Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 5. 7. 2013 20:25:22

omorok
Člen
Registrace: 23. 7. 2012
Příspěvků: 10

Spřažení- zašrtávací tlačítko

Dobrý den,
Navazuji na stejné téma Spřažení- zašrtávací tlačítko Calc.
Chtěl bych vytvořit formulář a v něm použít "Zašrtávací tlačítka" (čtveratá), ale aby bylo možné zvolit jen jedno ze 4. Přiložil jsem soubor, kde jsou dvě možnosti:
1) Seskupení_1: je funkční jak má být, ale jsou použita kulatá.
2) Seskupení_2: jsou čtveratá, ale můžou se zvolit všechna najednou - což nechci.

Jde to vyřešit v nastavení, nebo se to bude muset řešit přes makra?
Soubor Tlacitka.odg
Soubor Tlacitka.pdf

Jsou dva soubory: jeden je Draw a druhý to samé, jen převedený do formuláře PDF.

Předem děkuji za pomoc...

Offline

#2 6. 7. 2013 15:22:18

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Spřažení- zašrtávací tlačítko

Tak mám jeden tip : Formuláře pro export do PDF
problém je, že to je staršího data, takže jsem to převedl do odt, přeložil a nyní budu testovat zda to platí pro aktuální verze AO, LO, Calc, Writer, Draw, Impress. Měl bych to mít hotové brzo.
     Vysloveně je uvedeno, že je to pro formuláře, které nejsou napojeny na externí databázi (data ukládá přímo do vlastného souboru). Uvádí, že je to možné dát na web, ale s tím, že výstup je možné jen vytisknout (v podstatě sejmout obrazovku a uložit). Formulář funguje ale nic neuloží pokud není zřejmě v originální - do PDF neexportované podobě.

Editoval neutr (6. 7. 2013 15:23:10)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 8. 7. 2013 04:19:43

omorok
Člen
Registrace: 23. 7. 2012
Příspěvků: 10

Re: Spřažení- zašrtávací tlačítko

Děkuji, tak to je ono.
Sice tam není nic, o změně z kulatého za čtveraté tlačítko volby (jak to tak pozoruji, budu muset se vrhnout na makro), ale určitě to pomůže...
Děkuji

Offline

#4 8. 7. 2013 08:43:51

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Spřažení- zašrtávací tlačítko

No já jsem šel s problematikou dost do hloubky. Problém údajně nastal z "hůry" - tedy od Microsoftu. Ještě do roku 2008 to fungovalo normálně tak, že se udělal kolem prvků (při návrhu formuláře) rámeček prvku "seskupení". Všechny vybrané prvky akceptoval. To se projevilo tím, že se při otevření záložky formulář podřízeného prvku dalo přiřadit k nadřazenému formuláři (a samozřejmě i k ostatním ve stejné úrovni. V té době udělali Mikrosoftí změnu, která tohle zrušila.
    Jako náhradu vytvořil zřejmě Andrew Pythoniak rámeček, který měl jen graficky uzavřít prvky, ale bez návazností. Tohle vylepšil právě tím, že tam definoval jediný druh prvku "Radiobutton". Při tom se zvolí názvy + dostanou tyhle názvy radio buttony + spřežení zapínacích hodnot jako switche. Prvky sice lze změnit, ale nejsou napojeny na stejný formulářový prvek, i když to v popisu mají.



    I takhle napodobený prvek "seskupení" lze napojit na makro (také na databázi, ale to je celkem nesmyslné), takže tuhle mikrosoftí prasárnu lze obejít. Mně je tedy divné, proč to má vliv také do jiných operačních systémů.
    Takže i když použijete ty kulaté tlačítka v seskupení, nic se s nimi mimo makra dělat nedá. Když se prvky napojí na databázi tak nepotřebujete "seskupení". To se týká práce v otevřeném AO, nebo LO.
    Po exportu do PDF musí být vše vyexportováno do PDF - tedy pokud to nejsou hyperlinky (ty fungují i ven). Pak je asi vhodnější místo switchů vložit 1 rozbalovací seznam, který položky udržuje sám v sobě. Zřejmě by šlo (nezkoušel jsem) nadefinovat prvky, které se dají navzájem propojit a dát jim skrytou sekci, nebo je jinak zneviditelnit, ale to je hnedle úchylné.



    Pokud to má být na webu, tak vyhovuje formát HTML5, nebo + vnořené XML. Ovšem tohle v AO, ani LO nejde postavit. Proto je nutný jiný nástroj - nějaký XML editor. Je jich dost i zadrmo. Tam zase jde prakticky výlučně o spojení s databází MySQL, ale jde napojit také běžně CSV soubor. Samozřejmě problém by byl u statických stránek, ale i to má určitě nejaké fígle jak dosáhnout alespoň částečnou funkcionalitu formulářový prvků, nebo prvku napodobených.



     Ten mnou doporučený materiál je sice prospěšný pro pochopení práce, ale popisuje jen práci v seskupení, která již neplatí. Takže pro Vás platí, že budete muset zvážit buď makra, databázi, nebo makra i databázi pro OpenOffice, nebo jiný editor pro internetové uložení (www).


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 8. 7. 2013 09:25:31

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Spřažení- zašrtávací tlačítko

Tak jsem postnul soubory databáze, které "krmí" různé prvky, ale zejména je tam přepínání 3 radiobutonů (jako switche). Podívejte se sem : Relace pro formulářové prvky
     Je tam i návod na jiné věci a je to možné spustit i třaba z Draw-u.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí