Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 1. 7. 2013 19:18:12

omorok
Člen
Registrace: 23. 7. 2012
Příspěvků: 10

Spřažení- zašrtávací tlačítko - VYŘEŠENO

Přeji pěkný den,
Začínám se učit vytvořit jednoduchý formulář. Tak nějak jsem na dost věcí přišel, ale nevím, jak mohu spřáhnout nař. 2, nebo 3 zašrtávací tlačítka tak, aby bylo možné zvolit jen jedno (podrobněji: mám 3. tlačítka. Zvolím jedno a pak si to rozmyslím a zvolím jiné tlačítko- to první se zruší).
Vím, že to půjde i pomocí maker, ale to neovládám. Je i jiná možnost, nebo je někde popsán postup?

Děkuji předem



Značím jako vyřešeno...

Editoval omorok (9. 7. 2013 19:00:19)

Offline

#2 1. 7. 2013 21:55:12

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Spřažení- zašrtávací tlačítko - VYŘEŠENO

Obávám se, že pro ovládací prvky obecně není. Existuje však právě pro políčko volby spojení s buňkou. Toto platí také podobně pro zaškrtávací tlačítka.
     Tím se vlastně vykonávání příkazů posouvá z roviny editace makra na úroveň editace buňky. Prakticky lze zvolit jen "výchozí". To však určuje do jaké volby se postaví dokument (formulář) při otevření.
     Dost podobný trik je s klasickým tlačítkem. Když vytvoříte hyperlinkový odkaz (klikačku) tak můžete zvolit "tlačítko" místo obvyklého "textu". A funguje to. Když ale takové tlačítko otevřete v návrhu - klasicky - makro (nebo odkaz) musíte přiřadit v prostředí - a je to jiné. Tyhle dvě použití se vylučují.
     Najděte si v nápovědě heslo Tlačítko volby (přepínač) spojený s buňkou. Musíte experimentovat. Jestli tomu ale chcete rozumět dobře najděte si ve článcích (návodech ap - například Dan Sedláček), nebo v diskusi starší témata. Ještě si musíte uvědomit, že nehledáte stejný prvek pro XML formuláře, ani pro Base.
     Ještě mám dojem, že se postupem doby některé věci (volby) změnily. Vzpomínám si totiž, že kdysi taková volba existovala. Prvky se musely seskupit a šlo jim přiředit "přepínání". Tedy to co hledáte - závislá volba. Ale tehdy to šlo zřejmě jen 1 proti všem. Zapnutím volby jednoho tlačítka se ostatní automaticky postavila do "volba vypnuta". Druhá možnost byla navzájem nezávislá volba. Bohu žel, už si nevzpomínám kde jdem na to narazil. Možná v Lotusu, možná ve StarOffice a možná tady v nějaké starší verzi. Také mám neblahé tušení, že se vlastnosti ovládacích prvků přímo odvozují od operačního systému. Takže to zřejmě souvisí například s ActiveX, ale ruku do ohně za to nedám.
     Mělo by to umět seskupení, ale nic mimo přiřazení makra nevidím. Takže zřejmě zbývá jen možnost experimentovat s těmi "přiřazenými buňkami".



     Základní nastavení "jako přepínač" se udělá tak, že se všechny navzájem blokované přepínače navedou do stejné buňky, ale každý přepínač má jinou návratovou hodnotu (referenční hodnota) pro režim zapnuto.
     Také můžete zvolit u každého přepínače "referenční hodnotu vypnuto" tak, aby to odpovídalo Referenční hodnotě zapnuto jiného switche. Tím "vypárujete" některé přepínače mezi sebou tak, že přepínač 1 vyloučí zapnutí přepínače 2 (nebo všech ostatních mimo jednoho) ap.
     Samozřejmě je možné například nastavit referenční hodnoty obdobně, aby byly všechny switche vypnuté, a nedaly se samy spustit. To se stane teprve když se "zvenčí" do společné referenční buňky vloží určitá hodnota zapnuto. Tohle může být aktivováno na základě výběru rozbalovacího seznamu, výsledek výpočtu aj.
     Z toho musíte vycházet a zkoušet. Například je možné zvolit určitou provolbou až provedení makra, funkce ap. která "něco" udělá a přestaví switche na invariantní spuštění a tak dál.

Editoval neutr (2. 7. 2013 04:40:31)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 2. 7. 2013 19:58:36

sedlacekdan
Moderátor
Místo Nehvizdy
Registrace: 21. 6. 2010
Příspěvků: 617

Re: Spřažení- zašrtávací tlačítko - VYŘEŠENO

Vložte místo jednotlivých tlačítek formulářový prvek Seskupení, pokud máte zapnutého průvodce pro formulářové prvky, tak si jednoduše nastavíte tyto volby.
Zapnout průvodce můžete v panelu nástrojů - Ovládací prvky formuláře a Seskupení naleznete tamtéž pod volbou Další formulářové prvky a Seskupení.


;o)


Linux Mint 16 Petra - Apache OpenOffice 4.0.1
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#4 3. 7. 2013 05:29:40

omorok
Člen
Registrace: 23. 7. 2012
Příspěvků: 10

Re: Spřažení- zašrtávací tlačítko - VYŘEŠENO

Děkuji za odpověď,
Toto potřebuji. Jediné, na co jsem nepřišel, jak zvolím vzhled tlačítka. Pokud to vytvořím přes seskupení, vždy se vytvoří kulaté tlačítko a já bych raději hranatý čtvereček...

Offline

#5 3. 7. 2013 08:42:49

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Spřažení- zašrtávací tlačítko - VYŘEŠENO

Tak se musím opravit - jde to, ale jen právě v tom případě, že je zapnutý průvodce. V opačném případě se s tím nedá prakticky nic dělat.
    Takže zapnutý průvodce v režimu návrhu, následně vybrat seskupení a další postup:
- Zvolíte názvy, které tam budete chtít.
- Zvolíte výchozí pole, nebo žádné výchozí
- Přiřadíte hodnoty, které se ovšem nastavují samy od 1 do xyz, takže to přepíšeme jen když to má důvod.
- Dáme tomu název.
    Vygeneruje se rámeček, který obsahuje právě ty definované názvy, ale jsou k tomu přiřazena kulatá tlačítka volby (switche). Ty nejsou dobře vidět, ale jsou tam.
- Klepneme na seskupení, které ukáže úchopové body.
- Pravým tlačítkem myši zavoláme nabídku.
- Vybereme "Seskupit" - upravit skupinu.
- Následně máme přístup k jednotlivým prvkům
- klepneme na prvek - opět pravé tlačítko a nabídka "nahradit za"
- V tomto módu také navolíme vše ostatní.
- Nakonec opět z nabídky pod pravým tlačítkem zvolíme opustit skupinu.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 3. 7. 2013 19:24:15

omorok
Člen
Registrace: 23. 7. 2012
Příspěvků: 10

Re: Spřažení- zašrtávací tlačítko - VYŘEŠENO

Postupoval jsem podle návodu a:
vytvořím kulatá tlačítka (switche). pokud je odzkouším (režim návrhu...), tak jde zaškrtnout jen jedno tlačítko (pokud zvolím druhé- původní se zruší)- funkčně je to v pořádku.
Pokud pokračuji dle návodu -upravit skupinu... a vyměním je za Zaškrtávací políčko a dokončím dle návodu, tak vzhledově je to parádní, ale pokud odzkouším (režim návrhu...), tak můžu zaškrtnout všechna políčka najednou- což je chyba.

Nevím, jestli je podstatné, že do dělám v LibreOffice 4.0.2.2.

Offline

#7 3. 7. 2013 21:39:27

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Spřažení- zašrtávací tlačítko - VYŘEŠENO

Ne není podstatné, zda je to LO, nebo AO. Tam jde o to, že to vzájemné blokování (přepínač - přepínání) se prakticky neliší od neblokovaných tlačítek (vypínače - vypínání a samozřejmě zapínání). Vzájemná blokace je provedena těmi hodnotami, které se ale udržují jen v paměti (to se editací smaže).
   Při editaci pak musíte zvolit konkrétní buňku (společnou pro všechny přepínače) a tam dát aktivační čísla navzájem různá (pak se navzájem blokují). To jsou ale hodnoty pro zapnutí. Jde to i jinak.
   Když tam nedáte žádnou hodnotu, tak jsou z nich jen spínače. Z toho ale nevytáhnete hodnoty a musíte je dát do nějaké buňky. Takže musíte laborovat s těmi propojenými buňkami. Přepínání lze udělat také pomocí hodnot "vypnuto".
    Znamená to, že hodnoty zapnuto mohou být každá v jiné buňnce - a ty něco řídí. Blokaci navzájem můžeme udělat tak například také takto.
- každý switch bude mít buňku pro zapínání a vypínání. Dejme tomu tlačítko 1 bude mít A1 - pro spínání. A2 pro vypínání (deaktivaci). V A2 dáme vzorec =IF(A1=1;A2="";"OFF"). Někde v jiné buňce bude vzorec, který vyhodnotí podmínku a vlepí to "OFF" (jde o text i v případě, že napíšete čísla).
Podobně pro tlačítko 2 v buňce B1 a B2 =IF(B1=1;B2="";"OFF").. a tak dál.
- Další možností je načítat buňky pozitivních stavů. Například pro Tl.1 =IF(B1=1;"OFF";A2=""). Takhle by se dalo zřetězit na mnoho způsobů a přepínat například tak, že zůstanou aktivní 2 z více než 4 tlačítek ap. Takhle se dají blokovat ale většinou jen typy spínacích tlačítek. K jejich aktivaci například můžeme použít tlačítko (jednorázový impulz - nezůstává v poloze stále zapnuto). Možností je mnoho zejména ve spojení s jednoduchými makry. Ale lze pro přepis hodnot v buňce použít některé vzorce bez makra - například maticové a nebo také propojenou buňnku tuším z prvku seznam aj.


     Možností se nabízí mnoho - ale spíš k tomu budou mít vztah elektrikáři - je to jejich denní chlebíček s podobou fyzických kontaktů (teda taky jsem byl smile )

Editoval neutr (3. 7. 2013 21:49:05)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#8 4. 7. 2013 05:24:35

omorok
Člen
Registrace: 23. 7. 2012
Příspěvků: 10

Re: Spřažení- zašrtávací tlačítko - VYŘEŠENO

Aha, tak tomu rozumím.
A zeptám se ještě:
  Můj konečný cíl je vytvořit formulář v PDF, který jde upravovat (textové pole, zaškrtávací políčka). Výše zmíněný postup jde v Calcu, jde to i v Drawu a Writeru? Nebo tam už by se muselo použít makro? A fungovalo by makro i po převodu do PDF?
  Sice jsem malinko čuchnul i do programování Python, PHP, ale do maker se moc ponořovat nechci (lépeřečeno se jim pokud možno chci vyhnout...)
hmm

Offline

#9 4. 7. 2013 07:17:05

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Spřažení- zašrtávací tlačítko - VYŘEŠENO

Odpovím mazaně - ano i ne. Musíte odzkoušet co se povede a co ne. Pak teprve specifikovat problém. V Draw a Writer by to problém být neměl. Problémy se dají čekat po exportu do PDF.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#10 4. 7. 2013 08:47:39

omorok
Člen
Registrace: 23. 7. 2012
Příspěvků: 10

Re: Spřažení- zašrtávací tlačítko - VYŘEŠENO

Omlouvám se, už si připadám že již otravuji. Zatím zkouším postup blokace v Calcu.
V nastavení "Zašrtávacího políčka" je jen možnost v listu "DATA" "Připojena buňka". Do této buňky zadám kde se bude zobrazovat stav- např. A1. Do "Referneční hodnota(zap)" zadám hodnotu pokud bude zaškrtnuto a do polička "Referenční hodnota(vyp) zadám hodnotu při nezašrtnuto...
Prosím o radu kam napíši vzoreček a jaký a co napsat do "Referenčních hodnot".
A vůbec netučím jakou "Pojmenovanou buňku" bych volil v Drawu či Writeru. Děkuji

Offline

#11 4. 7. 2013 10:55:16

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Spřažení- zašrtávací tlačítko - VYŘEŠENO

Ten vzoreček musí být mimo vlastní spřežené buňky. Ta spojená buňka může mít prakticky 3 stavy na které reaguje. Nic, zapínací hodnotu a vypínací hodnotu.
    Primárně je spojená buňka jen specialitou Calcu. Například v Draw ji nenajdete. Navíc se volba spojené buňky vylučuje s volbou zdroj dat. Takže skutečně základní nastavení je do zdroje dat. V takto definovaném tvaru to funguje i jinde. V HTML (XML formulář) se odkazuje na prvek stránky, což může být i pole tabulky podobně jako v Calcu, ale možností je více - a jsou jiné.
    Nad zdrojem dat je potřeba definovat SQL, nebo jen ukazatel, který pouští data do jiného prvku (seznamu ap). V Calcu se tedy dá se spojenou buňkou pracovat - například za pomoci vzorců, ale je to jen jakési náhradní využívání prvku k těmto úkolům.



    Dnes bych měl možná mít chvíli, abych sem postnul příklad se vzorci, které se přepisují podle jiné logiky voleb, nežli je základní - všechny do stejné buňky.
    Ne všechny vzorce umí zapisovat hodnotu "bez kopírování", ale jsou takové. Vzorce pro vypínací hodnotu (tak jak uvádám výše) jsou jen hodnotou, kterou takové vzorce vyhodnocují. Vlastní vzoreček sice může v té spřežené bu%nce být a fungovat, ale jen do okamžiku, nežli se na spínač klikne. To způsobí přepis čehokoliv na tu hodnotu, která je definována (a je to vždy jen text i když se tváří jako číslo). Takže se vzorci to může fungovat typem "jednou a dost", což může být také někdy žádoucí - ale spíš ne.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#12 5. 7. 2013 06:02:26

omorok
Člen
Registrace: 23. 7. 2012
Příspěvků: 10

Re: Spřažení- zašrtávací tlačítko - VYŘEŠENO

Mohl bych poprosit o ukázku... a jak by se mohlo to samé provést v Drawu...

Offline

#13 5. 7. 2013 12:37:56

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Spřažení- zašrtávací tlačítko - VYŘEŠENO

Tedy tohle už nepatří do tématu Calc, ale je to obdobné pro všechny druhy dokumentů. Víte ono je nutné vědět co to má dělat. Domnívám se, že je to jen na macro. Je sice možné pracovat v databázi, ale tu nejdříve někdo musí postavit a v podstatě také vybavit například systémem dotazů a třeba pohledů, které se zobrazí.
   Poměrně častou činností je to, že se pomocí checkboxů, nebo radiobuttonů (switche) přepíná obsah v nějakém dialogu - do text boxů apodobně. To se jako dialog většinou volá tlačítkem přes makro. Switche jsou jen součástí dialogu a přepínají něco. Například pohlaví muž - žena, kreditní karty a podobné věci. Při takovém pužití není rozdíl mezi vnitřním formátem Writeru a Drawu (rozdíl je v XML a HTML, které lze také vytvářet ve Writeru).
   Mně ani nenapadá co by jste s tím chtěl dělat. Nabídky draw-u na volbu prvků - (čáry, barvy a jiné) není potřeba suplovat. Udělat "prezentaci" není potřeba - to umí Impress, export do PDF by se dělal lépe a určitě úspěšně z obrázku vloženého (Embended) do Writeru.



   Jediné, co by mělo nějaký smysl jsou segmenty které by se měly importovat do malůvky podobně jako to dělají CADy s díly a součástkami. Pak by to bylo na databázi. Ovšem pro soukromé účely to asi nemá cenu a pro firmení (komerční) aby by to vypadalo - chvíli by to trvalo. Pro soukromé účely Vám stačí jen správně postavený adresář otevíraný makrem (impulzem - ne trvalým přepnutím stavu). Takže rád pomůžu já, nebo i někdo jiný, ale zřejmě to nepůjde bez lepší specifikace.



    Myslím, že by jste měl tohle téma uzavřít a otevřít nové v Draw.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#14 8. 7. 2013 09:38:56

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Spřažení- zašrtávací tlačítko - VYŘEŠENO

Otevřel jsem místo odpovědi nové téma v Base, kde je soubor ke stažení. Je to databáze, která "krmí" Formulářové prvky. Domnívám se totiž, že plno lidí (tedy mne nevyjímaje) utíká hned jak slyší "databáze". Hledají alternativní možnosti, které sice existují, ale bylo to lepší. Funkcionalita byla omezena. Proto si myslím, že není naškodu podívat se na primární spojení Formulářů s databázemi.
Relace pro formulářové prvky


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí