Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 5. 5. 2013 11:05:29

Forseti
Člen
Registrace: 9. 1. 2010
Příspěvků: 24

Problémy s Math

Zdravím, zrovna něco kutím do školy a trošku mě štvou některé věci, např:

potřebuju vytvořit něco takového: mopzmttumk9yvwrhh7z0_thumb.jpg a nějak toho neumím docílit, jako dá se to napodobit příkazem

L^toAcc_q = lbrace v "|" q toward csup{v}  F rbrace 

906yrtkxn5wj2116b4if_thumb.jpg

ale vidíte, ten rozdíl není to ono, ta šipka je taková divná

podobný příklad když chci udělat sjednocení gjml96fasde1f0lq03c4_thumb.jpg, tohle simuluju příkazem:

L_1 setminus  L_2 ~=~ "" union csub{w in L_2} w setminus L_ 1

led4zqa6nioyooqzjj2v_thumb.jpg

ale zase to není ono. A zřejmě toho bude víc jak budu pokračovat, můžete někdo poradit? Latex se mi instalovat nechce.

Editoval Forseti (5. 5. 2013 11:47:40)

Offline

#2 5. 5. 2013 11:50:12

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: Problémy s Math

Abyste měl aspoň nějakou informaci, samozřejmě to souvisí s použitými fonty písma, takže Formát | Písma. Taky se mi to nelíbí, pokusím se vybrat nějaký font, který by padl.

A pak ještě zkusit poladit Formát | Prokládání znaků. Snad vám k něčemu bude článek www.openoffice.cz/navody/formatovaci-techniky-v-openoffice-org-math

Editoval PetrValach (5. 5. 2013 11:55:40)


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 5. 5. 2013 12:14:11

Forseti
Člen
Registrace: 9. 1. 2010
Příspěvků: 24

Re: Problémy s Math

Jo toho prokládání jsem si vědom a vím jak se s ním pracuje. Šlo mi spíš o tu šipku. Je to jen kosmetická záležitost, ale nechápu proč se vykresluje tak hrozně. A tím fontem není, zkoušel jsem to měnit.

EDIT: tak šipka se dá řešit tak že si ji tam vložím jako vlastní symbol, ale je blbé že není takto nastavena defaultně.

Co se týče toho sjednocení tak to co jsem použil je podle mě úplně jiný symbol. Resp to co jsem použil se používá v notaci A⋃B⋃C což já ale nepotřebuju.

EDIT: tak jsem na netu našel něco takového, což už je celkem dostačující:

L_1 setminus  L_2 ~=~ oper ⋃ from{w in L_2} w setminus L_ 1

Žebych mírně narážel na limity OpenOffice / LibreOffice?

Jo a díky za reakci. Zatím to teda nechám otevřené.

Editoval Forseti (5. 5. 2013 12:37:10)

Offline

#4 4. 9. 2013 08:21:54

sipek
Člen
Registrace: 4. 9. 2013
Příspěvků: 5

Re: Problémy s Math

VYŘEŠENO
Dobrý den, rád bych získal radu jakým způsobem lze při psaní rovnic v součásti Math označit jednotlivé symboly. Konkrétně komplexní číslo A=a+j*b. Písmena A,a,b jsou proměnné a podle normy se píší kurzívou. Imaginární jednotka i nebo j se má psát kolmým písmem. Potřeboval bych v tomto případě ji označit jako textovou veličinu, pro kterou stanovím kolmé písmo. Jindy ale i značí elektrický proud a potřebuji to jako proměnnou. Symboly pro jednotky také je potřeba psát kolmo. Jak tedy rozliším při psaní vzorců kdy dané písmeno je proměnná a kdy text?
Druhý dotaz používám velmi mnoho vzorců a rád bych věděl zada je možné nadefinovat si šablonu pro vzorec jako u textu. Vzorce používám ve Writeru, Impresu a Draw.
Za radu předem děkuji s pozdravem J.Š.
P.S.
Dále jsem narazil na chybu při kopírování textu z writeru do textového pole impressu. Nezobrazují se správně některé české znaky - ů, ě, č, ř.

Editoval sipek (4. 9. 2013 12:54:31)

Offline

#5 4. 9. 2013 10:47:48

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Problémy s Math

To je jednoduché. Psát bez kurzívy lze dvěma způsoby.
- buď nastavíte Písmo proměnné pro vzorce bez kurzívy - viz změnit - Písmo proměnné pro vzorce a tam odfajfkovat kurzívu aby nebyla zatržená. Pak budete vše psát normálně. Ve vzorci pak stačí napsat například ital{výraz} (funguje také italic), nebo bold{výraz},  nebo obojí. Opačně to nefunguje. Když dáte jako proměnné písmo kurzívu editor nezná výraz "normal". Teda mělo by to fungovat na záložce Formát > Textový, ale nefunguje (alespoň u mne na AOO 341).
- Druhý způsob jak psát bez kurzivy je mnohem snadnější. Necháme normální nastavení a text který nemá být kurzívou psát v uvozovkách "text...text". Uvozovky jsou normální dvojité a ve výsledném vzorci pochopitelně nic není vidět - jen písmo bez kurzívy.


Podle toho co píšete asi neznáte trik - v okně editoru otevřít kontextovou nabídku pravým tlačítkem. Tam by jste našel asi mnoho z toho co potřebujete. problém je v tom, že výrazy jsou jakési zkratky v angličtině a já si po delší době nepamatuju co je co. Takže si musím jen tak na zkoušku občas něco plácnout do vzorce abych si vzpoměl (teda je mi 60 - už mám nárok).
Také je otázka zda si necháváte  "Zobrazit" > "Prvky". Je to takové plovoucí okénko s vizuální zkrácenou nabídkou.

    Samozřejmě můžete si udělat šablonu. Ve Writeru si napište nejčastěji používané vzorce a poznámky jak se dá čeho dosáhnout. Když to otevřete stačí kliknout na vzorec a otevře se okno editoru - tam to okopnete a vložíte třeba do Calc, nebo jiného dokumentu.


     Lze udělat i makro na výpis vzorce, ale to mi připadá zbytečné a spíš snobsky ubohé. jedině snad když by šlo o mnoho vzorců, které by se vyplňovaly pomocí dialogu, ale běžný vzorec na 1 řádek to určitě nepotřebuje. Tedy šablonu potřebovat můžete.

     To kopírování do Impress bude asi souviset s nastavením písma v Impress. Já s tím prakticky nedělám, ale je možné že to souvisí například se znakovou sadou UTF 8 (problém je pak řešitelný pomocí filtru pro XML), nebo spíš jen ve znakové sadě použitého písma, která se musí někde přednastavit. Ta implicitní možná neumí středoevropsky :-)

Editoval neutr (4. 9. 2013 10:58:41)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí