Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 16. 9. 2013 13:22:25

JDe
Člen
Registrace: 14. 9. 2013
Příspěvků: 4

Tabulka otočená o 90 stupňů

Do dokumentu, jehož stránky jsou orientovány na výšku a mají záhlaví a zápatí, potřebuji vložit tabulku, která je dost široká a proto ji potřebuji vložit otočenou o 90 stupňů.

Tabulku mám připravenu v Calcu, pomocí copy/paste ji umím vložit do Writeru, ale neumím ji otočit (nebo vložit otočenou). Jde to, nebo toho chci příliš?

Offline

#2 16. 9. 2013 15:39:11

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,453

Re: Tabulka otočená o 90 stupňů

Jde to. Můžete například otočit tabulku už v Calcu. Chce to tedy otočit jednotlivě obsah buňky - dialog Formát buňky - Zarovnání a tam kolečkem otočit. Samozřejmě buňky nusí být "delší nežli širší", což lze úpravou sloupců a řádků. Jiná možnost je otočit list na šířku ve Writer-u. To zase vyžaduje znalost práce s formátem stránky. Další možností je načíst to jako obrázek otočený o 90°.

Například pokud by jste to dělal jen jako náhled, stačí malá tabulka a na kliknutí otevřít link na velký formát - obrázku ap.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 17. 9. 2013 15:04:52

JDe
Člen
Registrace: 14. 9. 2013
Příspěvků: 4

Re: Tabulka otočená o 90 stupňů

Otočit tabulku v Calcu:
Asi to takto jde, ale připadá mi to velice pracné. Ono nestačí otočit text v buňkách. Je třeba změnit pozice buněk tak, aby to odpovídalo otočení tabulky jako celku. Umím tabulku transponovat, ale výsledkem je nesprávné pořadí řádků (dřívějších sloupců) a nevím, zda jde obrátit pořadí řádků jinak než ručním přesouváním. Dalším problémem jsou rozměry buněk -- jde rozměry nových sloupců (tedy faktických řádků) nastavit na stejné rozteče jinak než taháním myší?


Otočit list na šířku ve Writeru:  To mi otočí i záhlaví a doprovodný text a to nechci.

Vložit jako obrázek:  tomu jsem se chtěl vyhnout -- ta tabulka se bude občas měnit

Offline

#4 17. 9. 2013 18:03:30

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,453

Re: Tabulka otočená o 90 stupňů

Teda nevím, co myslíte tím "nesprávným pořadím" řádků při transponování. Při takové činnosti se vše otočí o 90° směrem doleva. Možná by to chtělo otočenou tabulku kopírovat tak, aby se nepřekrývaly původní buňky s novými. Také pomůže tabulku vystřihnout a "vybrat" jen jednu buňku do které se transponovaná tabulka vloží. Problém může nastat právě tak, že se kopie po otočení snaží vyplnit všechny původní a tedy vybrané buňky. Některé verze programů upozorňují na vybranou oblast, že je překročena, nebo podobně, že se data přepisují.



    Pokud vyberete naráz "nové sloupce" (původní řádky) tak jim dáte všem naráz například šířku 0,45 - tedy původní šířku řádků. Osobně používám například 0,6 abych do jedné buňky klasicky položené dostal 2 číslice s velikostí písma 10. Totéž platí o řádcích i o otočení písma.


Celý správný postup
- 1. Zkopírujeme, nebo vystřihneme tabulku.
- 2. Vybereme buňku kam se to vloží - zavoláme dialog vložit jinak - transponovat
- 3. Hned po vložení máme vybranou celou tabulku a jsou vysvíceny použité řádky i sloupce.
- 4. V levé straně - tam kde jsou označeny nové řádky klepneme a pravým tlačítkem zavoláme kontextovou nápovědu - vybereme výška řádku - zadáme například 3, nebo jiný vhodný údaj.
- 5. Totéž uděláme se sloupci - klepneme na zatržené (vymodřené) záhlaví sloupců a z kontextové nabídky vybereme šířku sloupce. Ta může být 0,45 - nebo jinak dle Vašeho uvážení.
- 6. Stále je od počátku vybrána celá tabulka, takže nyní zavoláme z hlavní nabídky Formát buňky a v dialogu klepneme na "Zarovnání". Je tam takové kolečko označené ABCD a to otočíme o 90°.
- 7. Teprve následně upravíme jednotlivé řádky/sloupce podle estetických a jiných požadavků - zkopírujeme a vloříme do Writer-u.

Editoval neutr (17. 9. 2013 18:10:46)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 19. 9. 2013 10:36:27

JDe
Člen
Registrace: 14. 9. 2013
Příspěvků: 4

Re: Tabulka otočená o 90 stupňů

Především, transpozice (v Calcu i v matematice) je záměna sloupců za řádky a naopak. Tedy z posledního sloupce se stane poslední řádek. Jenže já chci tabulku (obraz tabulky) opravdu otočit o 90 stupňů. Tedy tak aby po naklonění hlavy doleva se dala ta tabulka normálně číst. Transpozice mi poskytne výsledné řádky (tedy bývalé sloupce) v obráceném pořadí. Doporučuji vyzkoušet.

OK, použil jsem transpozici a ručně jsem zpřeházel výsledné řádky do správného pořadí. Otočil jsem texty uvnitř jednotlivých buněk. Dále bylo nutno změnit rozměry buněk (ano, jde to udělat pro skupinu sloupců najednou), ale tím to nekončilo, protože co bylo v původní tabulce zarovnáno doleva, to je teď zarovnáno doprava, co bylo centrováno, bylo nutno centrovat svisle. Zkrátka -- cesta tudy vede, ale jen pro velmi velmi silné povahy. Na tohle nemám nervy.

Zkoušel jsem tabulku vložit jako obrázek, ale vložit obrázek otočený o 90 stupňů asi nejde (?), musel bych otáčet nějakým grafickým programem. Ta tabulka se bude občas měnit a dělat při každé změně složité manévry nechci.

Nakonec jsem raději od otáčení upustil a tabulku jsem znásilnil, aby se vešla na stojato. Změnil jsem font na nejužší, který jsem našel, zúžil jsem sloupce, jak nejvíc to šlo, kvůli tomu jsem změnil i zalomení některých textů v buňkách. Výsledek jsem schoval jako výchozí pro budoucí změny. A pro aktuální použití jsem tabulku zvýraznil a uložil do clipboardu (Ctrl-C) a ve Writeru jsem to vložil (obyčejným Ctrl-V), pak jsem to označil, uchopil myší za ty zelené puntíky v rozích a zmenšil tak, aby se to vešlo do těla stránky. Výsledek není ideální, písmo je deformované, ale použitelné to je.

Problém (vložit tabulku otočenou o 90 stupňů) tím ovšem nepokládám za vyřešený ani náhodou. Naopak, vidím v tom námět na další rozvoj {Libre|Open}Office.

Offline

#6 19. 9. 2013 11:47:12

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Tabulka otočená o 90 stupňů

... co to udělat tak jak se to dělávalo kdysi v knížkách - samostatnou stránkou s odlišným stylem (na šířku, bez unifikovaného záhlaví ...)

Offline

#7 19. 9. 2013 11:56:12

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,453

Re: Tabulka otočená o 90 stupňů

Samozřejmě - nyní chápu oč se Vám jedná. Jde o otočení tabulky vpravo o 90°. Standardně se otáčí doleva proti směru hodinových ručiček. A to běžně v technické praxi a i v matematice. Pokud vím takhle otáčejí všechny tabulkové procesory. Záhlaví se tak dostane do levé strany. Vy ho chcete na pravé straně. To je otočení o 270°. Z tohoto postupu je zřejmé, že jde o typ klasické tištěné prezentace, sešité na jedné straně. Tam se někdy podaří otočit tabulku nesprávně dík zrcadlení listů a podobně. V podstatě se jedná o předtiskovou úpravu, nebo také DTP a podobně. Asi bych na to přišel dřív, když bych tuhle potřebu nějak vyčetl.
    Tohle je řešeno prakticky jen u objektů - tedy u obrázků. Ale žádný velký problém to zase není. Dáme tabulku do paměti, otevřeme "Draw" a vložíme. Nyní dál se může postup trošku lišit podle verze programu :
1. Například u AOO 3.4.1 stačilo vložit do Draw a hned kopírovat a vložit zpět do Calcu. Otázka 10 secund.
2. Naproti tomu LO 4.1.1.2 také musíte zkopírovat, ale vložit pomocí hlavní nabídky > "Úpravy" > "Vložit jinak" > V dialogu, který se otevře vybrat některý formát obrázku (je jich tam více). Pozor poslední je nabídka, která se vloží v případě "normálního" vykopírování - tedy bez provolby "vložit jinak". "RTF" - tak tuhle jedinou ne.
    Otočení je možné buď v Draw-u, ale například LO nabízí komfotní otočení v sešitě Writeru a samozřejmě i v Calcu. Postup:
1 - Klepneme na objekt (v našem případě obrázek) tak, aby se "vysvítili" úchopové - zelené body.
2 - Kurzor v objektu - otevřemě kontextovou nabídku pod pravým tlačítkem myši a vybereme Umístění a velikost.
3 - Je tam podobné kolečko ABCD tak jako v nabídce úpravy buňky. Tam buď manuálně otočíte, nebo přepíšete v ovládacím prvku na 270°. Objekt (obrázek) se otočí podle Vašich představ.
    Draw můžeme zavřít bez uložení, nebo v něm nejprve vybarvit a jinak esteticky upravit to co se bude kopírovat zpět do Calcu, nebo ve Vašem případě do Writer-u.


PS - napadlo mne ještě odzkoušet vkládání přímo do Writeru. A jde to také přímo. Zase pomocí volby vložit jinak z hlavní nabídky (ne kontextové) - je zde nabídek více. Vybrat musíte GDI metasoubor, nebo rastrový obrázek. Pravým tlačítkem zavolat kontextovou nabídku a v té najdete možnost otočit o 90°doprava, nebo doleva. Tohle mi funguje v LO 4.1.1.2 - V AOO 4.0.0 sice také existuje podobná nabídka, ale funguje jen sporadicky. Vložit jinak (volba bitmapa) někdy vyhodí chybovou hlášku, jindy se to povede, ale není to možné otočit - není tam nabídka "umístění a velikost". Funguje správně, ale ne vždy jen volba "obrazový formát". Evidentně jsou s tím potíže. Zato funguje například okamžité zpětné vložení i do Calcu jako "obrázek", což zase neumí LO. Pro AOO 4 je pro jistotu nutné použít dříve popsaný postup přes Draw. Přímé vložení obrázku oznámí chybu. Pokud ne, funguje na 100% jen "formát kresby", který lze otáčet. I ty nefunkční importy mají nabídku "obrázek" a jeho otočení, ale otáčí se při tom jen obsah tabulky. Takže zřetelně to nefunguje jako import grafiky.

Editoval neutr (19. 9. 2013 13:44:07)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#8 30. 9. 2013 20:34:00

JDe
Člen
Registrace: 14. 9. 2013
Příspěvků: 4

Re: Tabulka otočená o 90 stupňů

To neutr: nikoli, nechápete, oč jde. Já chci otočit tabulku (nikoli celou stránku) o 90 stupňů doleva. Tedy aby to, co před otočením tvořilo poslední sloupec, aby po otočení bylo nahoře a tvořilo tedy první řádku výsledné tabulky.

Transponovat znamená zaměnit řádky a sloupce. Taky se říká "překlopit kolem hlavní diagonály". To je ta úhlopříčka, co vede z levého horního rohu doprava šikmo dolů. Z prvního řádku se stane první sloupec a naopak. Podobně z posledního sloupce se stane poslední řádek a bude tedy dole. Takhle se to praktikuje v matematice a takto to dělá (a správně) i Calc. Já potřebuju tabulku otočit -- co tím míním je napsáno v předchozím odstavci.

Prosím, když něco radíte, vyzkoušejte si, jak to funguje. Případně se podívejte do nějaké učebnice matematiky (lineární algebry), jak se transponují matice.

Nápad se vkládáním tabulky do Draw a pak teprve do Writeru je půvabný, velice mne pobavil, snad to někdy příště použiju k něčemu jinému.

Děkuji všem za snahu, ale já už jsem si pomohl jinak.

Offline

#9 1. 10. 2013 08:20:26

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,453

Re: Tabulka otočená o 90 stupňů

Nerad to tak musím vyjádřit, ale ne příliš šťastně jste zvolil dotaz. Nejen já jsem pochopil, že potřebujete úpravu tabulky. Pokud by jste vyjádřil, že požadujete skutečně otočení matice, dostalo by se Vám správné odpovědi. Calc na to má funkce. Jedná se o řešení úkolů spojených s maticemi, takže se zde nevyskytují jen funkce pro transpozici matic. Také jsou zde například determinanty a podobné záležitosti. Například matematická transpozice matice se zadává jako maticový vzorec =TRANSPOSE(array), tedy s trojmatem Ctrl+Alt+Enter. Bylo by po diskusi.
     Podobně je to řešeno například Excelem a jistě i v jiných tabulkových procesorech. V Calcu je k tématu nápověda, nebo zde Transpozice matice.



     Omlouvám se, pokud jsem to správně nepochopil, ale transpozice tabulky jako DTP úloha je odlišnou úlohou od matematické transpozice.



PS - Manuálně se dá matematická transpozice vzorcem nahradit tak, že kopírujete jednotlivě původní řádky, které transponujete na sloupce (graficky - základní nabídkou vložit jinak). Nejprve tedy první řádek, následně druhý až nakonec poslední. smile

Editoval neutr (1. 10. 2013 08:24:58)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí