Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 12. 9. 2013 10:42:04

Jasonash
Člen
Registrace: 12. 9. 2013
Příspěvků: 7

Vytvoření "chlívků" pro text - VYŘEŠENO

Dobrý den,

potřeboval bych poradit ohledně vytvoření rámečků pro psaní. Vytvořím A4 JPG do pozadí a potřebuji na něm vytvořit chlívečky, kam se bude psát. Když to vytvořím pomocí rámců, tak to není ono. Přikládám screen, jak bych to potřeboval udělat. S těmito rámečky nejde pohybovat, nejde měnit velikost, nejde je označit. Jen se klikne dovnitř a píše se.

Moc děkuji za odpověď.

PS: Nejsem v OpenOffice zkušený, pokud tohle téma tu už bylo, tak se omlouvám. :-)


http://2i.cz/62e3f2d80b

Editoval Jasonash (12. 9. 2013 13:51:45)

Offline

#2 12. 9. 2013 11:32:58

Zvedavec
Člen
Registrace: 8. 11. 2004
Příspěvků: 484

Re: Vytvoření "chlívků" pro text - VYŘEŠENO

A ted to delate pres ty ramce jak?
Zkousel jste proste vlozit textove pole? Napr. z panelu "kresba".


LO většinou poslední verze, na W10 prof. 32b/64b

Offline

#3 12. 9. 2013 11:39:25

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vytvoření "chlívků" pro text - VYŘEŠENO

Existují dva druhy rámečků. "Normální" a "plovoucí". Ten plovoucí se používá zřejmě výhradně pro zobrazení jiného dokumentu, i když důvodem proč je plovoucí je ten, že se dá například odřádkovat kam je potřeba. Je to ale dáno spíš jako plovoucí odstavec, který lze odřádkovat. V odstavci se rámec musí postavit podle předvolby - vlevo, střed, vpravo.
- Normální rámeček je pevně na svém místě, i když může být ukotven například ke stránce, nebo k odstavci a znaku. Když je to třeba jako znak, tak se dá také posouvat s tímto znakem. Proto je mezi oběma typy rámců poměrně neurčitý rozdíl. Ale "normální" rámec je na stálém místě, zatímco plovoucím můžeme pohybovat.

   Problém s tím, že je nelze upravit je jiného typu. Lze je oba upravit a to po všech stránkách. Tedy velikost, umístění, obsah, pozadí a další. Vtip je jen v tom, že musíte najít okraj rámce a na něj klepnout, pak pravým tlačítkem myši otevřít kontextovou nabídku. V té už možnost upravit najdete.

   Postup: - pomalu přejíždíme myší přes rámec a čekáme, až se objeví změněný tvar kurzoru. Mimo rámec je to "I" a v rámci šipka (nebo tvar podle předvolby, kterou jste si provedl sám). Přesně mezi nimi musíte kliknout. Když to uděláte správně, vyskočí ukazatel kurzoru v podobě osového kříže, a současně se objeví ohraničující body rámce (světle zeléné) body. Jakmile je zvolen tento (editační) mód, stačí uvnitř objektu pravým tlačítkem zavolat kontextovou nabídku.

   Potíž bývá s tím, že se často na první pokus nestrefíte do ohraničení rámce. Ohraničení rámce totiž může být buď viditelné, nebo ne. A právě v takovém případě máte problém zaměřit.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#4 12. 9. 2013 11:56:55

Jasonash
Člen
Registrace: 12. 9. 2013
Příspěvků: 7

Re: Vytvoření "chlívků" pro text - VYŘEŠENO

Díky za vyčerpávající odpověď. Ale možná jsem to blbě napsal, moje chyba. Každopádně s tím textovým polem to nejspíš půjde, jen ještě otázka. Ten obrázek, co mám na pozadí, nejde nějak úplně zamknout, abych ho nemohl ani označit? Existuje nějaká taková volba? :-)

A ještě když vytvořím to textové pole, dám mu nějaký rámeček (tah), tak jak udělat, aby ten rámeček vidět byl jen pro uživatele, co si to otevřou, ale v tisku ne?

Ono ten celý dokument má sloužit jakože si to pak někdo otevře a bude si jen kolonky v klidu vyplňovat a pak si to vytiskne.

Offline

#5 12. 9. 2013 12:06:28

Jasonash
Člen
Registrace: 12. 9. 2013
Příspěvků: 7

Re: Vytvoření "chlívků" pro text - VYŘEŠENO

Tak zamknutí toho pozadí asi ani nepotřebuju, ale to aby to ohraničení toho rámečku nebylo vidět v tisku. Díky moc.

Offline

#6 12. 9. 2013 12:17:21

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vytvoření "chlívků" pro text - VYŘEŠENO

Ano obrázek lze uzamknout. Nabídka pod pravým tlačítkem, nebo z hlavní nabídky "formát". Tam je volba uzamknout a i tisk jako check boxy (zaškrtávací tlačítka).

Ještě jsem asi měl napsat, že ty plovoucí rámce se použijí spíš pro reprografické práce, tedy to, co popisujete Vy.


Reprografie je pracovní činnost při které upravujete například novinovou stránku. K takové činnosti je určen například Scribus, kde je vše jen v rámcích. Writer to umí pomocí plovoucích rámců také.


To znamená že se různě přesouvají a mění rámce, aby došlo k optimálnímu rozložení článků a grafiky. Můžeme tedy například každý článek psát jinou velikostí písma, nebo druhem písma, nafouknout nadpisy a podobně obrázky. Můžeme měnit sloupce a mnoho dalších věcí. Výsledkem je estetický dojem a zvýraznění důležitéjších textů.

Editoval neutr (12. 9. 2013 12:21:12)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 12. 9. 2013 12:26:21

Jasonash
Člen
Registrace: 12. 9. 2013
Příspěvků: 7

Re: Vytvoření "chlívků" pro text - VYŘEŠENO

Ano, to vím, že se dá obrázek takto zamknout a i zaškrtnout "tisk". Akorát já myslel ÚPLNÉ zamknutí, že ten obrázek nepůjde ani označit. Každopádně o to mě ani nejde. Spíš mě jde o to, že mám vytvořené textové pole a ohraničení toho textového pole bych nechtěl, aby se tisklo. To znamená, že budu kolem pole mít nějaký tah, prostě rámeček, který se ale nevytiskne. Jenomže textové pole nemá v nastavení žádnou kolonku "tisk". Díky

Offline

#8 12. 9. 2013 12:46:34

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vytvoření "chlívků" pro text - VYŘEŠENO

Pokud vím, tak tohle kolegové řešili například barvou, která když je dost světlá, tak se v tisku neobjeví.


Mělo by jít také nadefinovat vlastní styl odstavce, následně čár a tisk čáry. To jsem ale nezkoušel.


Je také otázkou, jestli to neumí Libre Office. Já používám AO 341. Takže odzkoušejte LO, pokud jej už nemáte.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#9 12. 9. 2013 13:51:10

Jasonash
Člen
Registrace: 12. 9. 2013
Příspěvků: 7

Re: Vytvoření "chlívků" pro text - VYŘEŠENO

Tak jsem to nakonec udělal přes textové pole a rámeček okolo jsem tedy dal málo viditelnou šedou. Snad to bude v pohodě. :-)

Moc Vám děkuji.

Offline

Zápatí