. 7. 2008
Příspěvků: 302

Re: Nelze spustit LibreOffice 4.3.1 pod XP - VYŘEŠENO

neutr napsal(a)

V podstatě 'výjimka v provedení synchronizace' nezní moc logicky protože LO používá několik do instalací zabudovaných rozšíření a ta se logicky nemusí synchronizovat. Už vůbec mi nepřipadá logické, aby to blokovalo spuštění LO.


LO aj AOO synchronizuje rozšírenia len pri prvom spustení (aj tie zabudované) po inštalácií, potom už nie. Možno aj preto, lebo sa inštaluje pre viacerých používateľov, z ktorých si každý môže nainštalovať svoje vlastné rozšírenia.


Tiež mám XPSP3 a mám súbežne nainštalovanú LO 4.3.1 a AOO 4.1.1 a bežia bez problémov. Zrovna som vyskúšal spustiť jednu inštanciu LO a jednu AOO naraz aj s otvorením dokumentov. Bez problémov.


Je ale pravda, že som nainštaloval balíky bez jazykov (okrem slovenčiny a češtiny pre rozhranie), bez slovníkov a len so základnými doplnkami ako skriptovanie, grafické filtre ale bez mediawiki, activeX a tak. Proste s tým čo potrebujem. Niektoré dolnky považujem za zbytočné (môj osobný názor), ale, každý podľa svojho gusta.


Radšej venujem pár minút nastaveniam a doplneniu rozšírení ručne (tie čo používam mám na disku) a to z jedného veľmi jednoduchého dôvodu: Nepotrebujem vždy, keď chcem nejaké rozšírenie vyhodiť púšťať celú reinštaláciu, čo je pri zabudovaných rozšíreniach nutné. Takto mám nad nimi plnú kontrolu.


Preto bych doporučoval  Sladeckovi natvrdo odinštalovať LO z PC aj s prečistením registrov a vymazaním všetkých vytvorených adresárov a nainštalovať LO na čisto. Nechať len nevyhnutné rozšírenia a ostatné doinštalovať ručne. Možno je to trochu otrava, ale mne osobne sa to osvedčilo vždy.


Čo sa týka nastavení dajú sa jednoducho preniesť ručne, stačí pred inštaláciou niekam prekopírovať adresár c:\Documents and Settings\UŽÍVATEĽ\Data aplikací\LibreOffice a po inštalácií stačí prekopírovať naspäť s prepísaním nainštalovaných súborov. Adresár DATA APLIKACÍ je skytý.

Editoval Roman Toman (7. 9. 2014 09:07:30)


Win 10 PRO 64, LibreOffice

Pokiaľ to vyriešilo váš problém označte prosím svoj príspevok ako VYRIEŠENÝ.
Ako označiť vyriešenú tému

Offline

#4 7. 9. 2014 19:39:22

Sladecek
Člen
Registrace: 4. 11. 2008
Příspěvků: 61

Re: Nelze spustit LibreOffice 4.3.1 pod XP - VYŘEŠENO

Děkuji za rady, ale nepomáhá to.
Zkusil jsem úplnou odinstalaci LO, smazání adresáře LibreOffice v Data aplikací, smazání zbylého souboru LibreOffice 4 v Program files, vyčištění registrů CCLEANER-em.
Instalace normálně proběhne [Průvodce instalací úspěšně nainstaloval LibreOffice...Dokončit], udělá se ikona na ploše.
Při pokusu o start blikne na 1s úvodní zelený obdélník uprostřed, pak hlášení: Aplikace nemůže být spuštěna. Extension Manager: exception in synchronize.

Ani další pokus nepomáhá (Ovládací panely, změnit, odinstalování Rozšíření, Rozšíření průzkumníka Windows, Návrhář sestav, Rozšíření; zbyly jen jazyky čeština a angličtina).

Offline

#5 8. 9. 2014 04:01:53

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Nelze spustit LibreOffice 4.3.1 pod XP - VYŘEŠENO

To je dost divné. Napadá mne už jenom možnost chybné instalace jazykového balíčku. Postup je popsán v návodu, ale pro jistotu : Stáhneme nové instalece LO + jazykový balíček. Podle popisu nejprve vlastní instalaci a pak jazykový balíček. Následně spustíme instalaci LO a hned potom (bez spuštění LO) spustíme instalaci jazykového balíčku. Ten sám hned ví kam se má nainstalovat, ale musíme to odklikat. Teprve potom spustíme LO.
     Možná by to chtělo překontrolovat (nebo na chvíli vyřadit) brány firewal Windows, respektive antivir. Mohou něco blokovat.
     Pokud instalaci děláte takto a nepomáhá to, nezbude nežli nainstalovat zpět starší verzi, která chodila a vyčkat na novější verzi LO. Dalo by se předpokládat, že podobné chování by se mohlo projevit i při instalaci původní verze - tedy té odzkoušené. To by ukazovalo na změny v systému, které se tam dostaly dodatečně z nějaké aktualizece. Proto v takovém případě otestujte ještě přeinstalovat na nejstarší bod obnovy pomocí Recovery systému Windows - pokud ho máte aktivovaný.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 9. 9. 2014 18:54:51

Sladecek
Člen
Registrace: 4. 11. 2008
Příspěvků: 61

Re: Nelze spustit LibreOffice 4.3.1 pod XP - VYŘEŠENO

Zkusil jsem ještě spouštět jako administrátor po nové reinstalaci LO 4.3.1. Jediný rozdíl je, že hláška je jiná:
C:Program Files\LibreOffice 4\Program\soffice.exe Zvolenou službu nelze spustit, protože není povolena nebo s ní není spojeno žádné povolené zařízení. (to by možná znamenalo že LO chce nějakou službu, kterou mám vypnutou?)
  Vše doporučené jsem vyzkoušel, nepomáhá to ani s posledním bodem obnovy, přeinstalace XP se mi nechce dělat. Verze LO 4.2.6.-secfix jde bez problémů nainstalovat, takže asi zatím zůstanu u ní.
Zajímavé, že na obdobném počítači s XP to dělá totéž, i když jsou XP úplně jiná (ale obojí XP, SP3), úplně stejně se oba PC chovají i s portable verzí LO 4.3. Oba mají společné asi jen to, že jsou to už starší kusy a mají procesor AMD.
Další PC s XP a Intelem s LO novou verzí problémy nemá (zkoušeno jen s portable verzí).

Offline

#7 9. 9. 2014 19:16:50

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Nelze spustit LibreOffice 4.3.1 pod XP - VYŘEŠENO

C:Program Files\LibreOffice 4\Program\soffice.exe Zvolenou službu nelze spustit, protože není povolena nebo s ní není spojeno žádné povolené zařízení.
     Tohle skutečně ukazuje na zákaz pomocí firewalu. Jen detail - takhle to bylo napsáno v češtině? nebo s ní není spojeno žádné povolené zařízení - tohle je alternativa například pro programy tiskáren, nebo flešky a podobná zařízení. Ta se skutečně povolují jako služby. Otázka vlastní instalace LO souvisí s bránou Windows, kde by mělo být povolování výjímek. při instalaci se pak systém zeptá, jestli chcete povolit instalaci. Tím se udělí výjimka a jede to. Přečtěte si nastavení brány firewal.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#8 9. 9. 2014 20:46:51

Sladecek
Člen
Registrace: 4. 11. 2008
Příspěvků: 61

Re: Nelze spustit LibreOffice 4.3.1 pod XP - VYŘEŠENO

Hláška je opsána správně. V seznamu výjimek je toto LO uvedeno, nepomáhá ani úplné vypnutí firewallu.

Offline

#9 10. 9. 2014 17:27:27

Sladecek
Člen
Registrace: 4. 11. 2008
Příspěvků: 61

Re: Nelze spustit LibreOffice 4.3.1 pod XP - VYŘEŠENO

Našel jsem stejný problém na Internetu: http://portableapps.com/node/42364
Bohužel řešení tam není resp. se neosvědčuje.
Update XP jsem provedl, ale bez účinku na chybu.

Offline

#10 10. 1. 2015 18:36:27

Sladecek
Člen
Registrace: 4. 11. 2008
Příspěvků: 61

Re: Nelze spustit LibreOffice 4.3.1 pod XP - VYŘEŠENO

Novější verze, od LO 4.3.3, již sice jdou spouštět pod XP se starším AMD (procesor nemá instrukci SSL2 - podrobnosti viz odkaz u příspěvku  z 10.9.), bohužel u nich nefunguje import pdf a xls, xlsx (doc umí).
Škoda, moc se mi líbil zdokonalený import pdf, který hojně používám.
S procesorem Intel a Windows 7, je program (nyní verze 4.3.5) plně funkční, jen ten zdokonalený import pdf u některých souborů o více stranách z nějakého důvodu nenačítá všechny strany.
LibreOffice fandím, MS Office už vůbec nepoužívám.

Offline

#11 1. 2. 2015 19:16:32

Sladecek
Člen
Registrace: 4. 11. 2008
Příspěvků: 61

Re: Nelze spustit LibreOffice 4.3.1 pod XP - VYŘEŠENO

Problém zůstává i u nové verze 4.4. Škoda, její vylepšení se mi moc líbí, i když v instalaci pod Windows 8.1 (u mne v práci) jsou problémy se psaním vzorců - zobrazuje se tam ikona obálky a telefonu místo znaků v tabulce s předdefinovanými tvary vzorců vlevo  "unární/binární operátory" (nevím jak ji nazvat); zajímavé je, že doma na starém PC bez SSL2 tento problém v zobrazení není.
Doma na starém PC zůstávám u verze 4.2.8.2,ta bohužel neumí tak pěkně import pdf. Kde to jde, např. u načítání souborů *.doc a všech souborů LibreOffice používám doma verzi 4.4.

Offline

#12 1. 4. 2015 17:04:49

poky
Člen
Registrace: 23. 9. 2005
Příspěvků: 69

Re: Nelze spustit LibreOffice 4.3.1 pod XP - VYŘEŠENO

U těch XP máš poslední aktualizace a SP3? Máš nainstalované Microsoft Visual C++ 2008 redistributable?

Offline

#13 2. 4. 2015 08:52:19

Sladecek
Člen
Registrace: 4. 11. 2008
Příspěvků: 61

Re: Nelze spustit LibreOffice 4.3.1 pod XP - VYŘEŠENO

Samozřejmě obojí mám. Ale myslím, že příčina problému je absence SSL2. K tomu jsem našel diskusi na https://bugs.documentfoundation.org//sh … i?id=82430 (poslední příspěvek); upravenou kompilaci, která by snad pomohla si neumím udělat. Takže zatím zůstávám u poslední fungující verze LO 4.2.8.2 a poslední verzi 4.4.1 (která mi funguje bez možnosti načítat pdf a xls soubory, ale umí načítat aspoň doc) používám aspoň pro doc soubory a nebo na jiném PC (nb), kde SSL2 je a problémy nejsou.

Offline

#14 12. 5. 2015 19:07:52

Sladecek
Člen
Registrace: 4. 11. 2008
Příspěvků: 61

Re: Nelze spustit LibreOffice 4.3.1 pod XP - VYŘEŠENO

Problém je zcela vyřešen u verze LO 4.3.7.2 (odkaz byl na https://bugs.documentfoundation.org//sh … i?id=82430)  , verze 4.4 zatím jen částečně.
Považuji zatím za vyřešené.

Offline

Zápatí